28
Fotogalerie

Sony MDR-NC500D – továrna na ticho: test

Až 99 % okolního hluku dokáží eliminovat nová digitální sluchátka Sony. Vychutnejte si kdekoliv pěkně v tichu a klidu svoji hudbu.

Aby mohla hudba správně znít, musí k tomu mít ticho. To platí nejen pro reproduktory, ale i pro sluchátka. Nejhorší jsou v tomto ohledu dopravní prostředky, které svým hlukem znemožňují klidný poslech na nižších hlasitostech. Přirozená snaha přehlušit ruchy může být až nebezpečná - extrémní hlasitost zbytečně unavuje a poškozuje vaše uši.

Použít pro odstínění hluku uzavřená sluchátka s mohutnou izolací není právě nejpohodlnější řešení a účinnost pasivního řešení je navíc velmi omezená hlavně u nižších tónů. Právě na nižších frekvencích se přitom pohybují ty nejotravnější zvuky vlaků, autobusů a letadel. Zde přichází na pomoc technologie "Noise Cancelling" neboli aktivní odstranění ruchů okolí.

Jak na to jde Sony

Do této kategorie patří i sluchátka Sony MDR-NC500D, která se po svém uvedení na letošním CESu konečně dostávají i na náš trh. V nabídce Sony patří ke špičce a jinak tomu není ani při srovnání s konkurencí. Sony použila pro MDR-NC500D nejmodernější technologie, což by se mělo projevit na velmi vysoké účinnosti odstranění ruchů.

sony_mdr-nc500d_12.jpgsony_mdr-nc500d_11.jpgsony_mdr-nc500d_26.jpgsony_mdr-nc500d_25.jpg 
Proč jsou vlastně lehká? Výrobce použil hliník pro hlavový most a magnézium pro měniče

Testovaná sluchátka rozhodně nejsou levná, při přímém srovnání s klasickými domácími modely by mohla být zařazena ke špičce. U noise cancelling sluchátek je to však poněkud komplikovanější. Neplatíte jen za kabely, měniče, mušle či most, ale i za docela komplikovaný kousek techniky zodpovědný právě za aktivní odrušení hluku.

Hi-Tech v akci

V případě Sony to platí snad i dvojnásobně. Nepřehlédnutelné označení Digital totiž není samoúčelné – obvody starající se o zaznamenání ruchů, mikrofon a vytvoření fázově otočeného zvuku, který velmi výrazně eliminuje nežádoucí ruchy, jsou plně digitální. Uvnitř tedy sídlí A/D převodník na vstupu i a D/A převodník na výstupu k měničům spolu s výkonným DSP procesorem.

Celá tato soustava dokáže v reálném čase přijímat informace z mikrofonu umístěného velmi blízko uším, vytvářet „rušící“ signál, ten pak integrovat do přehrávaného zvuku a to všechno zase poslat do měniče. Všechno s minimálním zkreslením a bez zpomalení.

Přizpůsobí se situaci

Výhody jsou zřejmé – minimální rušení a tedy i šum spolu s vyšší účinností eliminace hluku. Díky použití DSP procesoru mohou být sluchátka v různých situacích lépe nastavena. Sony integrovala do NC500D funkci AI NC (Noise Cancelling), která monitoruje prostředí a podle charakteru ruchu nastavuje jeden ze tří dostupných režimů.

sony_mdr-nc500d_22.jpg

Ty jsou nastaveny na různé situace – letadlo, vlak nebo autobus, a pak běžný ruch kanceláře. V každé z těchto situací jsou výraznější jiné frekvence zvuků a díky možnostem DSP je odrušení efektivnější. Kromě automatického výběru režimu si jej můžete zvolit stiskem tlačítka AI NC Mode i ručně – není to však potřeba, automatika funguje velmi spolehlivě.

Ano, jsou zde i nevýhody. Kromě vícenásobného převodu z analogové do digitální formy, kterou ohrožuje kvalita použitých součástek, je zde hlavně nemožnost zcela vypnout aktivní rušení hluku a také celková nefunkčnost bez přísunu energie.

První třída kvality

Technické řešení je nesporně velmi zajímavé, ale jak jsou na tom samotná sluchátka? Na první dotek i první poslech výborně. Temně černé materiály s decentním metalickým páskem kolem mušlí podtrhují jednoduchý design. Hlavový most s povrchem z příjemné kůže a více než dostatečnými možnostmi nastavení je zároveň i velmi pevný.

sony_mdr-nc500d_21.jpg sony_mdr-nc500d_23.jpg sony_mdr-nc500d_24.jpg
Praktický výstupek nad levým měničem umožní odhalit správnou orientaci sluchátek i poslepu

K mušlím s lesklým černým povrchem se hlavový most připojuje kloubem, který umožňuje devadesátistupňové otočení pro lepší skladnost. Náušníky jsou vyrobeny z umělé kůže a obepínají celé uši. Velikost mušlí ale není největší, což by mohlo některým jedincům způsobovat problémy. Konstrukce je samozřejmě plně uzavřená a má tak izolační účinky i ve vypnutém stavu.

Vydrží i nejdelší let

Velmi překvapivá je hmotnost sluchátek. Pouhých 195 gramů je vzhledem k velikosti, baterii a přítomné technice muší váha. To samozřejmě přispívá pohodlí nošení, které lze směle srovnávat se špičkou v domácích sluchátkách. Ani celodenní poslech není unavující a sluchátka sednou i na větší hlavu bez problémů.

sony_mdr-nc500d_20.jpg sony_mdr-nc500d_19.jpg

O přívod signálu se stará jeden z přiložených kabelů s 3,5 mm koncovkou na obou koncích. V balení najdete kabely: kratší (50 cm), delší (150 cm) a kabel s komůrkou pro dvojici AA baterií, který může sloužit jako napájení v případě nedostatku energie v integrovaném akumulátoru. Udávanou výdrž 15 hodin na integrovaný akumulátor lze potvrdit, AA baterie by měly přidat dalších 12 hodin navrch.

sony_mdr-nc500d_14.jpgsony_mdr-nc500d_15.jpgsony_mdr-nc500d_18.jpgsony_mdr-nc500d_17.jpg

S bohatou výbavou

Nabíjení integrovaného akumulátoru zabezpečuje malý adaptér, který zvládne doplnit energii naplno za tři hodiny. Při nabíjení lze sluchátka bez problémů poslouchat – jediným neduhem je pronikání mírného rušení do zvuku. Díky použití Li-Ion baterie se není třeba bát nabíjet, i když nedošlo k úplnému vybití. Problém může nastat až po několika letech, kdy může baterie degradovat nejen častým používáním, ale i věkem – chemicky. Výměna v servisu by neměla být problém.

sony_mdr-nc500d_04.jpgsony_mdr-nc500d_13.jpgsony_mdr-nc500d_05.jpgsony_mdr-nc500d_06.jpg

K příslušenství patří i redukce na 6,3 mm jack a skládací konektor pro různé druhy připojení v letadlech. Výbava je tak dotažená k úplnosti. Všechno příslušenství se lehce vejde do luxusního obalu s odpojitelným popruhem. Sluchátka lze nosit samozřejmě i samostatně – vejdou se do běžných příručních zavazadel.

sony_mdr-nc500d_07.jpgsony_mdr-nc500d_08.jpgsony_mdr-nc500d_09.jpgsony_mdr-nc500d_16.jpg
Na zadní straně obalu je vnější kapsa vhodná například na dokumenty – obal může být vaším palubním zavazadlem do letadla

Na ovládání elektroniky uvnitř slouží trojice prvků na pravé mušli. Posuvným ovladačem se sluchátka zapínají a vypínají a funkci AI NC Mode jsme již popisovali výše. Tlačítko Monitor vás takříkajíc „přepojí“ s vnější světem – umožní lépe slyšet hlasy, když chcete s někým komunikovat. Bohužel je díky nutnosti držet ho trochu nepraktické.

Když zazní ticho

Účinnost eliminace ruchů je překvapivá. Po zapnutí sluchátek dojde k zajímavému efektu ztišení okolního světa – tedy většiny jeho projevů. Hlasy lidí a podobné zvuky k vám dolehnou, i když jsou také výrazně utlumeny.

Funkčnost systému si naplno uvědomíte, až když sluchátka po jistém čase sundáte a zjistíte, jak je vlastně svět hlučný – nemusíte cestovat vlakem, autobusem nebo letadlem, stačí kancelář s ruchem počítačů a klimatizace, nebo relativně tichý byt, do kterého doléhá ruch města. Sluchátka se ukázala být nejúčinnější zbraní proti hlučnému notebooku, větrákům i vysavači od souseda.

sony_mdr-nc500d_03.jpg

Ačkoliv nebyla možnost vyzkoušet letadlo, zkušenosti zahraničních kolegů potvrzují specifikace – vysoká hlasitost motorů i proudícího vzduchu se promění ve vzdálený šum. Účinnost v ostatních dopravních prostředcích je obdobně příkladná a velmi výrazně snižuje únavu z cestování.

Drobným negativním projevem systému pro odrušení okolního ruchu je velmi jemný šum v pozadí. Všimnete si jej po nasazení sluchátek, ale při poslechu neruší – je tišší než jakékoliv běžně dostupné prostředí.

Reprodukce na úrovni

Ačkoliv jsou tato sluchátka velmi efektivní ve výrobě ticha, zvládnou i hudbu, a to až překvapivě dobře. Vyvážená reprodukce napříč všemi frekvenčními pásmy je velmi příjemná. Z hudby negativně nevyčnívají nástroje ani tóny, ačkoliv se najdou jisté mezery – například rychlost či odezva rychlých basových rytmů by mohla být lepší a detailnost nedosahuje úrovně těch nejlepších domácích sluchátek.

Takové neduhy však sluchátkům tohoto typu nelze příliš vyčítat – nemůžeme očekávat, že budou natolik univerzální, aby hrála tak dobře jako otevřené „audiofilské“ modely zaměřené jen na kvalitu reprodukce. Kvalita reprodukce Sony MDR-NC500D nedojme zmlsaného fanouška nejkvalitnější reprodukce, ale určitě jej neurazí. Celodenní poslech nezpůsobuje únavu – sluchátka hudbu nepřikrášlují ani nekazí.

Celkově lze MDR-NC500D zhodnotit jako špičková sluchátka s velmi účinným potlačením okolních ruchů a velmi dobrou kvalitou reprodukce. Kvalita vyhotovení již v této kategorii patří k standardu, ale bohaté příslušenství s praktickým přenosným obalem potěší. Škoda jen vysoko nasazené ceny.

Sony MDR-NC500D

Cena doporučená 10 850 Kč
 • konstrukce uzavřená, circumaurální
 • typ měniče dynamický
 • frekvenční rozsah 5 – 24 000 Hz
 • citlivost 102 dB SPL
 • impedance 40 Ohmů
 • tlumení 20 dB
 • hmotnost 195g
 • přívodní kabel 1,5 m a 0,5 m odpojitelný
 • konektor zahnutý 3,5mm jack + redukce do letadla + redukce na 6,3 mm
 • napájení integrovaná Li-Ion baterie nebo dvě AA baterie
 • doba provozu 15 + 10 hodin (integrovaný akumulátor + AA baterie)

Zapůjčil

 • Sony Czech, praha
 • kontakt: 323 204 111, www.sony.cz 
 
AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png10/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
provedníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
komfortHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud