Sony MDR-NC500D – továrna na ticho: test

19. září 2008
TWEET SDÍLET
Až 99 % okolního hluku dokáží eliminovat nová digitální sluchátka Sony. Vychutnejte si kdekoliv pěkně v tichu a klidu svoji hudbu.

Aby mohla hudba správně znít, musí k tomu mít ticho. To platí nejen pro reproduktory, ale i pro sluchátka. Nejhorší jsou v tomto ohledu dopravní prostředky, které svým hlukem znemožňují klidný poslech na nižších hlasitostech. Přirozená snaha přehlušit ruchy může být až nebezpečná - extrémní hlasitost zbytečně unavuje a poškozuje vaše uši.

Použít pro odstínění hluku uzavřená sluchátka s mohutnou izolací není právě nejpohodlnější řešení a účinnost pasivního řešení je navíc velmi omezená hlavně u nižších tónů. Právě na nižších frekvencích se přitom pohybují ty nejotravnější zvuky vlaků, autobusů a letadel. Zde přichází na pomoc technologie "Noise Cancelling" neboli aktivní odstranění ruchů okolí.

Jak na to jde Sony

Do této kategorie patří i sluchátka Sony MDR-NC500D, která se po svém uvedení na letošním CESu konečně dostávají i na náš trh. V nabídce Sony patří ke špičce a jinak tomu není ani při srovnání s konkurencí. Sony použila pro MDR-NC500D nejmodernější technologie, což by se mělo projevit na velmi vysoké účinnosti odstranění ruchů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Proč jsou vlastně lehká? Výrobce použil hliník pro hlavový most a magnézium pro měniče

Testovaná sluchátka rozhodně nejsou levná, při přímém srovnání s klasickými domácími modely by mohla být zařazena ke špičce. U noise cancelling sluchátek je to však poněkud komplikovanější. Neplatíte jen za kabely, měniče, mušle či most, ale i za docela komplikovaný kousek techniky zodpovědný právě za aktivní odrušení hluku.

Hi-Tech v akci

V případě Sony to platí snad i dvojnásobně. Nepřehlédnutelné označení Digital totiž není samoúčelné – obvody starající se o zaznamenání ruchů, mikrofon a vytvoření fázově otočeného zvuku, který velmi výrazně eliminuje nežádoucí ruchy, jsou plně digitální. Uvnitř tedy sídlí A/D převodník na vstupu i a D/A převodník na výstupu k měničům spolu s výkonným DSP procesorem.

Celá tato soustava dokáže v reálném čase přijímat informace z mikrofonu umístěného velmi blízko uším, vytvářet „rušící“ signál, ten pak integrovat do přehrávaného zvuku a to všechno zase poslat do měniče. Všechno s minimálním zkreslením a bez zpomalení.

Přizpůsobí se situaci

Výhody jsou zřejmé – minimální rušení a tedy i šum spolu s vyšší účinností eliminace hluku. Díky použití DSP procesoru mohou být sluchátka v různých situacích lépe nastavena. Sony integrovala do NC500D funkci AI NC (Noise Cancelling), která monitoruje prostředí a podle charakteru ruchu nastavuje jeden ze tří dostupných režimů.

Klepněte pro větší obrázek

Ty jsou nastaveny na různé situace – letadlo, vlak nebo autobus, a pak běžný ruch kanceláře. V každé z těchto situací jsou výraznější jiné frekvence zvuků a díky možnostem DSP je odrušení efektivnější. Kromě automatického výběru režimu si jej můžete zvolit stiskem tlačítka AI NC Mode i ručně – není to však potřeba, automatika funguje velmi spolehlivě.

Ano, jsou zde i nevýhody. Kromě vícenásobného převodu z analogové do digitální formy, kterou ohrožuje kvalita použitých součástek, je zde hlavně nemožnost zcela vypnout aktivní rušení hluku a také celková nefunkčnost bez přísunu energie.

První třída kvality

Technické řešení je nesporně velmi zajímavé, ale jak jsou na tom samotná sluchátka? Na první dotek i první poslech výborně. Temně černé materiály s decentním metalickým páskem kolem mušlí podtrhují jednoduchý design. Hlavový most s povrchem z příjemné kůže a více než dostatečnými možnostmi nastavení je zároveň i velmi pevný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Praktický výstupek nad levým měničem umožní odhalit správnou orientaci sluchátek i poslepu

K mušlím s lesklým černým povrchem se hlavový most připojuje kloubem, který umožňuje devadesátistupňové otočení pro lepší skladnost. Náušníky jsou vyrobeny z umělé kůže a obepínají celé uši. Velikost mušlí ale není největší, což by mohlo některým jedincům způsobovat problémy. Konstrukce je samozřejmě plně uzavřená a má tak izolační účinky i ve vypnutém stavu.

Vydrží i nejdelší let

Velmi překvapivá je hmotnost sluchátek. Pouhých 195 gramů je vzhledem k velikosti, baterii a přítomné technice muší váha. To samozřejmě přispívá pohodlí nošení, které lze směle srovnávat se špičkou v domácích sluchátkách. Ani celodenní poslech není unavující a sluchátka sednou i na větší hlavu bez problémů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

O přívod signálu se stará jeden z přiložených kabelů s 3,5 mm koncovkou na obou koncích. V balení najdete kabely: kratší (50 cm), delší (150 cm) a kabel s komůrkou pro dvojici AA baterií, který může sloužit jako napájení v případě nedostatku energie v integrovaném akumulátoru. Udávanou výdrž 15 hodin na integrovaný akumulátor lze potvrdit, AA baterie by měly přidat dalších 12 hodin navrch.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

S bohatou výbavou

Nabíjení integrovaného akumulátoru zabezpečuje malý adaptér, který zvládne doplnit energii naplno za tři hodiny. Při nabíjení lze sluchátka bez problémů poslouchat – jediným neduhem je pronikání mírného rušení do zvuku. Díky použití Li-Ion baterie se není třeba bát nabíjet, i když nedošlo k úplnému vybití. Problém může nastat až po několika letech, kdy může baterie degradovat nejen častým používáním, ale i věkem – chemicky. Výměna v servisu by neměla být problém.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

K příslušenství patří i redukce na 6,3 mm jack a skládací konektor pro různé druhy připojení v letadlech. Výbava je tak dotažená k úplnosti. Všechno příslušenství se lehce vejde do luxusního obalu s odpojitelným popruhem. Sluchátka lze nosit samozřejmě i samostatně – vejdou se do běžných příručních zavazadel.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na zadní straně obalu je vnější kapsa vhodná například na dokumenty – obal může být vaším palubním zavazadlem do letadla

Na ovládání elektroniky uvnitř slouží trojice prvků na pravé mušli. Posuvným ovladačem se sluchátka zapínají a vypínají a funkci AI NC Mode jsme již popisovali výše. Tlačítko Monitor vás takříkajíc „přepojí“ s vnější světem – umožní lépe slyšet hlasy, když chcete s někým komunikovat. Bohužel je díky nutnosti držet ho trochu nepraktické.

Když zazní ticho

Účinnost eliminace ruchů je překvapivá. Po zapnutí sluchátek dojde k zajímavému efektu ztišení okolního světa – tedy většiny jeho projevů. Hlasy lidí a podobné zvuky k vám dolehnou, i když jsou také výrazně utlumeny.

Funkčnost systému si naplno uvědomíte, až když sluchátka po jistém čase sundáte a zjistíte, jak je vlastně svět hlučný – nemusíte cestovat vlakem, autobusem nebo letadlem, stačí kancelář s ruchem počítačů a klimatizace, nebo relativně tichý byt, do kterého doléhá ruch města. Sluchátka se ukázala být nejúčinnější zbraní proti hlučnému notebooku, větrákům i vysavači od souseda.

Klepněte pro větší obrázek

Ačkoliv nebyla možnost vyzkoušet letadlo, zkušenosti zahraničních kolegů potvrzují specifikace – vysoká hlasitost motorů i proudícího vzduchu se promění ve vzdálený šum. Účinnost v ostatních dopravních prostředcích je obdobně příkladná a velmi výrazně snižuje únavu z cestování.

Drobným negativním projevem systému pro odrušení okolního ruchu je velmi jemný šum v pozadí. Všimnete si jej po nasazení sluchátek, ale při poslechu neruší – je tišší než jakékoliv běžně dostupné prostředí.

Reprodukce na úrovni

Ačkoliv jsou tato sluchátka velmi efektivní ve výrobě ticha, zvládnou i hudbu, a to až překvapivě dobře. Vyvážená reprodukce napříč všemi frekvenčními pásmy je velmi příjemná. Z hudby negativně nevyčnívají nástroje ani tóny, ačkoliv se najdou jisté mezery – například rychlost či odezva rychlých basových rytmů by mohla být lepší a detailnost nedosahuje úrovně těch nejlepších domácích sluchátek.

Takové neduhy však sluchátkům tohoto typu nelze příliš vyčítat – nemůžeme očekávat, že budou natolik univerzální, aby hrála tak dobře jako otevřené „audiofilské“ modely zaměřené jen na kvalitu reprodukce. Kvalita reprodukce Sony MDR-NC500D nedojme zmlsaného fanouška nejkvalitnější reprodukce, ale určitě jej neurazí. Celodenní poslech nezpůsobuje únavu – sluchátka hudbu nepřikrášlují ani nekazí.

Celkově lze MDR-NC500D zhodnotit jako špičková sluchátka s velmi účinným potlačením okolních ruchů a velmi dobrou kvalitou reprodukce. Kvalita vyhotovení již v této kategorii patří k standardu, ale bohaté příslušenství s praktickým přenosným obalem potěší. Škoda jen vysoko nasazené ceny.

Sony MDR-NC500D

Cena doporučená 10 850 Kč
 • konstrukce uzavřená, circumaurální
 • typ měniče dynamický
 • frekvenční rozsah 5 – 24 000 Hz
 • citlivost 102 dB SPL
 • impedance 40 Ohmů
 • tlumení 20 dB
 • hmotnost 195g
 • přívodní kabel 1,5 m a 0,5 m odpojitelný
 • konektor zahnutý 3,5mm jack + redukce do letadla + redukce na 6,3 mm
 • napájení integrovaná Li-Ion baterie nebo dvě AA baterie
 • doba provozu 15 + 10 hodin (integrovaný akumulátor + AA baterie)

Zapůjčil

 • Sony Czech, praha
 • kontakt: 323 204 111, www.sony.cz 
 
AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
provedníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
komfortKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Novinky, Sony, Přenosné, Test, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Velký srovnávací test chytrých telefonů do 7 000 Kč. Slušná cena, kde už můžete chtít něco navíc

Velký srovnávací test chytrých telefonů do 7 000 Kč. Slušná cena, kde už můžete chtít něco navíc

Vybrali jsme sedm telefonů s cenou do 7 000 Kč. Jelikož tvoří nižší střední třídu, už od nich lze mít nějaká očekávání. Dají se také chápat jako telefony pro studenty, kteří mohou mít hluboko do kapsy, ale potřebují schopného digitálního parťáka.

Jakub Michlovský
Srovnávací testSmartphone
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Vydavatelství EA se nás již po pětadvacáté pokouší oslnit zbrusu novým přídavkem do série známých městských závodu, a to pod titulem Need for Speed Unbound, tentokrát pod taktovkou Crirterionu.

Michal Polok
Need for Speed UnboundPS5Recenze