Sony MDR-NC500D – továrna na ticho: test

19. září 2008
TWEET SDÍLET
Až 99 % okolního hluku dokáží eliminovat nová digitální sluchátka Sony. Vychutnejte si kdekoliv pěkně v tichu a klidu svoji hudbu.

Aby mohla hudba správně znít, musí k tomu mít ticho. To platí nejen pro reproduktory, ale i pro sluchátka. Nejhorší jsou v tomto ohledu dopravní prostředky, které svým hlukem znemožňují klidný poslech na nižších hlasitostech. Přirozená snaha přehlušit ruchy může být až nebezpečná - extrémní hlasitost zbytečně unavuje a poškozuje vaše uši.

Použít pro odstínění hluku uzavřená sluchátka s mohutnou izolací není právě nejpohodlnější řešení a účinnost pasivního řešení je navíc velmi omezená hlavně u nižších tónů. Právě na nižších frekvencích se přitom pohybují ty nejotravnější zvuky vlaků, autobusů a letadel. Zde přichází na pomoc technologie "Noise Cancelling" neboli aktivní odstranění ruchů okolí.

Jak na to jde Sony

Do této kategorie patří i sluchátka Sony MDR-NC500D, která se po svém uvedení na letošním CESu konečně dostávají i na náš trh. V nabídce Sony patří ke špičce a jinak tomu není ani při srovnání s konkurencí. Sony použila pro MDR-NC500D nejmodernější technologie, což by se mělo projevit na velmi vysoké účinnosti odstranění ruchů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Proč jsou vlastně lehká? Výrobce použil hliník pro hlavový most a magnézium pro měniče

Testovaná sluchátka rozhodně nejsou levná, při přímém srovnání s klasickými domácími modely by mohla být zařazena ke špičce. U noise cancelling sluchátek je to však poněkud komplikovanější. Neplatíte jen za kabely, měniče, mušle či most, ale i za docela komplikovaný kousek techniky zodpovědný právě za aktivní odrušení hluku.

Hi-Tech v akci

V případě Sony to platí snad i dvojnásobně. Nepřehlédnutelné označení Digital totiž není samoúčelné – obvody starající se o zaznamenání ruchů, mikrofon a vytvoření fázově otočeného zvuku, který velmi výrazně eliminuje nežádoucí ruchy, jsou plně digitální. Uvnitř tedy sídlí A/D převodník na vstupu i a D/A převodník na výstupu k měničům spolu s výkonným DSP procesorem.

Celá tato soustava dokáže v reálném čase přijímat informace z mikrofonu umístěného velmi blízko uším, vytvářet „rušící“ signál, ten pak integrovat do přehrávaného zvuku a to všechno zase poslat do měniče. Všechno s minimálním zkreslením a bez zpomalení.

Přizpůsobí se situaci

Výhody jsou zřejmé – minimální rušení a tedy i šum spolu s vyšší účinností eliminace hluku. Díky použití DSP procesoru mohou být sluchátka v různých situacích lépe nastavena. Sony integrovala do NC500D funkci AI NC (Noise Cancelling), která monitoruje prostředí a podle charakteru ruchu nastavuje jeden ze tří dostupných režimů.

Klepněte pro větší obrázek

Ty jsou nastaveny na různé situace – letadlo, vlak nebo autobus, a pak běžný ruch kanceláře. V každé z těchto situací jsou výraznější jiné frekvence zvuků a díky možnostem DSP je odrušení efektivnější. Kromě automatického výběru režimu si jej můžete zvolit stiskem tlačítka AI NC Mode i ručně – není to však potřeba, automatika funguje velmi spolehlivě.

Ano, jsou zde i nevýhody. Kromě vícenásobného převodu z analogové do digitální formy, kterou ohrožuje kvalita použitých součástek, je zde hlavně nemožnost zcela vypnout aktivní rušení hluku a také celková nefunkčnost bez přísunu energie.

První třída kvality

Technické řešení je nesporně velmi zajímavé, ale jak jsou na tom samotná sluchátka? Na první dotek i první poslech výborně. Temně černé materiály s decentním metalickým páskem kolem mušlí podtrhují jednoduchý design. Hlavový most s povrchem z příjemné kůže a více než dostatečnými možnostmi nastavení je zároveň i velmi pevný.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Praktický výstupek nad levým měničem umožní odhalit správnou orientaci sluchátek i poslepu

K mušlím s lesklým černým povrchem se hlavový most připojuje kloubem, který umožňuje devadesátistupňové otočení pro lepší skladnost. Náušníky jsou vyrobeny z umělé kůže a obepínají celé uši. Velikost mušlí ale není největší, což by mohlo některým jedincům způsobovat problémy. Konstrukce je samozřejmě plně uzavřená a má tak izolační účinky i ve vypnutém stavu.

Vydrží i nejdelší let

Velmi překvapivá je hmotnost sluchátek. Pouhých 195 gramů je vzhledem k velikosti, baterii a přítomné technice muší váha. To samozřejmě přispívá pohodlí nošení, které lze směle srovnávat se špičkou v domácích sluchátkách. Ani celodenní poslech není unavující a sluchátka sednou i na větší hlavu bez problémů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

O přívod signálu se stará jeden z přiložených kabelů s 3,5 mm koncovkou na obou koncích. V balení najdete kabely: kratší (50 cm), delší (150 cm) a kabel s komůrkou pro dvojici AA baterií, který může sloužit jako napájení v případě nedostatku energie v integrovaném akumulátoru. Udávanou výdrž 15 hodin na integrovaný akumulátor lze potvrdit, AA baterie by měly přidat dalších 12 hodin navrch.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

S bohatou výbavou

Nabíjení integrovaného akumulátoru zabezpečuje malý adaptér, který zvládne doplnit energii naplno za tři hodiny. Při nabíjení lze sluchátka bez problémů poslouchat – jediným neduhem je pronikání mírného rušení do zvuku. Díky použití Li-Ion baterie se není třeba bát nabíjet, i když nedošlo k úplnému vybití. Problém může nastat až po několika letech, kdy může baterie degradovat nejen častým používáním, ale i věkem – chemicky. Výměna v servisu by neměla být problém.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

K příslušenství patří i redukce na 6,3 mm jack a skládací konektor pro různé druhy připojení v letadlech. Výbava je tak dotažená k úplnosti. Všechno příslušenství se lehce vejde do luxusního obalu s odpojitelným popruhem. Sluchátka lze nosit samozřejmě i samostatně – vejdou se do běžných příručních zavazadel.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na zadní straně obalu je vnější kapsa vhodná například na dokumenty – obal může být vaším palubním zavazadlem do letadla

Na ovládání elektroniky uvnitř slouží trojice prvků na pravé mušli. Posuvným ovladačem se sluchátka zapínají a vypínají a funkci AI NC Mode jsme již popisovali výše. Tlačítko Monitor vás takříkajíc „přepojí“ s vnější světem – umožní lépe slyšet hlasy, když chcete s někým komunikovat. Bohužel je díky nutnosti držet ho trochu nepraktické.

Když zazní ticho

Účinnost eliminace ruchů je překvapivá. Po zapnutí sluchátek dojde k zajímavému efektu ztišení okolního světa – tedy většiny jeho projevů. Hlasy lidí a podobné zvuky k vám dolehnou, i když jsou také výrazně utlumeny.

Funkčnost systému si naplno uvědomíte, až když sluchátka po jistém čase sundáte a zjistíte, jak je vlastně svět hlučný – nemusíte cestovat vlakem, autobusem nebo letadlem, stačí kancelář s ruchem počítačů a klimatizace, nebo relativně tichý byt, do kterého doléhá ruch města. Sluchátka se ukázala být nejúčinnější zbraní proti hlučnému notebooku, větrákům i vysavači od souseda.

Klepněte pro větší obrázek

Ačkoliv nebyla možnost vyzkoušet letadlo, zkušenosti zahraničních kolegů potvrzují specifikace – vysoká hlasitost motorů i proudícího vzduchu se promění ve vzdálený šum. Účinnost v ostatních dopravních prostředcích je obdobně příkladná a velmi výrazně snižuje únavu z cestování.

Drobným negativním projevem systému pro odrušení okolního ruchu je velmi jemný šum v pozadí. Všimnete si jej po nasazení sluchátek, ale při poslechu neruší – je tišší než jakékoliv běžně dostupné prostředí.

Reprodukce na úrovni

Ačkoliv jsou tato sluchátka velmi efektivní ve výrobě ticha, zvládnou i hudbu, a to až překvapivě dobře. Vyvážená reprodukce napříč všemi frekvenčními pásmy je velmi příjemná. Z hudby negativně nevyčnívají nástroje ani tóny, ačkoliv se najdou jisté mezery – například rychlost či odezva rychlých basových rytmů by mohla být lepší a detailnost nedosahuje úrovně těch nejlepších domácích sluchátek.

Takové neduhy však sluchátkům tohoto typu nelze příliš vyčítat – nemůžeme očekávat, že budou natolik univerzální, aby hrála tak dobře jako otevřené „audiofilské“ modely zaměřené jen na kvalitu reprodukce. Kvalita reprodukce Sony MDR-NC500D nedojme zmlsaného fanouška nejkvalitnější reprodukce, ale určitě jej neurazí. Celodenní poslech nezpůsobuje únavu – sluchátka hudbu nepřikrášlují ani nekazí.

Celkově lze MDR-NC500D zhodnotit jako špičková sluchátka s velmi účinným potlačením okolních ruchů a velmi dobrou kvalitou reprodukce. Kvalita vyhotovení již v této kategorii patří k standardu, ale bohaté příslušenství s praktickým přenosným obalem potěší. Škoda jen vysoko nasazené ceny.

Sony MDR-NC500D

Cena doporučená 10 850 Kč
 • konstrukce uzavřená, circumaurální
 • typ měniče dynamický
 • frekvenční rozsah 5 – 24 000 Hz
 • citlivost 102 dB SPL
 • impedance 40 Ohmů
 • tlumení 20 dB
 • hmotnost 195g
 • přívodní kabel 1,5 m a 0,5 m odpojitelný
 • konektor zahnutý 3,5mm jack + redukce do letadla + redukce na 6,3 mm
 • napájení integrovaná Li-Ion baterie nebo dvě AA baterie
 • doba provozu 15 + 10 hodin (integrovaný akumulátor + AA baterie)

Zapůjčil

 • Sony Czech, praha
 • kontakt: 323 204 111, www.sony.cz 
 
AVmania.cz hodnotí
designKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
zvukKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
provedníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
komfortKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Novinky, Test, Sony, Přenosné


40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v říjnu 2021

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v říjnu 2021

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály