Sony MDR-XB910 jsou stylová, uzavřená sluchátka zaměřená na mladší generaci posluchačů. Milovníci hlubokých basů kladoucí důraz na vzhled sluchátek se můžou radovat.
Když se mi krabice se sluchátky poprvé dostala do rukou, nabyl jsem dojmu skutečného high-endu. Balení sluchátek je více než poctivé, jsou dodávány v černé tvrdé krabici, působící poměrně luxusním dojmem.
Po otevření se naskytne pohled na složená sluchátka v černé plastové formě. Ta již příliš důvěry nevzbuzuje, bohužel se jedná o obyčejný výlisek.
Sony MDR-XB910
Původní balení tedy jako transportní pouzdro spíše nevyužijete. Životnost zmíněné hmoty je přibližně 10 vložení a vytažení sluchátek. Dále výrobce dodává standartní manuál a... dva sluchátkové kabely.
Poměrně velkorysé balení sluchátek
Klasický i s ovladačem
Ano, dva. Na první pohled sluchátka zaujmou svou „bezdrátovostí“. Z obchodu si je totiž přinesete bez připojeného přívodního kabelu. Ty jsou přiloženy v krabici, ve dvou verzích. Klasická s 3,5mm jackem pro připojení k jakémukoliv sluchátkovému výstupu a "čtyřipinová" verze s ovladačem, pro připojení k mobilním telefonům a pokročilým přehrávačům, které lze ovládat kabelovým ovladačem.
V balení je přiložen jak klasický, tak přívodní kabel s ovladačem. Ten je bohužel jen jednotlačítkový.
Záviděnihodné kabely
Oba přívodní kabely jsou v bílé barvě, ploché a vyrobeny z velmi poddajného materiálu. Velmi dobře se s kabely manipuluje a díky svým vlastnostem nepřenáší žádné ruchy do mušlí. Zmíněný ovladač disponuje bohužel jediným tlačítkem, jenž má funkci pauzy/spuštění přehrávání a přeskočení na další skladbu (rychlým dvojstiskem).
Detail zámku přívodního kabelu
Velkým plusem kabelů je jeho nezauzlovatelnost. I při sebevětším snažení se nezamotá, nezauzluje, a pokud jej smotáte do klubka a strčíte do kapsy, není problém jej kdykoliv rychle rozmotat.
Všudypřítomný plast
Na začátku jsem zmínil skládací konstrukci sluchátek. Ta je do jisté míry nejslabším článkem modelu XB910. Jelikož jsou sluchátka částečně plastová, je pravděpodobné, že konstrukce začne časem vrzat a viklat se – což se částečně projevilo ještě před skončením testu. Hliníková jsou čela mušlí a vrch otočného kloubu, celek ale vypadá o dost lépe, než konstrukce sluchátek Beats, proto kterým zjevně Sony míří.
Konstrukce sluchátek
Zajímavým nešvarem konstrukce je způsob skládání. Rozměry mušlí garantují poškrábaní jejich vnější strany při složení sluchátek způsobem obvyklým u jiných modelů. Sony u XB910 zvolilo nutnost dvojitého zlomení konstrukce. Pokud se ale někdy pokusíte sluchátka složit jinak, než jak u Sony předpokládají, poškrábaní mušlí se zcela jistě nevyhnete.
Špatný a správný způsob složení a uložení sluchátek. Do krabice padnou na oba způsoby, při tom prvním se však nevyhnete poškrábání mušlí.
Uzavřený supraaurál
Výlisky mušlí jsou osazeny 50mm měniči, dle specifikací Sony s frekvenčním rozsahem 3-28000 Hz. Mušle samotné disponují polstrováním z umělé kůže, jenž po nasazení doslova pohltí ucho. Útlum okolních ruchů je na vynikající úrovni, jediný nežádoucí zvuk, se kterým se setkáte, bude občasné vrznutí plastové konstrukce při prudším pohybu.
Provedení náušníků zajišťuje dokonalé přilehnutí na ucho a vynikající izolaci okolních ruchů
Přítlak sluchátek výrobce neuvádí, nicméně bych si jej dovolit odhadnout někde mezi modely Grado SR-80 a beyerdynamic DT770. Sluchátka drží na hlavě opravdu dobře, problémem není ani rychlejší chůze či dobíhání ujíždějící tramvaje. Tohle se Sony povedlo.
Zvuk? Ne pro každého
Ač Sony řadí MDR-XB910 do kategorie hi-fi, osobně bych je umístil spíše mezi stylové doplňky pro mladé. Zvuk rozhodně nepotěší žádného audiofila, naopak, teenager dychtící po hlubokých basech bude v ráji. Také díky konstrukcí mušlí a náušníků je zvukové podání zcela zaměřeno na pásmo nízkých kmitočtů. Jak jsem předeslal, zvuk je zcela jistě "vyladěn" pro mladou genraci, která jde po mohutné, efektním, "extra" basovém zvuku.
Basy jsou mohutné a silné, mnohdy se ozývají i v pasážích, kde byste je nečekali. Obzvláště u skladeb, jenž máte naposlouchány zaduní XB910 v místech, kde jiná sluchátka mlčí. Zde je opět otázkou osobních preferencí, zda-li je to správně, nebo ne. Díky takto výraznému basovému podání je zvuk decentně zastřený.
Basový král
Bas jednoznačně dominuje celému spektru na úkor všech ostatních složek. Středy jsou potlačeny nejvýrazněji, mnohdy se úplně vytrácí. Výšky jsou na tom o poznání lépe. Jasně čitelné, nečekaně přesné, i když v poměru k hlubokým kmitočtům nevyvážené. Po několika hodinách a dnech poslechu je jasné, kam sluchátka Sony MDR-XB910 směřují.
Audiofila nepotěší, teenager zajásá
XB910 nejsou rozhodně audiofilská sluchátka. Jejich podání je zkreslené, některé kmitočty jsou potlačeny, jiné zvýrazněny. Zvláště se to pozná na vokálech, které mají jinou barvu, než jak mají znít správně. Člověk zvyklý na neutrální hudební projev sluchátek, bude nemile překvapen (ano, i Sony to umí, ale ne u XB 910).
Osobně mám ze sluchátek dojem, že jsou navrženy tak, aby hrály „moderně“. Hlasitě, s výrazným basem a čitelnými výškami. To vše ve stylovém stříbrném provedení s podporou chytrých telefonů a pokročilých přehrávačů. S nápisem Sony na hlavovém mostu a DJ stylem.
Sony MDR-XB910 si své příznivce zcela jistě najdou
Sony MDR-XB910 tak jistě potěší nejednoho teenegera nebo milovníka dunící hudby. Cenou, stylem, rozměry míří proti populárním sluchátkům Beats, extrémně nabasovaný zvuk tomu také odpovídá. Pokud tedy preferujete vyrovnané a nezkreslené podání zvuku, „devětsetdesítky“ nejsou volbou pro Vás.
Klady:
- Hluboký, výrazný bas
- Materiál přívodního kabelu
- Provedení náušníků
Mínusy:
- Zkreslené zvukové podání
- Plastová skládací konstrukce
- Pouze jednotlačítkový ovladač
Doporučená maloobchodní cena: 3 990 Kč
Technické parametry:
- Konstrukce: Uzavřená, Supraaurální - na uši
- Frekvenční rozsah: 3-28 000 Hz
- Impedance: 24 Ohm
- Velikost měniče: 50 mm
- Hmotnost: 305 g
- Připojení: 3,5 mm jack
- Délka přívodního kabelu: 1,2 m
- Vedení kabelu: Jednostranné
Hodnocení:
- Konstrukce 5/10
- Komfort 7/10
- Izolace 9/10
- Zvuk 6/10