Vodny
18. března 2011 • 23:21

Dobrý den, kamera se mi zamlouvá, nicméně mi vadí pouze 24 snímků za sekundu. Nevíte o nějakém podobném kousku pro amatérské filmaře, který by zvládal 50 snímků za vteřinu pro zpomalené sportovní záběry? Děkuji.

Boris Jaroš
6. července 2011 • 16:38

Zdravím všechny!
Za prve: odpověď k danému příspěvku. Zpomalený pohyb umí Sony HDR XR-550VE (viz: http://www.youtube.com/watch... Mám Caňonku HF-S21, stála taky takový prachy, co ta Sonka, a bohužel nemá ani časosběrné snímání (Time Laps nebo jak se to kváká - třeba na snímání západu slunce), ani vyšší frekvenci na natáčení zpomalených záběrů. To je opravdu škoda.
Recenze i komentáře k Sony NEXce se mi velmi, velmi líbí, bo jsou trefné. Škoda, že v původní recenzi chybí alespoň ukázání dalších meníček, která autor přešel. Nicméně se obávám, že cenová relace kamery Sony (nyní cca 44 tisíc - červenec 2011) opravdu neodpovídá její vybavenosti. U info kamery je třeba uváděn zvuk 5.1 a nikoliv jen stereo, tak nevím. Hlavně je naprosto nepohodlné ovládání funkcí přes display, který není dotykový. Vzhledem k tomu, že má kamera manuální fce, předpokládal bych alespoň 1 n. dvě přepínače Auto/Manuál, atd. Ta vybavenost je opravdu velmi slabá. A to nejsem, podtrhuji, přítelem jakýchsi AE programů, různých opiček a zkrášlování záběrů v kameře, prostě takových těch ... Ale asistent ostření při ručním ostření by se hodil. Zoom na ruku by mě nevadil, ale fakt je, že by měl mít na objektivu páčku a nikoliv jen kroužek právě proto, aby si člověk nerozhýbel při zoomování záběr. Vycházím např. ze zkušenosti se starou kamerou Canon 814 (Super 8mm film), ale např. i profi 16mm reportážní kamča Pailard-Bolex páčku na zoomování na objektivu měla.
Prostě a jednoduše: měl jsem na tuhle Sonku NEX velký zálusk, i cena šla rapidně dolů, ale po zhlédnutí tohoto video.přehledu bohužel e-e. Tahle kamča má dvě zásadní výhody: Výměnná skla (to se opravdu hodí, u videokamer mě to opravdu chybí) a parádní hledáček (ne jenom LCD display!), který by měl dle tech. info být p r ů h l e d o v ý, nikoliv malinký monitorek s lupičkou a oční mušlí. Tak nevím, v Sony - centru jsem se na tuto kamču podívat nebyl. To ostatní je opravdu hodně okleštěné, recenzent má pravdu. K natáčení hraných filmů nejsou přece určeny takovéto "handky", ale stativové kamery např. od Panasonicu. Sony NEX je jasně prezentována jako "handka" do terénu! Koukněte na "instruktážní" video na YouTube.
Za 44tisíc po velkém pádu ceny bych si přece jenom představoval jinou kamču.

L. Cigánek
4. prosince 2010 • 11:52

Nejprve k čemu se kamera hodí a k čemu ne. Nejvíce stížností na VG 10 je od lidí, kteří chtějí kameru pro natáčení svateb a reportáží. Pro takovou klientelu kamera skutečně není. Má základní objektiv v rozsahu 18 – 200mm. Tuto hodnotu pro videozáznam je nutno násobit koeficientem 1,8 tzn. skutečný rozsah pak je 32,4 – 360mm. Zoomování je pomocí kroužku na objektivu, je relativně strmé, 90° otočení mezi oběma polohami ( proto tuhý zoom). Velký čip a z něj vyplývající malá hloubka ostrosti je velkým problémem pro AF ( automatické ostření). Proto někdy zákmit při ostření. Při snímání svatby, reportáže, cestopisu musíte okamžitě reagovat na děj a to před i za sebou. Vše, kromě zoomu, necháváte na automatice. V tom je vynikající Sony HDR-CX550VE. Má fenomenální stabilizaci, vyvážení bílé, barvy. Horší je optika. Má sice slušný rozsah, ale při širokoúhlých záběrech je v rozích patrná aberace soudkovitost. Kvalita dnešních kamer je určována kvalitou objektivu. Profíci sáhnou po kamerách nad 4 000 USD.
Při střihu používám samozřejmě monitory ale kontrolu provádím na 58“ plazmě. Jakékoliv zoomování a švenkování kamery je velmi nepříjemné. Použití pevného stativu s fluidní hlavou je nutností. Opět platí stará poučka, že se má pohybovat objekt a nikoliv kamera. I při použití stativu je problematické během snímání měnit zvolené hodnoty. Je potřebné předem zvolit prioritu ( čas, clona, zisk ) tu pak lze jemně měnit ovládacím kolečkem.
Ačkoliv mám externí mikrofon RODE, u VG10 jej nepoužívám, protože vestavěné jsou kvalitnější.
Přes internet jsem zakoupil redukci M42/NEX za účelem vyzkoušení objektivů řady Pentacon od soudruhu z NDR. Testy dopadly na výbornou. Kresba a barevné podání vynikající, nicméně při srovnání potvrdily vysokou kvalitu dodávaného zoomu. Po jakých objektivech se má smysl pídit? V širokoúhlé oblasti jsou dvě volby. Zoomy mají jeden základní problém a sice světelnost, pominu-li cenu. U pevných skel se velmi zamýšlím nad Samyang 14 mm F/2.8 IF ED MC Asf . Testy (www.photozone.de ... ) proti Sony SEL16F28 vychází mnohem příznivěji a cena je velmi přijatelná. Je sice manuální ale u tohoto rozsahu je řešením nekonečno. Po přepočtu se dostaneme na 25 mm což je přijatelný kompromis. Ostatní kvalitní skla jsou cenově někde jinde.U skel nad 200 mm je několik voleb. Buď jít do zoomů, pevných skel nebo zrcadlových objektivů. Rozsah cen je od 3 do 150 tis. Kč. Rovněž váha je limitující. Tyhle skla použijete párkrát do roka. Je potom otázkou, zda koupit nebo raději si je půjčit. Bez kvalitního stativu o teleobjektivu neuvažujte. Stativ jsem řešil Manfrottem 190 BX a fluidní hlavou 701HDV. Cena na internetu celkem 4 800,- Kč. Váha dohromady cca 2,5 kg. Po složení 53 cm. Do letadla a na nošení na hranici praktičnosti.
V týdnu odlétám na 3 týdny do Austrálie. Bylo nutno řešit otázku, jak ukládat AVCHD resp. soubory mts z kamery nebo karty a jak inteligentně zkontrolovat – tedy přehrát soubory. Používám SDHC Transcend 32 BG třída 10. Bez problémů a za velmi přijatelnou cenu.
Řešení jsem našel následující. Z kamery nebo čtečky karet přes USB do netbooku Acer Aspire One ( dárek firmy Mountfield ), software PMB ( freeware v češtině ukládá, stříhá a plynule přehrává mts soubory ). Déle přes USB do ext. HD Transdend 500 GB ( napájení utáhne netbook ). Soubory jsou dvakrát zálohovany v netbooku a na HD. Vše ověřené, levné a přenosné. Komponenty pořízeny přes TS Bohemia. Vše včetně netbooku, napájecích zdrojů a příslušenství vlezlo do brašny Marell Action 2. Celková váha 8,5 kg splňuje limit příručního zavazadla pro leteckou dopravu.
Další praktické zkušenosti příště.

StandaR
14. prosince 2010 • 9:21

Dekuji za skušenosti! já jsem své dilema řešil nakonec koupě DSLR(canon 550D) a musím říct že jsem nadšen, 25p(!!!), vynikající obraz, kdy barvy ,ostrost atd pod plnou manuální kontrolou, ted a nekonečné kreativní možnosti a lowlight s kombinací s Canon 50/1.8(2600Kč novej!) je prostě bomba!!! atd atad atd, no píšu to tady hlavně proto, že když jsem četl pozorně recenzi i Váš přípevek , tak teda moc nevím v čem by byla koupě nex VG10 lepší než DSLR, aby to omluvilo nekteré její nedostatky a cenu a popravdě kromě snad hledáčku jsem na nic nepřišel... a to takovej canon 60D má i výklopný displej...asi milion objektivů s bajonetem canon , když máš prachy koupíš odolnej 7D, nebo dokonce FF Canon 5D mark II,kde si nastavíš i manuální citlivost zvuku, neuveřitelný dynamický rozsah obrazu, hloubka atdatd...
Teda závěr pro Mně:
"Kreativec": jednoznačně DSLR( viz videa na např. www.vimeo.com)
"Točení svadeb a spol": pořádná kamera přes 100 tácu ( sony nx5, nebo aspon AX2000 atd)
Uniká Mi prostě, pro koho má být tím pádem sony VG10 vlastně určena...:-(
hezký den!

Fullfram
29. ledna 2011 • 22:42

Moje řeč pane kolego. Mám od Canona XM1 i HV 30. A před časem jsem chtěl něco víc. Nikdy jsem nebyl přítel foťáků, co umí točit, nebo kamer, co umí fotit, ale po zvážení všech pro a proti jsem zvolil Canon EOS 5D Mark II a od té doby je mi jasné, že to byla správná volba. Teď mám na myslí, pro kreativní filmovou tvorbu, ale nikoliv natáčení svateb. Na Vimeo.com ostatně pro své případné rozhodování, co pořídit pro natáčení, najdete jak filmové projekty, tak reklamy, ale i zmršené záběry amatéra, který si Mark II teprve osahává...

Cigánek
3. února 2011 • 17:59

Vynikající volba, jen mi není jasné co s 30 s/sec. na videu. Patrně chybná informace na všech serverech. Nebo je to pravda a foťák je určen pouze pro NTSC?
Prosím o odpověď, co je pravda. Děkuji.

pepan
10. února 2011 • 21:09

to je HD, tam se nedeli na PAL, SECAM, NTSC, to jsou analogovy normy pro modulaci barvonosneho signalu na nosnou frekvenci...

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují.
Ciganek
13. února 2011 • 22:10

Přeji dobrý den,
přece si na tomto vlákně nebudeme vysvětlovat co je PAL a NTSC. Převod videozáznamů mezi normami dělám přes 10 let. Kamery 25p,50i jsou nadále označovány jako PAL (nebo E, např. NEX VG10E) a kamery s 30p,60i jako NTSC. Záměrně pomíjím různé variace obrazové frekvense (24 s/s) a způsobu skladby videoobrazu 50p nebo 60p). Platí zásada 25 snímku/s ( vychází historicky z frekvence rozvodné sítě Evropy, Australie atd.) je značena jako PAL nebo u Sony (E). Zbytek světa ( USA, Japonsko atd.) jako NTSC. U Sony bez označení (NEX VG10).
Nicméně jsem zatím nedostal odpověď na mou otázku, jakou snímkovou frekvencí je pořizováno video na Canonech 5D a 7D řady? Pokud jsem postřehl, 25 s/s umí zatím jen řada 60D. Je to pravda? Dík za odpověď.

StandaR
2. dubna 2011 • 20:23

Dobrý den, asi již pozdě , ale canon 5dmarkII má (mněl) v originále jen 30 sn/s,ale stačí aktualizace firmwaru na canon.cz a snímá i 25p...

L. Cigánek
14. listopadu 2010 • 22:51

Po měsíci se vracím ke svému příspěvku k recenzi NEX VG10. Za svým názorem si po mnoha zkušebních snímcích stojím. Na rozdíl od jiných, mám kameru denně v ruce. Na vysvětlenou, mé první zkušenosti se záznamem obrazu se datují do doby SUPER 8 ( film ).
Expozice podle selenového měření, výsledky byly známy po týdnu.
Prošel jsem celou anabázi videokamer, počínaje VHS-C Canon přes HI-8, D8 a miniDV. Celkem 10 typů. Poslední byla 3 CCD Sony VTR 940.
Analogový střih přes videomagnetofon Blaupunkt RTV 965 ( jen pro informaci v roce 1996 stál 34 000,- Kč ) digitální střižny mám od fy. Canopus.
U počítačů jsem začínal v roce 1984 u ZX Spektra+, paměť 48 KB. Vše bylo relativně drahé a nedostupné. O to více se přemýšlelo.
V 90. letech došlo díky Wordu k degradaci grafiky psaného slova. V oboru fotografie pak to samé vlivem digitalizace. Chyba ale není ve Wordu nebo digitálech. Automatika vám dnes zajistí slušné vyvážení bílé a barvy jsou jásavé. Transfokátor dokáže 40-ti násobné přiblížení tak proč jej nevyužít. Výsledek - zkuste si ty video-výtvory pustit na trochu větší plazmě nebo LCD. Po pěti minutách se vám chce díky vestibulárnímu systému zvracet.
Ale vraťme se k NEX VG10. Trh s kamerami je dnes rozdělen do čtyř kategorií. 1. kategorie amatérské kamery do 1 200,- USD, 2.kat. do 2 000,- USD, třetí do 4 000,- a čtvrtá profi nad 4 000,-USD. ( pro orientaci vřele doporučuji www.bhphotovideo.com ... ). NEX VG10 patři do druhé cenové kategorie s baťovskou cenou 1 999,- USD! Je první v řadě, s klady i zápory z toho plynoucí. Odpovědí fy. Panasonic bude patrně AG-AF100 s čipem 4/3” s předpokládanou cenou 4 000,- USD. Canon bude zajisté taktéž reagovat. Má široký sortiment vynikajících skel. Ale i zde je nutno počítat s cenou kolem 4 000,-USD. Velký senzor a možná výměna objektivů vrací „kameramana“ k tvorbě. Vlastně jej nutí. Nutí jej komponovat, přemýšlet. Výsledky jsou úžasné. Pokud máte možnost sledovat výsledky na kvalitních TV ( v mém případě 58“ plasma) pochopíte přínos nové řady videokamer. Byl bych rád, pokud by se na tomto webu otevřela diskuze kolem VG10. Zkušenosti, rady, nápady. Dosavadní příspěvky k tomuto tématu jsou vedeny v duchu slušnosti a zájmu o věc. Nabízím témata : náhradní baterie, nabíječky, stativy, filtry. redukce, objektivy, vyvážení bílé, mikrofony, firmware, střih, jak a na co ukládat soubory mts, hotovou produkci, jak čistit senzor atd. Podle mého názoru je NEX VG10 kamera, která vám umožní za slušné peníze návrat ke kreativitě, k tomu aby vaše tvorba měla feeling. Bohužel čeština pro tento filmařský výraz adekvátní synonymum.
Věřím, že po NEX VG10 přijdou lepší a technicky propracovanější kamery. Ale momentálně máme pouze tuto, tak z ní vyždímejme co se dá. Při honbě za špičkovou a drahou technikou si vždy vzpomenu na mistra české fotografie J. Saudka, který udělal jednu ze svých nejslavnějších fotografií „Život 1966“ bakelitovým Pionýrem za 49,- Kč a dodnes je to skvost.
L. Cigánek

StandaR
22. listopadu 2010 • 13:18

tak to je fajn, že je tady bnekdo co má s ní delší zkušenostii, nevadí vám ten tuhej zoom, teda mně se aspon tak zdál,když jsem jí zkoušel v sony center. Taky- používáte externí mikrofon a jaké objektivy? dík za každý postřeh, řeším kameru již nejakou dobu, do Vánoc času dost ale už mně z toho praská hlava, můj dojem z té kamery byl "neadekvátně drahá".. za 50 tisíc mám již perfektní FF foták, že jo ,ale jistě je to otázka názoru , a překvapilo mně že u svetla v prodejně stejně ne li více šumela nežli sony cx 550...?!

l. Cigánel
4. prosince 2010 • 12:17

Vše je záležitost optiky. U VG 10 je nejmenši - otevřená clona 3,5. U CX 550 je 1,8 to je cca o 3 clonová čísla. Větčí čipy jsou v zásadě mnohem citlivější nežli malé. Pokud u VG 10 navolíte automatickou "zesílení" ( u fota to je ISO, u videa GIAN ). ISO je od 200 do 1600, u videa od 0 do 27 dB. Odstupňování a vysvětlení najdete na internetu. U VG 10 je velmi slušně použitelné ještě zesíkení 15dB. Dále mužete použít kombinaci časů a clony ( při možnosti použití jiných světelných objektivů ). Z osobní zkušeností vám mohu říci, že čip VG 10 je z principu citlivější nežli CX 550. Odpověď na manuální zoom je v jiném přispěvku.

StandaR
11. listopadu 2010 • 12:19

Děkuji za podařenou a hlavně praktickou recenzi!
Nakonec jsem si kamerku v sony center vyzkoušel a definitvně ukončil své rozhodovaní, žel, nápad nebyl špatný,ale je to nedodělek:-( bud počkám na něco nového, nebo přišetřím event. na splátky pujdu do Sony AX2000...
Plně se shoduji s rozčarováním autora...a to jsem na ní čekal nekolik měsíců... papírově nevypadala špatně...

Michal Kolesa (Michal.Kolesa)
28. října 2010 • 17:47

Kde se dají koupit 3D brýle? "Elektronické" pro TV v "elektru", ale kde koupím "plastové"/"papírové" s polarizačními filtry?

Michal Kolesa (Michal.Kolesa)
28. října 2010 • 18:05

Omlouvám se, spetl jsem si kamery (dotaz je mířen ke kameře o několik řádků níže)

kolem_jdoucí
23. října 2010 • 16:49

v hodnotě mnoha desítek korun je kničemu, pokud se nezmění samotná postata záznamu. A tou je debilní norma, která nám přináší pouze prokládaný obraz, který se zákonitě musí při projekci zbastlit se strátou kvality v jeden snímek nebo progresivní obraz s nedostatečnou snímkovou frekvencí. A Sony se uvedeného drží jak veš kožichu a nenabízí jiné možnosti. Proč taky, vždyť se za ten paskvil sama podepsala.

kolem_jdoucí
23. října 2010 • 16:50

desítek tisíc korun :-D

skutecnykosmonaut
22. října 2010 • 19:17

Zdravím.
Kamera nevypadá špatně. A ať je jak chce vybavená tak alespoň díkybohu že to má ty plnohodnotné
kroužky na objektivu a samozřejmě taky poctivý hledáček. Ale je fakt že nějaká ta funkční tlačítka
na těle kamery někde poblíž objektivu tam dát mohli a absence zebry zamrzí. Jinak co se týče špatného
obrazu ve zhoršených světelných podmínkách tak myslím že je potřeba přisvěcovat i kamerám v
řádu statisíců korun. No a pokud budu chtít kvalitní audio tak bych to řešil externím záznamem.
Třeba taková Hama dělá zajímavé nahrávadlo(a nestojí zas tolik). Zapnu kameru a externí audio,
použiju klapku nebo třeba stačí jen tlesknout a díky tomu pak můžu ve střižně docílit dokonalé synchronizace obrazu se zvukem.
No já nevím jak jiným ale mě se docela ta kamča zamlouvá.
Pavel.

hathaway
3. listopadu 2010 • 22:04

Chcel by som autorov poprosiť či by sa niekde nedali zavesiť originálne súbory z kamery. Na tom Youtube je to dosť zmršené a vela z toho človek nepozná. Rád by som tiež videl nejaký večerný záber v miestnosti, prípadne vonku. Vzhladom k velkosti senzoru by som očakával že kamera bude mať dobrú citlivosť.

Jirka H
22. října 2010 • 17:36

jakej je rozdíl mezi touto kamerou a foťákem sony NEX-5 když natáčí taky full HD a umožňuje výměnné objektivy a obsahuje stejný čip??

.
22. října 2010 • 19:02

To by mě také zajímalo. Tady tento nový "foťák" je přesně to naco dlouhá léta čekám.

marts
23. října 2010 • 9:32

VG10 podporuje vyšší bitrate pro ukládání videa (24mbps), neumí ukládat fotky v RAW, má zabudovaný speciální mikrofon, elektronický hledáček, ergonomii kamery, dodává se s opticky stabilizovaným objektivem s vhodným rozsahem ohniskové vzdálenosti pro běžné natáčení.

šnek49
19. října 2010 • 13:53

Od pana Holčíka jsou videorecenze suverénně nejlepší. Jen tak dál.. ale poslední dobou jich od Vás vídám poněkud méně... Mockrát děkuji za odborné rady a poučky...

Janetik
19. října 2010 • 16:27

Souhlasím... Ten filmeček (poslední) se opravdu vydařil.

Fullfram
29. ledna 2011 • 22:28

Nejlepší ? No mně přišla ta recenze trochu blábolivá... Jasně, zebra pro přepaly, manuální nastavení zvuku, to jistě chybí, ale poukazovat na to, že chybí dotyková obrazovka a pořád něco motat, že tato kamera vypadá jako profesionální ???? Musím se mrknout na další recenze tohoto pána, abych ho tady zbytečně nehanil, ale tato recenze mi přišla, jako od prodavače elektroniky z Hypernovy. :-/

MK
20. dubna 2012 • 3:46

Souhlasim - ten pan zvatla kraviny - kameram nerozumi

Ivan Floreš
19. října 2010 • 12:32

Autor článku nezmínil jednu zásadní věc a tou je velikost snímacího čipu, který je velikosti kinofilmového pole. Takový čip žádná kamera nemá.
Nicméně to vypadá že Sony udělali jen jakýsi pokus, či demoverzi nové generace videokamer. Na první dojem mě zaujala, ale faktem je, že jí chybí spousta zásadních věcí (jsou zmíněny v recenzi), které by si tato kamera zasloužila. Od kamery za 50 tisíc bych čekal víc než jen malou hloubku ostrosti. Tuto "fíčuru" zatím dostatečně splňují DOF adaptery v kombinaci s lépe vybavenou kamerou.

Ivan Floreš
19. října 2010 • 12:47

Omlouvám se za mylnou informaci, ten čip není velikosti kinofilmu (tzv. fullframe) má rozměry "jen" 23,4x15,6 mm. Nicméně stále platí, že žádná kamera nemá čip takové velikosti.

PN
19. října 2010 • 16:23

Malá hloubka ostrosti je navíc v kombinaci s podivným chováním ostření v automatickém režimu a chybějící indikací zaostření v manuálním režimu dost danajský dar. Přitom stačilo tak málo. Možná v dalším firmwaru. Zatím to vypadá, že na natáčení "umění" je lepší vzít digitální zrcadlovku. Ta má taky velký čip a nechybí jí podstatné funkce.

L. Cigánek
19. října 2010 • 8:45

Pokud chce recenzent kameru na cesty doporučuji vynikajíí HDR-CX550VE . Pokud něco kreativního potom je NEX VG10 to pravé. Firma Sony není amatér. Je vynikající inovátor a ještě lepší obchodník. NEX VG10 je první v řadě nové generace videokamer. Z tohoto pohledu považuji výše uvedenou recenzi za laickou a zbytečnou. Doporučuji vlákno VIMEO.

Jaromír Puk
19. října 2010 • 11:32 • šéfredaktor AVmania.cz

Dobrý den. Myslím, že kolega uvádí argumeny pro podporu svého názoru. Můžete prosím uvést vy ty své? A například také, pro jakého uživatele je kamera určena, případně co jsme nepochopili?

marts
19. října 2010 • 17:57

Tato kamera je určená pro nízkonákladové (amatérské) natačení např. hraných filmů, kdy zvuk nahráváte jiným zařízením, máte kompletně připravenou scénu, řízené osvětlení.
Žádná kamera s větším čipem se běžně nepoužívá na reportážní natáčení (nekontrolované prostředí) protože se při tak malé hloubce ostrosti nedá zaručit výsledná kvalita obrazu.
Např. profesionální televizní videokamery končí na velikosti čipu 2/3 palce a výš nejdou.Zjevně se v tomto případě jedná o odpověd firmy SONY na aktivity Canonu s použitím jejich zrcadlovek jako kamer s výměnnými objektivy. Rozdíl je v tom že aby se dalo se zrcadlovkou komfortně natáčet je potřeba ji dovybavit mechanickými díly které její ergonomii přiblíží ke klasickým kamerám. SONY NEX-GV10 má tuto ergonomii vyřešenou a tím pádem by měla být atraktivnější alternativou.

Tomáš Holčík
19. října 2010 • 19:25

Ano, samozřejmě tak jsme myslel (doufal), že ta kamera bude takto sloužit, ale co má upřímně tato kamera ve funkčnosti lepší než zrcadlovka, než řekněme oblíbený Canon 7D? Mikrofon jste si odpískal sám, ručně ostřit bez asistence na displeji, bez možnosti výběru ostřícího bodu je upřímně šílenost. Víte přece, že právě zaostření je u filmařiny to nejdůležitější. Naštěstí to snad vylepší nový firmware. Barvy si vyladím dodatečně v počítači, tak raději než kreativní programy barevnosti bych tam měl zebru, abych viděl přepaly. Kdyby to byla kamera pro nízkonákladové natáčení, tak věřte, že juchám, tady mi to přijde jako kočkopes pro frikulíny.

marts
19. října 2010 • 19:49

Asi se shodneme, že na natáčení domácího videa to není zrovna nejekonomičtější kamera (i když asi běžnému uživateli by na této kameře zřejmě funkce nechyběly).A ta cena taky není nijak přestřelená - cílová skupina je schopna dát stejnou částku za pouhý DOF (depth of field) adaptér bez objektivu.Upřímně by mě zajímalo jak dlouho bude SONY tento stroj podporovat (tedy jaký mají plán dalšího rozvoje této kategorie), protože si myslím že cílová skupina je možná až zanedbatelně malá - no ale uvidíme.

Karel
19. října 2010 • 11:55

Firma Sony je občas dobrý obchodník a inovátor, občas totální propadák. Stačí připomenou bolestivou smrt minidisků (které Sony nakonec nic moc nevydělaly), bolestivě pomalý nástup na trh s MP3 přehrávači (protože Sony dlouho formát MP3 vůbec nepodporovalo), dlouhodobé a nakonec neúspěšné protlačování Memorysticku proti SD, průšvih s s rootkity...
Někdy se prostě Sony daří, někdy se cpe do slepé uličky. Co bude tohle, to uvidíme. Pro kreativitu toho umí moc málo (a nepohodlně).

Tomas holcik
19. října 2010 • 17:03

Kreativní profesionálové dnes uz vyžadují progresivní režim a proto volí zrcadlovky Canonu. Jako fanoušek Sony jsem doufal, že tato kamera vyrazí zrcadlovkarum trumfy z ruky. Pro mne bohužel se tak nestalo.

marts
19. října 2010 • 17:45

ale pozor! tahle kamera natáčí progresívně (a jenom progresívně) - jenom záznam je proveden v prokládaném AVCHD kontejneru protože standard AVCHD progresivní formát 1920x1080 neobsahuje. Ve střihovém programu pak z tohoto kontejneru normálně dostanete obraz 1920x1080 25p.

Tomas holcik
19. října 2010 • 19:06

Ale zpracovává se to jako interlaced. V Premiere se s tím budete trochu prát.

marts
19. října 2010 • 19:39

Chce to holt ten správný program. Ostatně, pokud se nemýlím, je v balení u této kamery kupón na střihový program SONY Vegas, a ten to samozřejmě umí.

marek
19. října 2010 • 2:01

Ta kamera vyzera naozaj celkom zaujimavo len by ma este zaujimala jedna vec ako je to s natacanim v noci hladam nejaku kameru na zaznam v nocnih hodinach popripade nejakych akciach kde su svetelne podmienky dost mizerne a nemozem najst taku co by mi vyhovovala ..

Určitě si přečtěte

Články odjinud