Sony: nový Full HD projektor BRAVIA VPL-VW80 SXRD

Japonská společnosti Sony představila nový projektor s plným vysokým rozlišením pro domácí kino. Srdcem projektoru BRAVIA VPL-VW80 SXRD je zobrazovací technologie Sony SXRD (Silicon X-tal Reflective Display) vytvářející Full HD obraz s velmi jemnou strukturou obrazových bodů, který vypadá opravdu jako v kině. Speciální vysokofrekvenční čipy SXRD a jedinečný systém Motionflow vkládáním tmavých políček zdvojnásobují obnovovací frekvenci na 100 Hz. Díky tomu jsou zobrazené pohyby plynulé a přirozené. Kvalitní podání barev a viditelně vyšší celkovou kvalitu obrazu zajistí osmistupňové zpracování signálu v reálném čase pomocí Sony BRAVIA ENGINE 2.

Základem projektoru BRAVIA VPL-VW80 je vysokofrekvenční soustava tří zobrazovacích čipů SXRD, která dokáže pracovat rychlostí 100 snímků za sekundu (dvojnásobek normy) a díky tomu velmi plynule zobrazovat pohyb. Technologie SXRD pracuje s 1920 x 1080 obrazovými, neboli rozlišením Full HD, a vytváří díky velmi jemné mikroarchitektuře čipu obraz stejně ostrý a jasný jako na filmovém plátně. Obrazové body o velikosti 7 µm s rozestupy 0,25 µm vytvářejí obraz zcela prostý tzv. „mřížkového efektu“, kterým trpí jiné projekční systémy. K celkovému vjemu plynulého a přirozeného pohybu, který je nezbytný pro vytvoření filmového zážitku jako v kině, přispívá i doba odezvy 2,5 ms.

SONY VPL-VW80 - front.jpg 

Projektor dokáže využít potenciál nabízený vysokofrekvenčními čipy SXRD díky technologii Motionflow s vkládáním tmavých políček. Funguje to tak, že Motionflow vytváří z originálního obrazového zdroje mezisnímky, které vkládá do promítaného videa a zdvojnásobuje tak počet políček zobrazených za sekundu. Přesnost této techniky zajišťuje plně kontinuální zrakový vjem, ostrý obraz a plynulý pohyb.

Účinek technologie Motionflow ještě zvyšuje vkládání tmavých políček (Dark Frame Insertion). Volitelné vkládání tmavých políček zvyšuje kontrast a eliminuje trhavý pohyb vznikající při přejíždění kamery tím, že umožní zrakem vnímanému prostoru plynule přecházet z jednoho promítaného políčka na druhé. Tento postup napodobuje skutečnou filmovou projekci a nejlépe funguje ve ztemnělém prostředí domácího kina.

Pro vysokou kvalitu obrazu je nejdůležitější hodnotou kontrast. Proto je přirozený kontrast SXRD zesílen za pomoci systému Sony Advanced Iris 2 až na supervysoký kontrastní poměr 60000:1. Advanced Iris 2 v reálném čase analyzuje každou scénu a dynamicky upravuje clonu tak, aby výsledný obraz byl co nejlepší. Tento systém zabraňuje tomu, aby se v tmavých scénách detaily utopily ve stínech a aby dobře osvětlené sekvence byly naopak „přepálené“.

Pro zajištění co nejlepší funkčnosti je projektor VPL-VW80 vybaven elektronickým vyrovnáváním zobrazovacích čipů, které uživatelům umožňuje dosáhnout přesného sladění červené, zelené a modré složky v každém pixelu. To je možné provést buď na celé obrazovce, nebo detailněji jen v určitých zvolených oblastech. Výsledný obraz je zcela prostý přechodových neostrostí nebo překrývání barev kolem okrajů předmětů.

V oblasti barev a jejich bezchybné reprodukce je prvním krokem optimalizace každého obrazového políčka, kterou procesor BRAVIA ENGINE 2 provádí tak, aby výsledný obraz byl přirozený a plný sytých barev. Pokud je potřeba ještě další úprava, vstupuje do hry nástroj pro přesné vyladění obrazu Real Colour Processing (RCP), který umožňuje nastavení odstínu konkrétní barvy beze změny zbytku obrazu. Když je tedy potřeba jemně upravit např. pleťový tón, lze to provést, aniž by se změnila barva oblohy nebo pozadí scény.

BRAVIA VPL-VW80 plně podporuje barevný prostor xvYCC, nový standard o téměř dvojnásobně širším rozsahu než stávající sRGB. Podobně jako u ostatních produktů Sony se tato technologie prezentuje pod označením x.v.Colour, které informuje zákazníky, že zařízení je připraveno na obraz budoucnosti, kdy slovní spojení „živé barvy“ dostane zcela nový a hlubší význam.

Navíc BRAVIA VPL-VW80 nabízí i technologii Deep Colour, která zvyšuje počet barevných odstínů použitelných v rozsahu definovaném systémem x.v.Colour z milionů na miliardy. Podobně jako x.v.Colour, i tato technologie připravuje projektor na budoucí nové způsoby zachycení a reprodukce barev. V současné době nabízené možnosti nejvíce využije herní konzole Playstation 3 – nové hry díky Deep Colour posunují realistické zobrazení na zcela novou úroveň.

Full HD obraz promítaný projektorem se skládá z milionů pixelů o průměru pouhých 7 µm. Toto rozlišení je sice klíčové pro dosažení dokonale realistického zobrazení, ale zároveň vyžaduje vynikající objektiv, pokud nemá dojít ke ztrátě detailů. Projektor VPL-VW80 je vybaven objektivem ARC-F (All Range Crisp Focus) disponujícím potřebnými optickými vlastnostmi pro dokonalé zaostření v tomto rozlišení. Objektiv má 1,6násobný motorový zoom a možnost vertikálního i horizontální posunu, takže nabízí možnost snadného a přesného nastavení v nejrůznějších podmínkách. Z důvodu ochrany čoček je objektiv osazen motorkem poháněným krytem, který se automaticky otevírá při zapnutí projektoru a zavírá při jeho vypnutí.

Zcela novou oblast použití projektoru otevírá dvojice HDMI konektorů, které umožňují připojení video zařízení jako např. přehrávače Blu-ray disků nabízejících dokonalou kinematografickou reprodukci s frekvencí 24 políček za sekundu. Díky funkci „24p True Cinema“ dokáže projektor zobrazit filmy přesně v podobě, v jaké byly natočeny. Naproti tomu DVD přehrávače používají vyšší snímkovou frekvenci a přehrávají video přibližně o 4 % rychleji než originál, což negativně ovlivňuje jak kvalitu obrazu, tak výšku reprodukce zvukové stopy.

Technologie HDMI CEC umožňuje ovládat více zařízení pomocí jednoho dálkového ovladače způsobem zvaný „BRAVIA Theatre Sync“. Při použití funkce „One Touch Play“ vložíte disk a stisknete Play, celé domácí kino včetně projektoru se automaticky zapne a film se začne přehrávat. Funkce „System Stand-By“ zase vypne veškerá zařízení připojená přes HDMI po jediném stisknutí tlačítka Power/Standby na dálkovém ovladači.

Pečlivé pozornosti věnované detailům se dostalo i této občas opomíjené součásti: dálkový ovladač je vybaven velkými tlačítky pro snadnou obsluhu nejdůležitějších funkcí a je podsvícený, takže při použití nemusíte rozsvěcovat světlo a rušit atmosféru.

Pokročilé uživatele domácího kina a fanoušky dokonalé reprodukce jistě zaujme funkce anamorfního zoomu, která pomocí pokročilého zpracování signálu v širokoúhlém režimu v kombinaci s volitelným anamorfním objektivem (produkt jiného výrobce) dokáže vytvořit tzv. CinemaScope obraz s poměrem stran 2,35:1, který je běžně k vidění pouze v kině. Jeden ze dvou ovládacích konektorů Trigger Out je vyhrazen pro anamorfní zoom, druhý pro napájení.

Poslední věcí, která stojí u projektoru VPL-VW80 za zmínku, je něco, co ani není vidět, ale přesto se zásadním způsobem podílí na výjimečném diváckém zážitku. Ventilátor díky speciální, společností Sony vyvinuté konstrukci s bezkontaktní osou běží téměř bezhlučně a přispívá k tomu, že projektor je při provozu téměř neslyšný - vydává méně než 20 dB.

„Projektorem VPL-VW80 zpřístupňujeme zákazníkům horního středního segmentu skutečné high-endové funkce,“ říká Josh Honda, Senior Marketing Manager společnosti Sony. „Základem je kvalita bez kompromisů a dobré možnosti řízení důležitých oblastí – např. Motionflow s vkládáním tmavých políček nebo přesného seřízení zobrazovacích čipů. To určitě osloví poučené zákazníky, kteří se orientují v problematice a kteří by chtěli přejít na rozlišení HD nebo vylepšit svou současnou HD sestavu – a rádi by to udělali pořádně.“

BRAVIA VPL-VW80 nyní představuje základní model řady HD projektorů BRAVIA pro domácí kino. Pro začínající uživatele je k dispozici cenově příznivější VPL-HW10 s ideálním poměrem snadného použití a velmi vysoké obrazové kvality – základní HD model s mnoha vynikajícími funkcemi. Na vrcholu žebříčku se nachází VPL-VW200 s kompletní nabídkou nejpokročilejších zobrazovacích technologií, xenonovou lampou a objektivem Carl Zeiss. 

SONY VPL-VW80 - front top.jpgSONY VPL-VW80 - front top right.jpg

VPL-VW80 – nejdůležitější funkce a vlastnosti

OPTIKA
 
Rozlišení zobrazovacího čipu
Full HD 1920 x 1080
Počet pixelů
6.220.800 (2.073.600 x 3)
Velikost pixelu/rozestupy mezi pixely
7 µm/0,25 µm
Zobrazovací technologie/velikost čipu
SXRD (nová vysokofrekvenční technologie od Sony) /1,5 cm
Doba odezvy
2.5 ms
Typ objektivu
ARC-F (All Resolution Crisp Focus)
Zoom
1,6x (motorizovaný včetně krytky objektivu)
Posun objektivu
Vertikální: 65 %, horizontální 25 %
Kontrast
60.000:1
Svítivost / lampa
800 ANSI lumenů, 200 W UHP
Velikost obrazu (16:9, úhlopříčka)
1 – 7,6 m (40”-300”)
Promítací vzdálenost (16:9) 203 cm (80”)
2,63 – 3,89 m
FUNKCE/TECHNOLOGIE
 
Zdokonalený obraz
BRAVIA ENGINE 2 (plně digitální)
Zdokonalené podání barev
x.v.Colour, Deep Colour
 
Real Colour Processing (RCP)
Zdokonalený kontrast
Advanced Iris 2
Zdokonalená konektivita
24p True Cinema, BRAVIA Theatre Sync
Seřízení zobrazovacích čipů
Celá obrazovka: ±2,0 pixely v krocích po 0,1 pixelu
Definovaná oblast od 16x9 bodů: ±2,0 pixely v krocích po 0,1 pixelu
Speciální redukce šumu
Redukce kompresních artefaktů „Mosquito Noise“, redukce blokového šumu („Block Noise“)
VSTUP/VÝSTUP
 
HDMI
2 (CEC)
Komponentní video
1
S-Video / Kompozitní video
1 / 1
Vstup A, HD D-sub 15pinový
1 (analogové RGB, komponentní)
RS-232C: D-sub 9pinový
1 (podpora protokolu AMX)
Výstup spínacího napětí (Trigger Out)
2 (1 pro napájení, 1 pro režim anamorfního zoomu)
Typy video signálu přijímaného přes HDMI vstupy:
720/60p, 720/50p, 1080/60i, 1080/50i, 1080/60p, 1080/50p, 1080/24p
OBECNÉ
 
Barva pláště
půlnoční černá
Hluk ventilátoru
20 dB
Rozměry (ŠxVxH)/hmotnost
470 x 179,2 x 482,4 mm / cca. 12 kg
PŘÍSLUŠENSTVÍ
 
Dodaný podsvícený dálkový ovladač
RM-PJVW80
Dodaný software
Image Director3 (jemná korekce gama)
Volitelná náhradní lampa
LMP-H201, 200 W UHP
Volitelná stropní konzola
PSS-H10

Určitě si přečtěte

Články odjinud