13
Fotogalerie

Sony NWZ-A15: Hi-Res hudba v praktickém balení na cesty

Kapitoly článku:


Sony propaguje A15 jako High-res přehrávač (nezapomnělo se na nálepku ani na speciální ikonku, která se rozsvítí při přehrávání hudby v High-res rozlišení) a tak pracuje bez-problémově s většinou hudebních formátů a až s rozlišením 24/192. Zklamaní budou pouze fanoušci DSD.

DSC08465.JPG  DSC08467.JPG

Mezi soubory lze procházet dle ID3 tagů i souborové struktury. Pouze upozorním, že soubory na kartě musíte mít všechny v jedné složce "MUSIC". Jediným problémem, se kterým jsem se setkal, byly nefunkční cover arty u 90% mé hudební sbírky. Zdá se, že Sony nepodporuje externí obrázky jako cover art a bohužel se musí připojit k samotnému souboru přes některý z mnoha programů tuto funkci nabízející.

IMG_4718.JPGIMG_4722.JPG 

Zatímco přehrávače od Fiia a Ibassa se zaměřují čistě na přehrávání hudby, u Sony najdeme i pár funkcí navíc. Máme tu prohlížeč obrázků, přehrávač videí a FM rádio, ovšem funkce jsou to opravdu jednoduché a s aplikacemi na smartphonech se nedají ani srovnávat.

Fanoušky bezdrátového poslechu Sony potěší přítomností Bluetooth 3.0 a pokud máte doma správné Hi-fi přístroje, můžete s nimi A15 propojit i díky NFC.

Mezi drobné nedostatky Sony A15 patří nemožnost využít přehrávač jako USB DAC k počítači,  nefungující gapless při přehrávání mp3 souborů a chybějící digitální výstup. Na zařízení není ani linkový výstup, ten se musí řešit zakoupením speciálního kabelu s Walkman konektorem.

Kvalita zvuku

Přehrávač jsem poslouchal s množstvím přenosných sluchátek a in-earů, především ale s high-end custom in-eary Heir Audio 10.A. Pro přímé porovnání posloužilo Ibasso DX50, Fiio X1 a X5.

Oproti naprosté většině konkurenčních Hi-fi přehrávačů zaostává Sony A15 především ve výkonu sluchátkového zesilovače, který zde opravdu dokáže posloužit pouze snadno vybuditelným přenosným sluchátkům a in-earům. Mezi nedostatky patří i slabý slyšitelný šum a 4 ohmová výstupní impedance, která může způsobovat problémy s některými víceměničovými in-eary.

Zatímco přímá konkurence v podobě Ibassa DX50 a první generace Fiia X3 sází na teplejší a plnější zvuk, Sony A15 nabízí světlejší a vzdušnější podání. Díky tomu působí Sony o trochu lépe v podání prostoru a lokalizaci nástrojů, ale bohužel v kombinaci s mnoha sluchátky může zvuk působit poněkud nudně a občas i jako nepříjemně ostrý a unavující.

IMG_4727.JPGIMG_4729.JPG IMG_4732.JPG

Co se týče celkové kvality zvuku, A15 patří spíše na úroveň Fiia X1 a na srovnatelně drahé modely už trochu ztrácí. Takové Ibasso DX50 zahraje plnější a přitom výrazně lépe kontrolovaný bas, zvuk s ním bude čistší, detailnější a s mnohem lépe podanou dynamikou. A přestože A15 nestačí na svou přímou konkurenci, kvalita zvuku je stále znatelně vyšší než jakou najdeme u obyčejných mp3 přehrávačů a u většiny mobilních telefonů.

Pro úpravu zvuku přehrávač nabízí základní šestipásmový equalizér a pár pokročilých funkcí. Vyzdvihovaná funkce DSEE HX slouží pravděpodobně pro upsampling, všem u souborů v CD kvalitě jsem žádný významný rozdíl nezaznamenal. V propagačních materiálech se také často mluví o funkci ClearAudio+, ta bohužel jen zvýší hlasitost, přidá bas a zvuk výrazně zabarví, o zlepšení kvality ani realistickém zvuku se nedá mluvit.

Při zapnutí funkcí na úpravu zvuku se také zvýší hladina šumu a podle mnoha reakcí uživatelů tím znatelně utrpí výdrž baterie.

Závěr

Pokud hledáte maximální kvalitu zvuku a jste ochotni v některých ohledech ustoupit, přehrávače od Ibassa a Fiio budou tou lepší volbou. Po Sony ale sáhne bez delšího přemýšlení každý, kdo hledá velmi podařený a skutečně kapesní přehrávač s minimem nedostatků pro každodenní užívání.

Sony A15 by bylo před několika lety nejlepším přehrávačem na trhu a nejspíš velkým prodejním hitem, ale zajímá to v současnosti ještě někoho? A tím se dostáváme zpět k úvodní otázce. Na většině telefonů lze mít srovnatelně dobré uživatelské prostředí a na některých z nich dokonce i tu High-res hudbu lze přehrát, hlavní výhodou Sony A15 bude tedy vyšší kvalita zvuku a úspora baterie telefonu. Bohužel za toto pohodlí zaplatíme přes pět tisíc a nutností sebou nosit druhé zařízení, i když dostatečně kompaktní. A to se mi zdá možná příliš.

Sony NWZ-A15

Cena 

  • Rozměry: 4,3 x 11 x 0,8 cm
  • Podporované formáty: MP3, WAV, AIFF, WMA, AAC, FLAC, ALAC
  • Paměť: Zabudovaná 16 GB, sloty pro karty Micro SDXC
  • Hmotnost: 66 g
  • Výdrž baterie: 30 hodin (HD), 50 hodin (MP3)
  • Konektory: 3,5 mm jack, Sony Walkman konektor
  • Displeje: 2,2“ TFT 320 x 240
  • Propojení: Bluetooth, NFC

Určitě si přečtěte

Články odjinud