Sony NWZ-A15: Hi-Res hudba v praktickém balení na cesty

25. března 2015
TWEET SDÍLET
Sony NWZ-A15: Hi-Res hudba v praktickém balení na cesty
Dokáže přenosný hudební přehrávač s podporou Hi-Res hudby, příjemnými rozměry a skvělou výdrží ještě někoho zaujmout, nebo si na cestách opravdu vystačím jen s telefony?

Sony propaguje A15 jako High-res přehrávač (nezapomnělo se na nálepku ani na speciální ikonku, která se rozsvítí při přehrávání hudby v High-res rozlišení) a tak pracuje bez-problémově s většinou hudebních formátů a až s rozlišením 24/192. Zklamaní budou pouze fanoušci DSD.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Mezi soubory lze procházet dle ID3 tagů i souborové struktury. Pouze upozorním, že soubory na kartě musíte mít všechny v jedné složce "MUSIC". Jediným problémem, se kterým jsem se setkal, byly nefunkční cover arty u 90% mé hudební sbírky. Zdá se, že Sony nepodporuje externí obrázky jako cover art a bohužel se musí připojit k samotnému souboru přes některý z mnoha programů tuto funkci nabízející.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Zatímco přehrávače od Fiia a Ibassa se zaměřují čistě na přehrávání hudby, u Sony najdeme i pár funkcí navíc. Máme tu prohlížeč obrázků, přehrávač videí a FM rádio, ovšem funkce jsou to opravdu jednoduché a s aplikacemi na smartphonech se nedají ani srovnávat.

Fanoušky bezdrátového poslechu Sony potěší přítomností Bluetooth 3.0 a pokud máte doma správné Hi-fi přístroje, můžete s nimi A15 propojit i díky NFC.

Mezi drobné nedostatky Sony A15 patří nemožnost využít přehrávač jako USB DAC k počítači,  nefungující gapless při přehrávání mp3 souborů a chybějící digitální výstup. Na zařízení není ani linkový výstup, ten se musí řešit zakoupením speciálního kabelu s Walkman konektorem.

Kvalita zvuku

Přehrávač jsem poslouchal s množstvím přenosných sluchátek a in-earů, především ale s high-end custom in-eary Heir Audio 10.A. Pro přímé porovnání posloužilo Ibasso DX50, Fiio X1 a X5.

Oproti naprosté většině konkurenčních Hi-fi přehrávačů zaostává Sony A15 především ve výkonu sluchátkového zesilovače, který zde opravdu dokáže posloužit pouze snadno vybuditelným přenosným sluchátkům a in-earům. Mezi nedostatky patří i slabý slyšitelný šum a 4 ohmová výstupní impedance, která může způsobovat problémy s některými víceměničovými in-eary.

Zatímco přímá konkurence v podobě Ibassa DX50 a první generace Fiia X3 sází na teplejší a plnější zvuk, Sony A15 nabízí světlejší a vzdušnější podání. Díky tomu působí Sony o trochu lépe v podání prostoru a lokalizaci nástrojů, ale bohužel v kombinaci s mnoha sluchátky může zvuk působit poněkud nudně a občas i jako nepříjemně ostrý a unavující.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co se týče celkové kvality zvuku, A15 patří spíše na úroveň Fiia X1 a na srovnatelně drahé modely už trochu ztrácí. Takové Ibasso DX50 zahraje plnější a přitom výrazně lépe kontrolovaný bas, zvuk s ním bude čistší, detailnější a s mnohem lépe podanou dynamikou. A přestože A15 nestačí na svou přímou konkurenci, kvalita zvuku je stále znatelně vyšší než jakou najdeme u obyčejných mp3 přehrávačů a u většiny mobilních telefonů.

Pro úpravu zvuku přehrávač nabízí základní šestipásmový equalizér a pár pokročilých funkcí. Vyzdvihovaná funkce DSEE HX slouží pravděpodobně pro upsampling, všem u souborů v CD kvalitě jsem žádný významný rozdíl nezaznamenal. V propagačních materiálech se také často mluví o funkci ClearAudio+, ta bohužel jen zvýší hlasitost, přidá bas a zvuk výrazně zabarví, o zlepšení kvality ani realistickém zvuku se nedá mluvit.

Při zapnutí funkcí na úpravu zvuku se také zvýší hladina šumu a podle mnoha reakcí uživatelů tím znatelně utrpí výdrž baterie.

Závěr

Pokud hledáte maximální kvalitu zvuku a jste ochotni v některých ohledech ustoupit, přehrávače od Ibassa a Fiio budou tou lepší volbou. Po Sony ale sáhne bez delšího přemýšlení každý, kdo hledá velmi podařený a skutečně kapesní přehrávač s minimem nedostatků pro každodenní užívání.

Sony A15 by bylo před několika lety nejlepším přehrávačem na trhu a nejspíš velkým prodejním hitem, ale zajímá to v současnosti ještě někoho? A tím se dostáváme zpět k úvodní otázce. Na většině telefonů lze mít srovnatelně dobré uživatelské prostředí a na některých z nich dokonce i tu High-res hudbu lze přehrát, hlavní výhodou Sony A15 bude tedy vyšší kvalita zvuku a úspora baterie telefonu. Bohužel za toto pohodlí zaplatíme přes pět tisíc a nutností sebou nosit druhé zařízení, i když dostatečně kompaktní. A to se mi zdá možná příliš.

Sony NWZ-A15

Cena 

  • Rozměry: 4,3 x 11 x 0,8 cm
  • Podporované formáty: MP3, WAV, AIFF, WMA, AAC, FLAC, ALAC
  • Paměť: Zabudovaná 16 GB, sloty pro karty Micro SDXC
  • Hmotnost: 66 g
  • Výdrž baterie: 30 hodin (HD), 50 hodin (MP3)
  • Konektory: 3,5 mm jack, Sony Walkman konektor
  • Displeje: 2,2“ TFT 320 x 240
  • Propojení: Bluetooth, NFC

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Sony, MP3 a MP4

Určitě si přečtěte

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Terminátor: Temný osud – recyklace toho, co měli diváci rádi na prvních dvou dílech série [recenze filmu]

Dobře zvládnutý akční film s fungující chemií mezi hereckými protagonisty, který obohacují subtilnější tóny v rámci ústředního ženského trojlístku.

13 Marek Čech

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

46 Jaromír Puk

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

Levná přenosná sluchátka nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od stokoruny do 1200 Kč.

16 Jaromír Puk

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý

TCL EC78: nový 4K HDR LCD televizor s integrovaným soundbarem Onkyo

TCL EC78: nový 4K HDR LCD televizor s integrovaným soundbarem Onkyo

Výrobce televizorů TCL dlouhodobě patří mezi značky, které nabízí především cenově dostupné modely s výborným poměrem cena/výkon. To ale neznamená že v jejich nabídce chybí i luxusnější řady. Právě takovou má být EC78.

17 Jaromír Puk