12
Fotogalerie

Sony NWZ-A818: test MP3/MP4 přehrávače

Podrobný test nového modelu od Sony s přehráváním videa a bez nutnosti konverze do ATRAC.

Ti, co už měli v rukou „MP3“ přehrávače od Sony patrně často ocenili jejich kvalitu, výdrž a velmi dobré ovládání, ale taktéž často zatracovali nutnost převodu hudebního obsahu do formátu ATRAC. U Sony už naštěstí pochopili, že jsou věci, na které si všichni zkrátka nezvyknou, a tak přišla s novou řadou osobních přehrávačů A81x, které už přechroupají hudbu v běžných formátech.

V této řadě najdete modely NWZ-A815/A816 a A818, které se od sebe liší jen kapacitou (2/4/8 GB) a je tedy jen na vás, do jak výhodného poměru ceny/kapacity chcete zainvestovat.

Kvalita se cení

Konstrukční stránka této „ačkové“ řady je více než povedená. Použitým materiálem je hliník, v kvalitním matném provedení, což velmi snižuje náchylnost na škrábance. Provedení je líbivé a zároveň moderní i stylové. Rozměry jsou téměř ideální, přehrávač skvěle padne do ruky, tlačítka se ovládají bez sebemenších problémů a vzhledem k jeho 10 mm tloušťce je i poměrně skladný.

Velkou kvalitou oplývá i displej, rozměry 40 × 30 mm a rozlišením 320 × 240 pixelů s velmi jemným rastrem a 262 tisíci barvami skvěle doplňuje LED podsvícení. To zajišťuje velmi dobrou úroveň jasu ale především naprostou homogenitu podsvícení. I přes použité lesklé sklíčko náchylné na odlesky je čitelnost displeje na přímém slunci stále dobrá.

DSC01579.jpg 

Ovládání jedna báseň

Co si zaslouží skutečně vyzdvihnout, je ovládání. O to se na čelní straně starají dvě tlačítka a jedno pětisměrné a na straně boční dvojtlačítko, které nemůže sloužit pro nic jiného než změnu hlasitosti. Stisk tlačítek je příjemně jemný (ale ne až příliš) a jejich funkce jsou už na první pohled zcela jasné. Pohyb v přehledné nabídce s bohatými možnostmi nastavení je velmi logický a intuitivní a zvyknete si na něj prakticky okamžitě. Po zkušenostech s některými přehrávači a jejich doslova zpackaným ovládáním je práce s tímto relaxace.

DSC01582.jpg

Konečně bez zdlouhavých převodů hudby

Jak už bylo řečeno, obrovským kladem této řady přehrávačů je, že už se nemusíte zdržovat s nepraktickým převáděním veškerého vašeho hudebního archivu do formátu ATRAC, který si i přes své některé výhody příliš příznivců nezískal. Je to bezesporu obrovský přínos, ale na druhou stranu, pro konkurenci je něco takového naprostá samozřejmost. A tak od nás bude možná trochu nezdvořilé, že jej zároveň s velkou pochvalou také částečně pokáráme, že ta podpora hudebních formátů mohla být přeci jenom ještě o něco lepší.

V zásadě nám chybí jen formát OGG, ale pro mnohé snad bude dostatečnou náplastí, že podporuje na oplátku AAC a samozřejmě přehrává i standardní MP3, WMA a WAV. WMA a AAC nicméně bez DRM.

Jistě oceníte výdrž přehrávače, která se v našem testu (70 % MP3 a 30 % WMA formátů) vyhoupla na více než 26 hodin.

Přehrávač si poradí i s ukládáním hudby do složek a podsložek a nechybí mu možnost procházení stromovou strukturou. Mazání možné není a jistým omezením může být i podpora ukládání do složek jen v případě hudby. Další multimediální obsah už musí být v přesně dané složce. Velký handicap to ale není, jelikož potřeba ukládání do složek vzniká většinou jen u hudby.

Velmi dobře je zvládnuta orientace v hudebním obsahu, neboť můžete třídit a přeskakovat skladby podle názvu alba, interpreta a dalších parametrů.

DSC01726.jpgDSC01727.jpg 
Jediné rezervy má jen čeština, kterou zde (doufejme, že jen prozatím) nenajdete a problémy jsou i s korektním zobrazením většiny českých znaků.

Způsob přenosu si volí sám

Obvykle chválíme přehrávače, které využívají pro přenos standardní USB Mass Storage a ještě spokojenější jsme, pokud má uživatel možnost volby přepnutí do režimu MTP. Už máte nějaký tip, který z těchto režimů by mohl podporovat právě Sony A818? Pravdu mají ti, kteří tipují režimy oba, ale s tím, že není možné mezi nimi přepínat. Závisí totiž na tom, jakou verzi Windows Media Player máte nainstalovánu. Jedná-li se o WMP9 a případně starší, je zvolen USB Mass Storage, s WMP10 a vyšším už ale přehrávač používá protokol MTP. Necháme na vás, zda je to výhoda či nevýhoda. Nám ale vadí, že uživatel nemá možnost volby.

DSC01584.jpg
Nevýhodou je i nutnost používání speciálního firemního kabelu, běžný miniUSB konektor bohužel chybí 
Přenosové rychlosti by popravdě mohly být vyšší, 2,4 MB/s při čtení a 2,2 MB/s při zápisu není na dnešní poměry a na přehrávač s 8 GB pamětí žádná sláva.
 

Čekejte pěknou podívanou

Ani tomuto přehrávači samozřejmě nemůže chybět přehrávání videa. Podporované formáty jsou mp4 a m4v s kodekem MPEG-4, AVC (H.264/AVC) a zvukem AAC LC. Maximální rozlišení videa odpovídá rozlišení displeje, tedy 320×240 pixelů. Snímková rychlost je vynikajících 30 sn./s a videa tak vypadají opravdu dobře. Limitujícím faktorem je tak velikost displeje a i přes podporu moderních kodeků stále ještě častá nutnost konverze videí. Jen málokdo má sbírku svých oblíbených seriálů právě v těchto formátech.

Pokud však máte sbírku svých oblíbených fotek ve formátech JPEG (patrně téměř všichni), těšit se můžete i na jejich bezproblémové prohlížení.  

Nehraje si na víc než je

Naše obvyklé shrnutí všech dalších doplňkových funkcí bude dnes podstatně kratší. To co vídáme u mnoha jiných přehrávačů, u tohoto nenajdete. Žádný linkový vstup, žádné nahrávání z mikrofonu, žádné FM rádio, žádné prohlížení textů, žádné hry a žádné další méně či více obvyklé funkce. Otázkou je, zda to bude někomu vážně vadit. Jsou tací, kteří chtějí funkčně nadupaný „stroj“ i tací, kteří by ocenili například jen diktafon. Sony zkrátka jen přehrává hudbu i videa a prohlíží JPEG obrázky. Nebojím se tvrdit, že většina z nás, kteří si chtějí pořídit osobní přehrávač, většinou o jiné funkce až tolik nestojí. Hodilo by se snad jen načasování vypnutí, to ale bohužel. Zobrazovat hodiny a datum přesto Sony umí.

Zamáčknout a poslouchat

Kdo od Sony očekává kvalitní zvuk, očekává v tomto případě správně. Velmi kvalitnímu výstupu není takřka co vytknout, žádné rušení nebo zkreslení na vás nikde nečíhá. A díky solidnímu výkonu si můžete dopřát kvalitní zvuk i v hlučnějším prostředí.  

Vzhledem k tomu, že přehrávač není úplně nejlevnější, logicky jsme v balení očekávali i kvalitní sluchátka. Oproti jiným (levnějším) přehrávačům hrají vskutku velmi dobře a zde dáváme za pravdu zahraničním recenzím, které označují sluchátka jako jedny z nejlepších, které výrobci přibalují k MP3 přehrávačům této cenové relace. Středy a i výšky jsou dobře prokreslené, ale jako tradičně u špuntů je to o něco horší s basy. Zde záleží na správném vsazení do sluchovodu, jinak jich nebude mnoho.

Je však více než velmi pravděpodobné, že většina majitelů tohoto přehrávače bude se sluchátky spokojena a jejich výměnu za dražší modely, alespoň kvůli zvuku, plánovat nebude. Navíc si zvukový projev můžete značně upravit díky čtveřici přednastavených ekvalizérů, dvěma uživatelskými (s pěti pásmy), systémem pro čistější a zřetelnější basy, simulací prostorového zvuku a efektem Karaoke.

Jak je patrné z fotografií, sluchátka jsou v podstatě intraaurální konstrukce, což znamená, že se zasouvají přímo do sluchovodu a náušníkem jej zcela uzavírají. Díky tomuto řešení vás tolik neobtěžuje okolní hluk, avšak ne každému může konstrukce bude vyhovovat. Nevýhodou je, že pro zasunutí špuntů do sluchovodu je potřeba větší síly. Někoho pak sluchátka mohou trochu tlačit a dlouhodobé nošení nemusí být zrovna příjemné. Mimoto má intraaurální konstrukce ještě jednu záludnost. Zjednodušeně řečeno z toho důvodu, že uzavřením sluchovodu je akustický tlak při hlasitém zvuku vyšší než u sluchátek jiného typu a tím se pochopitelně zvyšuje i riziko poškození sluchu.  Na to ovšem výrobce myslel, a tak do výbavy zahrnul funkci AVLS, což je regulátor hlasitosti pro omezení maximální hladinu zvuku. Jeho hladina však není příliš vysoká a v hlučnějším prostředí jej s největší pravděpodobností vypnete.

DSC01583.jpg 

Verdikt

Výborně konstrukčně zpracovaný přehrávač s téměř perfektním ovládáním, velmi kvalitním displejem s LED podsvícením a navíc v ceně již máte nadprůměrná sluchátka. Jeho nevýhody jsou jasně dané a ještě před teoretickým nákupem budete jasně vědět, zda vám v budoucnu budou či nebudou vadit. Výčet kladů je ale značný a tento model si pozornost rozhodně zaslouží. Přídavné funkce, pravda, nejsou téměř žádné, ale jsou i tací, kteří nestojí o nic jiného, než jen o přehrávání multimedií. A to Sony umí, a umí to dobře. Ti, kteří mají tuto značku v oblibě a vadila jim jen konverze hudby do formátu ATRAC, mohou také jásat.

klady

+ velmi kvalitní displej
+ vynikající ovládání
+ kvalitní provedení
+ vysoká výdrž
+ kvalitní zvuk
+ přehrává AAC
+ pokročilé vyhledávání
+ přehrávání videí
+ LED podsvícení
 
zápory
- nemá FM rádio
- nepřehrává OGG
- přenosový režim podle verze Windows Media Player
- nižší přenosové rychlosti
- procházení složek jen u hudby
- nemá přídavné funkce
 

Sony NWZ-A818

Cena (na internetu) od 3 700 Kč NWZ-A815 (2GB), od 4 100 Kč NWZ-A816 (4 GB), od 5 500 Kč NWZ-A818 (8 GB)

 • příslušenství návod, sluchátka (špunty), USB kabel, CD s programovým vybavením
 • testovaná verze firmwaru 1.00
 • podporované operační systémy Windows XP SP2/Vista
 • výkon zvukového výstupu neuvedeno
 • frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz
 • odstup signál/šum neuvedeno
 • tlačítko hold ano
 • napájení Li-Ion akumulátor  
 • možnost dobíjení přes redukci na USB (z PC nebo přes libovolný USB adaptér)          
 • rozměry (v × š × h) 88 × 45 × 10 mm
 • hmotnost 53 g
 • provedení matné
 • tlačítko hold ano
 • materiál hliník
 • náchylnost na poškrábání nízká
 • vnitřní paměť 8 GB/flash
 • barevná provedení černá, bílá, růžová, modrá

Zapůjčil

Hodnocení
výbavaHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.pngHvezda_0.png5/10
displej a ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
formáty a přehráváníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
rychlost přenosu a výdržHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.pngHvezda_0.png7/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.pngHvezda_0_tmavsi.png7/10

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud