Sony NWZ-A826: preview MP3/MP4 přehrávače

29. dubna 2008
TWEET SDÍLET
Co nabízí a co lze očekávat od nového povedeného MP3/MP4 přehrávače Sony NWZ-A826 s Bluetooth?

Sony představil další novinku ze série svých MP4 Walkmanů z modelové řady NWZ-A826/A828 a A829, které se od sebe (jako obvykle) liší kapacitou paměti od 4 až do velmi slušných 16 GB.

Klepněte pro větší obrázek

Kvalitní provedení a velký displej samozřejmostí

Po konstrukční stránce lze tomuto modelu jen máloco vytýkat. Hliníkové tělo čtyř volitelných barev jistě potěší mnoho uživatelů a přínosem je i matné provedení, které snižuje náchylnost na škrábance. Nicméně se obáváme, že povrchová barva na zadní a bočních stranách vezme po delším používání za své. 

Klepněte pro větší obrázek  

Po designové stránce výtky taktéž nemáme, přehrávač působí nejen stylově, ale i moderně. Rozměry, až na příjemnou tloušťku necelý 1 cm, nejsou pravda úplně nejmenší, ale jsou daní za velmi kvalitní a především velký displej. Jedná se o standardní LCD displej s rozměry 48 × 36 mm a rozlišením 320 × 240 pixelů. Rastr je velmi jemný a oceňujeme i dobré pozorovací úhly. Lesklé sklíčko na displeji sice plní ochranou funkci dobře, ale zároveň zvyšuje míru odlesků a snižuje čitelnost na přímém slunci. 

Klepněte pro větší obrázek 

Ovládání je radost

Způsob ovládání je u většiny přehrávačů od Sony opravdu na úrovni a rádi konstatujeme, že zde tomu není jinak. V zásadě jsou tlačítka i jejich funkce naprosto shodná s předchozím modelem, tentokrát však byla kruhová tlačítka nahrazena o něco hranatějšími a menšími. Většinu funkcí nastavíte přes pětisměrový středový „čtverec“ a další funkce či nastavení jsou dostupná přes zbývající dvě tlačítka. I přes menší rozměry tlačítek je ovládání velmi rychlé, logické a komfortní a bez problémů si s ním budou rozumět i velké chlapské prsty. Navíc lze nastavení upravit pro leváky.

Mimo těchto tlačítek najdete ještě další na pravé boční straně se zcela jednoznačnými funkcemi. Velmi praktické kolébkové tlačítko pro změnu hlasitosti, které má neměnnou funkci v jakémkoli režimu přehrávače, přepínač Hold a tlačítko pro aktivaci Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek

Technologie Bluetooth pro bezdrátový přenos hudby (a zvuku obecně) do odpovídajících sluchátek se v přenosných přehrávačích začala objevovat teprve nedávno a jen u několika málo vyvolených. Rádi uvidíme, pokud takových přehrávačů bude čím dál více, protože se jedná o technologii ve skrze praktickou. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pohled na základní nabídku a základní nastavení.

ATRAC je dávná minulost

Není tomu až tak dlouho, co u Sony pochopili, že bez přímé podpory MP3 formátu to zkrátka nepůjde. Tento přehrávač je tedy naštěstí pokračovatelem modelových řad, které již nevyžadují otravné a nepraktické převádění veškerého hudebního materiálu do formátu ATRAC. Podpora hudebních formátů samozřejmě sahá ještě dále, a to i na WMA (s i bez DRM), AAC (bez DRM) a tradičně i na běžný PCM WAV. Chybět tak někomu může snad jen OGG.

Přehrávat hudbu by měl tento model až 36 hodin, při našem praktickém testování s kontinuálním přehráváním hudby ve formátu MP3 a z menší části WMA vydržel 23 hodin a 30 minut. Oproti výrobcem udávané hodnotě je to sice výrazně méně, ale stále vynikající hodnota.

Ukládat hudbu je možné i do složek a mnoha podsložek a nechybí možnost procházení stromovou strukturou. Do libovolných složek můžete nově ukládat i fotografie a přehrávač je při prohlížení vytřídí podle názvu jednotlivých složek. Mazat soubory možné není. Pevné umístění bez podpory složek mají jen video soubory, což ale není žádný velký nedostatek.

Velkým plusem je velmi dobře zvládnutá orientace v hudebních souborech, lze je různě třídit, vyhledávat podle prvního písmene v názvu umělce, skladby nebo alba. Rovněž lze tlačítkům pro pohyb nahoru a dolu přiřadit možnost přeskakování skladeb po celých složkách. 

 Klepněte pro větší obrázek
Českého prostředí jsme se bohužel nedočkali a kritika padá i na nekorektní zobrazování většiny českých znaků. Na tom by u Sony už opravdu zapracovat mohli. Doufáme, že v definitivní prodejní verzi přehrávače již české znaky budou 

Data přenášejte jak je libo

Někdo preferuje přehrávače, které pro přenos využívají MTP protokol a někdo raději standardní USB Mass Storage. Více příznivců má stále druhý režim, nicméně ideální stav je, pokud přehrávač umožňuje režimy přepínat. A že takovým modelů není málo. Tento model od Sony (i předchozí modelová řada) se standardně chová tak, že využívá protokol MTP, pokud máte nainstalovaný Windows Media Player 10 a vyšší. V opačném případě je v režimu standardního USB Mass Storage (UMS). Pokud by se vám zachtělo mít UMS režim i s novými verzemi Windows Media Player, lze si dopomoci malým fíglem (za který děkuji uživatelům Sandman a Deu na diskuzi AVmanie).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ve správci zařízení vyhledáte MTP zařízení a budete postupovat podle obrázků. Stejnou cestou lze případnou změnu vrátit zpět
Klepněte pro větší obrázek 
Z nutnosti používání speciálního firemního kabelu (pro přenos i nabíjení) nadšeni nejsme a běžný miniUSB konektor bychom viděli raději. Na druhou stranu lze přes tento konektor připojit celou řadu dalších doplňků

Přenosové rychlosti nejsou vyloženým propadákem, ale u přehrávače tohoto druhu jsme čekali skutečně více, za vděk musíte vzít rychlosti 2,3 MB/s při zápisu a 3,4 MB/s při čtení. Jaké budou rychlosti u modelů s vyššími kapacitami, není jasné, nezbývá než doufat, že budou vyšší. 

Témata článku: Novinky

Určitě si přečtěte

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

15 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

TCL 65C815: Stohertzový 4K HDR LCD televizor s výborným zvukem [test]

Volali jste po testu TCL a tak ho zde máte. Android OS, VA panel a 100 Hz. To na první pohled nezní špatně, co říkáte?

31 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TCLLCD a LEDTestyTelevizory
EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší AV produkty pro domácí kino pro rok 2020/2021

Které reproduktory, subwoofer či AV přijímač považuje EISA za nejlepší a nejzajímavější ve svých kategoriích? Nechybí ani soundbary.

6 Jaromír Puk

Jaromír Puk
EISA
11 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

11 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

33 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

17 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

Pozor. Konec DVB-T neznamená konec koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo

** Necháte si televizor s DVB-T? Poplatky se vás stejně týkají. ** Jaký je oficiální výklad zákona a co říkají ČT a ČRo? ** Proč je zákon špatně a měl by se změnit?

95 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Přechod na DVB-T2DVB-T2