Sony PHA-3: High-end přenosný zesilovač s D/A převodníkem [test]

6. listopadu 2014
TWEET SDÍLET
Přenosné audio prochází velkou revolucí a Sony chce být u toho s vlastním špičkovým produktem. A vy se můžete přidat, pokud máte dostatečně velké kapsy a chuť utrácet.

Novinka od Sony umožní proměnit telefon ve špičkové Hi-fi zařízení. To bude odpovídajícím partnerem i pro ty nejlepší přenosná sluchátka a in-eary.

[Update] Od distributora jsme obdrželi informaci, že Sony PHA-3 je v České republice (a pravděpodobně v celé Evropské unii ) dodáváno ve speciální verzi bez zabudované baterie. Zařízení tedy není přenosné, pro svůj provoz vyžaduje připojení na síťový adaptér. Tato verze je někdy označována jako PHA-3AC. Tento test nadále platí pro přenosnou verzi s baterií, která je normálně dostupná ve zbylých částech světa.

Přenosné audio v posledních dvou letech prochází obrovským vývojem. In-ear sluchátka jsou čím dál tím dokonalejší, zvyšuje se počet měničů, hybridní technologie (kombinující dynamický a tlakové měniče) se zlepšuje s každým novým modelem a tím to zdaleka nekončí. S tím bohužel jde ruku v ruce zvyšování ceny. Špičkový model klasického výrobce Shure pořídíte za 26 000 Kč a na takové JH Audio Roxanne s dvanácti měniči pro každé ucho si připravte dokonce 45 000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek 
 

K takovým sluchátkům samozřejmě potřebujete i odpovídající zdroj zvuku na cesty. Můžete zvolit některý ze specializovaných Hi-fi přenosných přehrávačů, v nižších cenových hladinách to bude nejspíše Fiio či iBasso, ve vyšších cenách pak jeden z mnoha neustále se obměňujících modelů od Astell & Kern. Aby kvalita zvuku byla opravdu co nejlepší, všechny tyto přehrávače přehrávají Hi-res zvukové soubory. Ovšem najde se i takový posluchač, který hledá kvalitní zvuk, přitom by ale chtěl poslouchat ze svého smartphonu. A zde vstupuje na scénu testovaný Sony PHA-3.

Sony Portable Headphone Amplifier - 3 kombinuje sluchátkový zesilovač s D/A převodníkem, který lze využívat ve spojení s počítačem, iOS zařízeními, iPody a i některými Androidy. Tímto způsobem lze obejít méně kvalitní zvukové výstupy telefonů a na cestách si tak užívat špičkový zvuk v kombinaci s praktičností a jednoduchostí smartphonů.

Jak název napovídá, jedná se již o třetí generaci zařízení. Japonský výrobce se tentokrát opravdu předvedl. Ať už jde o podporu Hi-res formátů, konektivitu či použité komponenty, které normálně najdeme spíše u domácích Hi-fi přístrojů, jedná se o špičkové zařízení. Nějaký nedostatek se na něm hledá jen velmi těžce. A to vše se samozřejmě projevilo na ceně, v ČR stanovené na 21 699 Kč.

Příslušenství

Základ příslušenství tvoří pětice kabelů - dva klasické USB kabely pro propojení s PC a pro nabíjení, kabel jack-jack s 3,5 mm konektory pro analogové propojení zařízení a dva speciální kabely pro Android a Walkman přehrávače. Tyto dva speciální kabely ovšem na straně zesilovače využívají zvláštní microUSB konektor s dalším postranním pinem. Podobný konektor vidím poprvé a nevím, zda je propojení možné pouze s tímto kabelem. Doufám, že ne, jinak by mohl být velký problém s pořízením náhradního. Dále výrobce dodává čtyři silikonové pásky pro uchycení zesilovače k telefonu a velmi potřebný USB adaptér pro nabíjení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Znatelně mi zde chybí kabely na propojení s Apple zařízeními. Přeci jen u zařízení za více jak 20 tisíc bych očekával všechny potřebné kabely už v balení. Bohužel si budete muset nějaký vyhovující krátký kabel obstarat sami.

Konstrukce

Rozměrově se nejedná o žádného prcka, půdorysné rozměry srovnatelné s pětipalcovým smartphonem ještě nejsou nejhorší, ale skoro 3cm tloušťka a 250 gramová váha přesouvají zařízení z kapes do tašky či batohu.

Klepněte pro větší obrázek

Po vzhledové i konstrukční stránce se Sony zaměřilo spíše na praktickou stránku a pohledný design tak musel ustoupit. I když je zařízení vyrobeno z hliníku a velmi dobře zpracováno, v ruce působí nezajímavě a zaměnitelně s libovolným levnějším zesilovačem. Jedinou výjimkou je trojice 3,5 mm jack konektorů, které zaujmou díky ozdobným mosazným kroužkům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

A proč jsou na čelním panelu právě tři jack konektory? Jeden slouží jako výstup pro normální sluchátka a zbývající dvojice pro symetrické připojení speciálně upravených sluchátek. Momentálně se s potřebným dvojitým kabelem dodávají pouze sluchátka Sony, a to modely MDR-Z7, XBA-Z5 a řada XBA-Ax, u jiných sluchátek bude potřeba takový kabel vyrobit. Zde bych rád zmínil, že se jedná už o minimálně pátý (!) typ konektoru použitého v přenosném audio pro symetrické propojení a bylo by dobré, kdyby se výrobci konečně dohodli na jednotném standardu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Velmi praktické jsou gumové proužky umístěné po délce zesilovače. Ty nejenže slouží jako protiskluzové podložky na stole, ale i jako dobrá ochrana před poškrábáním v případě, že k zesilovači připevníte telefon. Líbí se mi též dopředu vystouplé boky, ty poskytují částečnou ochranu konektoru připojených sluchátek a zabraňují náhodnému pootočení potenciometru.

Na zadní straně najdeme pětici konektorů: dvojici microUSB konektorů, jeden slouží pro nabíjení a druhý na propojení s počítačem a Androidem, dále klasický konektor USB A pro iOS zařízení, optický Toslink konektor a 3,5 mm jack sloužící jako linkový vstup a výstup. Na boku se pak nachází dvojice přepínačů pro nastavení zisku a zapnutí DSEE efektu.

Propojení

Při testování jsem se nejdříve zaměřil na použití s počítačem. Pro digitální propojení PHA-3 využívá špičkový XMOS čip, který komunikuje přes USB 2.0 a na Windows vyžaduje instalaci ovladačů. V minulosti jsem měl občas problémy s ovladači různých DACů, zde jsem naštěstí nezaznamenal během používání jediný problém. Testoval jsem na dvou počítačích s Windows 7 a Vista.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Odměnou za nutnost ovladačů budiž široká podpora Hi-res formátů, u PCM až po 32 bit 384 kHz a u DSD 5,6 Mhz(2X). A protože Sony si na Hi-res přehrávání hodně zakládá, najdeme na zařízení dvojici diod, Ty se rozsvítí v momentě, kdy hraje PCM vyšší než 48 kHz či DSD. Taková dioda je vhodná pro kontrolu, zda v počítači nedochází k nějaké nechtěné manipulaci s přehrávanou hudbou. A také pro konejšení psychiky posluchače, že poslouchá skutečně to „nejlepší“. Otázku, zda Hi-res audiosoubory mají smysl a zda jsou rozumně dostupné, zde řešit nebudeme.

Dále jsem vyzkoušel funkčnost s Apple zařízeními, využil jsem k tomu starý iPhone 3G a poté 5S. Propojení proběhlo okamžitě, zařízení bylo bez problému rozeznáno a mohlo se začít hned hrát. Stejně bezproblémové bylo i připojení přes optiku.

Co se týče propojení s Androidem, oficiálně jsou podporovány pouze některé Xperie, bohužel se mi nepodařilo žádnou vyzkoušet. Zkoušel jsem pouze Google Nexus 7 a 10 a ani s jedním PHA-3 nefungovalo. Celková situace s Android zařízeními a USB převodníky je poněkud matoucí, naštěstí přicházející Android 5 by měl přinést podporu USB zvukového výstupu na všechna zařízení. Pokud jste majitelem telefonu s Androidem, doporučujeme kompatibilitu konkrétního model raději konzultovat se zástupcem Sony ještě před koupí zesilovače.

Na PHA-3 najdeme i běžný analogový 3,5mm jack vstup pro případ, že přístroj bude sloužit pouze jako zesilovač ve spolupráci s jiným D/A převodníkem. Tento konektor také může sloužit jako neregulovaný výstup, při kterém jde signál rovnou z převodníku a obchází se zesilovač. To se může hodit při připojení jiného zesilovače či aktivních reproduktorů.

Výdrž

Bohužel špičkové Hi-Fi komponenty se podepsaly velmi negativně na výdrži baterie, výrobce udává pouhých 5 hodin při využití digitálního propojení a 17 hodin při využití analogového vstupu. Udávaná doba nabíjení je 15 hodin přes USB port počítače, zde přijde velmi vhod dodávaný síťový adaptér. U testovacího vzorku jsme bohužel měli problémy s baterií, takže nemohu tyto čísla nijak potvrdit či vyvrátit, nicméně přepokládáme, že dobře výrobce ví, co říká.

U specializovaných Hi-Fi přehrávačů jsem se už nějak naučil žít s výdrží okolo 10 hodin, ovšem 5 hodin u Sony hraničí s reálnou použitelností při celodenním nošení a poslechu. Nejspíše budete muset spolu s PHA-3 nosit i napájecí adaptér a nabíjet při každé příležitosti.

Zvuk

Při posuzování zvuku jsem používal především in-eary Noble 4U a customy JH Audio 16 Pro. Poslouchal jsem velké množství nahrávek, v klasické CD kvalitě, 24 bitu i DSD. Zkoušel jsem pouze nesymetrický výstup. Mezi různými digitálními vstupy byly malé, ale slyšitelné rozdíly, pro mě nejlépe hrálo propojení s PC a to jsem bral jako směrodatné pro následující hodnocení.

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Test, Sony, Přenosné, High-End, Zesilovače, iBasso, Hi-Fi systémy na Heureka.cz


25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory