20
Fotogalerie

Sony SRS-XB13: malý, výkonný a odolný BT reproduktor přichází v třetí generaci

První generace bezdrátového reproduktoru nejnižší řady Sony (XB10) přišla v roce 2017 a hned se zařadila mezi to nejlepší, co se dalo koupit. Kromě rozumných rozměrů, dobrého zvuku s překvapivými basy potěšil rovnou 16 hodinovou výdrží, což tenkrát neuměl prakticky nikdo a i v dnešní době musíte vysloveně hledat, abyste se dostali na podobnou hodnotu. 

Druhá generace (XB-12) byla jen drobnou evolucí (vzhled byl stejný), nyní však přichází generace třetí. Reproduktor nese označení Sony SRS-XB13. Už na první pohled je vidět, že Sony vzhled je velmi podobný, ale modernější. 

DSP procesor a možnost sterea

Stále se jedná o kompaktní a přenosný bezdrátový reproduktor, který šíří zvuk rovnoměrně do okolí. 46mm širokopásmový měnič zůstal, stejně tak jeho vertikální orientace. Na spodní straně je pasivní zářič a prostor pro posílení basů.

SRS_XB13_Black_Sound_wave-Large.jpg

O ty se stará nejen pro Sony již tradiční EXTRA BASS, nově přibyla technologie DSP – procesor Sound Diffusion, která má zaručit rovnoměrné šíření zvuku do okolí. U XB13 tak Sony slibuje spoustu úderných basů, ale popravdě ty byly už velmi dobré u předchůdce. 

Nový design a pevnější poutko

Kompaktní reproduktor má sice "rovnější" design, ale odolný povrch zůstal. To se týká i univerzálního poutka (pro zavěšení na batoh, zápěstí, nebo na slunečník) proti předchůdci je širší, robustnější a lze ho zaháknout. 

SRS_XB13_Light_Blue_Situation_1-Large.jpg

Reproduktor je vodotěsný a prachotěsný, má certifikaci IP67, nevqadí mu déšť, prach a špína, může spadnout i do bazénu (zvládne 30 minut metr pod vodou). Výdrž na jedno nabití zůstává 16 hodin, indikátor baterie je řešen před přesné info v telefonu. Nabíjení se řeší přes USB C. Potěší výraznější ovládací prvky a přehlednější signalizace. 

SRS_XB13_Black_panel-Large.jpg

Jak je obvyklé, novinka má vestavěný mikrofon, takže lez využít pro vyřízení hovorů. XB13 je vybaven technologií Google Fast Pair, Bluetooth je ve verzi 4.2, kodeky jsou podporovány AAC a SBC. Zmizel však v dnešní době už nepoužívaný analogový vstup. K dispozici je i možnost připojit bezdrátově dva reproduktory XB13, výsledkem pak bude stereofonní zvuk.

XB13 se vyrábí v 6 barvách, a to černé, tmavě modré, světle šedobéžové, korálově červené, světle modré a citrónově žluté. Oficiální cena je 1 499 Kč a v obchodech se má objevit v dubnu 2021.

Určitě si přečtěte

Články odjinud