23
Fotogalerie

Sony STR – DA 5400ES: test AV receiveru

Oceněný model známého výrobce oslní nebývale nadstandardní výbavou, dokáže však konkurovat tradičním audiofilským výrobcům?

Vzhledem k cenové kategorii receiveru stojí za to poznamenat, že přestože jako taková je značka Sony jedním z gigantů na světovém trhu se spotřební elektronikou, v současné době ji v hi-fi studiích prakticky neuvidíte. Orientace v audiu na produkty spíše dostupnější kategorie a delší odmlka této firmy v oblasti high-endu si tak trochu vybrala svou daň. Konkurence je navíc již tak dosti vysoká i na poli klasických audiofilsky zaměřených výrobců a byl jsem sám zvědav, jak si znovuzrozená řada této značky povede ve srovnání s konkurenčními výrobky vyšší třídy.

Faktem zůstává, že u Sony byla řada Esprit vždy zárukou špičkového dílenského zpracování, pokrokové elektroniky a samozřejmě především vynikajícího zvuku. V „lepších“ obchodech byly kdysi často vídány mimo základní řadu ještě také velmi kvalitní komponenty řady QS, tvořící jakousi základnu pro tuto špičkovou řadu a s odstupem času mohu konstatovat, že starší výrobky Sony jsou stále vyhledávané a nejvíce právě ty „espritové“. Pokračováním této velmi ceněné řady ES produktů má být i náš přístroj.

 DSC01846.jpg DSC01845.jpg DSC01849.jpg

Ovšem jde jen tak po letech nasednout a s označením ES se svézt na ještě nezaniknuvší slávě „espritů“, navíc vesměs klasického stereofonního provedení? Podotýkám, že vyhledávané jsou i po letech právě stereofonní komponenty, ne receivery, které i přes nejmodernější výbavu paradoxně zestárnou morálně mnohem rychleji a to především díky překotnému vývoji v oblasti dekodérů a videočipů pro domácí kino, který tento segment žene tak rychle vpřed.

Provedení a vzhled

Ihned po vybalení, prvotním okoukání a potěžkání je jasno – tady se nešetřilo. Jako špičkové hodnotím řemeslné zpracování, kvalitně provedený kovový čelní panel s typickým zalomením ve vrchní části panelu působí taktéž velmi líbivým dojmem, ovšem zajímavostí je, že přes sofistikovanou výbavu zde paradoxně nenajdete žádný odklopný panel, obvykle skrývající množství tlačítek a čelní vstup. Výrobce vše pojal velmi spartánsky, dvacetisegmentový jednořádkový displej plus pomocné informativní ikonky doplňuje osm drobných mikrospínačů, dále do ruky příjemně padnoucí kovový volič hlasitosti a tři menší pomocné plastové, pro přímou změnu korekcí, ladění tuneru a volby vstupu.

 DSC01856.jpgDSC01855.jpg

Tato kombinace činí ovládání z čelního panelu velmi přístupné naprosto komukoli, možná i proto je tento, dle mého názoru vynikající koncept obsluhy výrobcem léta prakticky nezměněn. Potěší také, že stejný zůstává otočný speaker volič pro přepínání dalšího páru reprosoustav, či jejich úplné vypnutí, jehož použití je doprovázeno příjemným cvakání relátek, přičemž poloha „OFF“ (např. při použití sluchátek) je navíc indikována i na displeji.

Výbava

Jestliže prvním krokem k oslovení potencionálního kupujícího bývá mimo cenu nadstandardní výbava, zde ji lze po stránce HDMI konektivity označit bez nadsázky jako luxusní. Nemá cenu se stále dokola rozepisovat o počtu jednotlivých analogových vstupů, těch je jako u konkurence obvykle dostatek, zákazníka zajímá především počet HDMI, který je dosti stěžejním kritériem při výběru. Zde je na zadním panelu k nalezení překvapivě šest vstupů, doplněných dvěma přepínatelnými výstupy A/B, vše samozřejmě podpořeno kompletní videokonverzí směrem nahoru a špičkovým videoobvodem Faroudja DCDi Cinema. Pro náročnější instalace domácího kina složené např. z projektoru a doplněné malým LCD televizorem jsou takové výstupy nezbytností.

DSC01853.jpg

Ostatní konektivitu již můžeme označit v dané kategorii za standard, pokud ovšem pomineme úplnou absenci S-Video konektorů. Ještě v nedávné minulosti bych to hodnotil jako výrazné mínus, ovšem v současné době to beru jako rozumné vypuštění sice kvalitního, ale poslední dobou takřka nevyužívaného propojení, protože drtivá většina levných „krabiček“ má stejně jen SCART s kompozitním a RGB signálem a ty lepší přístroje navíc komponentní výstup nebo rovnou HDMI.

Podstatou receiveru je sice mimo jiné naprostá, nebo v rámci kategorie alespoň co největší univerzalita, jenže to je právě to, co v neúprosných cenových mantinelech dané kategorie přidává přístrojům na ceně a de-facto ubírá na zvukových kvalitách. Jinak ještě musím pochválit velký počet (celkově 9!) digitálních vstupů obojího provedení, přestože je trochu zastíněn jen jedním digitálním výstupem, což se může leckomu u takového receiveru zdát málo.

DSC01861.jpg DSC01863.jpg
DSC01864.jpg DSC01866.jpg
Vysoká váha přístroje má svůj důvod. Dovnitř by se víc snad už nevlezlo...

Trochu mne spíš překvapila absence všudypřítomného USB pro přehrávání např. MP3, na druhé straně jej má pomalu každý druhý DVD přehrávač či HDD rekordér, navíc i s přehráváním fotek a bůh ví, čím vším ještě. Nejsem sice příznivcem empétrojek, ale je to jakýsi standard a konkurenční výrobky jej běžně mají. Receiver na oplátku nabízí dva konektory firemního systému DM PORT na který je možno pomocí adaptérů připojit nejrůznější přenosné a hudební přehrávače (iPod, mobilní telefony atd.) Malinko nevyhovující (nejsou v jedné řadě) je rozmístění reprosvorek, pokud nepoužijete reprobanánky, samotné kabely o větším průřezu se do těsně sousedících svorek připojují hůře

Ovládání

Obslužné menu přístroje umožní díky velmi zdařilé grafice velmi intuitivní obsluhu i méně technicky nadaným jedincům, prostě radost cokoli nastavovat. Kalibrace přes externí mikrofon se stereofonním snímáním a rozestupem levého a pravého kanálu podobně jako u lidské hlavy má pomoci ještě věrněji optimalizovat zvukové parametry pro poslech domácího kina. Kalibrace proběhla bez problémů a s vynikajícím zvukovým výsledkem, nicméně oproti očekávání jsem žádný lepší pocit oproti klasické (monofonní) kalibraci konkurenčních výrobků neměl.

DSC_06140002.jpg DSC_06150003.jpg DSC_06170005.jpg
DSC_06210009.jpg DSC_06220010.jpg DSC_06270015.jpg

Jistým překvapením je druhý, velmi kvalitní ovladač pro druhou nebo třetí zónu jako součást standardní výbavy. Již při vybalení jsem se dlouho ujišťoval, že zde nebyl zapomenut z jiného testovaného přístroje. Ne že by se v této kategorii již běžně nepřibalovaly dva kvůli ovládání další zóny, tyto jsou však prakticky shodné, jak provedením, ergonomií, tak celkovým vzhledem.

DSC01842.jpg

U hlavních funkčních tlačítek se při stisku na pár sekund aktivuje podsvětlení a zárukou logické obsluhy je také klasický velký centrální kurzor, či možnost tvorby makra. Oba ovladače jsou programovatelné pomocí kódů z tabulky a hlavní umí navíc načítat kódy z cizích ovladačů. Pro funkci ovládání z druhé či třetí zóny je receiver také vybaven zdířkami IR Remote pro přenos povelů. Užitečná funkce Sleep je nastavitelná po 30 min až do 2 hodin.

Zvuk a závěrečné hodnocení

Náš přístroj se pyšní nálepkou s oceněním EISA za nejlepší receiver pro rok 2008 – 2009, což jistě nebude jen tak, přesto z výše uvedeného ocenění mám (a jistě nejen já) obecně pocit, že se poslední dobou dává jaksi na příděl (ovšem to platí i v jiných kategoriích), tak nějak každému trochu, aby se neřeklo, neurazila se žádná značka a soukolí byznysu se točilo vesele dál. Nicméně však uznávám, že u takto oceněných produktů je vždy jistota, že nešlápnete vedle, pokud si s výběrem pro vás vhodného výrobku nevíte rady.

Na čem jsme testovali

Test probíhal vzhledem ke kvalitativní kategorii především na reprosoustavách AQ Labrador set 2, v 7.1 kině doplněný o další dvě – surround back reprosoustavy. Pro kontrolní stereo poslech byly taktéž připojeny jako u minulých testů sloupovky B&W 683/684. Jako reference pro stereo posloužily receivery Denon AVR 3808 a Marantz SR 6003. Jako zdroj pro stereo poslech tradičně posloužil Denon DCD 1500AE a dále Blu-Ray Denon DVD 3800. Testovací disk s DTS ukázkami akčních scén a koncertů byl doplněn Blu-ray filmem Cassino Roayal a dále vynikajícím CD Tori Amos, Lucie Bílé a koncerty Philla Collinse a Jeana Michela Jarreho v DTS.

Testovací sestavu zapůjčilo a prostory poskytlo hi-fi studio Jasyko.

Mohutnost zvuku v „kinovém“ režimu je impozantní, dostatek výkonu na filmové akční scény či kvalitní hudební koncert jde okamžitě znát, zatímco plejáda efektů ani nešla objektivně posoudit. Soustředil jsem se proto na podání naposlouchaného DTS testovacího disku a převod sterea do multikanálu, což proběhlo na jedničku a myslím zde bude případný majitel limitován spíše výběrem reprosoustav. V čistě stereofonním provozu je slyšet i bez korekcí trochu zvýrazněné středové pásmo (porovnáváno s výrobky Marantz a Denon), nicméně třeba u elektronické muziky to zní nadmíru dobře, budete nadšeni.

DSC01872.jpg
Kalibrační mikrofon

Receiver umožňuje shodně s konkurencí (přijdete o surround backy) využít Bi-Amping pro čelní reprosoustavy. Oproti normálu mírně vyšší zahřívání v oblasti HDMI konektorů v tomto případě není nic neobvyklého, videočást moderního receiveru je v podstatě něco jako výkonná grafická karta které známe z našich PC a zde jsou patrné i dva docela velké pasivní chladiče.

Podtrženo sečteno tento receiver dle mého názoru zasluhuje pozornost i kdyby ocenění EISA nedostal, nesporné kvality a nadčasová výbava jej řadí do lepší společnosti spolu s audiofilskými receivery zvučnější konkurence. Sony dává jasně najevo zájem dobýt ztracené pozice na trhu, nicméně dle vlastních zkušeností, dlouhodobého poslechu a průběžného porovnávání na stejných sestavách soudím, že vrásky na čele konkurenci nezpůsobí, každý (a Sony není výjimkou) totiž sází na trochu jinou filozofii. Někdo na čistě zvukové kvality, jiný oslní vybavením, prostě „ten má to a ten zas tohle“ a navíc zrovna tahle cenová kategorie alespoň u nás rozhodně nepatří k nejprodávanějším. Receiver hodnotím jako velmi zdařilou kombinaci výtečného zvukového projevu a osazení velkým počtem digitálních a HDMI vstupů. Završeno dvěma přepínatelnými výstupy, velmi kvalitní a bezproblémovou videokonverzí, činí přístroj o to více nadčasovým.

Sony STR – DA 5400 ES

Cena orientační 44 990 Kč

  • produkt AV receiver 7.1 pro domácí kino
  • integrované dekodéry Dolby TrueHD, Dolby Digital EX, Dolby Pro-Logic IIx, DTS-HD Master Audio, DTS-ES, DTS NEO: 6, DTS 96/24, Neural Surround
  • D/A převodníky 192 kHz / 24 bit pro všechny kanály
  • výkon 7x130 W (8 ohmů, 1 kHz, THD 0.7%)
  • kmitočtový rozsah 10 Hz – 100 kHz / + / - 3 dB (linkové vstupy)
  • odstup signál / šum 100 dB (linkové vstupy)
  • video vstupy / výstupy - zadní panel 6x/2x HDMI, 3x/2x komponent, -/- S-video, 5x/3x kompozit
  • analogové audio vstupy / výstupy – zadní panel 8x/5x stereo (včetně Zone2 a Zone3), 1x PHONO vstup, 7.1 kanálový vstup, 7.1 Pre out výstup
  • digitální vstup / výstup – zadní panel optický 5x/1x, koaxiální 3x/-
  • čelní AV vstup 1x kompozitní video, 1x stereo, 1x optický
  • konektory pro externí řízení 1x IR Remote IN, 2x IR Remote OUT, 1x Trigger OUT, 1x Zone2, 1x Zone3, RS 232C,
  • tuner RDS, 40 FM/AM stanic
  • příkon / standby 480 W / 0.9 W
  • rozměry (š × v × h) 430 × 175 × 430 mm
  • hmotnost 16,5 kg
  • příslušenství hlavní dálkový ovladač, druhý ovladač pro 2 a 3 zónu, kalibrační mikrofon, AM a FM anténa, síťový kabel, originální a český návod

Zapůjčil

AVmania.cz hodnotí
designHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
zvukHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0,5.png9/10
připojeníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_0.png8/10
ovládáníHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.pngHvezda_1.png10/10
celkemHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_1_tmavsi.pngHvezda_0,5_tmavsi.png9/10

Určitě si přečtěte

Články odjinud