Hledáte vynikající srdce domácího kina? Sony boduje nejen zvukem a výbavou, ale překvapí i stereozvukem, takže si užijete i poslech hudby.
Kapitoly článku:
Poslední dobou zaplavily trh s elektronikou 4K televizory, jejichž výrobci se předhánějí, která z nich bude tenčí. Jenže - můžete mít televizor třeba za 90 tisíc, ale pořádný prostorový zvuk s plnými basy z ní prostě „nevyloudíte“.
Není to tím, že by výrobci na integrovaných reproduktorech šetřili. Je to dáno fyzikálními vlastnostmi. A v budoucnu se zřejmě ještě zužovat bude, což je dobrá zpráva nejen pro příznivce tenkých televizorů, ale hlavně pro výrobce domácích kin, jelikož jejichž použití bude nutností. Sony s tímto trendem počítá, a proto vyrazila na trh s novým modelem.
Firmu Sony nemá smysl nějak představovat, a proto se vrhnu rovnou pod „kapotu“ dalšího přírůstku do rodiny A/V přijímačů, které berou moderním multikinům kšefty. Podíváme se na Sony STR-DN 1050, který disponuje 7 kanály s výkonem 165 W na každý z nich. To vše výrobce podpořil možností připojit dva subwoofery a navíc využít Zónu 2, kde si můžeme poslechnout oblíbenou hudbu např. z CD, když ostatní sledují film plný úchvatných efektů ve společenské místnosti. Sony tímto navazuje na úspěšný model STR-DN 1040.
Design ala VW
Moderní trend zřejmě velí, aby AV přijímače byly černé obdélníky s ostrými hranami, velkým otočným Master Volume, strohým LED displayem a pro přehlednost minimálním počtem tlačítek na předním panelu. Sony v tomto modelu současný trend plně dodrželo a působí příliš jednoduše, upraveně až „Folcvágnovsky“. Škoda jen těch odhalených otvorů pro sluchátka (6,3 jack), kalibrační mikrofon, HDMI a USB port. Krytka těchto otvorů by přednímu panelu dle mého názoru jen prospěla. V levé části se pak nachází tlačítko Power.

Elegantně působí linie okna displaye, které po celé šířce protíná celý přední panel až po jeho okraje. Samotná informační část z bílých LED diod se nachází symetricky uprostřed. Pod touto linií se nachází několik funkčních tlačítek pro ovládání displaye, Zony 2, ladění tuneru, aktivace Bluetooth. Vedle otočného Master Volume je umístěn o něco menší funkční kolečko pro změnu jednotlivých vstupů.



Menu AV přijímače na televizoru je přehledé
Chlazení přístroje probíhá na celé horní části a při provozu jsem nezaznamenal vyšší zahřívání. Anténka pro Wi-Fi, která se nachází na zadní straně, vyčnívá asi 3 cm nad přístroj. Proto je s tím potřeba počítat, nebo anténu tolik nevyklápět. Přesunul jsem se na zadní stranu přístroje, kde se nachází 5 x HDMI vstupů a 3 x HDMI výstupy. Dále se zde nachází standardně LAN, Coaxial, zdířky pro připojení FM/AM antény, která je součástí balení. Výhodu vidím ve dvou optických vstupech, kde může být připojen starší komponent, který nemá HDMI.

Kabely k reproduktorům se připojí pomocí šroubovacích svorek.Audio/Video vstupy a výstupy jsou symetricky umístěny tak, aby při plném využití nevznikl kabelový chaos.
Nastavení a ovládání – levou zadní
Velký, ale opravdu velký palec nahoru dávám celkovému nastavení a ovládání receiveru. To je vynikající. V minulosti jsem se setkával s nedokonalým nastavením automatického ladění pomocí kalibračního mikrofonu. U tohoto modelu vše fungovalo tak, jak mělo a nastavení jsem nemusel „dolaďovat“. Na můj vkus byl subwoofer trochu víc nahlas, což se dá lehce upravit, nicméně i zahraniční recenze chválí pečlivost a přesnost automatické kalibrace u tohoto Sony. Kalibrační mikrofon si dokonce poradil i s překážkou, kterou jsem vložil do poslechového prostoru. Celková kalibrace trvala cca. 1 minutu.

Návod na obsluhu zde není vůbec potřebný. Vše je intuitivní, jednoduché, přehledné a tam, kde má být. Dodávaný dálkový ovladač není žádná vědecká kalkulačka. Je velmi jednoduchý, a to je právě jeho největší předností! Ovládat receiver a jeho funkce pomocí dálkového ovladače se dá skoro po slepu. Ikony na obrazovce televizoru jednoduše a intuitivně navedou tam, kam uživatel přesně chce. Grafika je líbivá a nijak neobtěžuje. Velmi dobře se v ní orientuje a nastavit požadovaný parametr, nebo určitou funkci tak nezabere spoustu času a energie. Tady tvůrci použili speciální funkci Z. S. R. – Zdravý Selský Rozum.

Ne jinak je to s možností ovládání přístroje přes chytrý mobilní telefon, či tablet (resp. Notebook). Po stažení speciálně navržené aplikace pro modely Sony lze s ještě komfortnějším pocitem přístroj ovládat a nastavovat. Přehrávat obsah hudby přímo z mobilního zařízení, nebo domácí sítě se děje za využití technologie Bluetooth a Wi-Fi. Použití bezdrátových funkcí Bluetooth, Wi-Fi, AirPlay a Spotify Connect fungovalo splehlivě.

Aplikace je dotupná jak pro Android, tak pro iOS
Receiver umožňuje přehrávání internetových rádií, podporuje přehrávání hudby a filmů všech současných fomátů (MP3, WMA, FLAC, atd.), Sony v tomto ohledu myslelo jak na uživatele Androidu, tak i iPod, iPad, iPhone. Audio dekodér nabídne Dolby Pro Logic, Dolby Digital (plus, EX, Tru HD), DTS (Neo 6). Chybí tu však nejnovější Dolby Atmos.