28
Fotogalerie

Sony ukázala nový špičkový QD-OLED Master Series A95K televizor, ale také herní 42" OLED

Nové řady televizorů pro rok 2022 představila japonská Sony. Nejvýraznější novinkou je nástupce loňského výborného OLED televizoru A90j. Na samém vrcholu OLED řady nahradí model Master Series A95K, který bude osazen novým jasnějším QD-OLED panelem. Sony je tak zatím jediným výrobcem, který oficiálně oznámil uvedení televizoru s QD-OLED technologií.

2Top_WH_1920x1080_1214.jpg

Všechny OLEDy dostanou vylepšený firemní obrazový Cognitive Processor XR, který dle Sony "chápe, jak lidé vidí a slyší, a poskytuje revoluční zážitek, který diváky zcela vtáhne do jejich oblíbeného obsahu". Společné jsou také technologie XR OLED Contrast Pro a Bravia Core Calibrated Mode. Všechny modely nabídnou dva HDMI 2.1 vstupy s podporou 4K120P, ALLM režim, HGiH mod, a také herní Auto HDR Tone Mapping, všechny mají také minimální zpoždění (pod 8,5 ms) v herním režimu.

RMF-TX900U_front_backlit.jpg

Modely A95K a A90K dostanou nový prémiový podsvícený ovladač, který je menší než ten loňský, u A80K nebude podsvícený.

QD-OLED Master Series A95K - pro nejnáročnější

65_A95K_titan_blk_slate_blk_front_position_style_front-wo-camera.jpg

Řada Master Series A95K se má prodávat ve velikostech 55" a 65". Vrcholný 4K OLED model bude osazen novým QD-OLED panelem, pro dosažení maximálního jasu má panel pasivní chlazení. Sony uvádí, že nový panel zintenzivňuje jas barev až o 200 % ve srovnání s konvenčními televizory. Technologie XR Triluminos Max má zaručit širší paletu barev a reprodukci přirozených odstínů každičkého detailu.

K televizoru dostane majitel kameru, která se využívá pro funkce BRAVIA CORE Calibrated Mode BRAVIA CAM a Ambient Optimization Pro či třeba pro automatické vyvážení bílé (v uživatelském režimu).

65_A95K_titan_blk_slate_blk_front_position_style_camera-zoom-up.jpg

Dále kamera má podporovat ovládání gesty, bude detekovat přítomnost diváka a vzdálenost, ze které obraz sleduje. Nemá ale samozřejmě chybět ani fyzický vypínač kryjící kameru. Samozřejmostí je systém Google TV a bezdotykové hlasové ovládání.

Co se zvuku týče tak, A95K nabídne bude v konfuguraci 2.2. Jde o firemní Acoustic Surface Audio+, což je vyzařování zvuku přímo obrazovkou. O patřičnou kvalitu se postarají dva aktuátory (rozezvučují obrazovku) a integrované dva subwoofery (starají se o basy), výkon je 60 W.  Dle vzdálenosti diváka bude zvuk navíc automaticky optimalizován.

65_A95K_titan_blk_slate_blk_back_position_style_btyB.jpg 65_A95K_titan_blk_slate_blk_back_position_style_st.jpg

Skleněný podstavec bude mít dvě polohy, podle toho, zda TV bude u stěny, nebo volně na stolečku. 

OLED série A90K MASTER – pro náročné hráče

48_A90K_titan_blk_titan_blk_center_ccw.jpg

Tato řada bude pouze v menších úhlopříčkách – 48" a 42". Budou mít 100Hz/120Hz OLED panely, HDMI 2.1 vstupy a podporu všech PS5 funkcí. Stojan bude mít dvě polohy dle potřeby hráče, nízkou a vysokou. Řada A90K je tedy primárně cílena na náročné hráče. 

Co se obrazové kvality týče, tak i zde bude Cognitive Processor XR a všechny špičkové technologie na zpravování obrazu. Kamera Bravia Cam není v základu, ale bude jako volitelné příslušenství, lze pak využít automatickou optimalizaci zvuku a obrazu dle vzdálenosti diváka.

48_A90K_titan_blk_titan_blk_center_btyI.jpg

I zde bude systém Google TV a bezdotykové hlasové ovládání. Zvuk 2.1 Acoustic Surface Audio+ půjde také rovnou z obrazovky, dvojici měničů doplní jeden subwoofer, udávaný výkon je 25 W.

OLED série A80K – cenově nejdostupnější řada

65_A80K_titan_blk_titan_blk_outsidel_front.jpg

Na vynikající loňskou řadu A80J naváže letošní OLED A80K. Je osazen 4K WOLED panely od LG, bude ve velikostech 55", 65" a 77". I zde je základem technologie XR OLED Contrast Pro a obrazový procesor Cognitive Processor XR. HDMI 2.1 s 4K120P a funkcemi pro PS5 je samozřejmostí.

Zajímavostí je, že firemní Acoustic Surface Audio+ zde bude v konfiguraci 3.2, má tedy rovnou tři aktuátory (měniče - centrální kanál + pravý a levý), ty dolní dva subwoofery. Výkon má být 20 W (u 55" a 65") a 30 W (u 75"). I zde kamera Bravia Cam není v základu, ale bude jako volitelné příslušenství, lze pak využít automatickou optimalizaci zvuku a obrazu dle vzdálenosti diváka. A80K už nemá bezdotykové hlasové ovládání.

65_A80K_titan_blk_titan_blk_outsidel_btyI.jpg
A80K nabídne dvě polohy podstavce - je tak možné vytvořit prostor pro soundbar

Proti loňskému roku tedy Sony u OLEDů více rozlišilo jednotlivé řady a odlišné jsou i některé pokročilejší funkce. Ceny a dostupnost zatím nejsou známé.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud