SONY VPL-VW60: test Full HD projektoru

17. června 2008
TWEET SDÍLET
Otestovali jsme projektor Sony, který nabízí plné vysoké rozlišení a patří mezi přístroje oceněné cenou EISA 2007 – 2008.

Nedávno jsme korunovali JVC DLA-HD1 i se všemi jeho menšími i většími nedostatky na kontrastního krále mezi Full HD projektory cenově se pohybujícími kolem 100 tisíc korun, neuškodí se proto podívat se blíže na jeho jediného vážnějšího konkurenta v této kategorii (podle prvních cen objevujících se na internetu bude totiž nástupce HD1 HD100 v Česku alespoň zpočátku až absurdně dražší než ve zbytku Evropy).

SONY VPL-VW60 je stejně jako HD1 a HD100 projektor na bázi LCOS technologie, které JVC říká DLA a Sony SXRD a která je jakýmsi zdařilým kompromisem mezi LCD a DLP technologií (základem jsou 3 barevné panely jako u LCD, ale světlo se od nich odráží jako v DLP, místo aby jimi muselo procházet), kterému se podařilo zbavit většiny nedostatků svých předchůdců. Jediné s čím zatím LCOS technologie znatelně bojuje je pravidelné prosvícení černé plochy. HD1 je známý svými světlými okraji a i VPL-VW60, který jsem měl k dispozici, měl v černé znatelně světlejší levý horní a pravý dolní roh. Výrazný je tenhle technologický zádrhel ale opravdu jen na jednolité černé ploše, při promítání filmů je skoro neznatelný.

Instalace není legrace

U VPL-VW60 se netradičně trochu zastavím u instalace projektoru. Z mého pohledu ji totiž dálkově ovládané ostření, zoom a vertikální posun objektivu spíš komplikuje než zjednodušuje. Co by vám ručně zabralo pár vteřin, s tím si s pomocí dálkového ovládání budete muset hrát několik minut. Samozřejmě chápu výhody této výbavy v případě kombinace stropní instalace a velmi vysokého stropu. Také je pravda, že motorové ostření umožňuje mnohem jemnější doladění než to ruční a u VW60 ho není ani třeba příliš často opakovat, protože jako jeden z mála projektorů má krytku, kterou lze sundat bez toho, abyste si pokaždé optiku rozostřili.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Opravdu mě ale šokovalo, když po mě v přiloženém návodu inženýři od Sony chtějí abych, kvůli nepatnému horizontálnímu posunu objektivu na přístroji, který stojí přes 100 tisíc korun (ceny na internetu se pohybují od 98 do 144), sundával kryt, odšroubovával 4 šroubky a strkal dovnitř šroubovák. Tak tohle tedy pánové ne! Pokud si budete nějaký SXRD projektor od Sony pořizovat, tak doporučuji si jeho umístnění raději předem promyslete tak, abyste horizontální posun objektivu nepotřebovali.

Nastavení také ne

Takže když jsem konečně VW60 nainstaloval a základně nastavil mód cinema, tedy nepatrně snížil jas (z přednastavené 50 nešlo jít níž než na 47, aniž by se nezačaly ztrácet nejtmavší detaily) a výrazněji kontrast (z 80 na 70), což se ukázalo mít velký vliv na tmavost černé značný vliv. Můj první dojem z ní byl totiž dost neuspokojivý. Ani po delší kalibraci, kterou níže popíšu detailněji, se ale pozitivní šok jako u JVC HD1 nekonal. VW60 totiž v parametrech černosti černé a detailů v tmavých partiích obrazu zas tak dramaticky nepřevyšuje projektory poloviny jeho ceny (a v případě mého vlastního Epsona TW1000 aktuálně už vlastně třetiny). A to přesto, že na rozdíl od JVC Sony využívá ve svých LCOS projektorech dynamickou clonu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládání naleznete nestandardně na boku projektoru, stejně jako konektory

Musím ale poznamenat, že LCD projektory za s VW60 srovnatelnou černou platí celkově tmavším a méně prosvíceným obrazem. Za určitý nedostatek SXRD panelů lze považovat i lehce nazelenalé zabarvení, které si obraz VW60 (a podle recenzí i jeho příbuzných VW50 a VW40) udržuje i po úplné kalibraci. Mě osobně se subjektivně ale nezdál nepříjemný (určitý lehký barevný nádech je typický pro obrazové módy různých projektorů) a celkově bych stále dal VW60 přednost před jeho LCD konkurenty, kdyby nebylo jeho ceny. Ta je totiž s ohledem na jeho výkon značně nadsazená a spíš by se měla pohybovat poblíž jeho cenově níže umístněného bratříčka VW40 (což je v podstatě trochu oprášená a přikrášlená verze jeho předchůdce VW50), který se dá na českém internetu najít už za 60 tísíc korun. 

A kalibrace (VW60) už vůbec ne

Jestliže má ale oproti JVC HD1 (s jeho neopravitelnými přesaturovanými barvami a omezenými přednastaveními gamma korekce) VW60 nějakou výhodu (nepočítaje fakt, že VW60 je nejtišším projektorem, který jsem kdy slyšel a HD1 nejhlasitějším, který sem slyšel letos), tak jsou to téměř nekonečné možnosti korigovat tradičně nepřesná výrobní nastavení. Barvy nabízí VW60 hned ve dvou přednastaveních. To označené normál je méně přesaturované, ale nepřesnější v zabarvení jednotlivých primárek a sekundárek. 
Klepněte pro větší obrázek
A nejde korigovat do normou doporučené podoby ani pomocí funkce RCP. Přednastavení wide je sice přesycenější, ale přesnější v zabarvení a jasu jednotlivých barev a lze ho s pomocí RCP úspěšně upravit do požadované podoby.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Před kalibrací a po zběžné kalibraci (která by se rozhodně dala ještě dále zpřesnit)
Poznámka pod čarou: snaha mít projektor nastavený pokud možná podle doporučených norem opravdu není prázdným perfekcionalismem. I subjektivně se obraz po téhle korekci dramaticky zlepšil. Předpokládá to ale, že opravdu chcete aby třeba zelená louka na vašem plátně vypadala jako louka a ne rozsvícený neonový zářič. Příznivcům zářičů ale jejich zálibu vymlouvat nehodlám (marná to snaha).
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kalibrační možnosti VW60 využijete i v případě šedé škály, nejteplejší nastavení low, které Sony v menu nabízí je totiž o dobrých 500K příliš chladné a místo cílených 6500K se pohybuje kolem 7000K
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
I tu jde ale přiložit ruku k dílu a dosáhnout lepších výsledků. Tohle je výsledek po pouhých 5 minutách a po nějaké půlhodince bysme se určitě dostali na přesných 6500K (podivné výsledky v nejtmavších částech obrazu ignorujte, na Spyder II, který používám na měření, není v hladinách pod 30% jasu, co se barev týče, spolehnutí)
 

Gamma mia!

Mnohem problematičtější je u VW60 situace v oblasti gamma korekce. VW60 nenabízí v menu gamma equalizer a místo toho přikládá na cd software Image Direktor, které můžete nahrát do PC a to pak propojit s projektorem. Do tak časově náročných experimentů se mi opravdu nechtělo (kdo nezkusil, neuvěří jak bolestivě zdlouhavou záležitostí může kalibrace gamma korekce být) a hlavně nevidím důvod, proč by každý projektor nemohl mít nějaké přednastavení alespoň hodně se blížící doporučené 2.2 křivce. Zvláště, když sem takové našel i na HD ready Aceru H5350, který pořídíte na internetu už za nějakých 13 tisíc. Čekali byste, že skoro desetkrát dražší projektor ho bude schopen nabídnout také. Čekali byste marně.

V testu VPL-VW15 sem si ověřil, že nastavení clony má u projektorů Sony velký vliv na podobu křivky gamma korekce. Podobné nastavení (gamma off, iris manual) jako u VW15, ale své plody nepřineslo:
 
Klepněte pro větší obrázek 

VW60 nabízí v menu možnost nastavení hladiny černé, když ji změníte na high, vizuálně ztmavne, ale jak vidíte na následném grafu, je to za cenu ještě nerovnoměrnější gamma křivky:

Klepněte pro větší obrázek 

Proto doporučuji na black level adjustment raději nesahat, nechat ho na off a tmavší černé se snažit dosáhnout jinými prostředky. 

Následně sem vyzkoušel vícero možných kombinací přednastavení gamma a dynamické clony. Jak vidíte výsledky mají k nějakému ideálu daleko:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nakonec se nejblíže k cíli přiblížila kombinace gamma3/iris2. není ideální, ale bez časově velmi náročné kalibrace gamma korekce pomocí softwaru Image Direktor (a z vlastní zkušenosti vám můžu zaručit, že u gamma kalibrace mluvíme až o desítkách hodin času, který by šlo strávit určitě lepším způsobem) asi u VW60 nedosáhnete:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přes všechna negativa, která v recenzi zmiňuji stále považuji VW60 za výborný projektor obrazově převyšující svou Full HD LCD konkurenci, jen prostě umístněný do příliš vysoké cenové kategorie (a cenu zohledňuji i při hodnocení obrazu). Pravděpodobně je si společnost Sony sama vědoma, že s cenou VW60 trochu přestřelila a na podzim ohlásila ještě levnější variantu VW40 pod názvem VPL-HW10.

Půjde tak o nejlevnější LCOS Full HD projektor na trhu, schopný i cenově konkurovat Full HD LCD projektorům, které rychle klesají na cenovou hladinu, kterou ještě před 2 lety okupovaly výhradně 720p projektory. Další vývoj SXRD panelů ale Sony ukončila, takže uvidíme co přinese budoucnost. Třeba se příští rok dočkáme v cenově vyšším segmentu Sony LCOS projektoru s JVC panely a jejich spektakulárním kontrastem, doplněným neomezenou kalibrovatelností soňáckých projektorů. A to vše za nižší cenu než chce za své projektory JVC. Doufat můžeme.

SONY VPL-VW60

Cena doporučená 139 990 Kč
 
 • technologie 3x panel SXRD (LCOS), 1920 x 1080
 • svítivost 1000 ANSI Lm
 • kontrast 35 000:1
 • hlučnost 22 (dB)      
 • projekční vzdálenost 1,2-16,1 palců
 • optika 1,8x zoom, horizontální posun objektivu 6,7 % vlevo nebo vpravo, vertikální posun objektivu 65 % dolů nebo nahoru
 • výkon lampy 200 W
 • lichoběžníková korekce ano
 • vstupy 2x HDMI, Kompozitní video, S-Video, 15kolíkový konektor D-sub,
 • vstup z počítače , funkce Bravia Theatre Sync
 • vzdálené ovládání RS232C
 • normy NTSC 3.58, NTSC 4.43, PAL, PAL-60, PAL-M, PAL-N, SECAM
 • 480p,576i,576p,1080i,720p,1080p/1080/24p pouze vstup HDMI   
 • digitální redukce šumu ano
 • pokročilé nastavení clony technologie Advanced Iris 2
 • rozměry (v × š × h) 174 x 395 x 471 mm
 • hmotnost 11 kg
 • spotřeba 300 W/ 8 W pohotovostní režim   
 • příslušenství dálkový ovladač, volitelná náhradní lampa

Zapůjčil

 • Sony Czech, Praha
 • kontakt 222 864 199, www.sony.cz
 • záruka 2 roky
AVmania.cz hodnotí
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Vysoké rozlišení, Test, Projektory, Televize na Heureka.cz

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně