Sony VPL-VW85: test Full HD projektoru

10. března 2010
TWEET SDÍLET
Novinku pro náročné milovníky domácího promítání nedávno uvedla Sony. Jak se Full HD projektor povedl?

Téměř před dvěma lety jste si zde mohli přečíst test projektoru Sony VPL-VW60. Tehdy sice v zobrazení černé a prokreslení tmavých detailu neobstál ve srovnání s těsně před ním testovaným JVD D-ILA HD1 (ovšem dnes obecně považovaným za revoluční stroj, který skokově přiblížil obraz digitálních projektorů analogovým CRT), ale na základě celkového dojmu VW60 dodnes hodnotím jako jeden z nejpovedenějších projektorů, se kterým jsem se ve službách AVmanie potkal. VW85 je jeho přímým potomkem

Hned v úvodu prozradím, že VW60 se za vnuka vůbec nemusí stydět a dvě generace (synem/ taťkou projektorem byl VW70), které je dělí, jsou na kvalitě obrazu VW85, vidět opravdu výrazně. V této cenové kategorii (v době psaní této recenze byla nejnižší cena VW85, kterou jsem na internetu našel, 127 tisíc korun) jsou jeho přímými konkurenty renomované projektory JVC. Ty také staví na technologii LCOS, které JVC říká D-ILA a Sony SXRD (3 barevné panely jako v LCD , ale světlo se od nich odráží jako v DLP, místo aby jimi procházelo). Cenově se VW85 kryje spíš s levnějším modelem HD550, výbavou ale odpovídá HD950, od kterého ho dělí částka, za kterou koupíte jeden Sony VPL-HW15.
 

Sony ni(ně)kdy nespí

Zatímco podle ohlasů JVC s touto generací tak trochu usnulo na vavřínech, Sony se opravdu snažila a ve schopnosti kombinovat sytou černou s prokreslením detailů v tmavých záběrech JVC dohnala. Nutno, ale přiznat, že to platí jen v případě aktivované dynamické clony. V kontrastu samotných panelů, dosahovaném bez této berličky, stále nemá JVC konkurenci. Dále zcela zmizel problém s nerovnoměrně vysvícenou černou plochou, který projektory LCOS trápil ještě před jednou generací.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Oproti VW60 se u VW85 výrazně zlepšila pohodlnost instalace spojená s motorovým ostřením (umožňuje mnohem přesnější nastavení než ruční), zoomem a posunem čočky (na rozdíl od VW60 se tu díkybohu už nemusí nic rozmontovávat). Stejně jako u projektorů JVC je čočka chráněná krytem, který se otevírá a zavírá automaticky při zapnutí a vypnutí. Tím mizí problém s mírným rozostřením čočky při ručním sundávání krytky. Ovšem JVC má toto vyřešeno stylověji (zavírá 1 kryt místo 2, které se střetnou uprostřed jako u VW85) a i z celkového estetického hlediska jsou JVC projektory stále hezčí na pohled (což může být pro někoho také kritérium výběru).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U Sony je můj vkus příliš hamatné a trochu nepřehledné i dálkové ovládání. Struktura menu je skoro totožná s HW10 (tudíž logická a přehledná), jen funkcí a různých přednastavení je mnohem více.

Zhoršující vylepšení

Nyní ve všech nových modelech projektorů vyžadované vylepšování pohybu (Sony nabízí 2 varianty a vícero stupňů intenzity zpracování obrazu) je z mého pohledu použitelné jedině a pouze na sportovních přenosy. Jeho nasazení při filmové projekci, je pro každého kdo má filmy a kino jen trošku rád, děsivým zážitkem. Bez vylepšování zobrazuje VW85 24Hz HD materiál v obnovovací frekvenci 96Hz a výsledek vypadá rozhodně filmově, byť nezastírám, že je doprovázený mírnými pohybovými artefakty. Panasonic PT-AE4000 se svými 120Hz je v této oblasti přece jen v určité výhodě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pokud v něčem VW85 zaostává za aspirace definujícími projektory JVC, tak je to v oblasti ostření a možnostech kalibrace barevného prostoru (což se ale týká jen dražšího JVC HD950, viz níže). Zatímco u jiných projektorů se stále častěji prosazuje možnost dvojího typu ostření (samotné ostření a zdůrazňování detailů), VW85 má ovladač jen jeden a jeho použití může celkem rychle vést ke vzniku rušivých nepřirozeně zdůrazněných hran. Těch bývá už v samotných Blu-Ray discích díky špatnému masteringu často více než dost, takže myslím rozhodně nestojíte o to, aby vám nějaké ještě přidával samotný projektor. Také si dávejte pozor na to, že VW85 má v různých režimech obrazu ostrost přednastavenou na různých hodnotách (logičtější by se mi zdálo, kdyby byla vždy na nule).

Sony se vybarvuje

Pokud jde o barevný prostor, Sony se s přednastavením Normal

Klepněte pro větší obrázek 

poskytuje větší přiblížení hodnotám vyžadovaným HD normou Rec. 709 než kterýkoliv projektor, který jsem testoval (rozhodně bližší než třeba Sony HW10, který se v tomto přednastavení spíše blížil NTSC normě Rec. 601), ale se samotnými možnostmi kalibrace to u něj už vázne.

Funkce RCP je těžkopádná a chybí možnost korekce jasu, takže nejrozumnější je si pokusy o úpravy primárních a sekundárních barev s její pomocí odpustit. Zde má dražší JVC HD950 s možností perfektního nastavení všech 3 položek barevného prostoru (saturace, zabarvení, jas) jasnou přednost. U cenově s VW85 srovnatelného levnějšího JVC HD550 lze ale přesaturovaný barevný prostor zkrotit jen pomocí externího zařízení.Pro ty, kteří mají rádi neonové barvy místo přirozených, má i VW85 přichystány hned 3 přesaturované režimy. Pro ukázku nejprve mírnější saturant Wide 1

Klepněte pro větší obrázek 

a barevně nejkrutější Wide 3

Klepněte pro větší obrázek

Šedivé režimy

Pokud se režimů obrazu týče, žádná ze 3 Cinem mě neuchvátila a stejně jako u HW10 v mých očích nejlepší obraz poskytuje režim Standard. Ten jsem také ve spojení s lampou na plný výkon použil na všechna následující měření. Mimochodem v tomto nastavení je VW85 nepatrně hlasitější než HW10 a má o něco méně jasný obraz. Asi cena za znatelně lepší černou a tmavý detail (tu mohou VW85 konkurovat opravdu jen projektory JVC).

Pro srovnání o více než polovinu levnější Sony HW10 (HW15 sem neviděl, ale podle spolehlivých zahraničních testů je prakticky totožný) byl s určitým přesvědčováním schopen sice přesvědčivé černé, ale ne bez určité ztráty tmavých detailů. Kupodivu i středně osvětlené záběry vypadají na VW85 přirozeněji než na HW10. V každém případě ale VW85 není žádný oslnivý zářič (zvláště v pro filmovou projekci neoptimálnějším nastavení) a na plátno výrazně širší než 2,5 metru bych ho nedoporučoval. Jak už jsem zmiňoval, odměňuje za vyšší cenu uživatele širokým spektrem různých přednastavení a to se týká i barevné teploty stupňů šedé. Nejblíže optimálním 6500K je celkovou teplotou Low 1,

Klepněte pro větší obrázek 

ale s poměrem mezi jednotlivými barvami je to tu už horší (přes příliš dominantní zelenou má ale reálný obraz drobný problém spíš s příliš červenými pleťovými tóny).

Klepněte pro větší obrázek 

Low 2 nabízí dost podobný obrázek

Klepněte pro větší obrázek

a jeho celková teplota má blíže k 6000K.

Klepněte pro větší obrázek

Přednastavení Middle

Klepněte pro větší obrázek 

a High

Klepněte pro větší obrázek 

jsou už natolik “mimo“, že je uvádím spíš jako zábavnou kuriozitu.

Pokud se chcete optimu přiblížit více než nabízená přednastavení, nezbývá než se pokusit o vlastní kalibraci. Stejně jako u HW10 je nejlepší použít jako výchozí Custom 3 (nekalibrovaný odpovídá Low1). Zde výsledky po zběžné kalibraci:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

I když celková teplota není úplně ideálních 6500, vyrovnanější vzájemný poměr barev se v samotném obraze projevil viditelně a pozitivně. A to šlo opravdu o „rychlovku“. Při boji, který jsem následně za dosažení podobných výsledků sváděl s Panasonicem AE4000 (recenze příště), jsem na nesnesitelnou lehkost kalibrace VW85 vzpomínal s nostalgií.

Přitažlivé gamma křivky

Složitější je u VW85 otázka dosažení perfektní křivky gamma korekce. Pokud se bez ní neobejdete, musí na pomoc přispěchat přiložené CD s programem Image Director. Ti méně nároční se mohou ale i s nabízenými gamma přednastaveními dostat k doporučované hodnotě 2.2 (podle vkusu můžete jít až do 2.5) poměrně blízko. Naměřené křivky velmi podobné tomu, co si pamatuji z HW10 (lehké pozdvižení od 60 do 80% jasu), alespoň s aktivovanou clonou na 1.

Nejoptimálněji vypadá gamma 4

Klepněte pro větší obrázek 

“použitelné“ jsou ještě gamma 5

Klepněte pro větší obrázek 

a gamma 6

Klepněte pro větší obrázek 

Pokud clonu vypnete, vliv na křivku je poměrně dramatický, zde gamma 6 s vypnutou clonou:

Klepněte pro větší obrázek 

Protože ale její fungování je vidět opravdu jen při dramatických změnách jasu a zisk v černé je zásadní, doporučuji ji nechat zapnutou.

Verdikt

Sony VW85 je stroj pro náročné milovníky domácího promítání a velmi se blíží optimu toho, co dnes video projektory dokážou a můžeme ho vřele doporučit. Kdo to chce něco ještě o tik lepšího, musí si připlatit a sáhnout po JVC HD950 nebo HD550 s externím barevným procesorem.

Sony VPL-VW85

Cena orientační 153 000 Kč

 • technologie SXRD (LCOS) 1920x1080
 • svítivost 800 ANSI-lumenů (podle měření je maximum 725)
 • kontrast 120000 : 1
 • hlučnost (normální/tichý režim) 20 db v normálním módu
 • projekční vzdálenost v metrech 1.40 – 14.30
 • optika motorizovaný zoom horizontální a vertikální posun čočky a ostření, rozsah zoomu 1.37-2.19:1 (1.55:1), kompatibilní s anamorfickou čočkou, vylepšená dynamická clona 3
 • výkon lampy 200W
 • životnost lampy 3000 hodin (při lampě v úsporném módu)
 • lichoběžníková korekce ano
 • vstupy HDMI x2, složkový x1, kompozitní x1, PC VGA (D-Sub) x1
 • vzdálené ovládání RS232 Port
 • normy 720p, 1080i, 1080p/60,1080p/24, 1080p/50, 575i, 575p, 480i, 480p
 • rozměry (v × š × h) 179.2x470x482.4 mm
 • hmotnost 12,0 kg
 • spotřeba 320W
 • příslušenství dálkové ovládání, sada kabelů, návod, image director software

AVmania.cz hodnotí
obrazKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek10/10
funkceKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
výbavaKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
ovládáníKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek8/10
celkemKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek9/10

Graf ceny produktu Sony VPL-VW85 poskytuje server Heureka.cz

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, Domácí kino, Sony, Test, Projektory, Hama, Televize na Heureka.cz

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

Vybíráme nejlepší tlačítkové mobily. Většina umí jen SMS a volání. Právě v tom je jejich síla

** Klasické tlačítkové mobily se staly okrajovou záležitostí ** Někomu ale k používání stále bohatě postačují ** Z nabídky prodávaných modelů vybíráme 16 nejlepších

Jan Láska
Nákup a ceny
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály