Sony: vývoj televizorů v čase aneb cesta do historie domácí zábavy

20. června 2017
TWEET SDÍLET
Je tomu skoro 60 let, kdy Sony uvedla první televizor. Přes výborný Trinitron a LCD dospěla k OLEDu. A přes SD rozlišení a Full HD zde máme 4K.

Značka Sony byla před i rokem 1989 jednou z mála, kterou znal prakticky každý. Byla tehdy synonymem kvality a pro mnohé nedostižným snem. Po roce 1990 zde nastal boom elektroniky a na konci 90 let symbolem kvalitního televizoru byl Trinitron.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony TV8-301

Když nastoupila výroba LCD televizorů a Trinitron končil, skončila jedna éra. Když ukončil výrobu velmi oblíbené řady Hi-Fi audia – Esprit, skončila druhá. Po několika letech tápání se Sony pomalu vrací na špici, a to jak v oblasti videa, tak audia. Proto si dovolíme malé ohlédnutí.

Od Trinitronu k Bravii 

Musíme se vrátit v čase o 60 let zpátky, do doby, kdy společnost Sony představila první přenosný tranzistorový televizor pro přímé sledování, TV8-301. V roce 1968 pak Sony představila první z exkluzivní řady barevných televizorů Trinitron, KV-1310. O rok později, 20. července 1969 si naladilo svoje televizory už 500 milionů diváků, aby mohli živě sledovat Neila Armstronga při jeho procházce po Měsíci.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony KV-1310

Sony v nadcházejících letech nadále pokračovala v neustálém zdokonalování technologií, Trinitron byl díky vysokému jasu, barvám a především rovné obrazovce dlouhá léta na špici.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony KV-28SF5

V roce 1997, který se stal dalším historickým milníkem, představila řadu televizorů WEGA s vysokým rozlišením KW-32HDF9 (název LCD WEGA se až do léta 2005 používal pro LCD televizory). Vybavila je obrazovkami FD Trinitron, které měly náskok před ostatními obrazovkami té doby. To byla ovšem labutí píseň klasických obrazovek, avšak majitelé těchto televizorů je dlouho nechtěli vyměnit za LCD technologii.

Klepněte pro větší obrázek 
Sony KW-32HDF9 

V roce 2005 debutovala nová řada televizorů Bravia, jejíž název se pro zajímavost skládá z počátečních písmen anglického pojmenování „Best Resolution Audio Visual Integrated Architecture“. Tato série položila svým prvním modelem KDL-46X1000 s Full HD rozlišením základy současných televizorů.

Klepněte pro větší obrázek 
První 4K televizor Sony

Od tohoto okamžiku v roce 2005 nesou všechny televizory Sony s plochým LCD monitorem a vysokým rozlišením logo BRAVIA.

„Video Killed the Radio Star“

Zde máme několik údajů, které ilustrují, jak si moderní společnost velmi rychle oblíbila televizory: Ještě v 70. letech nebylo 31% průměrných britských domácností vybaveno lednicí a 10% nemělo toaletu či koupelnu uvnitř bytu, ale 91% domácností již vlastnilo televizor. Osmdesáté roky se vyznačovaly rychlým rozšířením satelitní a kabelové televize, která nabídla množství specializovaných programů, jako např. MTV. Pro zajímavost – prvním hudebním videoklipem, který televize MTV odvysílala, byl hit “Video Killed the Radio Star”, v překladu „Video zabilo hvězdu rádia“, hudební skupiny The Buggles’.

Klepněte pro větší obrázek
Cesta od prvních přenosných TV k OLEDu

Sony pokračovala s úspěchy i v průběhu 90. let, kdy v roce 1996 vytvořila první televizor s horizontálně i vertikálně plochou obrazovkou – již zmiňovaný Trinitron. V té době už bylo na celém světě v provozu více než půl miliardy televizorů. O pouhé dva roky později se komerčně prosadila technologie DVD a velmi rychle vytlačila dlouhá léta oblíbené videokazety.

Moderní éra chytrých televizí

Televizory ušly dlouhou cestu od svého prvotního zrození v 19. století, kdy vědci poprvé odhalili způsob, jak přenášet obraz a zvuk. V roce 1926 se Johnu Logie Bairdovi zdařil první přenos obrazu lidského obličeje v pohybu prostřednictvím radiového signálu. V onom okamžiku se zrodil fenomén, který dnes nazýváme „televize“.

První film s titulem „Making a Living“ vznikl roku 1914 a představil se v něm Charlie Chaplin, korunovaný král němého filmu. Sotva mohl v té době tušit, že o pouhých 100 let později budou moderní televizory schopny nejen realistického zobrazení barev, ale že nabídnou třídimenzionální prostorový zvuk a zajistí, aby měli diváci pocit, že jsou součástí děje.

V roce 2014 nastoupilo 4K rozlišení, které nabízí minimální horizontální rozlišení obrazovky 3 840 pixelů. Následovala špičková technologie HDR (High Dynamic Range, vysoký dynamický rozsah) zdokonalující obraz, jež umožňuje televizorům reprodukovat jas srovnatelný s jasem vnímaným lidským zrakem – byla představena v roce 2016. Právě 4K, HDR a větší barevný prostor znamená za poslední desítky let největší posun v kvalitě zobrazení.

A chytré televizory? Po vlastním "chytrém" systému Sony představila v květnu 2015 svoji první řadu modelů Android. Ty nabízejí nejen Google Cast, ale umožňují snadný přístup k obsahu prostřednictvím služeb YouTube, Netflix či instalaci aplikací a stahování her z Google Play Store. Po počátečních dětských nemocech Android rychle dospěl v stabilní, svižný systém.

Od tranzistoru k OLED

Málo kdo pamatuje že právě Sony v roce 2007 představila první OLED (Organic Light-emitting Diode) televizor na světě, model XEL-1, který byl v době, kdy se vyráběl, se svými 3mm nejtenčím existujícím televizorem. Byl malý, drahý, ale ukazoval cestu. Na velkou úhlopříčku do obývacího pokoje jsme si ale u Sony museli 10 let počkat.

V roce 2017 představila společnost Sony na každoročním veletrhu CES v Las Vegas zcela novou sérii A1. A opět Sony ukázala, že míří na příčky nejvyšší. Unikátní technologie Acoustic Surface umožňuje divákům vychutnávat zvuk bez reproduktorů, protože zvuk vychází přímo z obrazovky. K tomu se přidává procesor 4K HDR X1 Extreme, který zajišťuje výborné zpracování obrazu. Zajišťuje hluboké odstíny černé a jasné, přirozené barvy s výjimečným kontrastem, který je vlastností OLED technologie. A to nepočítáme unikátní design série A1, který díky neviditelným reproduktorům a unikátnímu stojanu budí zdání, jako by se vznášel.

Dá se říct, že za několik desetiletí dokázala japonská společnost Sony díky svým produktům a technologiím zásadním proměnit domácí zábavu či poslech hudby. Kde bychom byli například bez Walkmana, že ano. A jsme rádi, že můžeme říct, že v posledních letech patří opět na špičku audio i videotechniky.

 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, 4K TV, Sony, OLED, CES, 4K televize na Heureka.cz

Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

** Chytré hodinky běžně bereme jako informativní měřidla ** Jak si však stojí ve srovnání s profesionálními měřiči ** Při měření stavby těla se na hodinky můžete spolehnout

Martin Chroust
Galaxy Watch4Měření
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
30 nejlepších filmů o druhé světové válce. Pianista, Stalingrad, Ponorka i Hanebný pancharti

30 nejlepších filmů o druhé světové válce. Pianista, Stalingrad, Ponorka i Hanebný pancharti

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války.

Marek ČechJaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály