Sony WF-1000XM4: nová prémiová True Wireless sluchátka jsou tu a míří opět na vrchol

8. června 2021
TWEET SDÍLET

Dnes japonská Sony oficiálně představila nová True Wireless (skutečně bezdrátová) sluchátka WF-1000XM4. Mají nahradit předchůdce, TWS sluchátka Sony WF-1000XM3. Sony slibuje, že sluchátka WF-1000XM4 posunou jak kvalitu potlačení okolního hluku, tak zvuku na novou úroveň.

Nejdříve ve zkratce: Bluetooth je ve verzi 5.2, kodeky jsou AAC, LDAC, a SBC. Nově sluchátka plní IPX4, takže jsou odolná proti potu i dešti. Výdrž na jedno nabití je 8 hodin s ANC a 12 hodin bez ANC. Krabička přidává dalších 16 hodin poslechu (s ANC), nebo 24 hodin (bez ANC). Sluchátka WF-1000XM4 byla přepracována tak, aby byla o 10 % menší než předchozí generace, aniž by došlo ke kompromisu v kvalitě zvuku nebo výdrži baterie. Nabíjecí pouzdro je o 40 % menší, nabíjí se přes USB-C, nebo bezdrátově (Qi). 

Čistější zvuk + méně okolního hluku

Pro XM4 výrobce navrhl nový integrovaný procesor V1. Ten zajišťuje lepší potlačení okolního hluku než u XM3. V1 je postaven na výkonu již dříve uznávaného čipu QN1e, díky integraci všech funkcí do jednoho čipu se zrychlila jak odezva sluchátek, tak se zpřesnilo a zrychlilo potlačení hluku. To znamená lepší a účinnější potlačení hluku, ale zároveň nižší spotřebu energie. 

Klepněte pro větší obrázek

Model WF-1000XM4 je vybaven "vysoce výkonnými mikrofony se dvěma snímači ruchu pro vynikající potlačení hluku". Díky dvěma mikrofonům se snímačem hluku na každém uchu – jedním směřujícím dopředu a druhým dozadu – jsou sluchátka schopna monitorovat okolní hluk a s vysokou přesností jej odstraňovat. Třetí mikrofon je pak určen pouze pro telefonní hovory, je skryt před větrem a snímá vibrace a hlas přenášený přes kost, nechybí režim automatického odstranění hluku, který při nastavení v aplikaci, detekuje zvuk větru a automaticky jej potlačí.

Klepněte pro větší obrázek

O zvuk se stará nový 6mm měnič s o 20 % větším magnetem. Zvětšení velikosti magnetu a membrány s vysokou poddajností má poskytnout lepší výkon na basech, ale také zlepšit odstranění ruchu.

Klepněte pro větší obrázek
Nový 6mm měnič s o 20 % větším magnetem

O další vylepšení potlačení okolního hluku se mají postarat nové koncovky. Ty jsou vyrobeny z polyuretanového pěnového materiálu, který je měkký a pružný, což maximalizuje kontaktní plochu mezi koncovkou a zvukovodem. Tím se eliminují mezery. Koncovky izolují zvuk a snižují hluk, a také poskytují lepší přilnavost ke zvukovodu, takže sluchátka lépe drží.

Aplikace Sony | Headphones Connect má pomoct s výběrem té správné velikosti pěnových koncovek – provede několik jednoduchých měření a pomůže stanovit ideální velikost. Tím se dle Sony zajistí maximální kvalita zvuku a minimalizuje se hluk z okolí.

Hi-Res zvuk + LDAC

Model WF-1000XM4 nyní podporuje bezdrátový přenos zvuku ve vysokém rozlišení Hi-Res, a to díky kodeku LDAC společnosti Sony. Ten ostatně nabízí také špičkový model Sony WH-1000XM4. LDAC má maximální přenosovou rychlost 990 kb/s.

O další vylepšení zvuku se stará technologie DSEE Extreme (Digital Sound Enhancement Engine). Ta s pomocí technologie Edge-AI zvyšuje kvalitu zvuku komprimovaných digitálních hudebních souborů v reálném čase (dle Sony dynamicky rozpoznává nástroje, hudební žánry a jednotlivé prvky každé skladby, jako jsou vokály nebo mezihry, a obnovuje frekvence ztracený při kompresi).

Chytřejší i díky Speak-to-Chat 

Od modelu WH-1000XM4 převzaly nová TWS sluchátka také výbornou funkci Speak-to-Chat. Umožní vést krátkou konverzaci, aniž byste si museli sluchátka vyndat – jakmile s někým začnete mluvit, zastaví funkce Speak-to-Chat automaticky hudbu a přepne na příposlech okolního zvuku, abyste mohli konverzovat. Sluchátka tak nemusíte z ucha vyjímat, ani ručně přepínat. To se hodí, pokud si chcete sluchátka nechat v uších, nebo máte zrovna plné ruce. Když domluvíte, tak se začne hudba opět automaticky přehrávat.

Klepněte pro větší obrázek

Režim „Quick Attention“, kdy jednoduše přiložíte prst na levé sluchátko, tím okamžitě ztlumíte hlasitost a můžete poslouchat okolní zvuky, zůstal zachovaný.

Podobně jako předchůdce sluchátka WF-1000XM4 mají také funkci Adaptive Sound Control, která vytuší, kde se nacházíte a co právě děláte. Můžete si zvolit, aby se funkce Adaptive Sound Control naučila rozpoznávat místa, která často navštěvujete, například kancelář, posilovnu nebo kavárnu, pro každé podmínky si můžete nastavit jiný zvuk.

XM4 mají také funkci okamžitého zastavení a přehrávání. Vytáhnete sluchátka z uší a hudba se díky senzoru zastaví. Po vložení do ucha hudba začne znovu hrát.

Lepší kvalita hovorů + snadné spárování 

Proti předchůdci XM3 slibují sluchátka WF-1000XM4 kvalitnější hands-free volání díky technologii Precise Voice Pickup. Nově vyvinutý bone conduction sensor zachycuje pouze vibrace hlasu – neregistruje okolní zvuky. Tím, že se systém sluchátek soustředí pouze na řeč, umožňuje čistější přenos hlasu během telefonátů.

Klepněte pro větší obrázek

Samozřejmostí je podpora hlasových asistentů, ale také rychlé párování Googlu Fast Pair. Funkce Fast Pair od Googlu umožní snadno sluchátka nalézt a také oznámí, když necháte zapnutou baterii, a jak dlouho vám baterie ještě vydrží. Sluchátka podporují také funkci Microsoft Swift Pair. Multipoint dle dostupných informací sluchátka zatím nepodporují. 

Sluchátka podobně jako předchůdce nabízejí uživatelské nastavení dotykového ovládání, lze tak aktivovat funkce potlačení okolního hluku, Ambient Sound, režim Quick Attention nebo snadno přeskakovat skladby, zastavit nebo spustit přehrávání skladeb.

Cena a dostupnost

Sluchátka WF-1000XM4 budou v prodeji během června v černé a krémově-stříbrné variantě a jejich cena má být oficiálně 7 499 Kč. Podrobný test vám přineseme v nejbližší době.

Zdroj: Sony

Sony WF-1000XM4 Sony WF-1000XM4
nabízí 8 obchodů za ceny od 5 789 Kč na HLEDEJCENY.cz
Porovnat ceny
hce counter

Témata článku: ANC, True Wireless, Hi-Res Audio, LDAC, Sony, 360 Reality Audio

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
25 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

25 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto seriálům. Vybrali jsme ty nejlepší

Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto seriálům. Vybrali jsme ty nejlepší

Přiznejme si, že právě právě seriály jsou tím, proč jsou streamovací služby tak oblíbené. Komfort, kvalita, titulky, na HBO i tradičně solidní dabing. Nabízíme přehled těch nejlepších seriálů z HBO Max. Vybrali jsme jak ty známé, tak i skrytější skvosty.

Jaromír Puk
HBO Max
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto filmům. Vybrali jsme ty nejlepší

Proč si předplatit HBO Max? Třeba kvůli těmto filmům. Vybrali jsme ty nejlepší

Vybrali jsme ty nejzajímavější a nejpopulárnější filmy, které najdete v současné nabídce HBO Max. Ty nejnovější dokonce nabízejí 4K rozlišení s Dolby Vision a Dolby Atmos, takže pro jsou ideální pro případný test vaší nové sestavy.

Jaromír Puk
HBO
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět