Sony WF-1000XM4: nová prémiová True Wireless sluchátka jsou tu a míří opět na vrchol

8. června 2021
TWEET SDÍLET

Dnes japonská Sony oficiálně představila nová True Wireless (skutečně bezdrátová) sluchátka WF-1000XM4. Mají nahradit předchůdce, TWS sluchátka Sony WF-1000XM3. Sony slibuje, že sluchátka WF-1000XM4 posunou jak kvalitu potlačení okolního hluku, tak zvuku na novou úroveň.

Nejdříve ve zkratce: Bluetooth je ve verzi 5.2, kodeky jsou AAC, LDAC, a SBC. Nově sluchátka plní IPX4, takže jsou odolná proti potu i dešti. Výdrž na jedno nabití je 5 hodin s ANC a 8 hodin bez ANC. Krabička přidává dalších 16 hodin poslechu (s ANC), nebo 24 hodin (bez ANC). Sluchátka WF-1000XM4 byla přepracována tak, aby byla o 10 % menší než předchozí generace, aniž by došlo ke kompromisu v kvalitě zvuku nebo výdrži baterie. Nabíjecí pouzdro je o 40 % menší, nabíjí se přes USB-C, nebo bezdrátově (Qi). 

Čistější zvuk + méně okolního hluku

Pro XM4 výrobce navrhl nový integrovaný procesor V1. Ten zajišťuje lepší potlačení okolního hluku než u XM3. V1 je postaven na výkonu již dříve uznávaného čipu QN1e, díky integraci všech funkcí do jednoho čipu se zrychlila jak odezva sluchátek, tak se zpřesnilo a zrychlilo potlačení hluku. To znamená lepší a účinnější potlačení hluku, ale zároveň nižší spotřebu energie. 

Klepněte pro větší obrázek

Model WF-1000XM4 je vybaven "vysoce výkonnými mikrofony se dvěma snímači ruchu pro vynikající potlačení hluku". Díky dvěma mikrofonům se snímačem hluku na každém uchu – jedním směřujícím dopředu a druhým dozadu – jsou sluchátka schopna monitorovat okolní hluk a s vysokou přesností jej odstraňovat. Třetí mikrofon je pak určen pouze pro telefonní hovory, je skryt před větrem a snímá vibrace a hlas přenášený přes kost, nechybí režim automatického odstranění hluku, který při nastavení v aplikaci, detekuje zvuk větru a automaticky jej potlačí.

Klepněte pro větší obrázek

O zvuk se stará nový 6mm měnič s o 20 % větším magnetem. Zvětšení velikosti magnetu a membrány s vysokou poddajností má poskytnout lepší výkon na basech, ale také zlepšit odstranění ruchu.

Klepněte pro větší obrázek
Nový 6mm měnič s o 20 % větším magnetem

O další vylepšení potlačení okolního hluku se mají postarat nové koncovky. Ty jsou vyrobeny z polyuretanového pěnového materiálu, který je měkký a pružný, což maximalizuje kontaktní plochu mezi koncovkou a zvukovodem. Tím se eliminují mezery. Koncovky izolují zvuk a snižují hluk, a také poskytují lepší přilnavost ke zvukovodu, takže sluchátka lépe drží.

Aplikace Sony | Headphones Connect má pomoct s výběrem té správné velikosti pěnových koncovek – provede několik jednoduchých měření a pomůže stanovit ideální velikost. Tím se dle Sony zajistí maximální kvalita zvuku a minimalizuje se hluk z okolí.

Hi-Res zvuk + LDAC

Model WF-1000XM4 nyní podporuje bezdrátový přenos zvuku ve vysokém rozlišení Hi-Res, a to díky kodeku LDAC společnosti Sony. Ten ostatně nabízí také špičkový model Sony WH-1000XM4. LDAC má maximální přenosovou rychlost 990 kb/s.

O další vylepšení zvuku se stará technologie DSEE Extreme (Digital Sound Enhancement Engine). Ta s pomocí technologie Edge-AI zvyšuje kvalitu zvuku komprimovaných digitálních hudebních souborů v reálném čase (dle Sony dynamicky rozpoznává nástroje, hudební žánry a jednotlivé prvky každé skladby, jako jsou vokály nebo mezihry, a obnovuje frekvence ztracený při kompresi).

Chytřejší i díky Speak-to-Chat 

Od modelu WH-1000XM4 převzaly nová TWS sluchátka také výbornou funkci Speak-to-Chat. Umožní vést krátkou konverzaci, aniž byste si museli sluchátka vyndat – jakmile s někým začnete mluvit, zastaví funkce Speak-to-Chat automaticky hudbu a přepne na příposlech okolního zvuku, abyste mohli konverzovat. Sluchátka tak nemusíte z ucha vyjímat, ani ručně přepínat. To se hodí, pokud si chcete sluchátka nechat v uších, nebo máte zrovna plné ruce. Když domluvíte, tak se začne hudba opět automaticky přehrávat.

Klepněte pro větší obrázek

Režim „Quick Attention“, kdy jednoduše přiložíte prst na levé sluchátko, tím okamžitě ztlumíte hlasitost a můžete poslouchat okolní zvuky, zůstal zachovaný.

Podobně jako předchůdce sluchátka WF-1000XM4 mají také funkci Adaptive Sound Control, která vytuší, kde se nacházíte a co právě děláte. Můžete si zvolit, aby se funkce Adaptive Sound Control naučila rozpoznávat místa, která často navštěvujete, například kancelář, posilovnu nebo kavárnu, pro každé podmínky si můžete nastavit jiný zvuk.

XM4 mají také funkci okamžitého zastavení a přehrávání. Vytáhnete sluchátka z uší a hudba se díky senzoru zastaví. Po vložení do ucha hudba začne znovu hrát.

Lepší kvalita hovorů + snadné spárování 

Proti předchůdci XM3 slibují sluchátka WF-1000XM4 kvalitnější hands-free volání díky technologii Precise Voice Pickup. Nově vyvinutý bone conduction sensor zachycuje pouze vibrace hlasu – neregistruje okolní zvuky. Tím, že se systém sluchátek soustředí pouze na řeč, umožňuje čistější přenos hlasu během telefonátů.

Klepněte pro větší obrázek

Samozřejmostí je podpora hlasových asistentů, ale také rychlé párování Googlu Fast Pair. Funkce Fast Pair od Googlu umožní snadno sluchátka nalézt a také oznámí, když necháte zapnutou baterii, a jak dlouho vám baterie ještě vydrží. Sluchátka podporují také funkci Microsoft Swift Pair. Multipoint dle dostupných informací sluchátka zatím nepodporují. 

Sluchátka podobně jako předchůdce nabízejí uživatelské nastavení dotykového ovládání, lze tak aktivovat funkce potlačení okolního hluku, Ambient Sound, režim Quick Attention nebo snadno přeskakovat skladby, zastavit nebo spustit přehrávání skladeb.

Cena a dostupnost

Sluchátka WF-1000XM4 budou v prodeji během června v černé a krémově-stříbrné variantě a jejich cena má být oficiálně 7 499 Kč. Podrobný test vám přineseme v nejbližší době.

Zdroj: Sony

Témata článku: True Wireless, Sony, Hi-Res Audio, ANC, LDAC, 360 Reality Audio

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

26 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

8 AVmania.cz, Marek Čech

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
40 sex symbolů italského filmu

40 sex symbolů italského filmu

Sophia Loren, Claudia Cardinale, Laura Antonelli, Ornella Muti nebo Monica Bellucci. Největší hvězdy italského filmu poodhalují závoj své nevšední krásy.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
30 největších sex symbolů šedesátých let

30 největších sex symbolů šedesátých let

Brigitte Bardot, Ursula Andress, Claudia Cardinale, Raquel Welch, Sophia Loren, Catherine Deneuve, Jane Fonda, Anita Ekberg, Britt Ekland, Sharon Tate. S šedesátými léty přichází éra sexuálního uvolnění ve společnosti i kinematografii.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
9 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

9 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

148 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory