Sony WF-SP800N: odolná True Wireless sluchátka s ANC především pro sportovce [test]

4. listopadu 2020
TWEET SDÍLET
Jestli chcete sportovní odolná TWS sluchátka, která vás ve fitku nakopnou a se kterými si půjdete i zaběhat, WF-SP800N vám to splní. Jestli čekáte odolnou verzi skvělých WF-1000XM3, budete zklamáni.

Plusy

 • Odolnost a vodotěsnost dle IP 55
 • Výdrž 9 hodin
 • Dynamický zvuk s možností úpravy
 • Podpora 360 Reality Audio
 • Kvalitní zpracování

Minusy

 • Jen základní ANC
 • Pro někoho moc basů
 • Vyšší cena
8/10
Hodnocení

Když loni Sony představila svá True Wireless sluchátka WF-1000XM3, jeden z prvních dotazů byl, zda jsou odolná proti vodě a potu. Samozřejmě nejsou, je to prémiový model pro běžné použití. Letos tedy Sony rozšířila svoji nabídku o model WF-SP800N.

Klepněte pro větší obrázek

Sony WF-SP800N přidávají odolnost, na první pohled vypadají velmi podobně, seznam výbavy je téměř stejný, takže se mnoho lidí logicky bude tázat, zda nejsou lepší volbou. Předem však říkám, že nejsou. Proč?

Vzhled a konstrukce

Celkovým designem sluchátka připomínají sice model WF-1000XM3, ale tím podobnost končí. Mají stejnou formu, jsou však o něco silnější, což odpovídá jak vyšší výdrži na jedno nabití, tak větší odolnosti – tu Sony udává IP55. Což v praxi znamená, že jsou částečně chráněny proti prachu a zvládnou tryskající vodu, v praxi se tak nemusíte bát deště, ani potu. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Sluchátka mají proti běžnému modelu pružný "zámeček", raménko, které se opírá o vnitřek boltce a uchycení stabilizuje a jistí. Nespoléhá se tak pouze na výběr správné redukce, aby dobře a pevně sedly. Ve výsledku tak sedí s jistotou, o které si u WF-1000XM3 můžete nechat jen zdát.

Klepněte pro větší obrázek

Proti "tisícovkám" si "osmistovky" může vzít nejen do posilovny, ale i na běhání a dynamičtější sporty. Osobně jsem měl sice pocit určité volnosti, nicméně při běhu mi sluchátka ani jednou nevypadly. Celkově jsou komfortní, příjemné a pohodlné, v uchu vůbec netlačí, vzhledem k jejich váze však o nich vědět budete. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Sportovnější uchycení má jeden negativní dopad, a to že sluchátko samotné o dost méně pasivně izoluje okolní ruchy. Což zabudované ANC už nedožene. Proti "tisícovkám" sportovní model o dost méně tlumí okolí, to poznáte zejména v hromadné dopravě. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Výdrž sluchátek je 9 hodin, krabička vám dává dalších devět hodin, dohromady máte 18 hodin. Což stačí na běžné aktivní sportování, kdy si dáte každý den pár hodin do těla, ale také na půldenní poslech při cestě přes půl republiky. Stav baterie sluchátka i pouzdra máte v aplikaci, sluchátka vám ohlásí i nízký stav, což doporučuji respektovat, moc velká rezerva pak už nezbývá. Dále doporučuji občas mrknout, kolik "šťávy" má pouzdro, abyste neskočili najednou s nulou. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dobíjí se přes USB-C, pouzdro je poměrně velké, o dobíjení dává informaci červeným světýlkem, sluchátka mají indikaci připojení modrou, jak jsem se již zmínil, indikaci stavu baterie pouzdro nemá, to vám řekne aplikace po vložení sluchátka do ucha. Na sluchátka i pouzdro jsou použity kvalitní materiály, dílenské zpracování je výborné, sluchátka vypadají prémiově, stejně jako pouzdro. 

Ovládání a aplikace

Pro připojení slouží Bluetooth 5.0, kodeky jsou zde AAC a SBC, bohužel NFC pro rychlé párování zde není. Stabilita připojení byla dobrá, v zarušeném prostředí, kde i jiná TWS sluchátka vypadávají, mne pár výpadků také potkalo – v testu jsem měl nastavenou v aplikaci prioritu na "kvalitní zvuk", nikoliv na "stabilní spojení", z praxe můžu říct, že to má na stabilitu opravdu vliv. Sluchátka podporují 360 Reality Audio, v balení máte i kupon na otestování zdarma. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Co se ovládání týče, tak je dotekové, citlivost je dobrá, osobně mne potěšilo, že při úpravě polohy v uchu se dá uchopit pro změnu sluchátko tak, že to doteková plocha neregistruje. Co u Sony velmi chválím, tak možnost nastavení funkcí, které dotekovou plochou ovládáte, můžete tedy přiřadit nastavení hlasitosti místo aktivace příposlechu atd., nebo ovládání zcela vypnout a řídit vše pře mobil. Celkově ovládání je bezproblémové, na citlivost doteků si asi budete muset trochu zvykat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Aplikace Sony je přehledná, kromě nastavení funkcí a ovládání je zde ekvalizér. Tamtéž nastavíte ANC (aktivní potlačení hluku). To využívá adaptivní funkce, tj.  dle místa pohybu na mapě, dle lokace a druhu činnosti automaticky mění nastavení, vše se dá doladit k maximální spokojenosti. Jak jsem již zmínit, tak ANC je zde znatelně méně účinné, než u "tísícovek", pro sportování bych ho klidně vypínal, baterie pak déle vydrží.

Jak to hraje

Protože mám model WF-1000XM3 naposlouchaný, čekal jsem co nabídnou WF-SP800N. Novinka má jiný charakter zvuku, otázkou může být, zda je tak cíleně naladěn, či zda je to důsledek utěsnění proti vodě, to na realitě ale nic nemění.

Klepněte pro větší obrázek

Celkově zvuku vévodí mohutné a hutné basy, které dávají hudbě daleko těžší základ.  Střední pásmo a vokály jsou tak posunuty níže a působí lehce těžším dojmem, zejména u podcastů uslyšíte výraznější spodní frekvence. Vyšší středy a výšky pak jsou slušné a měkké, ale schází jim jasná a detailnější charakter, který nabízí 1000XM3.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zvuk osmistovek je v základu naladěn, aby sportujícího nakopl a povzbudil, vyloženě si užijete si taneční a rytmickou hudbu, ostatní žánry už padají do průměru a chybí jim jasnější výšky. To se dá napravit ekvalizérem, po ubrání basů se charaktere zjemnil a jsou pak poslouchatelné i náročnější žánry, jako jazz či opera. Upozorňuji, že sluchátka vytváří relativně úzký prostor, takže hudba hraje v hlavě, nikoliv kolem vás. 

Po zvukové stránce sluchátka zklamou nebo nadchnou, záleží na vašich očekáváních a nárocích. Zejména pokud máte některý model z prémiové řady X1000, tak můžete být téměř rozčarováni. Naopak ti, co znají jen základní modely mohou být mohutností zvuku osmistovek doslova nadšeni. Jak jsem zmínil, záleží na očekávání, jaká od WF-SP800N máte. 

Verdikt

Nová True Wireless sluchátka WF-SP800N nabízí Sony jako sportovní model a přesně tam patří. Zcela bezdrátová konstrukce je v módě, a tak Sony vyšlo vstříc a nabídlo, co zákazník žádá. Tomu odpovídá i velmi dobrá výbava.

Pozor ale – pokud máte sluchátka řady X-1000, tak bych s výběrem byl opatrný, vzhledem k jinému charakteru zvuku, než na jaký jste zvyklí. To bych klidně oželel ANC a TWS konstrukci a pro běhání venku i na pásu, či pro likvidaci v posilovně bych doporučil spíše doplnit sadu o klasické levnější, ale skvělé bezdráty Sony WI-SP510.

Jestli žádná drahá a prémiová sluchátka nemáte, pak sluchátka Sony WF-SP800N mohou být přesně tím kompromisem, který hledáte. Zkrátka velmi odolný, lehký TWS model s potlačením hluku, dobrou výdrží a jistým uchycením, který zároveň dodá energii a nakopne vás k výkonu díky mohutnému a zábavnému zvuku. 

Sony WF-SP800N

Cena oficiální: 5 490 Kč 

Technické parametry

 • Sluchátka do uší uzavřená, dynamická
 • Velikost měniče 6 mm reproduktory (vrchlíkové)
 • Přenos signálu Bluetooth 5.0 (formáty SBC, AAC), Profily A2DP (Advanced Audio Distribution Profile), AVRCP (Audio Video Remote Control Profile), HFP (Hands-free Profile) a HSP (Headset Profile)
 • Funkce Redukce šumu, režim okolního zvuku
 • Hmotnost 9,8 g x 2 (nezahrnuje závěsný oblouk), dobíjecí pouzdro 59 g
 • Baterie Doba nabíjení baterie cca 2,5 h, výdrž baterie až 13 h (vypnutá funkce pro odstranění šumu) - poslech hudby
 • Odolnost Stupeň krytí IP55 (pouze náhlavní souprava)
 • Obsah balení Kabel USB: kabel USB Type-C (USB-A na USB-C) (přibl. 20 cm)
   

Témata článku: Testy, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Test, Recenze, ANC, Bluetooth, Sony, True Wireless, 360 Reality Audio, Sluchátka na Heureka.cz

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon

Vyzkoušeli jsme Dynamic Island pro Android. Je univerzální a „pasuje“ na libovolný telefon

Martin Miksa
Dynamic islandPrůstřel v displejiVýřez v displeji
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky