Sony WH-1000XM2: nejlepší bezdrátová sluchátka jsou ještě lepší [test]

19. prosince 2017
TWEET SDÍLET
Druhá generace špičkových sluchátek s aktivním potlačením hluku jde z dobou a kromě prodloužení doby provozu přidává navíc aplikaci, s kterou můžete sluchátka doladit dle vaší chuti.

Před rokem Sony uvedlo svoje bezdrátová sluchátka s aktivním potlačením hluku MDR-1000X a model se hned zařadil na pomyslný trůn tohoto druhu sluchátek. Kombinace kvalitního zvuku, pohodlí, výdrže a povedeného dotekového ovládání byla ideálně vyladěná.

Po roce jsme se dočkali druhé generace s označením Sony WH-1000XM2. Výrobce jde z dobou a přidal především čip, díky kterému sluchátka komunikují aktivně se smartphonem a prodloužila se doba provozu. Zde budu spíše popisovat rozdíly mezi modely.

 

 

Vzhled a konstrukce

Na první pohled je konstrukce zcela shodná, pružný, kovový hlavový most s polstrováním působí odolně, podobně jako část pro nastavení velikosti, či kloub, který slouží pro otočení či složení sluchátek do pouzdra. U první generace je objevily zvěsti o praskání spodního plastového krytu, osobně jsem se ani já, ani kolega s tímto problémem nesetkal, a to používáme tato sluchátka velmi často. U novinky vypadá konstrukce při běžném pohledu shodně, osobně se domnívám, že při normálním zacházení jsou sluchátka velmi odolná, neb se k nim nechovám nijak ohleduplně.

Drobnou změnu potkal povrch, ten má výraznější strukturu, takže dotekové ovládání více vnímáte a působí ještě jistěji. Dále prolis s nápisem Sony je bílý, a nakonec ubylo jedno tlačítko, kdy nastavení potlačení hluku a aktivace příposlechu okolního hluku byla sdružena ze dvou do jednoho tlačítka. A to je vše. Pokud si nepřečtete drobný nápis na sluchátkách, tak starý a nový model na první pohled snadno zaměníte.

Dotekové ovládání máte na pravé mušli, pohybem prstu před a vzad posouváte skladby, nahoru a dolů regulujete hlasitost, poklepáním spustíte přehrávání, dáte pauzu či přijmete hovor. Na levé mušli pak máte dvě tlačítka – jedním zapínáte/vypínáte, druhým nastavíte potlačení hluku či spustíte optimalizaci zvuku, kdy si za pomoci několika testovacích signálů sluchátka „proklepnou“ jak vám sedí, a nastaví optimální zvuk i potlačení hluku. Skvělé rychlé přepnutí na příposlech okolí při zakrytí pravé mušle zůstalo zachováno.

Komfort usazení je velmi vysoký, náušníky jsou velmi pohodlné, obepínají uši velmi dobře a přitom pohodlně, ve srovnání s první generací působí o chloupek pohodlněji, jako by náušíky seděly o něco větší plochou. Zkrátka takhle přesně to má vypadat.

Nová sluchátka přidávají senzor atmosférického tlaku, jenž má dle tlaku upravovat frekvenční charakteristiku a citlivost mikrofonu pro potlačení hluku, zkrátka podle detekované změny tlaku zařadí odpovídající filtr, aby byl vliv kompenzován; to jsme ale neměli možnost vyzkoušet.

Co se životnosti týče, tak nový model má udávanou dobu provozu při BT propojení a aktivním NC celých 30 hodin, po připojení dodávaným kabelem se doba prodlužuje na 38 hodin. Nabíjení vestavěné baterie je tradičně pomocí mikroUSB kabelu, nabíjení trvá 4 hodiny.

Funkce a aplikace

Hlavní novinkou je aplikace Sony Headphone Connect (pro iOS a Android), která nabízí přístup k dalším funkcím a nastavením sluchátek. Pozor! Předchozí model s aplikací neumí komunikovat a neleze ho ani upgradovat, neboť nemá potřebný čip, takže to ani nezkoušejte!

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Aplikace informuje o použitém kodeku (SBC, AAC, aptX, aptX HD, LDAC), stavu baterie a zda máte aktivní firemní DSHH HX, což je upscalování komprimované hudby na kvalitu blízkou Hi-Res zvuku. U modelu MDR-1000X byl režim aktivní stále, zde ho máte možnost ručně vypnout. Změna zvuku není vždy výrazná, spíše si můžete všimnou změn detailů a dynamiky, je však na vás, co budete preferovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pro někoho může být zajímavé Adaptivní řízení zvuku, kdy si můžete nastavit různou úroveň potlačení hluku a propouštění hlasů pro režimy chůze, běh, jízda MHD či domácí poslech v sedě. Další funkcí je možnost ovládání polohy zvuku, či nastavení prostorového zvuku (Arena, Club, Pódium pod širým nebem, Koncertní hala).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Také nechybí pětipásmový ekvalizér několika přednastavenými režimy či ruční volbou. Poslední volbou je priorita připojení, zda preferujete stabilitu/kvalitu, to měl i starší model, tam jste však museli použít tlačítka a neměli jste vizuální kontrolu nastavení na telefonu.

Zvuk

Potlačení hluku je u novinky výborné, nemáte pocit nepříjemného tlaku, přitom izolace okolí je skvělá. Tohle Sony umí skvěle.

Po zvukové stránce nemáme co vytknout, zde je stejně kvalitní jako předchůdce. Basy jsou pevné, konkrétní, plné, jasně definované. Středy i výšky působí velmi čistě, detailně, bez nežádoucího zabarvení, vokály jsou podané energicky, sluchátka se nezaleknou žádného žánru. Nádherně zní jak jednoduchá akustická hudba, tak mohutná hudební tělesa. Dynamika je velmi široká a dočkáte se velkého množství detailů, zkrátka sluchátka dokážou nabídnout spoustu energie, kterou vás hudba uchvátí. Potěší rychlost, kterou ocení náročnější posluchači.

Sony WH-1000XM2 z pohledu uživatele první generace

Už tři čtvrtě roku nosím na uších předchůdce testovaného modelu, sluchátka Sony MDR-1000X. Na několik dnů jsem je vyměnil za tuto novinku.

Byl to rozdíl? Na první poslech žádný. Až když jsem sluchátka na jedné skladbě střídal, slyšel jsem, že zvuk nového modelu je ostřejší. Tam ale může být příčinou, že se stará sluchátka už stihla „rozehrát“. Ale líbilo se mi to, návrat zpět byl zpočátku trochu zahuhlaný.

Nový model WH-1000XM2 byl také trochu pevnější a do jeho náušníku se mi někdy nechtěl vejít ušní boltec... Stejně jako na začátku s MDR-1000X, která ale brzy trochu povolila a teď jsou krásně pohodlná. Občas zavržou, musel jsem si zvyknout.

Jé, aplikace pro mobil! Poctivě jsem proklikal všechny možnosti, abych za pár dnů zjistil, že ji vlastně vůbec nepotřebuji. Pro kalibraci odstranění vnějšího hluku je jednodušší stisknout tlačítko na sluchátkách a ostatní funkce nevyužiji.

V aplikaci mě zaujala možnost vypnout DSEE HX, tedy simulace hi-res audia. Překvapilo mě, jak je rozdíl velký, a nemohl jsem se rozhodnout, který zvuk se mi na kombinaci iPhone + Spotify líbí víc. Nakonec ale vyhrálo aktivní DSEE HX.

Líbí se mi, že Sony na sluchátkách zredukovalo tři tlačítka na dvě. Stačí to, u MDR-1000X musím občas vzpomínat a zkoušet, které z tlačítek ovládá ambientní zvuk a které odhlučnění. Teď je to určitě lepší. Líbí se mi také hrubší povrch mušlí. A fantastická výdrž na jedno nabití.

V metru a v drážních tunelech mě několikrát překvapil tlak v uších při změně vnějšího tlaku. V těchto situacích ho cítím i ve starších sluchátkách, ale tohle bylo silnější. Špatně se to porovnává, stejnou situaci nedokážu navodit znovu, abych ji dokázal porovnat. Efekt byl ale podle mého názoru silnější než dřív. Ale jen v těchto extrémních momentech, při běžném poslechu se s tím nesetkáte.

Jsou to výborná sluchátka. V aktuální situaci, kdy předchůdce zlevnil zhruba o 20 %, bych ale asi váhal. Rozdíly jsou minimální.

Marek Lutonský

Verdikt

Minulý model jsme nazvali králem přenosných sluchátek s aktivním potlačením hluku, zde máme velmi důstojného nástupce, který půjde velmi těžko překonat. Z našeho pohledu jde spíše o upgrade, kterým se láká i zákazníka, který si chce sám upravit zvuk, či touží po prostorovém zvuku. Pro fanoušky hudby je daleko větším přínosem prodloužení doby provozu na téměř 40 hodin a drobné úpravy ergonomie.

Sony zkrátka skvěle kombinuje všechny vlastnosti, které podobná sluchátka vyžadují, a tak prémiová sluchátka Sony WH-1000XM2 opět vřele doporučujeme, jde o naprostou špičku ve své třídě.

+ skvělá ergonomie
+ velmi kvalitní zvuk
+ bohaté, ale rychlé basy
+ detailní středy a výšky
+ možnost individuální úpravy zvuku
+ výborné potlačení hluku
+ dlouhá výdrž

- na dotykové ovládání si musíte chvilku zvykat

AVmania.cz
Sony WH-1000XM2   10

Sony WH-1000XM2

Cena: 9 990 Kč

Zapůjčil: Sony
Web produktu: www.sony.cz

  • Frekvenční rozsah: 4 Hz–40 000 Hz
  • Měniče: průměr 40 mm, CCAW, neodymium
  • Hmotnost: 275 gramů
  • Typ: uzavřená, circumaurální

Témata článku: Hi-Fi, Testy, Sluchátka, Sony, Bluetooth, Test, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

** Xcover6 Pro jde na mobilním trhu úplně proti proudu ** Na těle najdete dvě akční tlačítka i notifikační diodu** Najdete jiný telefon, který má 3,5mm jack, vyměnitelnou baterii a 5G?

Martin Chroust
Zvýšená odolnostRecenze
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Barevná laserová/LED tiskárna od japonské společnosti OKI najde využití především v kancelářích. Na robustní a zároveň kompaktní LEDce můžete tisknout na řadu různých formátů, od obálky až po půl druhého metru dlouhý banner.

Jan Spěšný
OKITiskárnyTesty
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály