Sony WH-1000XM2: nejlepší bezdrátová sluchátka jsou ještě lepší [test]

19. prosince 2017
TWEET SDÍLET
Druhá generace špičkových sluchátek s aktivním potlačením hluku jde z dobou a kromě prodloužení doby provozu přidává navíc aplikaci, s kterou můžete sluchátka doladit dle vaší chuti.

Před rokem Sony uvedlo svoje bezdrátová sluchátka s aktivním potlačením hluku MDR-1000X a model se hned zařadil na pomyslný trůn tohoto druhu sluchátek. Kombinace kvalitního zvuku, pohodlí, výdrže a povedeného dotekového ovládání byla ideálně vyladěná.

Po roce jsme se dočkali druhé generace s označením Sony WH-1000XM2. Výrobce jde z dobou a přidal především čip, díky kterému sluchátka komunikují aktivně se smartphonem a prodloužila se doba provozu. Zde budu spíše popisovat rozdíly mezi modely.

 

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Jaké technické parametry sluchátek jsou důležité?

Které pojmy popisují vlastnosti sluchátek? Jejich pochopení vám pomůže s výběrem i prokouknutím marketingových blafů.

 

Vzhled a konstrukce

Na první pohled je konstrukce zcela shodná, pružný, kovový hlavový most s polstrováním působí odolně, podobně jako část pro nastavení velikosti, či kloub, který slouží pro otočení či složení sluchátek do pouzdra. U první generace je objevily zvěsti o praskání spodního plastového krytu, osobně jsem se ani já, ani kolega s tímto problémem nesetkal, a to používáme tato sluchátka velmi často. U novinky vypadá konstrukce při běžném pohledu shodně, osobně se domnívám, že při normálním zacházení jsou sluchátka velmi odolná, neb se k nim nechovám nijak ohleduplně.

Drobnou změnu potkal povrch, ten má výraznější strukturu, takže dotekové ovládání více vnímáte a působí ještě jistěji. Dále prolis s nápisem Sony je bílý, a nakonec ubylo jedno tlačítko, kdy nastavení potlačení hluku a aktivace příposlechu okolního hluku byla sdružena ze dvou do jednoho tlačítka. A to je vše. Pokud si nepřečtete drobný nápis na sluchátkách, tak starý a nový model na první pohled snadno zaměníte.

Dotekové ovládání máte na pravé mušli, pohybem prstu před a vzad posouváte skladby, nahoru a dolů regulujete hlasitost, poklepáním spustíte přehrávání, dáte pauzu či přijmete hovor. Na levé mušli pak máte dvě tlačítka – jedním zapínáte/vypínáte, druhým nastavíte potlačení hluku či spustíte optimalizaci zvuku, kdy si za pomoci několika testovacích signálů sluchátka „proklepnou“ jak vám sedí, a nastaví optimální zvuk i potlačení hluku. Skvělé rychlé přepnutí na příposlech okolí při zakrytí pravé mušle zůstalo zachováno.

Komfort usazení je velmi vysoký, náušníky jsou velmi pohodlné, obepínají uši velmi dobře a přitom pohodlně, ve srovnání s první generací působí o chloupek pohodlněji, jako by náušíky seděly o něco větší plochou. Zkrátka takhle přesně to má vypadat.

Sony WI-1000X: nejlepší špunty s potlačením hluku na trhu [test]

Sony WI-1000X: nejlepší špunty s potlačením hluku na trhu [test]

Špuntová sluchátka sama o sobě jsou velmi dobrou cestou k izolaci od okolního hluku, když ovšem přidáte aktivní potlačení hluku, dostanete perfektní sluchátka nejen na cesty.

Nová sluchátka přidávají senzor atmosférického tlaku, jenž má dle tlaku upravovat frekvenční charakteristiku a citlivost mikrofonu pro potlačení hluku, zkrátka podle detekované změny tlaku zařadí odpovídající filtr, aby byl vliv kompenzován; to jsme ale neměli možnost vyzkoušet.

Co se životnosti týče, tak nový model má udávanou dobu provozu při BT propojení a aktivním NC celých 30 hodin, po připojení dodávaným kabelem se doba prodlužuje na 38 hodin. Nabíjení vestavěné baterie je tradičně pomocí mikroUSB kabelu, nabíjení trvá 4 hodiny.

Funkce a aplikace

Hlavní novinkou je aplikace Sony Headphone Connect (pro iOS a Android), která nabízí přístup k dalším funkcím a nastavením sluchátek. Pozor! Předchozí model s aplikací neumí komunikovat a neleze ho ani upgradovat, neboť nemá potřebný čip, takže to ani nezkoušejte!

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Aplikace informuje o použitém kodeku (SBC, AAC, aptX, aptX HD, LDAC), stavu baterie a zda máte aktivní firemní DSHH HX, což je upscalování komprimované hudby na kvalitu blízkou Hi-Res zvuku. U modelu MDR-1000X byl režim aktivní stále, zde ho máte možnost ručně vypnout. Změna zvuku není vždy výrazná, spíše si můžete všimnou změn detailů a dynamiky, je však na vás, co budete preferovat.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pro někoho může být zajímavé Adaptivní řízení zvuku, kdy si můžete nastavit různou úroveň potlačení hluku a propouštění hlasů pro režimy chůze, běh, jízda MHD či domácí poslech v sedě. Další funkcí je možnost ovládání polohy zvuku, či nastavení prostorového zvuku (Arena, Club, Pódium pod širým nebem, Koncertní hala).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Také nechybí pětipásmový ekvalizér několika přednastavenými režimy či ruční volbou. Poslední volbou je priorita připojení, zda preferujete stabilitu/kvalitu, to měl i starší model, tam jste však museli použít tlačítka a neměli jste vizuální kontrolu nastavení na telefonu.

Zvuk

Potlačení hluku je u novinky výborné, nemáte pocit nepříjemného tlaku, přitom izolace okolí je skvělá. Tohle Sony umí skvěle.

Po zvukové stránce nemáme co vytknout, zde je stejně kvalitní jako předchůdce. Basy jsou pevné, konkrétní, plné, jasně definované. Středy i výšky působí velmi čistě, detailně, bez nežádoucího zabarvení, vokály jsou podané energicky, sluchátka se nezaleknou žádného žánru. Nádherně zní jak jednoduchá akustická hudba, tak mohutná hudební tělesa. Dynamika je velmi široká a dočkáte se velkého množství detailů, zkrátka sluchátka dokážou nabídnout spoustu energie, kterou vás hudba uchvátí. Potěší rychlost, kterou ocení náročnější posluchači.

Sony WH-1000XM2 z pohledu uživatele první generace

Už tři čtvrtě roku nosím na uších předchůdce testovaného modelu, sluchátka Sony MDR-1000X. Na několik dnů jsem je vyměnil za tuto novinku.

Byl to rozdíl? Na první poslech žádný. Až když jsem sluchátka na jedné skladbě střídal, slyšel jsem, že zvuk nového modelu je ostřejší. Tam ale může být příčinou, že se stará sluchátka už stihla „rozehrát“. Ale líbilo se mi to, návrat zpět byl zpočátku trochu zahuhlaný.

Nový model WH-1000XM2 byl také trochu pevnější a do jeho náušníku se mi někdy nechtěl vejít ušní boltec... Stejně jako na začátku s MDR-1000X, která ale brzy trochu povolila a teď jsou krásně pohodlná. Občas zavržou, musel jsem si zvyknout.

Jé, aplikace pro mobil! Poctivě jsem proklikal všechny možnosti, abych za pár dnů zjistil, že ji vlastně vůbec nepotřebuji. Pro kalibraci odstranění vnějšího hluku je jednodušší stisknout tlačítko na sluchátkách a ostatní funkce nevyužiji.

V aplikaci mě zaujala možnost vypnout DSEE HX, tedy simulace hi-res audia. Překvapilo mě, jak je rozdíl velký, a nemohl jsem se rozhodnout, který zvuk se mi na kombinaci iPhone + Spotify líbí víc. Nakonec ale vyhrálo aktivní DSEE HX.

Líbí se mi, že Sony na sluchátkách zredukovalo tři tlačítka na dvě. Stačí to, u MDR-1000X musím občas vzpomínat a zkoušet, které z tlačítek ovládá ambientní zvuk a které odhlučnění. Teď je to určitě lepší. Líbí se mi také hrubší povrch mušlí. A fantastická výdrž na jedno nabití.

V metru a v drážních tunelech mě několikrát překvapil tlak v uších při změně vnějšího tlaku. V těchto situacích ho cítím i ve starších sluchátkách, ale tohle bylo silnější. Špatně se to porovnává, stejnou situaci nedokážu navodit znovu, abych ji dokázal porovnat. Efekt byl ale podle mého názoru silnější než dřív. Ale jen v těchto extrémních momentech, při běžném poslechu se s tím nesetkáte.

Jsou to výborná sluchátka. V aktuální situaci, kdy předchůdce zlevnil zhruba o 20 %, bych ale asi váhal. Rozdíly jsou minimální.

Marek Lutonský

Verdikt

Minulý model jsme nazvali králem přenosných sluchátek s aktivním potlačením hluku, zde máme velmi důstojného nástupce, který půjde velmi těžko překonat. Z našeho pohledu jde spíše o upgrade, kterým se láká i zákazníka, který si chce sám upravit zvuk, či touží po prostorovém zvuku. Pro fanoušky hudby je daleko větším přínosem prodloužení doby provozu na téměř 40 hodin a drobné úpravy ergonomie.

Sony zkrátka skvěle kombinuje všechny vlastnosti, které podobná sluchátka vyžadují, a tak prémiová sluchátka Sony WH-1000XM2 opět vřele doporučujeme, jde o naprostou špičku ve své třídě.

+ skvělá ergonomie
+ velmi kvalitní zvuk
+ bohaté, ale rychlé basy
+ detailní středy a výšky
+ možnost individuální úpravy zvuku
+ výborné potlačení hluku
+ dlouhá výdrž

- na dotykové ovládání si musíte chvilku zvykat

AVmania.cz
Sony WH-1000XM2   10

Sony WH-1000XM2

Cena: 9 990 Kč

Zapůjčil: Sony
Web produktu: www.sony.cz

  • Frekvenční rozsah: 4 Hz–40 000 Hz
  • Měniče: průměr 40 mm, CCAW, neodymium
  • Hmotnost: 275 gramů
  • Typ: uzavřená, circumaurální

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Sluchátka, Test, Sony, Bluetooth

Určitě si přečtěte

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

19 Ondřej Králík

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
14 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

14 nejlepších Hi-Fi sluchátek pro domácí poslech. Ceny začínají už pod tisícikorunou

Jako domácí sluchátka označujeme rozměrnější a pohodlnější sluchátka pro dlouhodobější poslech: například hudby u počítače, domácího Hi-Fi, ale i televizoru. Vybrali jsme ta nejlepší.

94 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Sluchátka
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

Sharon Stone, Gina Gershon, Salma Hayek, Cameron Diaz, Demi Moore, Pamela Anderson, Kate Winslet, Jennifer Lopez, Elizabeth Hurley nebo Nicole Kidman a jejich odhalené scény ve filmech.

13 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

DVB-T2: často kladené dotazy a řešení problémů s novým digitální vysíláním

Pokud nemůžete už naladit ČT D/ART, tak se připravte, že vám zmizí ČT Sport. Důvodem je přechod z DVB-T na nové digitální vysílání DVB-T2. Poradíme, jak to vyřešit, případně jaké problémy vás mohou potkat.

218 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

Tenet: Nolanova komplikovaná „bondovka“ s obráceným tokem času [recenze filmu]

První blockbuster letošního roku, který si užijte intuitivně, smyslově, tak jak na vás bude působit a dopadat intenzivní obrazová a zvuková složka, a nesnažte se tolik analyzovat všechny časoprostorové paradoxy v něm

15 Marek Čech

Marek Čech
Recenze filmů
30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Je libo průhledný televizor? Šetřete na Xiaomi Mi TV Lux Transparent Edition

Je libo průhledný televizor? Šetřete na Xiaomi Mi TV Lux Transparent Edition

15 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
XiaomiOLEDTelevizory
Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Panasonic TX-65HZ2000E: referenční 4K HDR OLED posunuje opět laťku [test]

Udržel Panasonic tímto modelem krok s konkurencí? Drží stále pomyslnou laťku kvality hodně vysoko, anebo již padá do šedivých vod průměru?

44 Alexandr Bray

Alexandr Bray
TestOLED4K TVTelevizePanasonicTestyTelevizory