Sony WH-CH500: za málo peněz méně komfortu a přiměřeně muziky [test]

29. února 2020
TWEET SDÍLET

Plusy

 • hmotnost
 • univerzální projev
 • cena
 • výdrž

Minusy

 • absence polstrování hlavového mostu
 • tužší tlačítka
 • chybí audiokonektor
7/10
Hodnocení

Levná bezdrátová sluchátka se objevují na trhu jako houby po dešti prakticky celý rok, a to v nejrůznějším provedení a nejrůznějších značek.

Jednoduchý bezdrátový model má v nabídce také společnost Sony – za necelou tisícovku dostanete sluchátka s prakticky celodenní výdrží. Vzhledem k ceně je však třeba počítat s jistými kompromisy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Konstrukce a zpracování

Sluchátka mají supraaurální konstrukci se středně silně polstrovanými náušníky, při pohledu jasně dominují plasty doplněné pouze několika málo kovovými díly, jako je například napájecí microUSB konektor.

Vzhledem k použitým materiálům je nutné počítat s jistou volností konstrukce, nedá se říct, že by zde byla v kloubech vyloženě vůle, ale plast je přeci jen měkčí než kov či dřevo takže sluchátka na některých místech pruží.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na první pohled se to může zdá, jako nevýhoda, na druhou stranu je však třeba počítat s tím, že cílová skupina (kterou jsou teenageři) se nebude o sluchátka příliš starat, s tudíž je pravděpodobné jejich namáhání při „odložení“ do batohu. Volnější plastová konstrukce tak pohltí leckterý náraz či tlak nebo zkrut bez vážnějšího poškození.

Přesto je třeba počítat s tím, že povrchová úprava není nijak odolná, takže se po čase nevyhnete škrábancům nebo vrypům zejména na vnější straně sluchátek. Plast je také více slyšet, takže například otírání zipu o mušli bude výrazně slyšet i přes reprodukovanou hudbu.

Kompletně plastový je i hlavový most, což je z mého pohledu asi nejrizikovější místo, navíc je v jeho boční straně drážka s jednoduše zamáčknutým kabelem, propojujícím obě sluchátka.

Klepněte pro větší obrázek

Sluchátka nejsou bohužel skládací, možné je pouze otočení mušlí v úhlu 90°, a to správným směrem dolů. V balení pak najdete pouze manuál a napájecí USB – microUSB kabel, transportní pouzdro nebo pytlík chybí.

Ovládací prvky jsou soustředěny na bok pravé mušle, na vnější straně levé mušle pak najdete NFC tag pro jednodušší spárování s mobilním zařízením prostřednictvím Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Komfort a ovládání

A právě Bluetooth je zde jediným způsobem, jak dostat do sluchátek zvuk, tradičně osazovaný audiokonektor totiž chybí. Při reálné výdrži kolem 16 hodin (výrobce udává 20 h) čistého času jej však asi nebudete ani postrádat.

Na pravé mušli je tedy vedle sebe umístěn mikrofon, microUSB konektor, hlavní vypínač sdružený s multifunkčním tlačítkem a dvojice ovladačů pro změnu hlasitosti či posun mezi skladbami – stisk tlačítek je trošku tužší. Tedy zachováno je klasické schéma ovládání trojicí tlačítek. Zapnutí a vypnutí je signalizováno zvukovým signálem a hlasovým oznámením, které naštěstí není nijak vtíravé nebo příliš hlasité.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Komfort nošení je u tohoto modelu velmi diskutabilní kategorií, jelikož hlavový most nemá žádné polstrování a na temeno hlavy doléhá pouze tvrdý plast. Někomu toto řešení nevadí, někomu ano – mě osobně je nasazení sluchátek nepříjemné okamžitě a déle jak půlhodiny v kuse je na hlavě mít nemohu – nutno však podotknout, že délka vlasů je v mém případě cca 2 cm, takže přirozené „vlasové polstrování“ je u mne prakticky nulové.

Avšak pomineme-li tvrdý hlavový most, jsou zde ještě náušníky, jejichž polstrování je poměrně pevné bez paměťového efektu, takže ani v tomto směru se nejedná o pohodlné „papuče“, které známe u vyšších modelů. Také přítlak je mírně vyšší, než bych požadoval. Na druhou stranu se mušle otáčejí v poměrně širokém rozsahu, takže pohodlné usazení by neměl být až takový problém pro většinu uživatelů.

Hudební projev

V duchu svého určení jsou sluchátka naladěna do zábavného projevu s nepříliš dominantní basovou složkou, což je ostatně dáno i použitím 30mm měničů, které mají svůj limit. Přednes je vcelku čistý s mírným náznakem zatřenosti zejména u středního pásma.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Sluchátka svým projevem nijak neurazí, ovšem ani nenadchnou, což je z mého pohledu dobře. Jedná se o jednoduchý zvuk, bez přílišných příkras, který je ale vcelku příjemný a sluchátka vám nevyduní díru do hlavy, jako je tomu u některých konkurenčních modelů.

Na druhou stranu je třeba s tímto faktem počítat, při poslechu elektronické hudby vám zřejmě bude chybět ten správný kopanec odspodu. Jinak je možné je označit za vcelku univerzální model.

Verdikt

Koupit či nekoupit? V případě modelu Sony WH-CH500 bude více než u kterého jiného záležet na tom, jak pro vás budou pohodlná. Tvrdý hlavový most bez polstrování je může být zabijákem pohodlí a pokud vám vadí, hledejte jinde. Ti kterým nevadí pak dostanou za nemálo peněz relativně dost muziky. A i když konstrukce je plastová, levná sluchátka Sony patří mezi překvapivě odolné modely.

Mezi negativa jistě patří také absence audiokonektoru – bez nabité baterie si zkrátka nezahrajete, nemluvě o možném použití bez baterie, která se jednoho dne odporoučí do křemíkového nebe. Na druhou stranu výdrž má Sony tradičně skvělou a pozitivem je cena, která aktuálně variuje kolem 950 Kč. Pokud vám zkrátka tato sluchátka sednou, není co řešit.

Sony WH-CH500

Cena: od 949 Kč

 • konstrukce: supraaurální sluchátka uzavřené konstrukce
 • přenos signálu: Bluetooth 4.2, SBC, AAC
 • měniče: 30 mm
 • frekvenční rozsah: 20 – 20 000 Hz
 • napájení: baterie – 4,5 h nabíjení, cca 16 h přehrávání
 • funkce: ovládání hlasitosti, přehrávače a telefonních hovorů
 • hmotnost: 140 g
 • barva: černá, šedá, modrá
 • příslušenství: nabíjecí USB kabel

Témata článku: Testy, Sluchátka, Sony, Bezdrátová sluchátka, Bluetooth

Určitě si přečtěte

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

Marek Čech

Sci-fi seriál Tales from the loop: osmdesátá léta, jak je určitě nepamatujete

Sci-fi seriál Tales from the loop: osmdesátá léta, jak je určitě nepamatujete

Původně to byly jen sci-fi obrazy sdílené fanouškům na internetu. Nyní se v produkci Amazonu rozhýbaly do podoby hluboce lidského příběhu ve světě, kde nemožné se stává skutečným.

7 Tomáš Holčík

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

69 Jaromír Puk

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

13 Marek Čech

Bourák: Ivan Trojan jako rokenrolový frajer, kterému teče do baráku i do manželství [recenze]

Bourák: Ivan Trojan jako rokenrolový frajer, kterému teče do baráku i do manželství [recenze]

Šlápnutí vedle dvojice Ondřej Trojan a Petr Jarchovský v žánrově i stylisticky nekonzistentním tvaru, v němž jsou postavy pouhými karikaturami, k nimž si obtížně hledáme cestu.

8 Marek Čech