Sony WI-1000X: nejlepší špunty s potlačením hluku na trhu [test]

30. listopadu 2017
TWEET SDÍLET
Špuntová sluchátka sama o sobě jsou velmi dobrou cestou k izolaci od okolního hluku, když ovšem přidáte aktivní potlačení hluku, dostanete perfektní sluchátka nejen na cesty.

Společně s vývojem nových a nových mobilních telefonů, z nichž některé upouštějí od klasického konektoru pro připojení sluchátek, se začínají objevovat různé verze bezdrátových modelů sluchátek, která snadno propojíte pomocí Bluetooth technologie.

Prakticky jediným omezením bezdrátových sluchátek je v současné době výdrž baterie, nejlépe si v tomto směru vedou větší circum a supra aurální modely, do nichž výrobci umisťují akumulátory s větší kapacitou.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud ovšem zůstaneme v kategorii špuntových sluchátek, která jsou nejčastější volbou při poslechu hudby z mobilního telefonu, obvykle se dostáváme na výdrž o řád nižší než u větších modelů. Řešením tohoto problému jsou sluchátka s nákrčníkem, který ukrývá nejen větší akumulátor, ale také veškeré ovládací prvky.

Samsung Gear IconX: kvalitní bezdrátové špunty pro sportovce [test]

Samsung Gear IconX: kvalitní bezdrátové špunty pro sportovce [test]

Když bez drátu, tak naprosto. Nová špuntová Bluetooth sluchátka Gear IconX jsou zcela bezdrátová a nemají ani kabel, který by spojoval pravé a levé sluchátko. Zkrátka pro sport ideální.

Výsledný koncept je velmi praktický, jelikož jsou samotná sluchátka stejně malá, jako u drátových modelů a stejně tak mají i nízkou hmotnost, takže nevypadávají z uší, jako tomu bývá u malých modelů typu Samsung Gear Icon X. Také konstrukce s ovládáním a baterií na propojovacím kabelu není zcela ideální, jelikož kabel má tendenci vytahovat sluchátko z ucha především při pohybu.

Konstrukce a komfort nošení

Jak je patrné z fotografií, je konstrukce shodná, jako u většiny modelů s nákrčníkem – plastový oblouk ukrývá akumulátor a na dvojici kabelů jsou k němu upevněna sluchátka. Nošení je pohodlné, především díky polstrované zadní části, která leží za krkem.

Ta je z vnější strany vyvedena v lesklém plastu, pro zbývající část nákrčníku pak v Sony použili měkčený matný plast s protiklouzavou úpravou. Jedinou jeho nevýhodou je náchylnost k poškrábání, což můžete vidět na fotografiích – předchozí recenzenti se ke sluchátkám nechovali zrovna dobře.

Klepněte pro větší obrázek

Samotný nákrčník není tak ohebný, jak jsme zvyklí u jiných výrobců a jeho délka je pro mne osobně příliš velká, pokud by byl o cca tři centimetry kratší, bylo by jeho nošení pohodlnější, zvláště v okamžiku, kdy jej mát přímo na krku pod košilí nebo mikinou s kapucí a koncovky trčí výrazněji dopředu. Toto je samozřejmě subjektivní posouzení a záležet také bude na „velikosti“ krku konkrétního uživatele.

Kabely sluchátek můžete částečně zkrátit jednoduchým trikem, kdy je zastrčíte do tenké drážky v okrajových částech nákrčníku. Samotná sluchátka mají trošku netradiční tvar, jelikož z ucha trčí ven více než by bylo obvyklé, a to z důvodu zabudovaného mikrofonu na vnější straně. Konstrukce špuntů je pak dvouměničová, kdy je použit jeden dynamický a jeden tlakový měnič pro celkově lepší podání zvuku.

Klepněte pro větší obrázek

V balení najdete vyměnitelné špunty (viz dále), transportní pouzdro, redukci pro připojení sluchátek v letadle a napájecí/signálový kabel.

Klepněte pro větší obrázek

Funkce a ovládání

Ovládání je velmi jednoduché a intuitivní – na konci pravé části nákrčníku najdete malé tlačítko, které slouží k aktivaci aktivního potlačení hluku a přepíná různých režimů tzv. ambientního zvuku. Levá strana pak ukrývá na vnitřní straně hned čtyři tlačítka – jedno zapínací/párovací, dvojici pro změnu hlasitosti a jedno multifunkční pro pauzu/přehrávání, posun mezi skladbami a případné přijetí hovoru. Všechna čtyři tlačítka jsou nízkozdvihová a popisky supluje jejich hmatové provedení v podobě ikony

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V zadní polstrované části nákrčníku je umístěn malý vibrační motorek, který vás upozorní na příchozí telefonní hovor, což je velmi praktické v okamžiku, kdy máte například ztlumené zvonění a sluchátka nemáte v uších. Vibrace je možné vypnout v obslužné aplikaci, mínusem je pro mne fakt, že není možné vibrace přiřadit i některým dalším stavům, jako je například úspěšné připojení k mobilnímu telefonu nebo zapnutí/vypnutí sluchátek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Po stránce funkčnosti sluchátek není prakticky co vytknout – v balení najdete celkem šest párů špuntových nástavců ve třech velikostech a dvojím materiálovém provedení. Tři páry jsou z lesklého černého silikonu a tři páry z matného materiálu podobného kombinaci gumy a pěny, které mají mírně lepší tlumící schopnost při menší velikosti = menším uzavření zvukovodu. Už samotná volba správných špuntů je velmi důležitá, jelikož značně ovlivní míru pasivní izolace okolního hluku a výrazně také ovlivňují množství reprodukovaných či spíše přenášených basů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Aktivní potlačení hluku je v případě sluchátek řešeno několikerým způsobem a výrazně do něj můžete zasáhnout pomocí obslužné aplikace. Pokud ji nebudete mít nainstalovanou, smrskne se volba na tři režimy, kdy je potlačení hluku buďto vypnuté nebo zapnuté, kdy tlumí především monotónní nízké zvukové frekvence, které nejčastěji produkuje motor nebo vlak jedoucí po kolejích. Poslední možností je aktivace tzv. Ambient Sound, kdy je do sluchátek částečně přenášen i okolní zvuk, abyste nebyli zcela izolováni od okolí.

V okamžiku, kdy nainstalujete obslužnou aplikaci Sony Headphones, můžete si potlačení hluku nastavit detailněji.  V rámci funkce Ambient Sound je k dispozici ruční volba míry propouštěných zvuků s možností upřednostnit lidský hlas. Potlačení okolního hluku je možné z aplikace také upravit, a to proměřením okolního hluku, které aplikace provede a na základě výsledků zvolí míru potlačení hluku – doporučuje se provést v okamžiku, kdy se změní vaše stávající prostředí – například při nástupu do letadla čí vlaku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Poslední možností je aktivace funkce Adaptive Sound Control, kterou můžete zapnout jen a pouze prostřednictvím aplikace, jejím smyslem je také změření okolního hluku, respektive prostředí a typu hluku a následná úprava potlačení hluku v rámci Ambient Sound Control tak, abyste slyšeli důležité věci, jako např. hlášení zastávek či zvonění tramvaje. Funkce údajně pracuje mimo jiné i na základě vaší polohy, nicméně její účinek je diskutabilní a subjektivně se mi zdálo, že nemá příliš efekt, naopak při její aktivaci dochází k poměrně častému měření a přepínání, což je otravné. A pohodlnější je pouze zapnutí Ambient Sound Control s ručním nastavením míry potlačení zvuků.

Sony MDR-1000X: nejlepší Bluetooth sluchátka s potlačením hluku [test]

Sony MDR-1000X: nejlepší Bluetooth sluchátka s potlačením hluku [test]

Nová bezdrátová sluchátka Sony nabízejí nejen aktivní potlačení hluku, ale také dotekové ovládání, výborný zvuk. To vše v luxusním provedení. Zkrátka nový král je tu.

Jak to hraje

Reprodukce sluchátek je velmi vyrovnaná a čistá, basy jsou teplé a příjemně hutné, mírně na sebe místy (podle typu hudby) strhávají pozornost, rozhodně však neruší celé zvukové pásmo. Středů i výšek je dostatečné množství a jsou dávkovány velmi příjemně.

V případě telefonního hovoru slyšíte druhou stranu čistě a srozumitelně, jelikož je vytaženo řečové pásmo středů. Výšky by si možná zasloužily krapet krystaličtější naladění. Rozhodně se však nedá říct, že by sluchátka měla temnější zvukový projev, spíše naopak. Velmi se svojí reprodukcí blíží vyšším modelům uzavřených větších sluchátek s velkými měniči circumaurální konstrukce.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Vzhledem k celkovému naladění si malé špunty velmi dobře poradí prakticky s jakýkoli hudebním žánrem. Navíc je k dispozici funkce DSEE HX, která se snaží upravit komprimované nahrávky tak, aby zněly lépe. V rámci aplikace můžete zvolit mezi vyšší kvalitou přenosu nebo lepší stabilitou spojení – rozdíl je prostý, při upřednostnění kvality komunikují sluchátka prostřednictvím aptX, v okamžiku, kdy zvolíte stabilitu spojení, je výchozím protokolem pro komunikaci se sluchátky protokol SBC.

Dodatečná úprava zvuku je možná hned v několika krocích. Jednak je to možnost simulace umístění zdroje zvuku – zde je použitelná pouze volba ve sluchátkách nebo vepředu – příliš nerozumím tomu proč bych měl chtít poslouchat hudbu přicházející z pravé strany za mnou nebo z levé strany přede mnou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dále je k dispozici simulace prostorového efektu, kde najdete pět předvoleb a poslední možností je vybrat si některou z ekvalizačních křivek nebo si nastavit vlastní. V rámci aplikace je také k dispozici jednoduché ovládání přehrávače hudby, nastavení vibrací v případě příchozího hovoru a zapnutí či vypnutí stand by režimu při pozastavená přehrávání.

Verdikt

Sluchátka Sony WI-1000X rozhodně nejsou levná, nicméně jsou velmi dobrou alternativou k velkým cestovním sluchátkům s potlačením hluku. Odtud se také odvíjí cílová skupina uživatelů. Pokud toužíte po sluchátkách, která mají aktivní potlačení hluku a chcete mít k dispozici čistou reprodukci, bezdrátové připojení a nadprůměrnou výdrž na baterie, byly jedinou cestou velké circumaurální nebo supraaurální modely.

Intraaurálních malých špuntů popsaných vlastností se na trhu příliš mnoho nevyskytovalo a když už se objevily, byla zásadní nevýhodou jejich výdrž na baterie. V případě Sony WI-1000X výdrž prakticky nemusíte řešit, jelikož bez problémů zvládnou 12 hodin reprodukce. V okamžiku kdy dochází baterie, můžete je bez problémů připojit dodávaným kabelem k mobilu nebo počítači a užívat si dalšího poslechu, i když bez aktivního potlačení hluku – v takové situaci se z nich stávají klasická špuntová sluchátka.

AVmania.cz
Sony WI-1000X   9

Sony WI-1000X

cena: 8 499 Kč

  • konstrukce: intraaurální uzavřená špuntová sluchátka s aktivním potlačením hluku
  • frekvenční odezva: (bluetooth připojení): 20 Hz–20 000 Hz (44,1kHz vzorkování) / 20 Hz–40 000 Hz (LDAC 96kHz vzorkování, 990 kb/s)A
  • frekvenční rozsah: 3–40 000 Hz
  • citlivost: 101dB / mW (připojení přes kabel pro sluchátka se zapnutou jednotkou), 97 dB / mW (připojení přes kabel pro sluchátka s vypnutou jednotkou)
  • přenos signálu: kabel (cca 100 cm), Bluetooth 4.2 + NFC
  • funkce: aktivní potlačení hluku, ovládání přehrávače a telefonních hovorů
  • hmotnost: 71 g
  • baterie: 10 hodin používání s potlačením hluku / 13 hodin bez potlačení hluku / cca 3,5 hodiny nabíjení, po 15 minutovém nabíjení je možné používat 70 minut
  • barva: černá, šedá
  • příslušenství: cestovní pouzdro, kabel pro sluchátka, USB kabel, sada vyměnitelných špuntů, redukce pro připojení v letadle

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Test, Bluetooth, Sony

Určitě si přečtěte

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

Sharon Stone, Gina Gershon, Salma Hayek, Cameron Diaz, Demi Moore, Pamela Anderson, Kate Winslet, Jennifer Lopez, Elizabeth Hurley nebo Nicole Kidman a jejich odhalené scény ve filmech.

13 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2020/2021

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2020/2021

Přestože se letos všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou ruší, tak každoročního vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

18 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

15 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Marek Čech
Filmy
Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

37 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Reproduktory