Sony WI-SP510: kvalitní bezdrátová sluchátka pro sport i každodenní poslech [test]

29. července 2020
TWEET SDÍLET
Letošní novinka, bezdrátová sluchátka Sony WI-SP510, jsou sice prezentována jako sportovní model, ale ve skutečnosti jde o skvělá univerzální sluchátka, která lze jen doporučit.

Plusy

 • Velmi pohodlné a komfortní
 • Energický, čistý zvuk
 • Dobré, hutné basy a dynamika
 • Nízká hmotnost
 • Výdrž 15 hodin

Minusy

 • Nemají automatickou pauzu
 • Nižší kvalita hovoru
 • Pro někoho možná více basů
9/10
Hodnocení

Kategorizování produktů ulehčuje práci výrobcům, prodejcům i nám redaktorům. Jakmile máte "univerzální" produkt, tak často máte pocit, že by tam mělo být všechno a můžete zkritizovat naprosto vše, protože "specialisté" budou ve specifické oblasti lepší. Podobně je to ale v životě – vždy najdete někoho, kdo vás předčí, stačí si vybrat ze spousty vašich slabin a ignorovat vaše silné stránky.

Klepněte pro větší obrázek

Nová sluchátka Sony WI-SP510 jsou prezentována jako "bezdrátová sportovní sluchátka s funkcí Extra Bass". Ano, do této kategorie sice spadají svojí odolností a konstrukcí, ale zvukem a pohodlím ji bez problémů přesahují.  Ve své cenové kategorii jde o jeden z nejlepších modelů na trhu.

Základní vlastnosti jsou: výdrž 15 hodin, voděodolnost dle IPX5 (tj. ochrana proti tekoucí vodě ze všech stran), pro připojení slouží Bluetooth 5.0 a kodeky AAC/SBC. 

Vzhled a konstrukce

Sony dělá sluchátka dlouhé roky, u bezdrátových s nákrčníkem se průběžně mění řešení nákrčníku, materiály, délka kabelu, usazení v uchu. WI-SP510 už pro nákrčník nepoužívá pružný silikon (který trhal delší vlasy), ale středně tvrdý plast s drátovou výztuží, který drží tvar a polohu na krku. Elektronika a baterie jsou v rozšíření po pravé a levé straně.

Klepněte pro větší obrázek

Proti dřívějším modelům nákrčník o něco kratší a pevnější, což chválím. Drží perfektně, přitom ho téměř nevnímáte, přední těžší části zaručují, že nákrčník nespadne při sebevětších skopičinách – při běhu, v posilovně když ležíte, o běžné chůzi na ulici nemluvím. V rámci modelů s nákrčníkem, co mi prošly rukama, tak tento model se mi líbil nejvíc, k tomu totiž přidávám pochvalu co se ovládání týče, délky kabelů i uložení v uchu. 

Klepněte pro větší obrázek

Ovládání bývá někdy na kabelu, který vede k uchu. Sice to znamená lepší polohu mikrofonu, ale také si budete občas vytahovat sluchátko z ucha (což se například děje při sportu).  Zde u Sony jsou tři hmatová tlačítka na levé straně nákrčníku - nahoru, dolů a prostřední. To je vše, nic si z ucha tedy tahat nebudete.

Horní a spodní slouží pro nastavení hlasitosti (krátký stisk) a posun skladby (dlouhý stisk), prostření pro pauzu a přehrávání (krátký stisk), hlasového asistenta (dva stisky) a zapínání/vypínání/párování (dlouhý stisk). Výrazná hmatová tlačítka i stisk vítám, zejména v porovnání s dotekovým TW sluchátky, kde se přehmaty s počtem stisků dějí poměrně pravidelně. Ovládání je super až na jednu maličkost – musíte si zvyknout, že když tlačítko subjektivně "dole" zesiluje, tlačítko "nahoru" zeslabuje. Příště bych poprosil prohodit. 

Klepněte pro větší obrázek

Integrovaný mikrofon a možnost vyřizování hovorů nechybí, kvalita srozumitelnosti vašeho hlasu ale není rozhodně příkladná, velmi záleží na ruchu kolem vás.

Pro nabíjení je zde USB-C, nabíjí se 2 hodiny, výdrž 15 hodin je velmi dobrá, informaci o stavu baterie v procentech máte nejen přímo na telefonu, ale také akustickou po zapnutí hlasem v AJ. 

Komfort a izolace

Sluchátka samotná jsou na odolném krátkém kabelu, dřívější modely ho měly zbytečně dlouhý, zde Sony také vyslyšelo přání uživatelů. Délka je ideální – nezavazí, ale ani netahá. Sluchátka mají magnet, takže si je na krku můžete spojit, automatická pauza se ale nekoná, sluchátka hrají dál.

Klepněte pro větší obrázek

Sluchátka mají In-Ear konstrukci, zasouvají se do ucha. Nenechte se zmást opěrku do ucha pro zvýšení stability, kterou mívají spíše sluchátka, které nejdou hlouběji do ucha a jinak nedrží. Právě tato kombinace zajišťuje naprosto perfektní stabilitu a jistotu usazení v uchu. Zejména u při několikakilometrovém běhu tak sluchátka stále drží a ani se nepohnou, což se u jiné "sportovní" kombinace (in-ear + háček za ucho) říct nedá. Zde jsem neměl sebemenší problém, ani když jsem byl mokrý, jako by mne někdo polil. Co se ergonomie týče, tak pro sport mohu tyto Sonky jen doporučit. 

Izolace okolních ruchů je dobrá až velmi dobrá, záleží na to, jakou velikost nástavce (koncovky) si zvolíte. Dodávané jsou čtyři, pak jsou zde tři opěrky (měkké polstrované oblouky). Má to samozřejmě i vliv na zvuk, o tom ale níže. 

Jak to hraje

Po zvukové stránce se Sony drží svého standardu, dostanete jasný a čistý projev s poměrně hutnými basy. Jako vždy musím Sony pochválit, že funkce Extra Bass neznamená totální přebití dalších pásem na úkor basů, ale "pouze" prohloubení do spodních basů a mírné zvýraznění, kdy nedochází k temnému halení hlasů, jako se tomu děje u "basový" sluchátek jiných značek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tento model byť je osazen 12 mm měniči, nemá označení XB v názvu, takže jeho projev je opravdu univerzální a není určen jen pro taneční a klubovou hudbu. Basy jsou dobré, mohou vás "nakopnout", ale nepůsobí únavně. Filmová hudba zní dobře, dynamicky, hezky graduje. V porovnání s dražšími modely tento nemá ale takovou dynamickou rezervu, to hledejte v jiné cenové kategorii.

Co se středního pásma a výšek nemám výhradu, v dané kategorii musím jen chválit, vokály jsou čisté, hezky čitelné. U hudby budete spokojeni, stejně jako u podcastů, sykavky neční, nejsou rušivé a agresivní.  U výšky jsou také hezké, možná by mohly být o chlup výraznější, nicméně záleží na jedné drobnosti, o které se musím zmínit.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud u tohoto (ale nejen) modelu použijete větší koncovky, tak sluchátko tolik "nezajede" do ucha a sedí trochu jinak, než s menší koncovkou. S větší slyšíte nejen více okolí, ale také jsou méně výrazné basy a subjektivě jasnější zvukový projev. Přitom vzhledem k tomu, že dodávané koncovky jsou velmi měkké, tak rozdíl v komfortu je minimální. Můžete si tak "poladit" zvukový projev a izolaci okolí dle svého vkusu.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud jde o stabilitu připojení, zde Sony není zrovna premiantem, zejména při využití AAC kodeku v zarušeném prostředí občas vypadl signál, při běžném použití problém nebyl. Další drobnou poznámku věnuji hráčům - pro hudbu, filmy a seriály jsou tyto Sonky v pohodě, zpoždění zvuku je neznatelné. Jakmile ale zkusíte on-line hru, vyžadující rychlou akustickou informaci o nepříteli (například FPS), tak jste v háji; kodek aptX LL zde není, zpoždění je znatelné, takže hráči nechť hledají jinde (nebo na hry jen vytáhněte normální drátové špunty, pak se bezdrátové zpoždění nekoná). 

Verdikt

V ceně kolem 2 tisíc korun jsou Sony WI-SP510 jedny z nejlepších bezdrátových špuntů, které můžete mít. Pohodlné, odolné, s velmi dobrou výdrží, zkrátka bezproblémový model, po zvukové stránce s univerzálním projevem, zvládají cokoliv jim předhodíte.

Sedí výborně, což oceníte jak u sportování, tak při běžném cestování. Rozhodně bych je pro sport (ale i pro běžné použití) preferoval před True Wireless modely v podobné cenové relaci. Za mne jde o nejpohodlnější sportovní sluchátka, která mi prošla rukama, dokonce bych jim dal přednost před některými o poznání dražšími modely.

Sony WI-SP510

Cena: 2 199 Kč

 • Zapůjčil: Sony

Technické parametry

 • Bluetooth 5.0
 • Profily: A2DP,AVRCP,HFP,HSP
 • Kodeky: AAC, SBC
 • Výdrž: 15 hodin
 • Dobíjení: 3 hodiny, USB-C
 • Odolnost proti vodě: IPX 5
 • Hmotnost: 30 gramů
 • Mikrofon: Ano
 • Podpora hlasový asistentů

Témata článku: Testy, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Recenze, Bluetooth, Test, Sony

Určitě si přečtěte

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Televizory
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

3 AVmania.cz, Marek Čech

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Ornella Muti, Laura Antonelli, Jane Birkin, Jacqueline Bisset, Farrah Fawcett, Maria Schneider a Sylvia Kristel aneb Bože, jak hluboko klesly Emmanuelly při Posledním tangu v Paříži. Odhalené scény slavných hereček.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

46 Marek Čech, Vojtěch Malý

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

11 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme 15 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Od levných až po špičku

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

26 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor