Sony WI-SP510: kvalitní bezdrátová sluchátka pro sport i každodenní poslech [test]

29. července 2020
TWEET SDÍLET
Letošní novinka, bezdrátová sluchátka Sony WI-SP510, jsou sice prezentována jako sportovní model, ale ve skutečnosti jde o skvělá univerzální sluchátka, která lze jen doporučit.

Plusy

 • Velmi pohodlné a komfortní
 • Energický, čistý zvuk
 • Dobré, hutné basy a dynamika
 • Nízká hmotnost
 • Výdrž 15 hodin

Minusy

 • Nemají automatickou pauzu
 • Nižší kvalita hovoru
 • Pro někoho možná více basů
9/10
Hodnocení

Kategorizování produktů ulehčuje práci výrobcům, prodejcům i nám redaktorům. Jakmile máte "univerzální" produkt, tak často máte pocit, že by tam mělo být všechno a můžete zkritizovat naprosto vše, protože "specialisté" budou ve specifické oblasti lepší. Podobně je to ale v životě – vždy najdete někoho, kdo vás předčí, stačí si vybrat ze spousty vašich slabin a ignorovat vaše silné stránky.

Klepněte pro větší obrázek

Nová sluchátka Sony WI-SP510 jsou prezentována jako "bezdrátová sportovní sluchátka s funkcí Extra Bass". Ano, do této kategorie sice spadají svojí odolností a konstrukcí, ale zvukem a pohodlím ji bez problémů přesahují.  Ve své cenové kategorii jde o jeden z nejlepších modelů na trhu.

Základní vlastnosti jsou: výdrž 15 hodin, voděodolnost dle IPX5 (tj. ochrana proti tekoucí vodě ze všech stran), pro připojení slouží Bluetooth 5.0 a kodeky AAC/SBC. 

Vzhled a konstrukce

Sony dělá sluchátka dlouhé roky, u bezdrátových s nákrčníkem se průběžně mění řešení nákrčníku, materiály, délka kabelu, usazení v uchu. WI-SP510 už pro nákrčník nepoužívá pružný silikon (který trhal delší vlasy), ale středně tvrdý plast s drátovou výztuží, který drží tvar a polohu na krku. Elektronika a baterie jsou v rozšíření po pravé a levé straně.

Klepněte pro větší obrázek

Proti dřívějším modelům nákrčník o něco kratší a pevnější, což chválím. Drží perfektně, přitom ho téměř nevnímáte, přední těžší části zaručují, že nákrčník nespadne při sebevětších skopičinách – při běhu, v posilovně když ležíte, o běžné chůzi na ulici nemluvím. V rámci modelů s nákrčníkem, co mi prošly rukama, tak tento model se mi líbil nejvíc, k tomu totiž přidávám pochvalu co se ovládání týče, délky kabelů i uložení v uchu. 

Klepněte pro větší obrázek

Ovládání bývá někdy na kabelu, který vede k uchu. Sice to znamená lepší polohu mikrofonu, ale také si budete občas vytahovat sluchátko z ucha (což se například děje při sportu).  Zde u Sony jsou tři hmatová tlačítka na levé straně nákrčníku - nahoru, dolů a prostřední. To je vše, nic si z ucha tedy tahat nebudete.

Horní a spodní slouží pro nastavení hlasitosti (krátký stisk) a posun skladby (dlouhý stisk), prostření pro pauzu a přehrávání (krátký stisk), hlasového asistenta (dva stisky) a zapínání/vypínání/párování (dlouhý stisk). Výrazná hmatová tlačítka i stisk vítám, zejména v porovnání s dotekovým TW sluchátky, kde se přehmaty s počtem stisků dějí poměrně pravidelně. Ovládání je super až na jednu maličkost – musíte si zvyknout, že když tlačítko subjektivně "dole" zesiluje, tlačítko "nahoru" zeslabuje. Příště bych poprosil prohodit. 

Klepněte pro větší obrázek

Integrovaný mikrofon a možnost vyřizování hovorů nechybí, kvalita srozumitelnosti vašeho hlasu ale není rozhodně příkladná, velmi záleží na ruchu kolem vás.

Pro nabíjení je zde USB-C, nabíjí se 2 hodiny, výdrž 15 hodin je velmi dobrá, informaci o stavu baterie v procentech máte nejen přímo na telefonu, ale také akustickou po zapnutí hlasem v AJ. 

Komfort a izolace

Sluchátka samotná jsou na odolném krátkém kabelu, dřívější modely ho měly zbytečně dlouhý, zde Sony také vyslyšelo přání uživatelů. Délka je ideální – nezavazí, ale ani netahá. Sluchátka mají magnet, takže si je na krku můžete spojit, automatická pauza se ale nekoná, sluchátka hrají dál.

Klepněte pro větší obrázek

Sluchátka mají In-Ear konstrukci, zasouvají se do ucha. Nenechte se zmást opěrku do ucha pro zvýšení stability, kterou mívají spíše sluchátka, které nejdou hlouběji do ucha a jinak nedrží. Právě tato kombinace zajišťuje naprosto perfektní stabilitu a jistotu usazení v uchu. Zejména u při několikakilometrovém běhu tak sluchátka stále drží a ani se nepohnou, což se u jiné "sportovní" kombinace (in-ear + háček za ucho) říct nedá. Zde jsem neměl sebemenší problém, ani když jsem byl mokrý, jako by mne někdo polil. Co se ergonomie týče, tak pro sport mohu tyto Sonky jen doporučit. 

Izolace okolních ruchů je dobrá až velmi dobrá, záleží na to, jakou velikost nástavce (koncovky) si zvolíte. Dodávané jsou čtyři, pak jsou zde tři opěrky (měkké polstrované oblouky). Má to samozřejmě i vliv na zvuk, o tom ale níže. 

Jak to hraje

Po zvukové stránce se Sony drží svého standardu, dostanete jasný a čistý projev s poměrně hutnými basy. Jako vždy musím Sony pochválit, že funkce Extra Bass neznamená totální přebití dalších pásem na úkor basů, ale "pouze" prohloubení do spodních basů a mírné zvýraznění, kdy nedochází k temnému halení hlasů, jako se tomu děje u "basový" sluchátek jiných značek.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tento model byť je osazen 12 mm měniči, nemá označení XB v názvu, takže jeho projev je opravdu univerzální a není určen jen pro taneční a klubovou hudbu. Basy jsou dobré, mohou vás "nakopnout", ale nepůsobí únavně. Filmová hudba zní dobře, dynamicky, hezky graduje. V porovnání s dražšími modely tento nemá ale takovou dynamickou rezervu, to hledejte v jiné cenové kategorii.

Co se středního pásma a výšek nemám výhradu, v dané kategorii musím jen chválit, vokály jsou čisté, hezky čitelné. U hudby budete spokojeni, stejně jako u podcastů, sykavky neční, nejsou rušivé a agresivní.  U výšky jsou také hezké, možná by mohly být o chlup výraznější, nicméně záleží na jedné drobnosti, o které se musím zmínit.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud u tohoto (ale nejen) modelu použijete větší koncovky, tak sluchátko tolik "nezajede" do ucha a sedí trochu jinak, než s menší koncovkou. S větší slyšíte nejen více okolí, ale také jsou méně výrazné basy a subjektivě jasnější zvukový projev. Přitom vzhledem k tomu, že dodávané koncovky jsou velmi měkké, tak rozdíl v komfortu je minimální. Můžete si tak "poladit" zvukový projev a izolaci okolí dle svého vkusu.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud jde o stabilitu připojení, zde Sony není zrovna premiantem, zejména při využití AAC kodeku v zarušeném prostředí občas vypadl signál, při běžném použití problém nebyl. Další drobnou poznámku věnuji hráčům - pro hudbu, filmy a seriály jsou tyto Sonky v pohodě, zpoždění zvuku je neznatelné. Jakmile ale zkusíte on-line hru, vyžadující rychlou akustickou informaci o nepříteli (například FPS), tak jste v háji; kodek aptX LL zde není, zpoždění je znatelné, takže hráči nechť hledají jinde (nebo na hry jen vytáhněte normální drátové špunty, pak se bezdrátové zpoždění nekoná). 

Verdikt

V ceně kolem 2 tisíc korun jsou Sony WI-SP510 jedny z nejlepších bezdrátových špuntů, které můžete mít. Pohodlné, odolné, s velmi dobrou výdrží, zkrátka bezproblémový model, po zvukové stránce s univerzálním projevem, zvládají cokoliv jim předhodíte.

Sedí výborně, což oceníte jak u sportování, tak při běžném cestování. Rozhodně bych je pro sport (ale i pro běžné použití) preferoval před True Wireless modely v podobné cenové relaci. Za mne jde o nejpohodlnější sportovní sluchátka, která mi prošla rukama, dokonce bych jim dal přednost před některými o poznání dražšími modely.

Sony WI-SP510

Cena: 2 199 Kč

 • Zapůjčil: Sony

Technické parametry

 • Bluetooth 5.0
 • Profily: A2DP,AVRCP,HFP,HSP
 • Kodeky: AAC, SBC
 • Výdrž: 15 hodin
 • Dobíjení: 3 hodiny, USB-C
 • Odolnost proti vodě: IPX 5
 • Hmotnost: 30 gramů
 • Mikrofon: Ano
 • Podpora hlasový asistentů

Témata článku: Testy, Sluchátka, Bezdrátová sluchátka, Recenze, Test, Sony, Bluetooth, Sluchátka na Heureka.cz

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2022. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2022. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2022 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečná „díla“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace únor 2023)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace únor 2023)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Spousta řidičů v Česku riskuje pokutu kvůli umístění držáku mobilního telefonu. Zákon hovoří jasně

Spousta řidičů v Česku riskuje pokutu kvůli umístění držáku mobilního telefonu. Zákon hovoří jasně

** Kam s telefonem v autě, které nemá palubní počítač? ** Variant držáků je celá řada, ale každý má svá specifika ** Není možné jej umístit, kam se vám zlíbí

AutoRevue.cz
LegislativaPro řidičePříslušenství
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály