Sony Xperia Tablet Z2: jednoduše špičkový, odolný a lehký

Sony Xperia Tablet Z2: jednoduše špičkový, odolný a lehký

Už původní Xperia Z Tablet byla skvělá, ale Sony se znovu vytáhlo a ukázalo, že to umí ještě lépe. Mnohem lépe.

Sony se svými produkty Z vneslo do zatuchlého světa mobilní techniky čerstvý vítr. Telefon Xperia Z vypal jinak než ty ostatní, a i když nebyl bez chyb, tak jsem je Sony za odvahu inovovat rád odpustil. Stejně na to byl i Z Tablet, který konečně nevypadal jako stopadesátá kopie iPadu, ale byl svůj.

Z2 tablet je tomu původnímu velmi podobný, ale je výkonnější a hlavně tenčí a lehčí. Váha 426 g a tloušťka pouhých 6,9 mm je v kombinaci s úhlopříčkou 10,1“ až neuvěřitelná. Jestli jste nadšení už teď, počkejte, až jej chytnete do rukou, pak teprve smeknete na uměním japonských inženýrů. Je to jako byste manipulovali s papírovou složkou a ne s tabletem.

Jako po dietě

Vizuálně se oproti minulému roku zase tolik nezměnilo a při pohledu na přední stranu od sebe obě generace asi nerozeznáte. Stejný zůstal poměr stran a úhlopříčka displeje. Také displej je stále skvělý a na úhlopříčce 10,1“ nabídne rozlišení 1 920 × 1 200 px. Upřímně oceňuji, že se Sony nežene za extrémním DPI a zůstává při zemi.

xperia-z2-tablet-hero-black-1240x840-434f708ba734c93889089dbf63b3b252.jpg 

Dělat neviditelné pixely ještě více neviditelnými nemá moc smysl. A pokud nebudete displej sledovat ostřížím zrakem z několika centimetrů, rastr prostě neuvidíte. Panel má opravdu skvělé pozorovací úhly, široké rozpětí jasu a hlavně nádherné živé barvy. Sony označuje svůj panel jako IPS s displejem Triluminos a technologií X-Reality, název je sice děsivý, displej je ale skvělý.

01.JPG 
 

Rozdíl mezi generacemi poznáte až po chytnutí do ruky, první změnou je soft touch úprava na zádech, která si sice skvěle drží, ale je doslova magnetem na otisky prstů a mastnotu. Co naopak zůstalo stejné, je docela nepovedený zadní foťák s rozlišením 8 Mpx a značka NFC, ta je zde proto, abyste nehledali anténu po celých zádech.

Tlačítka pro ovládání systému jsou opět softwarová, takže na přední straně uvidíte jen logo výrobce, přední kameru s rozlišením 2,2 Mpx a při troše hledání i čidlo pro regulaci jasu.

Tak jako všech Zetka, má i tento tablet typické vystouplé zapínací tlačítko vyrobené z kovu a najdete ho na levém boku společně s kolébkou pro regulaci hlasitosti. Trochu nešikovně je dle mého umístěný 3,5mm jack konektor, ten totiž výrobce umístil na spodní stranu úplně vlevo. Uprostřed spodní strany najdete ještě konektor, pro připojení tabletu do dockovací kolébky.

02.JPG
Povrchová úprava soft touch sice neklouže, ale je to neuvěřitelný magnet na otisky
 

Na horní straně je to o něco zajímavější, sem výrobce umístil odšumovací mikrofon a IrDA port pro ovládání televize. Nechybí tu ani pod krytkou schovaný nabíjecí microUSB konektor a pod druhou krytkou schovaný slot pro microSD kartu s kapacitou 64 GB, vedle kterého ještě může být místo pro microSIM, pokud se rozhodnete pro LTE variantu.

03.JPG
Z2 je s tloušťkou 6,4 mm vůbec nejtenčí desitipalcový tablet na světě

Tablet neztratil svou ani svou zvýšenou odolnost, takže se můžete těšit na koupání ve vaně nebo v moři s tabletem a problém by mu neměl dělat ani plážový písek, takže je Z2 Tablet naprosto ideální společník na dovolenou u moře. Tablet má stupeň krytí IP58, takže snese opravdu hodně.

Výkonová špička

Sony pro svůj špičkový tablet pochopitelně nesáhlo po jiném, než špičkovém vybavení. Čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 801 a 3 GB RAM mluví za vše. Také použitý Android 4.4.2 je vyladěný na výbornou a všechny reakce jsou bleskurychlé. Jediný problém, který jsem zaznamenal, byl, že občas dotyková vrstva rozhodla přestat fungovat. Nicméně stačilo vypnout obrazovku a pak šel tablet znovu odemknout.

Prostředí TimeScape doznalo lehkých změn a ovládání je lépe uzpůsobeno pro tablet. Třeba popotáhnutí prstem od levého okraje v nabídce všech aplikací zobrazí nastavení, kde můžete programy různě řadit, nebo třeba odinstalovat a to včetně většiny systémových věcí.

V systému zůstaly také dvě stahovací rolety, jedna je klasická notifikační, druhá skrývá přepínače bezdrátových sítí, které si můžete poskládat dle libosti. Pochvalu si zaslouží také systémová klávesnice, která má tolik nastavení, že se na ní bude psát dobře každému a umí i Swype. Za zmínku stojí také možnost spouštění aplikací jako okno v okně, toto nastavení najdete v nabídce multitaskingu. Můžete tak odpovědět na mail, aniž byste zavřeli okno prohlížeče. Z přeinstalovaných aplikací je třeba pochválit skvělý videopřehrávač a aplikaci Walkman pro přehrávání hudby.

Fotoaparát se znovu nepovedl, snímkům chybí kresba a detaily, nicméně sytost barev je skvělá. Podobnou kvalitu snímků najdete i telefonů nižší střední třídy. Druhou smutnou zprávou je, že se u nás bude prodávat jen 16GB verze, kde máte dostupných něco před 10 GB, což není zrovna moc. Z druhé strany musím pochválit výdrž tabletu, je až neuvěřitelné, že se do takto malého těla vešla baterie s kapacitou 6 000 mAh, která vydrží přehrávat FullHD film na plný jas s Wi-Fi přes 6 hodin.

Xperia Z2 Tablet je jednoduše skvělá, po stránce hardwaru ji nechybí nic, software je vyladěný do posledního detailu, hlavní tahák je ale celkově skvělý uživatelský zážitek. Horší foťák není u tabletu prioritní, jen škoda toho, že si dotyková vrstva dělá občas, co chce.
 

+ Extrémně malá tloušťka a nízká váha
+ Hromada výkonu
+ Skvěle vyladěný software
 

- Průměrný kvalita fotek
- Špinící se záda
- Občas stávkující dotyková vrstva
 

Sony Xperia Z2

www.sony.cz
Cena:

  • operační systém: Android 4.4.2
  • displej: 10,1“, IPS Triluminos, 1 920 × 1 200 px
  • naměřený minimální a maximální jas: 11/318 cd/m2
  • konektivita: microUSB, Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, GPS, GLONASS, volitelně LTE, IrDA
  • paměť: uživatelská 16 GB (microSD až 128 GB), operační 3 072 MB RAM
  • baterie: 6 000 mAh
  • procesor: Qualcomm MSM8974AB (4× Krait, 2 300 MHz, 28nm)
  • fotoaparát: zadní 8 Mpx, autofokus, přední 2,2 Mpx
  • příslušenství: kabel microUSB-USB, nabíjecí adaptér
  • rozměry: 266 × 172 × 6,4 mm hmotnost: 426 g
Sony Xperia Tablet Z2
výbava 9
ergonomie 10
výdrž 8
výkon 10

 

Článek by převzat z časopisu Computer 

 

Určitě si přečtěte

Články odjinud