Sony Xperia Tablet Z2: jednoduše špičkový, odolný a lehký

Už původní Xperia Z Tablet byla skvělá, ale Sony se znovu vytáhlo a ukázalo, že to umí ještě lépe. Mnohem lépe.

Sony se svými produkty Z vneslo do zatuchlého světa mobilní techniky čerstvý vítr. Telefon Xperia Z vypal jinak než ty ostatní, a i když nebyl bez chyb, tak jsem je Sony za odvahu inovovat rád odpustil. Stejně na to byl i Z Tablet, který konečně nevypadal jako stopadesátá kopie iPadu, ale byl svůj.

hce counter

Z2 tablet je tomu původnímu velmi podobný, ale je výkonnější a hlavně tenčí a lehčí. Váha 426 g a tloušťka pouhých 6,9 mm je v kombinaci s úhlopříčkou 10,1“ až neuvěřitelná. Jestli jste nadšení už teď, počkejte, až jej chytnete do rukou, pak teprve smeknete na uměním japonských inženýrů. Je to jako byste manipulovali s papírovou složkou a ne s tabletem.

Jako po dietě

Vizuálně se oproti minulému roku zase tolik nezměnilo a při pohledu na přední stranu od sebe obě generace asi nerozeznáte. Stejný zůstal poměr stran a úhlopříčka displeje. Také displej je stále skvělý a na úhlopříčce 10,1“ nabídne rozlišení 1 920 × 1 200 px. Upřímně oceňuji, že se Sony nežene za extrémním DPI a zůstává při zemi.

Klepněte pro větší obrázek 

Dělat neviditelné pixely ještě více neviditelnými nemá moc smysl. A pokud nebudete displej sledovat ostřížím zrakem z několika centimetrů, rastr prostě neuvidíte. Panel má opravdu skvělé pozorovací úhly, široké rozpětí jasu a hlavně nádherné živé barvy. Sony označuje svůj panel jako IPS s displejem Triluminos a technologií X-Reality, název je sice děsivý, displej je ale skvělý.

Klepněte pro větší obrázek 
 

Rozdíl mezi generacemi poznáte až po chytnutí do ruky, první změnou je soft touch úprava na zádech, která si sice skvěle drží, ale je doslova magnetem na otisky prstů a mastnotu. Co naopak zůstalo stejné, je docela nepovedený zadní foťák s rozlišením 8 Mpx a značka NFC, ta je zde proto, abyste nehledali anténu po celých zádech.

Tlačítka pro ovládání systému jsou opět softwarová, takže na přední straně uvidíte jen logo výrobce, přední kameru s rozlišením 2,2 Mpx a při troše hledání i čidlo pro regulaci jasu.

Tak jako všech Zetka, má i tento tablet typické vystouplé zapínací tlačítko vyrobené z kovu a najdete ho na levém boku společně s kolébkou pro regulaci hlasitosti. Trochu nešikovně je dle mého umístěný 3,5mm jack konektor, ten totiž výrobce umístil na spodní stranu úplně vlevo. Uprostřed spodní strany najdete ještě konektor, pro připojení tabletu do dockovací kolébky.

Klepněte pro větší obrázek
Povrchová úprava soft touch sice neklouže, ale je to neuvěřitelný magnet na otisky
 

Na horní straně je to o něco zajímavější, sem výrobce umístil odšumovací mikrofon a IrDA port pro ovládání televize. Nechybí tu ani pod krytkou schovaný nabíjecí microUSB konektor a pod druhou krytkou schovaný slot pro microSD kartu s kapacitou 64 GB, vedle kterého ještě může být místo pro microSIM, pokud se rozhodnete pro LTE variantu.

Klepněte pro větší obrázek
Z2 je s tloušťkou 6,4 mm vůbec nejtenčí desitipalcový tablet na světě

Tablet neztratil svou ani svou zvýšenou odolnost, takže se můžete těšit na koupání ve vaně nebo v moři s tabletem a problém by mu neměl dělat ani plážový písek, takže je Z2 Tablet naprosto ideální společník na dovolenou u moře. Tablet má stupeň krytí IP58, takže snese opravdu hodně.

Výkonová špička

Sony pro svůj špičkový tablet pochopitelně nesáhlo po jiném, než špičkovém vybavení. Čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 801 a 3 GB RAM mluví za vše. Také použitý Android 4.4.2 je vyladěný na výbornou a všechny reakce jsou bleskurychlé. Jediný problém, který jsem zaznamenal, byl, že občas dotyková vrstva rozhodla přestat fungovat. Nicméně stačilo vypnout obrazovku a pak šel tablet znovu odemknout.

Prostředí TimeScape doznalo lehkých změn a ovládání je lépe uzpůsobeno pro tablet. Třeba popotáhnutí prstem od levého okraje v nabídce všech aplikací zobrazí nastavení, kde můžete programy různě řadit, nebo třeba odinstalovat a to včetně většiny systémových věcí.

V systému zůstaly také dvě stahovací rolety, jedna je klasická notifikační, druhá skrývá přepínače bezdrátových sítí, které si můžete poskládat dle libosti. Pochvalu si zaslouží také systémová klávesnice, která má tolik nastavení, že se na ní bude psát dobře každému a umí i Swype. Za zmínku stojí také možnost spouštění aplikací jako okno v okně, toto nastavení najdete v nabídce multitaskingu. Můžete tak odpovědět na mail, aniž byste zavřeli okno prohlížeče. Z přeinstalovaných aplikací je třeba pochválit skvělý videopřehrávač a aplikaci Walkman pro přehrávání hudby.

Fotoaparát se znovu nepovedl, snímkům chybí kresba a detaily, nicméně sytost barev je skvělá. Podobnou kvalitu snímků najdete i telefonů nižší střední třídy. Druhou smutnou zprávou je, že se u nás bude prodávat jen 16GB verze, kde máte dostupných něco před 10 GB, což není zrovna moc. Z druhé strany musím pochválit výdrž tabletu, je až neuvěřitelné, že se do takto malého těla vešla baterie s kapacitou 6 000 mAh, která vydrží přehrávat FullHD film na plný jas s Wi-Fi přes 6 hodin.

Xperia Z2 Tablet je jednoduše skvělá, po stránce hardwaru ji nechybí nic, software je vyladěný do posledního detailu, hlavní tahák je ale celkově skvělý uživatelský zážitek. Horší foťák není u tabletu prioritní, jen škoda toho, že si dotyková vrstva dělá občas, co chce.
 

+ Extrémně malá tloušťka a nízká váha
+ Hromada výkonu
+ Skvěle vyladěný software
 

- Průměrný kvalita fotek
- Špinící se záda
- Občas stávkující dotyková vrstva
 

Sony Xperia Z2

www.sony.cz
Cena: není v prodeji hce counter

  • operační systém: Android 4.4.2
  • displej: 10,1“, IPS Triluminos, 1 920 × 1 200 px
  • naměřený minimální a maximální jas: 11/318 cd/m2
  • konektivita: microUSB, Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, GPS, GLONASS, volitelně LTE, IrDA
  • paměť: uživatelská 16 GB (microSD až 128 GB), operační 3 072 MB RAM
  • baterie: 6 000 mAh
  • procesor: Qualcomm MSM8974AB (4× Krait, 2 300 MHz, 28nm)
  • fotoaparát: zadní 8 Mpx, autofokus, přední 2,2 Mpx
  • příslušenství: kabel microUSB-USB, nabíjecí adaptér
  • rozměry: 266 × 172 × 6,4 mm hmotnost: 426 g
Sony Xperia Tablet Z2
výbava 9
ergonomie 10
výdrž 8
výkon 10

 

Článek by převzat z časopisu Computer 

 

Témata článku: Testy, Přenosné, Sony, Bydlíme s AV

Určitě si přečtěte

Půlnoční nebe: George Clooney a jeho sci-fi drama na Netflixu [recenze]

Půlnoční nebe: George Clooney a jeho sci-fi drama na Netflixu [recenze]

Melancholicky laděné survival drama o přežití v podmínkách umírajícího světa se v Clooneyho režijním počinu potkává se sci-fi z vesmírné lodě, která zjišťuje, že se nemá kam vrátit.

26 Marek Čech

Marek Čech
Netflix
12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

12 nejlepších komedií roku 2019, které musíte vidět

Parazit, Tenkrát v Hollywoodu, Favoritka, Devadesátky, Rocketman, Zelená kniha, Žena na válečné stezce, Výjimeční, Deštivý den v New Yorku, Yesterday, Srážka s láskou, The Beach Bum. Třetí letošní výběr se nese v odlehčenějším duchu.

15 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

11 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Xavian Stella Esclusiva: parádní české podlahové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Xavian Stella Esclusiva: parádní české podlahové Hi-Fi reprosoustavy [test]

Nové Xavian Stella Esclusiva jsou ambiciózní sloupky, které mají s původními jmenovci společnou jen podobu na první pohled. Tak pěkné, tak čistě hrající, tak v konečném důsledku přirozené a snadno poslouchatelné reprosoustavy za dané peníze aby jeden pohledal.

36 Daniel Březina

Daniel Březina
Reproduktory