8
Fotogalerie

Sound Blaster G1: sluchátkový zesilovač s prostorovým zvukem

Nový malý DAC/sluchátkový zesilovač od Creativu míří na hráče, zajímavá ale bude i pro filmové fanoušky a milovníky hudby.

Řadu produktů, které zdobí červené X, uvedl Creative loni a označuje tak audioprodukty především pro hráče. Ti jsou totiž nejvěrnějším zákazníkem, který si také nejčastěji kupuje nové zařízení. Ví to výrobci počítačového vybavení, ale také příslušenství pro reprodukci zvuku.

feature_7-1_300omiga (1).jpg P7055531.JPG

Už jsme to říkali mnohokrát, ale zvláště u filmů a u her byla zvuková stránka dlouho opomíjenou záležitostí. Zvuk umocňuje zážitek a prostorový zvuk ho může posunout ještě výše. Novinka pod označením Sound Blaster G1 se chlubí virtuálním prostorovým zvukem 7.1, vestavěným sluchátkovým zesilovačem a také patřičným softwarem. A je to zároveň nejlevnější sluchátkový zesilovač a zvuková karta herní řady G.

Přenosný špunt

Vzhled G1 není příliš nový, ba je téměř identický se starší externí, levnou zvukovkou Play2! Zpracování působí lépe, nechybí opletený krátký kabel oddělující konektor a zvukovou kartu. To zaručuje fyzické oddělení od PC či notebooku. Na externí kartě najdete pouze jeden 3,5mm Jack konektor pro připojení sluchátek (nebo headsetu s mikrofonem), hlasitost a všechno ostatní nastavujete SW v počítači. Na rozdíl od sluchátkového zesilovače SB E1 nejde o přenosné zařízení s vestavěnou baterií. Můžete použít sluchátka s impedancí 16 až 300 Ω, což pokrývá prakticky cokoliv, s čím se normální smrtelník setká.

Na rozdíl od výše zmíněných zvukovek, tak G1 podporuje přehrávání HD audia, a to až do 24bit/96 kHz. Udávaný odstup signál/šum je 93 dB. Také je zde navíc zvukový procesor BlasterX Acoustic Engine Pro.

1.PNG2.PNG

Prostorový zvuk si můžete zvolit ze čtyř variant, vždy po dvou 5.1 a 7.1, nechybí ekvalizér, či X-Plus konfigurátor, který nabízí uložení vašeho nastavení zvuku přímo do karty. Zvolit se dá také jeden z přednastavených profilů, který upraví zvuk podle žánru hry, nechybí ale ani režim pro film či pro poslech hudby. G1 se dá připojit také k herní konzoli PS4.

3.PNG4.PNG

Jak to hraje

Pokud čekáte razantní nárůst kvality zvuku, tak budete zklamaní (to vám přinesou kvalitnější sluchátka, ne pouhá zvuková karta). Externí řešení v podobě G1 ale eliminuje veškeré ruchy, což je slyšitelné okamžitě. Pro test jsme použili dvoje uzavřená sluchátka – dostupnější, ale kvalitní sluchátka Panasonic HD5 a dražší osvědčené Sennheiser Momentum 2.

Zvuk v běžném stereu je dobrý, energický, rychlý, pro běžná sluchátka zcela adekvátní. V prostorovém režimu výrobce šel správnou cestou, kdy méně je více. Nedočkáte se tedy nečitelného echa, ale lehkého přifouknutí prostoru, které vylepší identifikaci zvuků. Výhodou budou mít jedinci s kvalitnějším sluchátky s analytičtějším projevem, protože běžné levné herní nabasované headsety tolik informací ani nezvládnou přenést a reprodukovat. Pokud máte podobná levná „hrajítka“, je zbytečné kvalitnější zvukovku kupovat a raději si pořiďte o něco lepší sluchátka.

P7055528.JPGP7055530.JPG

Máte-li kvalitnější sluchátka, tak G1 nabídne velmi přenosnou zvukovou prostorovou informaci, i při velkých bitevních scénách dobře identifikujete jednotlivé zvuky, atmosféra je přenesena skvěle. Podobné je to u filmů, kde se naštěstí nedočkáte nepovedeného, zpožděného zvuku, který rádi vypnete, ale G1 přifoukne atmosféru a dynamiku. Může si navíc zvolit jak moc. Najdete zde i lacinější efekty, ale určitě si vyberete i takové, které neurazí ani náročnějšího posluchače.

Verdikt

Pokud vás netrápí špatný, nebo slabý zvukový výstup z počítače, pro pouhý čistý stereoposlech je Sound Blaster G1 asi zbytečné kupovat, navíc bych uvítal podporu HD zvuku 24bit/192 kHz. Jestli máte běžný problém zarušeného audiovýstupu interní zvukovky a navíc hrajete hry i koukáte na filmy, pak zvukové možnosti využijete a přínos určitě oceníte. U dražších herních zvukovek řady G najdete totiž stejné funkce. Jestli tedy hledáte opravdu dostupnou značkovou externí zvukovou kartu, kterou si navíc můžete vzít kamkoliv, tak G1 bude dobrou volbou. Z cenu lehce přes 1 000 Kč to stojí. Zejména hráčům za pár korun přinese nové technologie a lepší zvuk.

+ velikost
+ výbava
+ zvuk
+ sluchátka až do 300 Ω

- nepodporuje HD audio 24bit/192 kHz

AVmania.cz hodnotí
Sound Blaster G1   8

Sound Blaster G1

Cena orientační: 1 200 Kč

  • Přehrává: audio 24bit / 44.1, 48.0, 96.0kHz
  • Technologie: X-Plus, Scout Mode
  • Zvukový procesor: BlasterX Acoustic Engine Pro
  • Výstup/vstup: 3,5mm jack -sluchátka, mikrofon
  • Impedance sluchátek: 16Ω - 300Ω
  • Hmotnost: 16 g

Určitě si přečtěte

Články odjinud