TCL TS8132:  Boduje zejména tím, že nabízí nejen podporou Dolby Atmos, ale především není pouze virtuální, ale má reálně 3.1.2 kanálový zvuk – tedy dva fyzické směřující nad posluchače a vytvářející horní zvukové pole.

TCL TS8132: Boduje zejména tím, že nabízí nejen podporou Dolby Atmos, ale především není pouze virtuální, ale má reálně 3.1.2 kanálový zvuk – tedy dva fyzické směřující nad posluchače a vytvářející horní zvukové pole.

21
Fotogalerie

Soundbar TCL TS8132: Duo s Dolby Atmos pro lepší zvuk televizoru [test]

Po minulém testu nešlo nevidět obří zájem o soundbary značky TCL. Logicky tak navazujeme a představíme další produkt flotily, soundbar vyšší třídy TCL8132 s „kódovým“ značením ALTO 8e.

Plusy
Nekonfliktní, běžnému uchu lahodící zvukový projev
Výrazné posílení zvuku televizorů (včetně 65 palcové velikosti) s hutným, ale disciplinovaným basovým přídělem
Slušná prostorovost zvuku (prostorové efekty)
Podpora Dolby Atmos
Vhodně odstupňované uživatelské profily
Amazon Alexa, Google Assistant, Apple AirPlay
HDMI kabel v ceně
Minusy
Méně detailů (menší analytičnost)
Méně precizní výšky
Nemá ekvalizér
Nepodporuje DTS
8  /10

Zájem se, kromě jiného, projevil i v diskuzi pod článkem, ale nejen tam. Dle nám dostupných informací majitele potěšila rychlost reakce technické podpory, která evidentně názory zákazníků a jejich postřehy bere velmi vážně. To rádi slyšíme. 

Jedná se o pokročilejší novinku s 3.1.2 kanálovým zvukem, bezdrátovým subwooferem, podporou Dolby Atmos, Bluetooth 4.2 (A2DP, AVRCP), osazenou Wi-Fi MIMO ac/n/g 2,4 a 5 GHz. Celkový výrobcem uváděný výkon atakuje 350 W. Implementovány jsou vyhledávané způsoby streamování hudby a vlastně i řízení, tj. Amazon Alexa, Google Assistant (Chromecast). Zklamaní nebudou ani příznivci výrobků s logem nakousnutého jablka. Podpora Apple AirPlay nechybí. Výrobce navíc ve specifikaci zmiňuje informaci o akceptaci Spotify a Tidalu.

Obsah balení a přípojná místa

Krabice tvaru brankářské hokejky vydá soundbar, subwoofer a dálkové ovládání. Nalézáme dvojici připojovacích napájecích kabelů, HDMI kabel a dvojici baterií do ovladače. Kromě toho výrobce nádavkem přibalil jednoduchou sadu pro montáž na zeď, která se leckomu hodí. Z testovacího balení taháme ještě příručky a listiny k záruce.

1492333.jpg

Byl jsem připraven na rozměrnější soundbar, ale z druhé strany mě překvapil spíše menší subwoofer. Nejedná se o žádného kolibříka, ale přesto jsem čekal mírně většího macka. 

Vstupy.jpg

Kromě výše zmíněného Bluetooth spojení, využijete konzervativnější propojení kabely. Střední partie zad lišty pojala připojovací portál. Konkrétně vedle sebe zasunete napájecí kabel a použijete porty HDMI IN a HDMI OUT (verze 2.1 eARC – zpětný audio kanál s akceptací UHD 60p/Dolby Vision/HDR10/HLG). Zvuková zařízení spojíte taktéž skrze „optiku“. Staromilci osadí flešku do USB portu (v2.0) a nasají hudbu z ní.

Design

V duchu námi dříve představeného modelu TS8111 se plastový povrch u zvukového projektoru nekoná. Designér ho na viditelných plochách překryl černou průzvučnou tkaninou. Výraz tak ztratil na levnosti a obdržel punc honosnosti. Hospodyňky se však hned zamyslí nad údržbou podobně vyvedeného povrchu. Boky byly výrazně zaobleny. Oproti soundbaru má subwoofer černý matný plastový povrch se zdrsněním a „standardnějším“ vzhledem kvádru.

 
Soundbar Alto 8e - Dolby Atmos.JPGSubwoofer TCL Alto 8e - bassreflex.jpgSubwoofer-detail spodní části.JPG

Oba stroje nesou stříbřitý nápis TCL. Hlavní jednotka navíc nahoře vpravo doplňuje druhý stříbrný popisek – Dolby Atmos. Krom toho nalézáme sadu šedo-bíle naznačených tlačítek základního řízení. Komunikaci s obsluhou zajišťuje bíle svítící LED displej s vyobrazením až pěti alfanumerických znaků.

1492341.jpg

 Jeho svit umravníte ve dvou krocích stlačením knoflíku s piktogramem žárovky na ovladači. Displej nikterak neruší. Při reprodukci nepodává žádné informace, nesvítí žádné LED. U vypnutého stavu existují dvě alternativy. Vypnutí do pohotovostního režimu, kde plně svítí bílá dioda. Anebo Sleep Mode, jehož aktivaci prozrazuje stejná LEDka, ovšem pulzací (dýcháním). Svítivost LED při pohotovostním režimu bych ještě drobátko přivřel.

Pokračování 2 / 3

Dálkový ovladač a ovládání 

V této kapitole lze část informací převzít z předchozího článku. Celočerný polomatný plnohodnotný dálkový ovladač plastového vzhledu se výborně drží. K tomu přispívá jeho odshora i odspodu vypouklé tělo. Dvaadvacet gumových kláves poskytne obsluze kompletní, bezproblémové řízení. U některých se následně ještě využívá krátký a dlouhý stisk pro dvojici různých nastavení. Konkrétně čudlík s piktogramem žárovky, tedy řízení svítivosti pětiznakového displeje, zavolá dlouhým stiskem noční režim.

V podobném duchu, tj. po dlouhém stisknutí klávesy Bluetooth, vyzvete stroj k párování s mobilním prvkem. Středové potvrzovací OK v kombinaci s dvoutlačítkem přehrávače při více než pětivteřinovém stisku (při vypnutí) zavolá menu, kde, kromě jiného, provedete také tovární obnovu nastavení – reset.

Firemní designér posunul klaviaturu do dvou horních třetin těla ovladače. Spodní ponechal k osazení baterií a lepšímu úchopu. Ovladač není velký, avšak nejedná se ani o „kartového“ střízlíka. Směrový prstenec se střední kombinovanou klávesou přehrávače a potvrzovacím „OK“ rozesadil klávesy do dvou skupin. Ve spodní sedí usměrnění basového řádění, kdy snížení a navýšení hodnoty nese vždy samostatný button. Mezi nimi využijete skokové utlumení hlasitosti (Mute).

Soundbar a ovladač.jpg

Nad směrovým prstencem shodně dvěma samostatnými tlačítky regulujete výšky. Zbytek se nachází už vždy blíž a blíž k čelu. Nahmatáte trojici Movie, Music, TV – tři různé zvukové profily. Dále pak ve dvou řádcích USB, Bluetooth, OPT, HDMI IN, HDMI ARC  přepínače vstupů. AUX z předchozího modelu vystřídalo tlačítko Pass Thru. Poslední trojice si bere na starost řízení intenzity podsvícení displeje, vypnutí/zapnutí do pohotovostního režimu a SURR pro aktivaci/deaktivaci prostorového efektu. Hotovo.

Předmluva k testování

Systém jsem nechal po vybalení volně rozehrát. Chci tím zabránit jakýmkoliv závěrům, které by mohly být spojeny s případným projevem po montáži, kdy jednotlivé pohybující se prvky mohou být přeci jen méně ochotny se hýbat. Ač si kdo chce myslí, co chce, takový přístup rozhodně testu a jeho závěrům neuškodí.

Instalace

K instalaci toho napsat moc nemůžeme. Proč? Jedná se o velmi jednoduchý postup, který zvládne každý. Soundbar přiháčkujete k televizoru kabelem (v našem případě jako první zkoušíme HDMI s ARC) a zapojíte do elektřiny. Subwoofer připojíte jen do zásuvky. Měli byste zajistit, aby se systém byl schopen dostat do vaší Wi-Fi. Kdo využívá kupříkladu filtraci MAC adres, musí buď doplnit ručně MAC zvukového miláčka, anebo zrušit filtraci, nechat DHCP serveru přidělit IP adresu zařízení a následně filtraci znovu aktivuje. Samozřejmě si překontroluje, že MAC byla automaticky doplněna do listu. Pakliže nikoliv, zařiďte vše manuálně.

Soundbar a subwoofer TCL Alto 8e.jpg Displej.JPG

Hlavní prvek na displeji o spojení/nespojení s Wi-Fi informuje rolujícím textem. Párování se subwooferem probíhá automaticky. Obsluha nemusí zasahovat. V nejhorším případě stačí oba stroje odpojit a znovu spustit. Subwoofer na zádech přeci jen raději nese párovací tlačítko.

Jak plyne z návodu, jistou porci nastavení učiníte v rámci svého mobilního telefonu, tedy pokud vlastníte „chytráka“ s Androidem anebo konkurenčním iOS. V položkách nabídek se věnujete Google Home, respektive Wi-Fi. Tam zařídíte akceptaci TCL, jakožto reproduktoru. K nastavení není nutná znalost čehokoliv zásadního, více méně jen potvrdíte nabídnutou cestu a máte hotovo. Displej zvukového projektoru může vyhodit informaci ohledně aktualizace, kterou doporučuji přijmout. Není od věci po aktualizaci ještě provést obnovu do přepravního/továrního nastavení. V pohotovostním režimu se k němu proderete za pomoci přidržení klávesy Play/Pause/OK ovladače po dobu více než 5 sekund. Z vynořené nabídky potvrdíte Factory Reset a vyčkáte na restart systému.

Nám kompletní postavení, párování a nastavení zabralo chviličku a vše proběhlo nečekaně hladce. Základem jest ponechat prvku přístup do domácí sítě. Kdo patří k puritánům, kteří podobný vpád nechtějí, půjdou následně cestou spojení mobilu s lištou Bluetooth signálem. U něho párují mobilní zařízení s TCL8132. Párování zahájíte přepnutím na příslušný vstup (Bluetooth) a přidržením stejnojmenného knoflíku na dálce anebo těle. Úspěch bude doprovázen zvukovým signálem.

Pokračování 3 / 3

A nyní konečně o zvuku…

V prvním dnu jsem posuzoval projev z hlediska objektu příslušícího do domácího kina. Tedy součásti, do které vháním zvuk z filmů. Standardně pro TCL obsluha řídí frekvenční křivky čtveřicí profilů (Movie/Music/TV/Night). Kromě skokového přehození ještě ovládnete výšky a basy.

1492347.jpg

Vždy shodně v rámci deseti bodové stupnice (od -5 do +5) s neutrální nulou. Bohužel nelze zasáhnout do středů, stejně tak chybí klasický ekvalizér. U produktu vyšší třídy mě podobné omezení bolí. Jednoduchost je krásná, avšak uši máme každý jiné. Kdo více zapátrá, ještě dokáže potlačit surroundové efekty jejich deaktivací. Jednotlivá štelovátka zasahují do projevu a zvukové charakteristiky slyšitelně. Nejsou do počtu.

Soundbar Alto 8e ovládací prvky.JPGTCL TS8132 ovladač 2.JPG

Dovolím si vrátit se ještě k profilům. Jejich odstup má z mého pohledu velmi dobrý krok. Umí pozměnit celkový projev a skloubit právě prezentovanou hudbu s požadavky obsluhy. Komu přeci jen nesedí úplně, sáhne na naznačenou, uživatelem ovlivnitelnou basovou a výškovou linku. Jemná práce s těmito, jakožto i aktivace/deaktivace surroundových efektů projev doladí.

Při sledování filmových děl, ale také u poslechu hudby jsem rozhodně ocenil práci subwooferu, který se u každého profilu chová odlišně. Někde vstupuje do hry častěji (Movie), jinde disciplinovaně čeká a vyvěrá méně znatelně a velmi kultivovaně (TV). Úplně z jiného světa je Night, který očeše veškeré efekty a frekvence tak, aby člověk nikoho poslechem, pokud možno, nerušil. Stejně tak pochvalně se zmíním o hřejivějším, důstojném, klidném a dobře srozumitelném mluveném slovu, které nezní agresivně.

Displej Movie.jpg

Kdo však opustí rovinu filmového díla a ALTO 8e chce pozvat jako kamaráda pro prezentaci hudebních děl, přijal by v některých chvílích krapet více analytičnosti, vzdušnosti a sem tam i jiskrnosti. Svérázný písničkář s kytarou zní vhodně a akceptovatelně, pokročilý klavírista u konzervativněji zvolené skladby už přeci jen krapet sklouzává a posluchač hledá záchranu v kontrastním snížení basů a posílení výšek. Komu z vás se zvuk stále bude jevit s méně vhodnou příchutí mírné „deky“, určitě zkusí vypnout surroundové efekty.

Soundbar TCL TS8132 byl evidentně stvořen pro efektnější prezentaci. Tvrzení jsem si ověřil na vlastní slechy při odzkoušení nabídky Apple u jejich aplikace Music a přehrávání děl s prostorovým efektem blízkým Dolby Atmos. V takových vodách se ALTO 8e vyloženě rádo rochní. Tóny se ve virtuální zvukové bublině rozléhají místností v předozadním a pravolevém směru. Vše se ještě výrazně doplňuje v jejich prostupu směrem vzhůru. Osobně bych chtěl mírně posílit pravolevý stereo efekt.

Soundbar TCL 8132-ovládací prvky.jpgTCL Subwoofer-detail.jpg

Další radostné zpříjemnění všedního pracovního dne mně připravil běžný obývák s dokořán otevřeným oknem při vlahém letním večeru. K tomu technicky kvalitnější film z prostředí francouzského venkova a zvuk TCL TS8132 – Alto 8e. Pohodová společnost pro regeneraci po náročném pracovním dni. Chvílemi jsem skutečně zapomněl, kde právě sedím. Závan nenásilné příchutě letního kina se dostavil. Mlčení nastane u formátu DTS - trochu překvapivě a trochu ne. I dříve testovaná 8111 a Ray-Danz DTS formát odmítají. 

Na začátku článku jsem popsal překvapení z menší velikosti subwooferu. Jak sami zjistíte, jeho velikost nemá pro běžný obývák limitaci v příliš usedlém projevu. Kdo chce být pohlcen dunivým basem DUM DUM DUM, zklamán jednoznačně nebude. Pubertální bláznění individuálně nadopovaných basů ucítíte nejen ve vzdušném vlnobití.

Subwoofer TCL Alto 8e.jpg

Verdikt

TCL vytváří ve svých zvukových sestavách rukopis, který nesnese zásadnější kritiku. Z druhé strany tanec na tenkém ledě konkurenčního boje se vyplatí připraveným a těm, kteří chtějí svého klienta hýčkat a rozmazlovat. Konkurence nespí. Soundbar TCL TS8132 s přívlastkem ALTO 8e nemá ambice útočit na hifistická zařízení s vyšším počtem prvků a dramatičtěji zavěšenou cenovkou. I tak ale nezklame ani náročnějšího diváka, který touží posílit filmovou hudbu o lepší prokreslení, prostorový rozsah, dynamiku a vyšší hlasitost.

Poskytne vlastně všechny typy spojení, včetně těch bezdrátových. Nepláčou Androiďáci ani Jablíčkáři. Toho, kdo přeci jen chce alespoň na chvíli okusit zvuk kina v domácích podmínkách. Vše toto kupující dostává. Bohužel se, z mého pohledu, příliš drží u zemi v nabídce korekcí. Sice výrobcem předpřipravené profily mají výborné odstupňování a možnosti doladění zvuku skýtají i dostupné změny výšek a basů, ale chybí přímý zásah středů a lépe pak alespoň pěti pásmový ekvalizér.

Doladilo-li by TCL část středů a výšek, přiblíží se k hranici maximalismu za nepřekonatelnou cenu. Krok by výrazně rozhodil klid konkurence. Aktuální naladění stroje mu přiřkne „skromnější“ roli výborného společníka pro příjemný nenásilný poslech hudby a roli okouzlujícího domácího kina v kompaktním balení. Kupující neprohloupí a za svůj peníz dostane o dost víc než jen šedivý průměr.

TCL ALTO 8e (TS8132) rád vženu do povědomí potencionálního zákazníka a doporučím k pomyslnému domácímu výběrovému řízení.

TCL TS8132 Alto 8e

Cena orientační8990 Kč

Určitě si přečtěte

Články odjinud