SoundBlaster X7 a E-MU X-7: dostupné Hi-Fi nejen pro hráče

9. září 2015
TWEET SDÍLET
Na samotném zvukovém vrcholu společnosti Creative ční externí D/A převodník a zesilovač SoundBlaster X7. Ten nyní dostal odpovídající doprovod – reprobedny Creative E-MU X-7.

Creative se v poslední době snaží prosadit se i v oblasti, která byla dříve vymezena pro firmy vyrábějící Hi-Fi. Nyní se snaží nabídnout audiofilům a hráčům zajímavou sestavu. Srdcem setu je digitální zesilovač, D/A i A/D převodník a externí zvuková USB karta X7.

Klepněte pro větší obrázek

Je osazená špičkovým DAC čipem Burr-Brown 1794 s odstupem šumu 127 dB a podporou přehrávání Hi-Res audiofomátů 24bit/192kHz. Má USB konektor pro připojení k PC, Applu, nechybí NCF a Bluetooth 4.1, kodeky AAC a aptX. Zvládá sluchátka běžná, ale i audiofilská s impedancí 600 Ω, připojit můžete najednou dvoje. Lákadlem také je možnost jednoduché výměny operačních zesilovačů.

Mraky funkcí pro hravé

Povedený, zajímavý design a zároveň kompaktní rozměry umístění na stole vedle monitoru, ale parádu X7 udělá i samostatně v pokoji. X7 má vestavěný zesilovač s výkonem 2× 22 W s dodaným napájením, upgrade je možný pouhým dokoupením výkonnějšího, pak výkon vzroste na 2× 50 W. Pro připojení beden slouží kvalitní šroubovací terminály. Připojení aktivních reproduktorů 5.1 je možné také, potřebné výstupy zde máte, nicméně fanatiky prostorového zvuku upozorňuji,  že 7.1 sestavu ale už nepřipojíte. Dekodér prostorového zvuku X7 umí Dolby Digital, ale DTS ani HD formáty nezvládá, takže AV receiver v domácím kině nahradit nedokáže.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Analogový vstup je jeden, digitální také, ten doplňuje i digitální výstup. Proto se X7 hodí výborně na digitalizaci analogových nahrávek; o kvalitu se stará A/D konvertor Burr-Brown PCM4220 s odstupem S/Š 123 dB a vzorkováním až 24bit/96kHz.

Klepněte pro větší obrázek ​Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Dva kvalitní šroubovací terminály slouží pro připojení pasivních reproduktorů,
pro připojení aktivní set 5.1 zde máte dva konektory jack 3,5 mm a dvojici RCA konektorů.
USB vstup pro přímé připojení smartphonu není vzadu, ale je vidět na boku. 

Regálové reprobedny E-MU X-7 jsou navrženy přímo X7, dvoupásmové konstrukce s basreflexem vyvedeným vzad. Výškový měnič s hedvábnou kalotou má průměr 1“, středobas pak má 5 palců. Ozvučnice působí velmi poctivě, ostatně hmotnost 4,35 kg každé bedny to potvrzuje. Výrobce nabízí dvě povrchové úpravy – hnědá a červená dřevěná dýha, menší rozměry zajišťují, že se bez větších problémů vlezou na stupů vedle monitoru.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Software SBX Pro Studio

Pro maximální využití samotného SonuBlasteru X7 potřebujete software SBX Pro Studio, je k dispozici pro Windows, iOS, ale i pro smartphony Android a Apple. Nastavení připojených reproduktorů potvrzuje sladění zesilovače a reprobeden.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V menu vás čeká potvrzení, že jste připojili bedny  E-MU X-7. Pak si můžete vybrat rovnou ze tří režimů reprodukce zvuku – Energetic, Neutral, Warm. Navíc je zde možnost sestavu doplnit o aktivní subwoofer, a tak si můžete nastavit i dělicí frekvenci a určit, které basové tóny půjdou rovnou do „hrombedny“. Samozřejmostí je také přidání prostorového efektu, či úprava hlasu pomocí CrystalVoice. U Dolby Digital dekodéru si můžete zvolit dynamiku plnou, normální, nebo malou pro noční sledování filmu a samozřejmě nesmí chybět ani desetipásmový equalizér.  Počet voleb je bohatý a každý hračička se může vyřádit dosytnosti.

Hráči navíc mají možnost využít různých efektů, nechybí ani speciální Scout Mode, zvukový režim, díky kterému byste měli slyšet nepřítele na větší vzdálenost, což by hráči mělo přinést taktickou výhodu v boji. Zkrátka i pro hráče dělá výrobce maximum.

Pro hráče i posluchače hudby

Podpora Hi-Res zvuku a kvalitní DAC, zesilovač a kvalitní reprobedny – tyto dvě kombinace zajišťují spokojenost se zvukem u velkého množství i poměrně náročných posluchačů; hodně dokáže X7 vymáčknout i z kvalitních sluchátek. Zvuk je agilní, přesný, tonálně vyvážený, basy jsou rychlé, energické, vykreslení prostoru je výborné. Ve srovnání s čistými Hi-Fi audioprodukty ve stejné cenové relaci Creative nedokáže zesilovač X7 možná držet krok v dynamice přednesu a preciznosti podání detailů, na druhou stranu nabízí navíc mraky funkcí a možnost vyladění zvuku, a to vše v kvalitě, která stejně uchvátí drtivou většinu posluchačů hudby a hráčů (zejména ty, kteří před tím nic lepšího neměli).

Důležité je vědět, že SoundBlaster X7 nedokáže nahradit AV přijímač. Také pokud chcete jen čistý, kompaktní kvalitní DAC/zesilovač bez přidaných funkcí, tak X7 působí jako kanón na vrabce. Ale spolu s bednami E-MU X-7 nabízí výbornou, skvěle vybavenou a vyváženou sestavu všem, kdo nechtějí složitě řešit, co si mají pořídit k počítači, či herní konzoli, a navíc požadují skutečnou kvalitu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Bluetooth umožnuje snadné streamování ze smartphnonu, podpora Hi-Res zvuku zase dokazuje, že jde o univerzální, nadčasovou kombinaci pro hudbu, filmy i hry. Díky úpravám zvuku si každý může vybrat přesně takové podání zvuku, které mu vyhovuje. Set velmi dobře vybaveného zesilovače SoundBlaster X7 a kvalitních reproduktorů E-MU X-7 je určitě vynikajícím řešením pro hráče, kteří chtějí maximální kvalitu zvuku.

Podobně se dá tato sestava značit, jako výborná a cenově výhodná volba pro milovníky kvalitního zvuku, kteří nechtějí laborovat s výběrem vhodného D/A převodníku, zesilovače a beden. Pravověrný audiofil po právu namítne, že funkcí je moc, že zesilovač má zesilovat, nikoliv si vymýšlet a umožňovat dokonce volbu barvy zvuku. Nicméně takto levnou sestavu bude pravověrný audiofil asi stejně ignorovat, takže tím odpadá i jeho problém s příliš velkou volností co se zvuku týče.

Klepněte pro větší obrázek

Samostatný SoundBlaster X7 se prodává za cenu kolem 11 tisíc korun, bedny E-MU X-7 koupíte od 5 500 Kč do 8 000 tisíc. Nicméně například Alza nyní nabízí set za cenu 11 599 Kč. Což znamená, že velmi dobré bedny dostanete v podstatě zdarma. Podobnou sestavu na trhu za tyto peníze nenajdete, zvláště pokud vezmeme v potaz výbavu SoundBlasteru X7. Proto tuto kombinaci vřele doporučujeme.

+ agilní, vyvážený zvuk
+ výbava a funkce
+ Bluetooth, NFC čip, dva mikrofony

- nutnost dokoupit jiný zdroj pro vyšší výkon
- nenahradí AV přijímač

Externí USB/DAC/zesilovač Creative SoundBlaster X7
Reprobedny E-MU X-7

Stránky výrobce: Creative, cs.creative.com

 • výkon maximální 2x 38 W (4 Ω, dodávaný adaptér 24V/2,91A)
 • vystup: analogový 1×  RCA, bezdrátový, digitální optický, USB, microUSB, mikrofon
 • kvalita zvuku 24bit/192 kHz
 • odstup s/š 127 dB
 • Bluetooth 4.1
 • NFC: ano
 • profil Bluetooth: A2DP, multipoint
 • podporované kodeky aptX, AAC, SBC
 • software Windows, iOS, Android
 • výstupy sluchátka 1×  jack 3,5 mm, 1×  jack 6,3 mm, optický digitální
 • mikrofon 2× vestavěný
 • rozměry: 147 × 150 × 130 mm
 • příslušenství adaptér z RCA na
 • jack 3,5 mm, adaptér napájení
 • příkon 7,9 W
 • hmotnost repro: 4,35 kg
 • rozměry: 298 × 174 × 232 mm
 • repro počet měničů: 1× basový 13cm, 1× výškový 2,5cm

 

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Reproduktory, Zesilovače, Creative

Určitě si přečtěte

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Výjimeční: nový film od dvojice, stojící za celosvětovým hitem Nedotknutelní [recenze filmu]

Režijní dvojice Olivier Nakache a Éric Toledano s humorem vypovídá o vážném tématu a přibližuje nám přitom běžný denní provoz lidí, postižených autismem i těch, kteří o ně pečují.

1 Marek Čech

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10: Výborný integrovaný Hi-Fi zesilovač se síťovým přehrávačem pro náročné [test]

NAD M10 je mimořádně excelentním zhmotněním moderního Hi-Fi s až high-endovými přesahy. Není to striktní audiofilská záležitost, ale hudební radosti přinese rozhodně dost a dost. Po právu získal ocenění EISA „chytrý zesilovač“ pro rok 2019/2020.

3 Daniel Březina

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

44 Marek Čech

Dual DT-450: dobrý dostupný gramofon pro ty, kdo chtějí naskočit na vinylovou vlnu [test]

Dual DT-450: dobrý dostupný gramofon pro ty, kdo chtějí naskočit na vinylovou vlnu [test]

Dual DT-450 přináší velmi solidní protihodnotu za investované peníze - získáte pocit, že máte "kus gramofonu". Když vám navíc v rozpočtu zbude něco peněz na lepší přenosku, tak dostanete díky vibrace dobře absorbujícímu šasi opravdu dobrý základní Hi-Fi gramofon

1 Daniel Březina

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

Viděli jsme nový Shield Android TV a víme, co nabídne

S novým Shieldem jsme mohli strávit pár hodin a získat tak nejen technické specifikace, ale i pár prvních dojmů. Na trh přichází právě nyní.

29 Tomáš Holčík

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Kim Basinger, Kathleen Turner, Melanie Griffith, Bo Derek, Nastassja Kinski, Phoebe Cates, Rebecca De Mornay, Valérie Kaprisky, Sophie Marceau, Francesca Dellera, Isabelle Adjani a jejich smyslné scény ve filmech.

Marek Čech

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Pokračovatel úspěšného rodu OLEDů s precizním obrazem a fascinujícím zvukem přichází. Přiblíží své kvality alespoň na dohled k předchůdci? Nebo ho porazí o koňskou délku? Máme výsledek!

23 Alexandr Bray

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech