Spekulace: Samsung si nechá OLED panely pro televizory vyrábět u LG

Zdroj: Samsung
Spekulace: Samsung si nechá OLED panely pro televizory vyrábět u LG | Zdroj: Samsung

Před čím ještě nedávno varoval, to možná nakonec sám použije. Hned několik asijských zdrojů přišlo s informací, že prý Samsung u svého největšího rivala nakoupí OLED panely pro televizory.

Pokud se s LG dohodne, měl by od něj v druhé polovině roku nakoupit milion panelů, příští rok pak čtyři miliony, to by činilo polovinu jeho produkce, kterou přitom využívá sám a obrazovky dodává ještě pro Sony, Philips, Panasonic atd.

Pro Samsung není outsourcing cizí. U levných televizorů už využívá LCD panely od BOE, Amtranu nebo TCL, spekuluje se též o tom, že BOE bude producentem OLEDů pro jeho smartphony základních řad. Na partnerství s LG by bylo překvapivé a pikantní akorát to, že před třemi lety proti OLEDu vedl antikampaň, jak je jeho QLED (postavený na LCD) lepší, protože se nevypaluje.

Samsung se už v minulosti v OLED TV pokoušel, v roce 2013 představil první 55" model, který se už ale nedočkal nástupce a firma se soustředila jen na maloformátové obrazovky pro mobily a tablety. K obrazovkám využívajícím organické diody se vrací až nyní, kdy vyvíjí technologii QD-OLED.

Ty by měly být jednodušší na výrobu, tudíž i levnější. U QD-OLED jsou zdrojem světla modré organické diody, které pak na červenou a zelenou barvu převádí vrstvy kvantových teček. Samsung by je měl ve velkém používat příští rok, výroba ale pravděpodobně bude stačit leda tak na prémiové televizory, zatímco u těch levnějších by se mohl spolehnout na outsourcing.

PS: Ve vztazích mezi korejskými společnostmi bychom měli rozlišovat Samsung Display a LG Display coby výrobce panelů a Samsung Electronics a LG Electronics coby výrobce televizorů. Pro zjednodušení ale o firmách mluvíme jménem mateřských koncernů.

Zdroje: MTN, Etnews, TheElec via The Verge

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Potřebujete chytré funkce, nebo stačí televizor bez nich? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě se neobejdete bez podpory DVB-T2. Pomůžeme vám našimi články s radami, tipy a novinkami.

Doporučujeme redakční výběry televizorů:

Témata článku: Televizory, OLED, LG, Samsung, QD OLED

Určitě si přečtěte

15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

Když se chcete podívat na povedený film zdarma a česky, nemusíte "pirátit". Vybrali jsme 15 filmů, které najdete na YouTube či Seznam.cz, jsou zcela zdarma a přitom určitě stojí za shlédnutí. Najdete zde zástupce více žánrů, takže si určitě vyberete (a případně rozšíříte rozhled).

20 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Filmy zdarma
HBO Max přijde do Evropy ještě letos. Oproti HBO Go to bude velký posun

HBO Max přijde do Evropy ještě letos. Oproti HBO Go to bude velký posun

20 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
HBO MaxHBOFilmy on-line
25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

15 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Ředitel České televize by chtěl zvýšit koncesionářský poplatek na 150 Kč

Ředitel České televize by chtěl zvýšit koncesionářský poplatek na 150 Kč

246 Lukáš Václavík

Lukáš Václavík
Česká televize