Spekulace se vracejí. LG bude vyrábět OLED panely pro Samsung, tvrdí Reuters

Spekulace se vracejí. LG bude vyrábět OLED panely pro Samsung, tvrdí Reuters

Před pěti lety Samsung zahájil tvrdou kampaň proti LG, když se v reklamách vysmíval technologii OLED kvůli vypalování obrazu. Lidé měli nakupovat jeho QLED, což je a byla jen další evoluce LCD. To bylo pokrytecké už kvůli tomu, že Samsung OLEDy využíval u menších obrazovek mobilů a tabletů.

Postupně je ale dostal také do notebooků a dnes už vyrábí také velké televizory. Nedávno dorazila druhá generace. A situace se obrátila. Teď se LG vysmívá Samsungu, že se jeho OLEDy vypalují mnohem hůř. Odkazuje se na dlouhodobé testy Rtings, které ale srovnávají nejnovější panely od LG a první generaci Samsungu.

Jenže aby toho nebylo málo, LG má Samsungu dodávat panely do budoucích televizorů s úhlopříčkami 77 a 83 palců. Tvrdí to alespoň zdroje blízké agentuře Reuters. V prvním roce má LG dodat 2 miliony panelů, v dalších 3 miliony, pak 5 milionů. Samsung prý chce konkurovat levnějším čínským značkám a sám nemá dostatek výrobních kapacit. Jak už to tak bývá, ani jedna ze stran nechtěla tyto spekulace komentovat.

Není to ale poprvé, kdy se o možné spolupráci mluví. Totéž se řešilo před dvěma lety a ke spolupráci evidentně nedošlo. Samsung navíc stále tvrdí, že jeho technologie je lepší.

Obě se totiž liší, ač využívají obrazovku tvořenou organickými diodami. LG ji nazývá WOLED a spočívá ve vrstvě bílých diod, které pak se pak pomocích barevných filtrů převedou na červenou, zelenou a modrou, přičemž čtvrtý subpixel zůstane čistě bílý pro zvýšení jasu.

Samsung má QD OLED, kde jsou vespod modré diody, které se na červené a zelené převádějí pomocí kvantových teček. Má jí o výrobně levnější a odolnější technologii, navíc umožňuje dosahovat vyšších jasů, tradiční bolístky OLEDů. Papírová srovnání ale vždy kulhají a rozdíly se mohou s každou generací panelu měnit.

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud