Spider-Man: Daleko od domova – školní výlet po Evropě se zastávkou v Praze [recenze filmu]

5. července 2019
TWEET SDÍLET
Režisér Jon Watts propojuje žánr teenagerské romantické komedie se superhrdinskou akcí. Do nesmělého namlouvání v rámci školního výletu po Evropě tak vstupují monstra neznámého původu.

Plusy

 • Daleko od domova sází na podobné ingredience jako první díl Homecoming, přičemž středoškolská linie nesmělého sbližování Petera Parkera a MJ působí opět výrazněji než ta akční.

Minusy

 • Digitální bitky jsou dobře zvládnuté, ale ničím překvapivé.
7/10
Hodnocení

Za sedmnáct let série o Pavoučím muži vystřídala tři představitele. Tobey Maguire si ho zahrál v trilogii v režii Sama Raimiho v letech 2002 - 2007, Andrew Garfield ve dvojici filmu z restartované Amazing série a před dvěma lety přišel další reboot, tentokrát ukotvený v rámci marvelovského universa MCU.

Dovětek za Endgame

Studio Sony uzavřelo s Marvelem dohodu, že vznikne nová řada s novým představitelem Pavoučího muže, jež nebude navázána na předchozí dvě řady, ale naopak propojena s hrdiny z universa MCU. Spider-Mana zde hraje Tom Holland, který svým účinkováním v této roli překonal své dva předchůdce.

Poprvé se objevil ve filmu Captain America: Občanská válka, kde se v ideovém střetu Kapitána Ameriky a Iron Mana, točícího se kolem otázky Kdo bude hlídat hlídače, postavil na stranu druhého jmenovaného. O rok později už přišel jeho samostatný film s podtitulem Homecoming, který nebyl vzhledem k předchozím řadám s jinými představiteli klasickým originem, ale navazoval už na události z Občanské války.

A tak jako se každý z tvůrců v rámci MCU snaží jednotlivým komiksovým látkám vtisknout trochu jiný žánrový kabátek, i režisér Jon Watts se rozhodl zkombinovat model teenagerských středoškolských komedií se superhrdinskou akcí. Peter se v jedničce osměloval při kontaktu s něžným pohlavím a současně se snažil zachránit město New York. Dělal přitom chyby, které se pak snažil napravovat.

Účinkoval i v Infinity War a Endgame, tedy trojce a čtyřce Avengers, přičemž jeho druhý samostatný film Daleko od domova je jakýmsi dovětkem právě za posledními dvěma díly Avengers, především pak za Endgame.

Tíha odpovědnosti

Zavádí nás do světa po odražení útoku Thanose, který se potýká se ztrátou klíčových figur tohoto universa, tak je představily tři fáze jeho budování. Daleko od domova je posledním filmem třetí fáze a stává se jejím epilogem.

Příběh se tak dotkne otázky, co se světem udělalo to, že v něm nejdřív polovina obyvatelstva zmizela a pak se znovu objevila, ale hlubší vykreslení tohoto stavu stojí spíš v pozadí toho, jak na tuto situaci reaguje Peter Parker (Tom Holland). Ten se musí vyrovnat se ztrátou otcovské figury v podobě Tonyho Starka i s tím, že právě od něj se očekává, že převezme jeho úlohu.

Peterovi Tony Stark chybí nejen jako mentor, přítel a otcovská figura, ale i jako někdo, kdo korigoval nebo napravoval jeho přešlapy. Teď je na to šestnáctiletý středoškolák sám a cítí, že dostát superhrdinskému poslání a vyrovnat se přitom svému učiteli nebude vůbec jednoduché. Je to obrovská zátěž, kdy je na teenagera kladena zodpovědnost za osud lidstva.

Monstra, ohrožující Evropu

Peter přitom chce žít jako jeho vrstevníci a dvoutýdenní exkurzi po Evropě se spolužáky a učiteli bere jako příležitost, jak se odpoutat nejen od myšlenek na smrt jeho mentora, ale i jak se více sblížit s Michelle Jones (Zendaya).

V rámci školního výletu navštíví Benátky a během cesty v televizi pozoruje, že se v Evropě děje něco divného. Co by to mohlo být, zjišťuje, když ho v hotelovém pokoji navštíví Nick Fury (Samuel L. Jackson), jehož telefonáty dlouho ignoroval. Seznámí se spolu a Fury ho hned pověřuje důležitým úkolem.

V Evropě se objevila čtyři monstra z jiné dimenze, která způsobují přírodní katastrofy a destrukci napříč kontinentem. Jedno je vodní, druhé ohnivé, další z písku a kamene. Hydron (pán vody), Magnum (pán země), Hellfire (pán ohně) a Zephyr (vládkyně větru) jsou součástí týmu elementálních monster.

Zneškodnit se je snaží iluzionista Quentin Beck alias Mysterio (Jake Gyllenhaal), který ovládá základy robotiky a chemie a vládne i hypnózou. Umí tak za pomocí magie ovládnout nejen přírodní živly a pokročilé technologie, ale i lidskou mysl. Peter mu má být nápomocen v odhalení původu těchto monster a jejich zneškodnění. Od Furyho proto dostává jeden ze Starkových vynálezů, brýle s umělou inteligencí, které mu v tom mají být nápomocny.

A tak i když se Peter zdráhá přijmout na sebe superhrdinskou roli jeho mentora a radši by vyjevoval své city MJ, okolnosti ho donutí dostát svému údělu. Zvlášť za situace, kdy se v Benátkách ocitají v ohrožení vodním monstrem jeho spolužáci.

Nesmělé namlouvání

Ve filmu se tak proplétají dvě linie a s nimi i dva žánry, nebo možná tři, když vezmeme v potaz, že veškeré dění se odehrává v rámci road tripu po Evropě a tedy žánru road movie. Tím prvním je teenagerská romantická komedie nebo komedie o dospívání.

Peter Parker chce v Evropě zapůsobit na MJ a činí tak romantickým, nesmělým způsobem, který díky oběma představitelům a jejich vzájemné chemii působí velmi sympaticky. A také humorně. Jejich sbližování totiž neustále narušují nějaké okolnosti, které ho znemožňují. Od špatně vybraného místa v letadle, přes konkurenta v lásce v podobě dalšího spolužáka, až po to, že je jim jen málokdy dopřáno být o samotě.

Pomoci by mu mohl při realizaci namlouvání jeho nejlepší kamarád Ned (Jacob Batalon), ale ten sám je ve víru milostného vzplanutí k Betty Brant (Angourie Rice), což vytváří spoustu komických momentů. Románek s Happy Hoganem (Jon Favreau), k Peterově nelibosti, zažívá i jeho sexy teta May (Marisa Tomei), takže žánr romantické komedie tu má více aktérů.

Poměrně významný prostor v rámci něho dostávají i další Peterovi spolužáci a učitelský doprovod, jenž pro žáky v různých městech Evropy vymýšlí program, který rozjíveným teenagerům tak úplně nesedí. Například návštěvu muzea nebo opery.

Eurotrip se zastávkou v Praze

Těch evropských zemí a měst a metropolí v nich, které v rámci své školní cesty navštíví, je hned několik a vedle Benátek, Berlína, Holandska a Londýna je to i Praha. V každém z těchto měst svede Spider-Man a Mysterio souboj s některým z monster. V Benátkách s tím vodním, v Praze s tím ohnivým a tak dále.

V Praze navštíví žáci Festival světel a představení Čertovy stěny a o souboji s monstrem v televizi informuje moderátor České televize Michal Kubal. Tvůrcům tyto zastávky zároveň umožňují prodat turistické a architektonické skvosty daných měst, jako je v Praze Karlův most, Rudolfinum, Obecní dům, Kampa nebo Divadlo na Vinohradech. V České republice se natáčelo i v Liberci, kde vznikla scéna z Festivalu světel.

Na Karlově mostě Peter sděluje MJ i zásadní informaci o své identitě, s níž se pak v průběhu vyprávění pere. Napětí mezi jeho soukromým životem a tím superhrdinským, který se snaží utajit, je zdrojem i mnoha vtipných narážek ze strany jeho spolužáků.

Digitální bitvy s tajemstvím jejich původu

V příběhu ale Peter není jediný, kdo skrývá svou pravou identitou, čímž se dostáváme od romantické linie k té superhrdinské. Znalci komiksových předloh jistě tuší, jak je to s postavou Mysteria, jeho minulostí, působením v rámci Stark Industries a jeho schopnostmi vytvářet holografické iluze. Akční scény tak pracují s hrozbou, jejíž charakter je nám postupně odhalen. Mají podobu digitálních bitek s monstry a právě schopnosti Mysteria jsou pro ně klíčové.

Digitální bitky jsou dobře zvládnuté, ale ničím překvapivé, mnohem víc režisér Jon Watts sází na postavy a jejich romantickou i zábavnou interakci. Potitulkové scény jsou dvě, přičemž ta první naznačuje, kam by se dále mohl vyvíjet Spider-Manův příběh a ta druhá totéž plní v rámci marvelovského universa. Obě jsou zároveň dost pevně spjaty s příběhem film, takže určitě neodcházejte předčasně z kina.

Daleko od domova sází na podobné ingredience jako první díl Homecoming, tedy na kombinace superhrdinské akce a teenagerské romantické komedie, přičemž středoškolská linie nesmělého sbližování Petera Parkera a MJ působí opět výrazněji než ta akční. Tu oživuje poznání původu elementálních monster a tajemství, spjaté s mistrem iluzivních kouzel Mysteriem.

Svěží nádech dodává tomuto dílu i to, že se v něm z New Yorku vydáváme do Evropy, kde lokace, včetně těch pražských, přispívají k rozmanitosti bitevních soubojů. Jde tak o sympatický letní blockbuster, který má šanci oslovit vícegenerační publikum rodičů i jejich dětí.

Spider-Man: Daleko od domova

 • Žánr: komiksová adaptace
 • Původní název: Spider-Man: Far from Home
 • www.spidermanfarfromhome.movie/
 • USA, 2019
 • Scénář: Chris McKenna, Erik Sommers
 • Režie: Jon Watts
 • Hrají: Tom Holland, Jacob Batalon, Zendaya, Jake Gyllenhaal, Marisa Tomei, Angourie Rice, Hemky Madera, Numan Acar, Samuel L. Jackson
 • Distribuce: Falcon
 • Distribuční premiéra v ČR: 04. 07. 2019

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze, Recenze filmů, Sci-fi, Trailer


Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo: Nejlepší filmy legendárního francouzského herce

Jean-Paul Belmondo natočil téměř osm desítek celovečerních filmů. Vybrali jsme z nich ty nejlepší. Vycházeli jsme z mnoha žebříčků, hodnocení a přidali i trochu vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

EISA: nejlepší televizory, projektor a multimediální přehrávač pro rok 2021/2022

I letos se všechny velké akce a veletrhy se spotřební elektronikou zrušily, ale vyhlášení nejlepších produktů dle asociace EISA jsme se dočkali. Podívejte se, co EISA považuje za to nejlepší.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Recenze televizoru Samsung QE65QN95A. Nejvyšší 4K model s MiniLED podsvícením je výborný

Do redakce připlul kapitální kousek. Vlajková loď Samsungu v rámci 4K/UHD LCD televizorů vylepšená o mini LED podsvícení. O tomto modelu sám výrobce píše jako o jeho „nejvýkonnějším 4K televizoru“. A co napíšeme my?

Alexandr Bray
miniLEDRecenzeTestLCD a LEDSamsungTestyTelevizory
Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Redakční výběr: 23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

12 vánočních tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět