11
Fotogalerie

Špinavý trik: recenze filmu

Deset nominací na Oscara, skvělá herecká souhra a pečlivá retro atmosféra zdobí toto vyprávění o komplotu, který se začne hroutit a o jeho aktérech, kteří už umí jen předstírat.

Hvězda amerického scenáristy a režiséra Davida O. Russella (Tři králové, Mám rád Huckabees) stoupá strmě vzhůru a filmová akademie to reflektuje. Fighter ze sedmi oscarových nominací proměnil dvě, pro herce ve vedlejších rolích Christiana Balea a Melissu Leo. Terapie láskou z osmi nominací jednu pro herečku v hlavní roli Jennifer Lawrence.

Jeho novinka Špinavý trik má deset nominací, tedy spolu s Gravitací nejvíc. A už teď sbírá všemožné profesní ceny, jež jsou vždy ukazatelem, kdo by na letošních Oscarech mohl zabodovat. Ostatně zisk tří Zlatých glóbu pro nejlepší komedii a herečku v hlavní (Amy Adams) a vedlejší (Jennifer Lawrence) roli naznačuje, jak by letošní oscarové klání mohlo dopadnout.

Gravitace bude zřejmě bodovat v technických kategoriích a možná i v té režijní a hlavní zápas o film roku se pak strhne mezi dramatem 12 let v řetězech a právě Špinavý trikem. V hereckých kategoriích to bude možná nejnapínavější, protože tam se o slovo k výše zmíněným přihlásí ještě neustále sjetý burzián Leonardo DiCaprio ve Vlkovi z Wall Street a dvojice Matthew McConaughey, a Jared Leto v Klubu poslední naděje.

Arabský podvod

Dějově se David O. Russell ve Špinavém triku vrací na přelom sedmdesátých a osmdesátých let, konkrétně do roku 1978. Ve scénáři, na němž spolupracoval s Ericem Singerem (International), se inspiruje skutečným případem úplatkářského skandálu, jemuž se kvůli nastrčené postavě arabského šejka začalo přezdívat „Arabský podvod“.

Šlo tehdy o to, že FBI s pomocí profesionálních podvodníků narafičila korupční past, do níž se chytlo několik kongresmanů. Ti za úplatu přislíbili zajištění urychleného získání občanství pro arabského šejka, který investici v jejich zemi podmiňoval právě ziskem amerického občanství.

Obchodníci s deštěm

Na podkladě tohoto případu scenáristé vytváří zcela fiktivní příběh. Seznamují nás v něm s vychytralým podvodníkem Irvingem Rosenfeldem (Christian Bale), který se na východním pobřeží USA seznámí se Sydney Prosserovou (Amy Adams), která mu naprosto učaruje.

11f09852-ebfc-4aa1-8cec-47014a2a670b_DORP_04384FD_rV3.jpg 2aa9a5e4-1731-4f00-8fb3-db76d294c0bf_DORP_00110_r.jpg
 

Irving je majitelem sítě čistíren a k tomu se ještě živí prodejem padělaných uměleckých děl. Sydney se představí jako Angličanka se šlechtickými kořeny. Stanou se milenci a společně rozjedou byznys, spočívající v slibování půjčky peněz v londýnských bankách, na něž má atraktivní Sydney jako finanční expertka konexe. Od zákazníků vezmou pět tisíc dolarů za zprostředkování, které dotyčný, stejně jako půjčku pak už nikdy neuvidí.

Jejich podnikání se útěšně rozvíjí, než mu zarazí tipec agent FBI Richie DiMaso (Bradley Cooper), který se vydává za jednoho z jejich klientů. Sydney, která od něj šek přebrala, skončí ve vazbě a agent tak může na dvojici lépe zatlačit.

Riskantní plán

Richie slíbí oběma svobodu a to, že se jejich podvodné jednání nebude dál rozmazávat, když jemu jako profesionálové pomůžou s jinou lstí, která má pomoci načapat starostu města v New Jersey Carminea Politoa (Jeremy Renner) při přebírání úplatku.

Milenci na nabídku, která se neodmítá, přistoupí a akce se rozjede. U ambiciózního Richieho, který cítí, že na tomto případu by se mohl profesně takzvaně udělat, ale platí, že s jídlem roste chuť a tak začne své dva vazaly nutit do čím dál riskantnějších operací.

3f80f9ac-1d61-4cb0-974e-20bccb912dff_DORP_04354FD_r.jpg 8dcc8ee8-b6f8-4bcd-b757-a0cf5c7bcd92_DORP_02704FD_r-1-.jpg

Najednou už nejde jen o starostu, ale i kongresmany. Richie je ve svém plánu čím dál smělejší a vymyká se dohledu svých nadřízených. Do hry je vtáhnuta mafie, představovaná obávaným bossem Victorem Tellegioem (Robert De Niro) a narůstá do epických rozměrů, které už nikdo není schopen moc regulovat. Začíná se víc improvizovat, což logicky ty prozíravější vede k tomu, že začnou hledat cestu, jak z této šlamastyky zavčas vycouvat ven.

Variace na Podraz i Dannyho parťáky

Pokud by se vám z dějového nástinu zdálo, že se David O. Russell pokouší o jakousi variaci na Podraz nebo Dannyho partáky, jen s politickým zabarvením, nebudete daleko od pravdy. Russellova ambice je ale o něco vyšší než přijít s čistokrevnou žánrovou krimi komedií a pokud znáte jeho předchozí filmy, tak víte, že se snaží žánrové vzorce vždy o něco ochutit nebo obohatit.

Tři králové v jeho podání nebyli čistokrevným válečným dramatem, Fighter tím sportovním a ani Terapie láskou není jen obyčejnou romantickou komedií. Vždy klade velký důraz na vztahové a charakterové vykreslení postav v jeho filmech a v případě Špinavého triku tomu není jinak.

a2f137cf-2052-4163-9c2f-3aebf0d642a8_DORP_03810FD_r.jpg a775bc7c-039d-4d8e-9563-9c8399561951_DORP_02188FD_rv3.jpg

Přesto zde najdeme vyloženě zábavné etudy, jak vystřižené právě z Dannyho parťáků. Například když se hispánský (kvůli barvě kůže) kamarád Richieho vydává za arabského šejka, ale neumí přitom arabsky, což se vyjeví při jeho rozhovoru s hrozivým mafiánem, který překvapivě umí.

Nebo když si Irving důmyslně lepí svůj příčesek, Richie si kudrnatí vlasy natáčkami a jeho nadřízený Stoddard Thorsen (Louis C.K.) se mu snaží dovyprávět historku na pokračování, o níž se Richie domnívá, že má nějakou analogii k jeho vztahu vůči němu.

Všichni něco předstírají

Ve stínovém světě, plném podvodů, fíglů, manipulací, lhaní a tajných her, totiž všichni něco předstírají. Režisér nám nastíní velmi zevrubně jeho mechanismy, které nás mají připravit na závěrečnou pointu, která je z rodu těch překvapivých jen pro ty, kteří neumějí tyto „dokonalé triky“ nebo „nečekané zvraty“ prohlédnout.

Zároveň nechává skrze jednání postav problesknout smutek ze světa, v němž už není nic opravdového, včetně vztahu dvou lidí. Vztah Irvinga a Sydney je spíš účelový a rozrůstá se na víceúhelník, když do něho vstoupí Richie a především Irvingova žena Rosalyn (Jennifer Lawrence), která v něm byla vlastně ještě před jeho začátkem.

bf428e45-4510-4ad8-90a5-1890cbdd57af_DORP_02731FD.jpg d38d5440-515f-4755-893b-6a573f42d51d_DORP_03202FD.jpg

Hysterická, impulsivní a nevypočitatelná Rosalyn Irvingem manipuluje nejen skrze svou ženskou živočišnost, jíž se nehodlá Irving vzdát, ale především prostřednictvím jejího syna, ke kterému její manžel, ač není jeho, přilnul. Upovídaná a znuděná panička v domácnosti, která si ráda upije, se do celého komplotu dost nešťastným způsobem zaplete a ovlivní jeho průběh směrem, na který musí ostatní postavy nějak reagovat.

Nejen vztahy, mezi něž patří i ten důvěrně přátelský, který se rozroste mezi Irvingem a starostou, ovlivňují průběh tohoto švindlu a komplikují ho. Narušuje ho i samotná charakterová podstata postav, kteří jsou do něj zapleteni. Richie nezvládá své ambice a je čím dál agresivnější, naopak Irving pod tíhou okolností ukazuje svou soudnější a pragmatičtější tvář.

Scénář se na vzájemné vztahy ústřední čtveřice, či pokud bychom brali i starostu pětice, zaměřuje a ukazuje jejich proměnlivost pod tíhou toho, jak se jim hroutí půda pod nohama a oni jsou nuceni čím dál víc kličkovat.

Ozkoušená sestava

Herci, kterými se režisér obklopil, umí tyto jemné valéry vzájemných vztahů výborně odlišit a jsou pro film tím největším trumfem, což dokazuje mimo jiné i to, že ústřední čtveřice byla na Oscara nominována komplet.

Se všemi čtyřmi už David O. Russell v minulosti spolupracoval a dva z nich dovedl k Oscarům. Christiana Balea za Fightera a Jennifer Lawrence za Terapii láskou. V ní jí byl partnerem Bradley Cooper, naopak ve Fighterovi si přítelkyni Marka Wahlberga zahrála právě Amy Adams.

d3cf4bc3-6d00-4d8a-b12a-c4077c14724a_DORP_03295FD_r.jpg DORP-01921-rv4-jpg_182539.jpg

Pokud bych měl tipovat, tak při letošním oscarovém večeru v silné konkurenci nezíská Oscara nikdo ze zmíněné čtveřice, to ale nijak neumenšuje radost z jejich výkonů.

Christian Bale zde předvádí další ze svých fyzických proměn. Pro Fightera výrazně zhubl, nyní se naopak naparuje jako obtloustlý vychytralec s přehazovačkou, nad kterého není radno se povyšovat. Bradley Cooper baví tím, jak se mu hroutí jeho dokonalý plán, v důsledku čehož se vybarvuje prudkost jeho povahy.

Amy Adams v sobě nese smutek holky ze zapadákova, která se snaží nějak přežít. Proto si propůjčuje masky různých identit, od nichž odvádí pozornost svými odvážnými výstřihy. Zábavnou královnou večera se pak stává Jennifer Lawrence v roli ne moc bystré, ale o to aktivnější manželky, která svého muže drží v šachu střídáním plačtivých a cynických vyděračských etud.

Hereckou souhru ústřední čtveřice pak doplňuje Jeremy Renner v úloze starosty a Robert De Niro, který nám dá ve velice krátkém časovém úseku pocítit něco z mrazivého mistrovství svých dřívějších rolí mafiánských bossů.

Pečlivé retro

Postavy jsou skvěle zahrané, ale brzdí je pomalejší tempo vyprávění, které způsobuje, že vám stopáž oproti jiskřivému Vlkovi z Wall Street bude připadat naopak subjektivně delší. Když už je řeč o této makléřské fresce, na režii Špinavého triku je hodně znát, že by se David O. Russell prostřednictvím něj chtěl přiblížit epickému stylu Scorseseho děl typu Casino.

Dělá pro to hodně. Retro je pečlivě vyvedené a vypadá opravdu jako z konce sedmdesátek. Kostýmy, účesy, soundtrack či kamerový způsob snímání, který obrazům dává jistou vzdušnost a volnost.

Přílišná oscarová žádostivost

Vše věrně navozuje dobovou atmosféru, do níž Russell zasazuje příběh, kterému neumí dát větší šťávu. Možná i proto, že se nemůže nebo nechce rozhodnout, v jakém žánrovém módu vlastně vyprávět. Mixu komedie, kriminálky, vztahového propletence, dramatu a politické satiry chybí ostřejší hrany, které by nám umožnily ho přijmout jako něco víc než zábavnou rošádu v duchu Podrazu nebo Dannyho parťáků.

Oproti nim Špinavému chybí ona bezstarostná a elegantní blazeovanost, kterou v sobě oba tyto filmy mají. David O. Russell se jí snaží nahradit snahou o sofistikovanost a hlubší přesah díla, ale ne moc mu to vychází.

DORP-03702FD-jpg_182540.jpg

Pokud by se měl letos Oscar za nejlepší film roku ocitnout v jeho rukou, nebyla by to ta nejlepší volba. Loňský Oscar pro Argo ale naznačil, že šance pro podobný typ snímků, které z historických událostí dělají nadsazené žánrové šarády tu je.

To ale neznamená, že byste se měli této podrazové retro podívané, kde se každý snaží přechytračit každého a ono to moc nevychází nebo se spíš v důsledku toho celý plán hroutí, vyhnout. Naopak, jde o inteligentní záležitost se skvělou hereckou souhrou všech zúčastněných a věrnou dobovou atmosférou, které možná nejvíc ubližuje její až přehnaná ambicióznost sáhnout si po oscarových soškách.

Špinavý trik
 

 • Žánr: krimi komedie
 • Původní název: American Hustle
 • www.americanhustle-movie.com/site/
 • USA 2013
 • Scénář: Eric Warren Singer, David O. Russell
 • Režie: David O. Russell
 • Hrají: Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Christian Bale, Amy Adams, Jeremy Renner, Michael Peña, Louis C.K., Elisabeth Röhm, Robert De Niro, Jack Huston, Shea Whigham
 • Distribuce: Falcon
 • Distribuční premiéra v ČR: 23. 01. 2014
   

AVmania.cz hodnotí
Film 8
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud