Špión: recenze filmu

7. června 2015
TWEET SDÍLET
Sebeparodický macho agent Jason Statham a těžkopádná Melissa McCarthy v komediální variaci na bondovské příběhy.

Také se vám stýská po starých bondovkách z před craigovského období? Pak vás určitě potěší autorská novinka dvaapadesátiletého amerického režiséra Paula Feiga, v níž opět spojil své síly s herečkou Melissou McCarthy. Ta se objevila v jeho předchozích komediích Ženy sobě a Drsňačky.

Brosnanovský model bondovek

Pokud je znáte, od jejich třetí spolupráce jste asi mnoho nečekali. Špión, nebo příhodnější název by možná byl Špiónka, ale překvapuje tím, jak se režisérovi podařilo vrátit do hry to, co máte rádi na bondovkách z devadesátých let, kdy sérii kraloval Pierce Brosnan. Tedy nadsázku a eleganci, ve spojení s dynamickou akcí, která má zabránit zničení světa.

Matthew Vaughn nedávno v Kingsmanovi vzdal hold bondovkám ze šedesátých let, Paul Feig se posouvá o tři desítky let dál. A je vidět že styl tehdejších dobrodružství agenta 007 má dokonale v malíku. Co do stavby vyprávění i jeho formy.

Od akčního rozjezdového prologu a stylových titulků s jednající ženskou siluetou se dostáváme k rozehrání klasického modelu bondovských špionských dobrodružství. Máme tu poradu v centrále tajné služby, speciální „hračky“ z dílny zdejšího Q i plán, jak zabránit padouchovi ženského rodu ve zničení světa.

To obnáší cestování po evropských metropolích jako je Paříž, Řím a Budapešť. Dlužno dodat, že všechny tyto lokace, ať už jde o římské casino nebo pařížské kavárny, zastoupila Budapešť. Umožnila to její rozmanitá architektura, stejně jako její okolí a další místa (Balaton). Maďaři tu dokonale zužitkovali systém filmových pobídek, o němž se mluví, že by měl být lépe využíván i u nás.

Genderově proti zažitým představám

Režisér bondovský koncept genderově ozvláštňuje tím, že hlavním hrdinou není elegantní sexistický dinosaurus, který působí jako relikt studené války, ale nemotorná žena ve středním věku, která představuje dokonalý protipól ke všem našim zažitým představám o tom, jak by měl takový neohrožený agent vypadat a jednat.

Z tohoto paradoxu pak režisér vytěžuje většinu humorných situací a gagů. Nespoléhá se ale jen na něj a hlavní hrdinku nechává v rámci její mise procházet jistým vývojem. Z kancelářské myšky, která sloužila jako „přítelkyně na telefonu“ agenta Bradleyho Finea (Jude Law), se postupně proměňuje v agentku, která obstojí i v terénu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Své protivníky ale Susan Cooper (Melissa McCarthy) odrovnává jinými prostředky než její mužští kolegové. Nespoléhá se tolik na sílu, mrštnost nebo přesnou mušku, ale spíš na vyjednávací taktiku, improvizaci a schopnost infiltrace. Ta je realizována skrze množství převleků a identit, jež dávají herečce širokou paletu, jak si pohrát s různými ženskými archetypy (diblík, stará panna). Včetně militantní feministky, kde se v této poloze přibližuje svým dřívějším rolím.

Susan si nehraje na žádného super agenta s povolením zabíjet, naopak využívá toho, že ji soupeři podceňují a ráda hraje na city. Při pohledu na krev zvrací, nezastírá, že má trému, erotické přitažlivosti také využít nemůže a tak sází na to, co je jí vlastní. Její vyřídilka totiž spolehlivě odrovná skoro každého, včetně machistického agenta Ricka Forda (Jason Statham), který se jen obtížně smiřuje s tím, že na misi byla vyslána ona a ne on.

Centrála CIA tak ale rozhodla za situace, kdy protivník, tedy dcera nedávno zesnulého obchodníka se zbraněmi Rayna Boyanov (Rose Byrne), zná nejen identitu všech agentů v terénu, ale chystá se i zpeněžit dědictví po otci v podobě malé jaderné bomby. Rayna zapříčinila, že Susan už nebude pro Bradleyho Finea vykonávat analytickou práci a tak její odhodlání vydat se do terénu získává i osobní rozměr.

Feministický podtón

V tom, jak se Susan postaví nejen šovinistickému kolegovi, ale i sexy záporačce v upnutém korzetu, v němž vypadá jak cvičitelka delfínů, je cítit silný feministický podtext celého vyprávění. Dochází k typovému a genderovému převrácení modelu klasických špionážních nebo agentských dobrodružství, pomocí něhož se režisér pouští do zábavného komentáře k nerovnoměrnému postavení mužů a žen v zaměstnání a společnosti obecně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Susan obdivně vzhlíží k agentovi Fineovi, s nímž si vysní neexistující vztah. Jako analytička ho jistí od kancelářského stolu s počítačem, stává se jeho očima a ušima, ale příležitost pustit se do akce nedostane. Ta se jí naskytne, až když centrála usoudí, že po stopách obchodníků se zbraněmi se má vydat ta nejméně pravděpodobná osoba.

Přehlížená ošklivka, navyklá na podřízené postavení vůči dominantnímu mužskému světu, získává v průběhu akce na sebevědomí a s tím se zlepšují i její schopnosti. Neohrabaná „teta“, která je limitovaná svou těžkopádností, v souboji s pánvičkami ukáže, že ji není radno podceňovat.

Sebeparodický Jason Statham

Její síla ale tkví především v jejích peprných průpovídkách, narážkách a nadávkách, jimiž častuje své protivníky. Jiskřivé slovní přestřelky nikdy nesklouzávají do trapnosti, naopak vyměšovací humor, kdy hlavní hrdinka zvrací při pohledu na krev, mohli tvůrci vynechat.

Pokud jste Melisse McCarthy nemohli dosud přijít na chuť, tento film by to mohl změnit. Režisér jí dobře napsal roli a obklopil ji hereckými kolegy, s nimiž rozehrála bláznivou komedii, plnou gagů a hlášek, dotažených až do absurdních otáček.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Přesně takové roztáčí Jason Statham v roli agenta Ricka Forda, který se pouští do pátrání po jaderné náloži na vlastní triko. Jeho historky z tajných operací o tom, jak si musel uříznout ruku a pak si ji sám i přišít, ve spojení s drsným kukučem, jsou na filmu tím vůbec nejlepším. Britskému herci tahle sebeparodická poloha, kdy s vážnou tváří a bez stop pochybností o tom, že vše, co říká, je pravda, nesmírně sluší.

Komediální talent prokazuje i Jude Law, hlavní záporačka Rose Byrne, nesmělá kamarádka Susan v podání Mirandy Hart, která chce sbalit rapera 50 Centa a vlastně celé osazenstvo. Jen u Jasona Stathama to bylo překvapivější.

Neošizená akční složka

Bondovský mustr, který je ze strany tvůrců ironicky a (sebe)parodicky pootáčen, by ale dobře nefungoval bez toho, kdyby byl film ošizen ve své akční složce. A i zde je třeba režiséra pochválit, protože eRkový rating mu v realizaci bitek rozvázal ruce, zvraty se vrství v dynamickém rytmu a na komediální žánr působí snímek docela drsně.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Dvouhodinová stopáž je možná trochu nadnesená, v důsledku čehož trpí závěrečná půlhodina, ale i tak je třeba konstatovat, že Špión je velké překvapení, které málokdo čekal. Gagy a hlášky jsou dobře vypointované, lokace působí atraktivně, má to akční švih a nechybí i genderově-feministický komentář k žánru agentských špionážních dobrodružství.

Příště si chce režisér touto optikou posvítit na Krotitele duchů, kteří budou mít ženské osazenstvo. K pokračování je nakročeno i ve Špiónovi a tahle „vyhlídka na vraždu“, když zůstaneme u názvů bondovek, se jeví ve světle originálu jako mírně optimistická. Kdo by to od filmu s Melissou McCarthy čekal?

Špión

  • Žánr: špiónská komedie
  • Původní název: Spy
  • www.foxmovies.com/movies/spy
  • USA 2015
  • Scénář: Paul Feig
  • Režie: Paul Feig
  • Hrají: Melissa McCarthy, Jason Statham, Rose Byrne, Morena Baccarin, Jude Law, Allison Janney, Bobby Cannavale, Peter Serafinowicz, Nia Long
  • Distribuce: CinemArt
  • Distribuční premiéra v ČR: 04. 06. 2015
Špión
film   7

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Tak skvělý, že ve své třídě momentálně nemá konkurenci. Test dvoudiskového NAS serveru Asustor AS6702T

Tak skvělý, že ve své třídě momentálně nemá konkurenci. Test dvoudiskového NAS serveru Asustor AS6702T

Podnikové úložiště nabídne vysoký výkon díky čtyřjádrovému procesoru, a především čtyřem slotům pro NVMe SSD. Své místo však může najít i pod televizorem díky konektoru HDMI.

Stanislav Janů
AsustorNASTesty
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Smartphony brzy změří i srážlivost krve. Bude stačit jedna kapka, držák a fotoaparát telefonu

Smartphony brzy změří i srážlivost krve. Bude stačit jedna kapka, držák a fotoaparát telefonu

** Smartphony jsou stále častěji součástí klinických studií ** Cílem je částečná náhrada profesionálních měřidel a procesů ** V této studii telefony pomohly s měřením srážlivosti krve

Martin Chroust
MěřeníStudieFotoaparát
Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

** Čekání na archivaci Android aplikací trvalo 9 měsíců ** Až v těchto dnech se tato funkce pomalu dostává do smartphonů ** Archivací ušetříte až 60 % paměti, kterou zabírala hra či aplikace

Martin Chroust
ArchivaceAndroid
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně