Spolujízda: řidič Uberu a policista na stopě drogového pašeráka [recenze filmu]

13. července 2019
TWEET SDÍLET
Parťácká akční komedie, stojící na osobnostním a fyzickém kontrastu ústřední dvojice. Řidič Uberu se v ní stává nechtěným účastníkem policejní akce.

Plusy

 • Parťácká chemie mezi oběma herci dobře funguje. Humor snímku vychází z rozdílnosti jejich povah i fyzické konstituce

Minusy

 • Zápletka není nijak objevná, stejně jako vyústění ve smyslu vzájemného obohacení životů obou aktérů a vzniku jejich přátelství
6/10
Hodnocení

Žánr buddy movie stojí na dvojici protikladných charakterů, kteří jsou jak oheň a voda. Dohromady je většinou svede nějaká náhoda, společný úkol, ochrana toho druhého. V parťáckých akčních a krimi komediích se ti dva zezačátku nesnášejí, pak k sobě obtížně hledají cestu, což je zdrojem vzájemného pnutí a z něho vyplývajícího neustálého špičkování, aby nakonec při společné cestě zjistili, že se potřebují a stali se přáteli.

Základní model je možné různě variovat a asi ho všichni znáte z filmů jako 48 hodin, Policajt v Beverly Hills, Smrtonosná zbraň, Půlnoční běh, Tango & Cash, Křižovatka smrti, nebo z posledních let 21 a 22 Jump Street, Správní chlapi či Zabiják & bodyguard.

Tento subžánr si spojujeme především s osmdesátými a devadesátými lety, kdy byl i zlatý věk akčních filmům. Ty dnes vystřídaly superhrdinské komiksové adaptace a tak je i těch buddy movie jak šafránu. O to víc potěší, když se objeví nějaká nová, jako v případě Spolujízdy.

Snaha o pětihvězdičkové hodnocení

Ta rovněž těží z nesourodosti ústřední dvojice. Na jedné straně tu stojí zaměstnanec obchodu se sportovními potřebami Stu (Kumail Nanjiani), který si přivydělává jako řidič Uberu. Nechce o tuto práci přijít, ale kvůli jednohvězdičkovým hodnocením ze strany rasisticky uvažujících zákazníků se to klidně může stát. Stu je totiž pakistánského původu.

Zoufale tak touží po pětihvězdičkovém hodnocení, které by vylepšilo jeho skóre, a dělá pro to, co může. Zákazníky, ač jsou často protivní či opilí, si snaží předcházet a udělat maximum pro jejich pohodlí a spokojenost. Milý úsměv a nekonečná trpělivost jsou samozřejmostí, bonbóny zdarma malým bonusem navíc.

Když mu ale do auta nastoupí chlap jako hora, kterého když uvidí, tak ho nenapadne nic jiného než hláška, že tipuje, že se chystá hledat ve městě Sarah Connor z Terminátora, začíná být zřejmé, že tady si s bonbóny nevystačí. Ten nový nerudný pasažér v jeho pronajatém elektromobilu, do něhož se kvůli své tělesné konstituci sotva vejde, je totiž policista speciálního útvaru L.A.P.D. Victor Manning, řečený Vic (Dave Bautista).

Nejistý zrak

Policista má právě čerstvě po laserové operaci očí, když dostane od svého zdroje tip, který by mohl vést k dopadení drogového pašeráka, po němž pase už dva roky. Tato jeho mise má i velmi osobní rozměr, protože před půl rokem tento pašerák heroinu Oka Teijo (Iko Uwais) připravil o život jeho policejní parťačku Sarah Morris (Karen Gillan).

Stalo se to za okolností, jež nám přibližuje úvodní akční honička v atriu luxusního hotelu. Vic si vyčítá, že akce dopadla špatně i kvůli jeho extrémní krátkozrakosti, již vyřešil právě onou operací. Po ní toho ale moc nevidí a tak mu řidič Uberu Stu nahrazuje jeho nejistý zrak, který mu neumožňuje ani řídit ani přesně mířit ze zbraně.

Máme tu tedy neurvalého, zarputilého policistu, posedlého dopadením zločince a proti němu nesmělého, úslužného řidiče, který se zoufale snaží získat pětihvězdičkové ohodnocení. I za cenu toho, že se s Vicem vydá dál než s kterýmkoliv jiným zákazníkem, aby ho získal.

Tím začíná jejich spolujízda, během níž se nejistý Stu chtít nechtíc postupně zapojuje do Vicovy policejní akce. Vydávají se společně do Comptonu, Koreatownu, kde v místech jako jsou striptýzový gay klub, továrna na výrobu pálivé omáčky Sriracha, veterinární nemocnice nebo v závěru obchod se sportovními potřebami, kde Stu pracuje, svádějí boje s protivníky. Vic v těchto soubojích zastupuje hrubou sílu, kterou musí Stu usměrňovat nebo správně směřovat, právě protože Vic pořádně nevidí. Jak ale akce nabírá na obrátkách, přebírá Stu čím dál víc iniciativu.

Probuzení vnitřního zvířete

Spolujízda je klasická buddy movie o dvou nesourodých postavách, které jsou nuceny pod vlivem okolností spolupracovat. Humor snímku vychází z rozdílnosti jejich povah i fyzické konstituce. Vic je cholerický, umíněný, věčně zachmuřený a hrubiánský policista, macho a vdovec, který zanedbává svou dceru, sochařku Nicole (Natalie Morales).

Stu je plachý romantik, zamilovaný do své nejlepší kamarádky Beccy (Betty Gilpin), které to neumí říci. Není asi překvapením, že v průběhu akce a jejich vzájemného poznávání na vztah k těmto ženám přijde řeč a oba parťáci z donucení v sobě nechají rozeznít i jiné struny.

Vic tu citlivou, lehce hysterický Stu naopak v sobě objeví nebo probudí vnitřní zvíře, toužící po dobrodružství. Zpočátku je pouhým rukojmím situace, do níž se dostal, pak ale destruktivní jízdě, plné rvaček a výbuchů, čím dál víc podléhá a nachází v ní realizaci. Získává mnohem víc odvahy a vlastní sebeúcty, což se pozitivně odrazí i při hledání té pravé lásky.

Osmdesátkový styl

Kontrast obou herců díky jejich osobnostní a fyzické výbavě funguje velmi dobře a je zdrojem mnoha vzájemných narážek. Třeba když se Stu ptá na Vicův původ. Americký herec, scenárista, producent, moderátor a komik pákistánského původu Kumail Nanjiani si příležitostného řidiče Uberu zahrál už v autobiograficky laděné komedii Pěkně blbě, k níž před dvěma lety napsal scénář se svou manželkou Emily V. Gordon.

Ve Spolujízdě zužitkovává svou praxi stand up komika ve vytváření vtipných hlášek a narážek. Dave Bautista jako dvoumetrový a okolo 130 kilogramů vážící bývalý wrestlingový zápasník zas sází na humor fyzický, vycházející z jeho tělesné konstituce.

Ta dobře vynikne v soubojích s jeho hlavním protivníkem, kterého hraje indonéský herec a zápasník v bojových uměních Iko Uwais, známý z obou akčních Zátahů v režii Garetha Evanse. Hrubá síla tu stojí proti mrštnosti, akční scény mají osmdesátkový styl a nebojí se být brutální.

Nepřekvapivé naplnění žánrového schématu

Zápletka není nijak objevná, včetně toho, že v řadách policie se nachází někdo, kdo se stranou zločinu spolupracuje. Závěr ve smyslu tom, že spolujízda a to, co během ní zažijí, obohatí životy obou dvou, také nepřekvapí.

Ale o překvapení většinou parťácké akční komedie nejsou. Jde o naplnění a případnou drobnou variaci základního žánrového schématu, stojícího na protikladnosti dvou odlišných charakterů. To se v tomto případě daří. Chemie mezi oběma herci funguje velmi dobře, přičemž se u nich doplňuje i cit pro trochu jiný druh komiky. U Kumaila Nanjianiho víc pro tu slovní, u Davea Bautisty pak pro tu fyzickou.

A tak jako vás asi příliš nepřekvapí, z jakých slov je složen originální název filmu Stuber, tak vás nepřekvapí ani tento film. Má ale šanci vás pobavit, protože režisér Michael Dowse (It's All Gone Pete Tong, Noc je ještě mladá) a scenárista Tripper Clancy (Jak napálit banku) vybavili oba hlavní protagonisty na jejich spolujízdu velkou porcí nadsázky a konverzačního i situačního humoru. Úlohu oddechové letní zábavy tak plní tato akční komedie poměrně uspokojivě.

Spolujízda

 • Žánr: buddy movie
 • Původní název: Stuber
 • www.foxmovies.com/movies/stuber
 • USA, 2019
 • Scénář: Tripper Clancy
 • Režie: Michael Dowse
 • Hrají: Kumail Nanjiani, Dave Bautista, Betty Gilpin, Iko Uwais, Joshua Mikel, Karen Gillan, Natalie Morales, Mira Sorvino
 • Distribuce: CinemArt
 • Distribuční premiéra v ČR: 11. 07. 2019

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

Jak fotí Huawei Mate 50 Pro. Ani jeden z nejlepších fotomobilů se nevyhnul pár přešlapům

** Huawei Mate 50 Pro je podle Dxomarku nejlepší současný fotomobil ** Za slunného dne vykouzlí nádherné ostré snímky ** Trpí na šum, špatné vyvážení bílé nebo odlesky v protisvětle

Jan Pánek
Jak fotíFotomobilyFocení mobilem
Tecno Eagle Eye Lens. Nový typ teleobjektivu lépe zachytí objekty v pohybu, do mobilů se dostane příští rok

Tecno Eagle Eye Lens. Nový typ teleobjektivu lépe zachytí objekty v pohybu, do mobilů se dostane příští rok

** Značka Tecno je v Česku jen krátce ** Na globální úrovni však má značka i vlastní vývojová centra ** Jedním z jejich výstupů je i teleobjektiv Eagle Eye Lens

Martin Chroust
Výzkum a vývojOptický zoomFotoaparát
Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Jaké hry vyjdou v prosinci 2022: The Callisto Protocol, Need for Speed Unbound, vylepšený Zaklínač 3 a další

Letošní sezóna se pomalu blíží ke konci. Pár velkých titulů nás ještě čeká začátkem měsíce, ale v období Vánoc nás čeká chvíle klidu.

Martin Nahodil
Agenda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Strategie The Settlers: New Allies odhalila datum vydání. Vyjde i na konzole a český překlad nemá chybět

Pokračování série The Settlers už jsme tady měli mít dlouhou dobu. Ubisoft ale nakonec celý projekt značně předělal a výsledek nám předvedl s novým videem.

Martin Nahodil
The Settlers: New AlliesDatum vydání
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

** Námořnictvo USA nedávno oznámilo, že jejich letouny Poseidon mají k dispozici novou zásadní technologii ** Jde o kit s označením Air Launch Accessory (ALA) ** Ten zajistí přeměnu torpéda Mk. 54 na mnohem univerzálnější zbraň s dalekým dosahem

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály