Spravedlnost podle Spensera: ex-policista proti svým prohnilým kolegům na Netflixu [recenze filmu]

15. března 2020
TWEET SDÍLET
Režisér Peter Berg a herec Mark Wahlberg v jejich páté spolupráci až příliš předvídatelně naplňují žánrovou formulku akční krimi komedie.

Plusy

 • Přehledně natočené pěstní souboje a morální kompas pro spravedlnost, který vede Marka Wahlberga.

Minusy

 • Scénář nabízí hodně předvídatelnou zápletku, v níž poměrně záhy odhadnete, kdo je kdo.
5/10
Hodnocení

6. března vypustila streamovací platforma Netflix nový film, na němž již popáté spolupracuje dvojice režisér Peter Berg (Království, Bitevní loď) a herec Mark Wahlberg. Poprvé se spolu sešli před sedmi lety na akčním survival thrilleru Na život a na smrt, jenž rekonstruoval průběh operace Red Wings.

Skutečnými událostmi bombového útoku na bostonském maratonu v roce 2013 byl inspirovaný i film Den patriotů a stejně tak následný katastrofický Deepwater Horizon: Moře v plamenech, který se vracel k události, označované jako ekologické 11. září.

To jejich čtvrtá spolupráce na akčním špionážním snímku 22. míle už měla fiktivní a také dost béčkový charakter v jakési kombinaci Jasona Bournea a indonéského Zátahu. Wahlberg se na všech těchto filmech podílel i jako producent a dlužno dodat, že čísla návštěvnosti mu asi až tak velkou radost neudělaly, protože vzhledem k nákladům byl úspěšný jen Na život a na smrt.

Prohnilá bostonská policie

Producentský dohled si podržel i nad jejich společnou novinkou, která se velmi volně inspirovala knihou Wonderland, u nás v překladu Říše divů, amerického spisovatele Ace Atkinse. Ten byl po smrti Roberta B. Parkera vybrán, aby pokračoval v knižní sérii s postavou soukromého detektiva Spensera. Scénář dvojice Brian Helgeland (L. A. - Přísně tajné, Zelená zónaLegendy zločinu) a Sean O'Keefe si ale z této předlohy bere jen jména ústředních postav a motiv s výstavbou hazardního komplexu, jinak děj filmu s tím literárním nemá nic společného.

Fanoušci knižní série s postavou Spensera tak asi nebudou s tímto převedením příliš spokojeni a zřejmě ani ti, kteří ji neznají, protože scénář nabízí hodně předvídatelnou zápletku, v níž poměrně záhy odhadnete, kdo je kdo. A že ten, kdo se tváří jako přítel, ve skutečnosti sleduje úplně jiné zájmy.

To, oč se tu hraje, je snaha bývalého bostonského policisty přijít na to, jak to bylo s vraždou jeho bývalého šéfa a sebevraždou jeho ex-kolegy. Spenser (Mark Wahlberg) má silně vyvinutý smysl pro spravedlnost a nesnáší, když se někomu děje příkoří. Právě tyto vlastnosti ho dostaly před pěti lety do vězení, když chtěl svého šéfa Boylana (Michael Gaston) konfrontovat se zjištěními ohledně vraždy mladé aktivistky, jejíž vyšetřování bylo dle něj vedením policie zameteno pod stůl.

Boylan je v den jeho propuštění z vězení zavražděn. Za pachatele této brutální popravy je označen policista z jeho oddělení Graham (Brandon Scales), kterého Spenser zná z dřívějška a odmítá proto uvěřit oficiální policejní verzi, že by to byl právě on.

Spenser tak změní své plány, že se z Bostonu přestěhuje do Arizony, kde se bude živit jako řidič kamionu a vydá se rozplétat klubko tohoto případu, které ho zavede k chystané stavbě kasina a propojení zkorumpovaných policistů a obchodníků s drogami s tímto projektem.

Starosvětský ráz pěstních soubojů

Nápomocni jsou mu v tom trenér boxu Henry (Alan Arkin), u kterého po propuštění z vězení bydlí, jeho nový spolubydlící, obrovitý zápasník Hawk (Winston Duke) a bývalá přítelkyně Cissy (Iliza Shlesinger). Zatímco Cissy svou rázností vnáší do filmu humor a to nejen při sexu na toaletě, ale i při vtipkování na účet trojice, která ji ve své honbě za spravedlností připomíná Batmana, obřího Robina a Alfreda, parťácká chemie mezi Wahlbergem a Dukem moc nefunguje.

Peter Berg chtěl určitě navázat na slavné buddy movie typu Posledního skauta, ale na to poskytl této dvojici poměrně málo scén, kde by mohlo jejich vzájemné špičkování vyniknout. Spenser je spíš sólista, k němuž se Hawk přidává v některých bitkách tím, že mu na poslední chvíli zachrání krk.

Jak se Spenser snaží zjistit informace a zarputile jde po tomto případu, tak se neustále dostává do nějakých potyček, z nichž vychází se šrámy na těle. Pomlácený Mark Wahlberg tak prochází akčními scénami, které mají vesměs ráz chlapských pěstních bitek. Nejzábavnější z nich je ta, kdy se mu nepřítelem stává rozzuřený hlídací pes. Nejráznější pak ta s mačetami v restauraci.

Pěstní souboje jsou přehledně sestříhané a mají takový starosvětský ráz. Nehraje se v nich na nějakou choreografii, ale aby bylo znát, že dotyčného opravdu bolí. Jen ta závěrečná mě přišla svým pojetím spíš komická, než že by v ní šlo o život, i když by tak asi vyznívat měla.

Dojem starosvětskosti a toho, že film vypadá spíš jako kousek z devadesátých let než ze současnosti, může někdo brát jako výhodu. Že se režisér nesnaží ohromovat stylem ani vizuálem, který je spíš televizní a spoléhá se na kombinaci ruční akce a humoru. Jenomže toho humoru díky nerozvinuté parťácké chemii není až tolik a zápletka zas nenabízí žádný moment překvapení.

Kombinace akční krimi komedie a buddy movie tak doplácí na malou ambicióznost tvůrců. Jakoby si řekli, dáme divákům oldschoolovou oddechovku, která jim připomene tu Jacka Reachera, tu slavnější parťácké filmy a když je to bude bavit, přijdeme s dalšími pokračováními, k nimž je v závěru jasně nakročeno. Pokud od filmu neočekáváte víc než průměrně zábavné naplnění žánrové formulky, mohli byste být se Spenserem spokojeni.

Spravedlnost podle Spensera

 • Žánr: akční krimi komedie
 • Původní název: Spenser Confidential
 • https://www.netflix.com/cz/title/81005492
 • USA, 2020
 • Scénář: Brian Helgeland, Sean O'Keefe
 • Režie: Peter Berg
 • Hrají: Mark Wahlberg, Winston Duke, Alan Arkin, Iliza Shlesinger, Michael Gaston, Bokeem Woodbine, Marc Maron, James DuMont, Post Malone
 • Distribuce: Netflix
 • Distribuční premiéra v ČR: 06. 03. 2020

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Témata článku: Filmy a seriály, Netflix, Filmy on-line, Recenze filmů, Recenze, Trailer


Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v lednu 2022

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Olympus se mění na OM System

Olympus se mění na OM System

Petr Březina
OM SystemOlympus