Spravedlnost podle Spensera: ex-policista proti svým prohnilým kolegům na Netflixu [recenze filmu]

15. března 2020
TWEET SDÍLET
Režisér Peter Berg a herec Mark Wahlberg v jejich páté spolupráci až příliš předvídatelně naplňují žánrovou formulku akční krimi komedie.

Plusy

 • Přehledně natočené pěstní souboje a morální kompas pro spravedlnost, který vede Marka Wahlberga.

Minusy

 • Scénář nabízí hodně předvídatelnou zápletku, v níž poměrně záhy odhadnete, kdo je kdo.
5/10
Hodnocení

6. března vypustila streamovací platforma Netflix nový film, na němž již popáté spolupracuje dvojice režisér Peter Berg (Království, Bitevní loď) a herec Mark Wahlberg. Poprvé se spolu sešli před sedmi lety na akčním survival thrilleru Na život a na smrt, jenž rekonstruoval průběh operace Red Wings.

Skutečnými událostmi bombového útoku na bostonském maratonu v roce 2013 byl inspirovaný i film Den patriotů a stejně tak následný katastrofický Deepwater Horizon: Moře v plamenech, který se vracel k události, označované jako ekologické 11. září.

To jejich čtvrtá spolupráce na akčním špionážním snímku 22. míle už měla fiktivní a také dost béčkový charakter v jakési kombinaci Jasona Bournea a indonéského Zátahu. Wahlberg se na všech těchto filmech podílel i jako producent a dlužno dodat, že čísla návštěvnosti mu asi až tak velkou radost neudělaly, protože vzhledem k nákladům byl úspěšný jen Na život a na smrt.

Prohnilá bostonská policie

Producentský dohled si podržel i nad jejich společnou novinkou, která se velmi volně inspirovala knihou Wonderland, u nás v překladu Říše divů, amerického spisovatele Ace Atkinse. Ten byl po smrti Roberta B. Parkera vybrán, aby pokračoval v knižní sérii s postavou soukromého detektiva Spensera. Scénář dvojice Brian Helgeland (L. A. - Přísně tajné, Zelená zónaLegendy zločinu) a Sean O'Keefe si ale z této předlohy bere jen jména ústředních postav a motiv s výstavbou hazardního komplexu, jinak děj filmu s tím literárním nemá nic společného.

Fanoušci knižní série s postavou Spensera tak asi nebudou s tímto převedením příliš spokojeni a zřejmě ani ti, kteří ji neznají, protože scénář nabízí hodně předvídatelnou zápletku, v níž poměrně záhy odhadnete, kdo je kdo. A že ten, kdo se tváří jako přítel, ve skutečnosti sleduje úplně jiné zájmy.

To, oč se tu hraje, je snaha bývalého bostonského policisty přijít na to, jak to bylo s vraždou jeho bývalého šéfa a sebevraždou jeho ex-kolegy. Spenser (Mark Wahlberg) má silně vyvinutý smysl pro spravedlnost a nesnáší, když se někomu děje příkoří. Právě tyto vlastnosti ho dostaly před pěti lety do vězení, když chtěl svého šéfa Boylana (Michael Gaston) konfrontovat se zjištěními ohledně vraždy mladé aktivistky, jejíž vyšetřování bylo dle něj vedením policie zameteno pod stůl.

Boylan je v den jeho propuštění z vězení zavražděn. Za pachatele této brutální popravy je označen policista z jeho oddělení Graham (Brandon Scales), kterého Spenser zná z dřívějška a odmítá proto uvěřit oficiální policejní verzi, že by to byl právě on.

Spenser tak změní své plány, že se z Bostonu přestěhuje do Arizony, kde se bude živit jako řidič kamionu a vydá se rozplétat klubko tohoto případu, které ho zavede k chystané stavbě kasina a propojení zkorumpovaných policistů a obchodníků s drogami s tímto projektem.

Starosvětský ráz pěstních soubojů

Nápomocni jsou mu v tom trenér boxu Henry (Alan Arkin), u kterého po propuštění z vězení bydlí, jeho nový spolubydlící, obrovitý zápasník Hawk (Winston Duke) a bývalá přítelkyně Cissy (Iliza Shlesinger). Zatímco Cissy svou rázností vnáší do filmu humor a to nejen při sexu na toaletě, ale i při vtipkování na účet trojice, která ji ve své honbě za spravedlností připomíná Batmana, obřího Robina a Alfreda, parťácká chemie mezi Wahlbergem a Dukem moc nefunguje.

Peter Berg chtěl určitě navázat na slavné buddy movie typu Posledního skauta, ale na to poskytl této dvojici poměrně málo scén, kde by mohlo jejich vzájemné špičkování vyniknout. Spenser je spíš sólista, k němuž se Hawk přidává v některých bitkách tím, že mu na poslední chvíli zachrání krk.

Jak se Spenser snaží zjistit informace a zarputile jde po tomto případu, tak se neustále dostává do nějakých potyček, z nichž vychází se šrámy na těle. Pomlácený Mark Wahlberg tak prochází akčními scénami, které mají vesměs ráz chlapských pěstních bitek. Nejzábavnější z nich je ta, kdy se mu nepřítelem stává rozzuřený hlídací pes. Nejráznější pak ta s mačetami v restauraci.

Pěstní souboje jsou přehledně sestříhané a mají takový starosvětský ráz. Nehraje se v nich na nějakou choreografii, ale aby bylo znát, že dotyčného opravdu bolí. Jen ta závěrečná mě přišla svým pojetím spíš komická, než že by v ní šlo o život, i když by tak asi vyznívat měla.

Dojem starosvětskosti a toho, že film vypadá spíš jako kousek z devadesátých let než ze současnosti, může někdo brát jako výhodu. Že se režisér nesnaží ohromovat stylem ani vizuálem, který je spíš televizní a spoléhá se na kombinaci ruční akce a humoru. Jenomže toho humoru díky nerozvinuté parťácké chemii není až tolik a zápletka zas nenabízí žádný moment překvapení.

Kombinace akční krimi komedie a buddy movie tak doplácí na malou ambicióznost tvůrců. Jakoby si řekli, dáme divákům oldschoolovou oddechovku, která jim připomene tu Jacka Reachera, tu slavnější parťácké filmy a když je to bude bavit, přijdeme s dalšími pokračováními, k nimž je v závěru jasně nakročeno. Pokud od filmu neočekáváte víc než průměrně zábavné naplnění žánrové formulky, mohli byste být se Spenserem spokojeni.

Spravedlnost podle Spensera

 • Žánr: akční krimi komedie
 • Původní název: Spenser Confidential
 • https://www.netflix.com/cz/title/81005492
 • USA, 2020
 • Scénář: Brian Helgeland, Sean O'Keefe
 • Režie: Peter Berg
 • Hrají: Mark Wahlberg, Winston Duke, Alan Arkin, Iliza Shlesinger, Michael Gaston, Bokeem Woodbine, Marc Maron, James DuMont, Post Malone
 • Distribuce: Netflix
 • Distribuční premiéra v ČR: 06. 03. 2020

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Témata článku: Filmy a seriály, Netflix, Filmy on-line, Recenze filmů, Recenze, Trailer

Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Nejpirátěnější filmy roku 2022. U všech víme, kde si je můžete legálně pustit online

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou filmy, o které byl na světě v roce 2022 největší zájem – které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy on-line
Takhle bude Netflix hlídat a zpoplatňovat sdílené účty

Takhle bude Netflix hlídat a zpoplatňovat sdílené účty

Lukáš Václavík
Filmy on-lineNetflix
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Nejen na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Nejen na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
25 nejlepších hororů všech dob. Psycho, Blair Witch, Vetřelec… Víme, kde je najdete online

25 nejlepších hororů všech dob. Psycho, Blair Witch, Vetřelec… Víme, kde je najdete online

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Nejlepší postapokalyptické filmy. Krvavý konec lidstva vážně i nevážně na 30 způsobů

Nejlepší postapokalyptické filmy. Krvavý konec lidstva vážně i nevážně na 30 způsobů

Nejen houbičky a smrtící infekce dokážou rychle vyhubit lidstvo. Vybrali jsme nejlepší a nejznámější filmy, které ukazují, jak si lidé poradí (nebo taky neporadí) se zhroucením společnosti a různými katastrofami. Některé jsou smrtelně vážné, některé akční a některé... velmi odlehčené.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

25 nejlepších klasických českých komedií. Víme, kde jsou online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

12 tipů na levné televizory se skvělým poměrem cena/výkon. Třeba pod stromeček

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

Jaromír Puk
Televizory