Špunti na vodě: recenze filmu

15. dubna 2017
TWEET SDÍLET
Jiří Langmajer, Hynek Čermák, Pavel Liška a sedm dětí, sjíždějících Sázavu. Vodácká komedie se snoubí s rodinnou v modelu S tebou mě baví svět na vodě. Komerční potenciál vysoký.

Česká televize poměrně často reprízuje dva úspěšné seriály z posledních deseti nebo patnácti let své původní dramatické tvorby. Hop nebo trop (2004) a Proč bychom se netopili (2009). Režisérem toho prvního je Jiří Chlumský (Stůj, nebo se netrefím!, 7 dní hříchů, Martin a Venuše), který je i režisérem Špuntů na vodě, druhého pak Petr Nikolaev.

Zatímco hrdinové Hop nebo trop se při svých dobrodružných adrenalinových výpravách vydávali i jinam než na vodu, seriál Proč bychom se netopili zůstal ukotvený ve vodáckém prostředí. Vycházel ze stejnojmenné populární knižní předlohy Zdeňka Šmída s podtitulem Vodácký průvodce pro Ofélii i jejích pokračování.

Velkou oblibu si u diváků získal i film Karla Janáka Rafťáci, který propojoval komedii rodinou a teenagerskou. Vodácká turistika už proto, že s ní má mnoho lidí osobní zkušenost, zkrátka táhne a stává se zdrojem mnoha zábavných a vypjatých situací.

Variace S tebou mě baví svět

Jsou si toho vědomi i tvůrci rodinné komedie Špunti na vodě, kteří všechny možné peripetie, které vás mohou potkat při sjíždění řeky (nebezpečný jez, překlopení lodi, komáři, stavění stanu) propojují s modelem komedie, která byla v anketě ke stému výročí české kinematografie vyhlášena komedií století. Ano jde o S tebou mě baví svět (1982) režisérky Marie Poledňákové.

Jde o inspiraci zcela zjevnou a vzor, kterému by se určitě rádi přiblížili. Zimní hory jen vyměnili za letní řeku, jedno dítě přidali a trojici mužů nepropojili vazbami přátelskými, ale rodinnými. Vzpoura manželek zůstává a s ní i reakce jejích protějšků v podobě neochoty vzdát se svých plánů na pánskou jízdu. Byť to znamená vzít sedm dětí na výpravu po Sázavě, o níž měli původně trochu jiné představy.

Ve schématu vyprávění tedy jde znovu o to, aby otcové dokázali, že jsou neprávem považováni za ty méně zodpovědné veličiny v rodinných modelech. Tím, že jsou děti starší než v S tebou mě baví svět a jedno z nich žije bez táty, vstupují zde do hry i vážnější témata jako je křehký vztah dcery (Eliška v podání Kateřiny Coufalové) s odloučeným otcem.

Momentky z manželského a rodinného života

Scenárista Marcel Bystroň (Cabriolet, Post Coitum, Po hlavě... do prdele, Kameňák 4, Jak se zbavit nevěsty) vtipně nadhazuje momentky z manželského, partnerského a rodinného života, s nimiž se budete pro jejich blízkost s těma vašimi poměrně snadno identifikovat. Samozřejmě, není to žádný Bergman a hodně z nich zavání vztahovou klišovitostí (hysterické manželky jak z Teorie tygra), ale mainstreamový divák by neměl být zklamán.

Špílce, hlášky, slovní přestřelky i situační skeče a trapasy přispívají k uvolněné atmosféře letního vyprávění, jehož největší devízou jsou herecké výkony. A to jak dospělých představitelů, tak těch dětských nebo pubescentních.

Pánskému triu otcovské role věříte, sami herci mají děti v podobném a vyšším věku. Ženský trojlístek za nimi nijak nezaostává. Jejich linie samostatné dovolené zábavně ironizuje, jak vypadají představy ženských časopisů o zážitkové dovolené moderní ženy.

Dovádění na letním táboře

Dětští představitelé účinkování ve filmu pojímají jako dovádění na letním táboře. Tedy dovádění, které má nějaká pravidla. Ve velice zdařilé sestavě se sešli zkušení dětští herci s nováčky (Karolína Kočí). K těm prvním určitě patří Filip Antonio, který si naposledy zahrál Štěpána Juniora v šestých Básnících. Jeho mladší bratr Viktor už má za sebou také natáčení filmů Bezva ženská na krku a Anděl Páně 2.

Herečka, zpěvačka a bloggerka Nelly Řehořová, jež zde ztvárňuje dceru Jiří Langmajera a Táni Vilhelmové, si zahrála v Troškových Babovřeskách 2 a Strašidlech i filmu Pohádky pro Emu. S Michalem Hrůzou pro Špunty na vodě nazpívala píseň Sázava, jejímž je Hrůza autorem.

Na Sázavě se i natáčelo. V Kácově, Českém Šternberku nebo nedalekém Masarykově táboře YMCA v Soběšíně. Zastávka na pouti se odehrála v Sudějově a finální scéna zlaté svatby ve Šlakhamerech, kde je umístěna expozice hamernictví Technického muzea Brno.

Když bouchnou saze i emoce

Příprava zlaté svatby Václava (Arnošt Goldflam) a Lady (Dana Syslová) Veselých ponoukne jejich syny Igora (Jiří Langmajer) a Davida (Hynek Čermák) k nápadu, že by na ni mohli vyrazit na kánoích. Tak jako za starých časů i s jejich bratrancem Ondrou (Pavel Liška), který právě přiletěl z Kanady.

Uvítací večeře pro něj a jeho mladou přítelkyni Zlaticu (slovenská herečka Jana Kvantiková) ale naznačí, že jejich protějšky tímto jejich plánem nejsou tak nadšené. Zvlášť za situace, kdy muži nedodrželi to, co jim už dlouho slibovali.

Igor své ženě Nele (Tatiana Vilhelmová) a jejich dvěma dcerám výměnou za pánskou jízdu slíbil zahraniční rodinnou dovolenou, na kterou ale kvůli práci nemůže odjet. David, jinak vzorný otec čtyř dětí, ale v domácnosti značně nepraktický, Alici (Anna Polívková) slíbil opravu komínu. No a Ondřej se Zlatici, která touží po dítěti, nějak zapomněl zmínit, že už má pubertální dceru.

V momentě, kdy hostinu na uvítanou přikryjí saze z neopraveného komína, bouchnou saze i v trojici žen, kterým dojde s jejich partnery trpělivost. Rozhodnou se je ponechat napospas dětem a samy na truc vyrážejí na kolech na dámskou jízdu. Domluva zní tak, že se všichni sejdou na zlaté svatbě, kam mají muži s dětmi přijet vlakem.

Pánská jízda se prolíná s dámskou

Pánové ale o svou spanilou jízdu také nechtějí přijít, jen do ní musí na zapřenou partnerkám zakomponovat poněkud početnější dětské osazenstvo od čtyřleté Kačenky až po čtrnáctiletou Elišku. Věk dětí pak tátům během jejich tajné vodácké výpravy ukazuje, kolik se toho od časů jejich bezstarostného mládí změnilo.

Musí se srovnat jak s těmi nejmenšími, kteří jsou někde poprvé bez maminky, tak s hašteřivými puberťáky, kteří se proti nim vymezují. Na cestě se pak potýkají nejen s nástrahami vodního živlu, ale i s dvojicí namachrovaných mladíků, proti nimž rozpoutají malou soukromou válku.

Jejich putování se přitom celou dobu prolíná s cyklistickým výletem jejich partnerek. Brázdí takřka vedle sebe, aniž by o tom jedna nebo druhá strana věděla. Na ženy čekají zas jiné nástrahy v podobě alkoholového opojení nebo pohledného farmáře (Ján Jackuliak).

Potenciál komerčního hitu

O tom, že se nakonec na oslavě zlaté svatby všichni sejdou, asi nepochybujete. Oproti S tebou mě baví svět dokonce ani nenásleduje žádná ženská odplata za to, že muži nedodrželi dohodu ohledně cesty na ní. Na příliš vyhrocené konflikty tahle podívaná nehraje, vše je spíš na oko, aby to posloužilo konstruktu s dětmi a táty na vodě.

Ten funguje. Díky hereckým představitelům, na nichž je vidět, že jim rozverné natáčení poskytlo prostor k vděčným komickým šaržím. Letní atmosféra, příroda kolem Sázavy, malebné panoramatické záběry na ni, hudba Ondřeje Brouska. To vše hraje tvůrcům do karet, stejně jako dětské průpovídky a pohledy, které kriticky hodnotí svět dospělých.

„Komedie století“ z toho nevznikla, ale příjemná a neurážející komedie pro široké publikum ano. Na to, že film vypravila do kin stejná produkce jako Troškovy Babovřesky 2 a 3 nebo Strašidla, je to možné považovat za úspěch. Ten komerční vzhledem k rodinnému charakteru této podívané a vzoru, k němuž se hlásí, očekávám také.

Špunti na vodě

  • Žánr: rodinná komedie
  • www.bioscop.cz/_web/film/spunti-na-vode
  • Česko, 2017
  • Scénář: Marcel Bystroň
  • Režie: Jiří Chlumský
  • Hrají: Hynek Čermák, Jiří Langmajer, Pavel Liška, Anna Polívková, Tatiana Vilhelmová, Jana Kvantiková, Filip Antonio, Nelly Řehořová, Dana Syslová, Arnošt Goldflam
  • Distribuce: Bioscop
  • Distribuční premiéra v ČR: 13. 04. 2017

 

Špunti na vodě
Film   7

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
T Phone. Operátor T-Mobile má vlastní telefony vyladěné speciálně pro české 5G sítě

T Phone. Operátor T-Mobile má vlastní telefony vyladěné speciálně pro české 5G sítě

** T-Mobile se mimo operátora stává i výrobcem hardwaru ** Představuje dva 5G modely vyvíjené ve spolupráci s Googlem ** Chlubí se rychlou 5G konektivitou, ale hlavně nízkou cenou

Jan Láska
5GSmartphonyT-Mobile
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Zapnout, tisknout a víc neřešit. Test inkoustové multifunkce HP ENVY Inspire 7220e

Zapnout, tisknout a víc neřešit. Test inkoustové multifunkce HP ENVY Inspire 7220e

Pokud sháníte tiskárnu, která tiskne fotky i dokumenty a nehledíte příliš na cenu tisku, zvolte inkoustovou multifunkci. HP nabízí řešení v podobě tiskárny HP ENVY Inspire 7220e.

Jan Spěšný
TiskárnyHewlett Packard (HP)Testy
Recenze reproduktoru Sonus faber Omnia. Luxusní bezdrátový Hi-Fi systém „all-in-one“, držitel letošní ceny EISA

Recenze reproduktoru Sonus faber Omnia. Luxusní bezdrátový Hi-Fi systém „all-in-one“, držitel letošní ceny EISA

Elegantní designová záležitost, která nabízí italsky příjemný, barevný a kultivovaný způsob poslechu hudby. Není to reproduktor, který by dbal na nějaké efekty, ale který má nabídnout pocit důstojného luxusu – a to se daří.

Daniel Březina
Reproduktory
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
DARPA testuje autonomní bojová terénní vozidla RACER

DARPA testuje autonomní bojová terénní vozidla RACER

** DARPA vyvíjí autonomní vozidla pro bojové jednotky ** Ta by mohla jít do akce jako doprovod lidmi řízených strojů ** V komplikovaném terénu musejí být stejně rychlá a manévrovat stejně obratně jako vozidla s lidskou posádkou

Stanislav Mihulka
DARPAVojenstvíRoboti
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Na chatu i do karavanu. Test nabíjecí stanice Crossio LifePower 600 se solárním panelem

Na chatu i do karavanu. Test nabíjecí stanice Crossio LifePower 600 se solárním panelem

Karavan, chalupa, záloha do domácnosti: to jsou některé z možností, jakým způsobem využít velké nabíjecí stanice. Pokud se navíc spojí s výkonným solárním panelem, už jde o výkonný zdroj čisté energie.

Stanislav Janů
PowerbankaTesty