Srovnávací test LCD monitorů s TV tunerem

Srovnávací test LCD monitorů s TV tunerem

Chcete malý levný Full HD televizor? Nebo vybíráte nový monitor a sledujete i televizi? V obou případech vám s výběrem pomůžeme.

Ještě před pár lety byly monitory s vestavěnými televizními tunery na pokraji zájmu jak výrobců, tak zákazníků. Nyní si můžeme koupit nejen pracovní monitor, ale zároveň plnohodnotný malý televizor s Full HD rozlišením.V testu jsme se podívali na rozdíly, na to, o co budete v porovnání s dospělými TV verzemi ochuzeni, jak si poradí s digitálním vysíláním, také jsme si posvítili na vlastnosti, které vyžadujme od klasických LCD monitorů pro práci i zábavu.

Ve spolupráci s časopisem Computer jsme před časem dělali srovnávací test těchto jistě pro mnohé zajímavých monitorů/televizorů. Nyní si můžete stáhnout jeho plnou PDF verzi.

Sedm statečných

Podobných „televizorů“ je na trhu stále více, do srovnávacího testu se však dostavilo těchto sedm reprezentativních zástupců.

  • LG M2262D
  • Samsung 2333HD
  • Samsung P2370HD
  • BenQ SE2241
  • Philips 231T1SB
  • Asus 24T1E
  • BenQ MK2442

Zatímco před třemi, čtyřmi lety typický zástupce TV monitorů měl většinou obrazovku formátu 4:3 a jen malé LCD televizory, které byly nevhodné pro běžnou práci na PC, měly poměr stran 16:9, o rok později TV tunery se začaly objevovat u monitorů s poměrem stran 16:10. Letos se prakticky všichni již přizpůsobili televiznímu formátu 16:9. Zdali vám této poměr stran vyhovuje při práci, zůstává jen na vašem rozhodnutí, nicméně pro běžné televizní digitální vysílání s poměrem stran 16:9 jde o nejlepší volbu, stejně tak u širokoúhlých filmů s poměrem stran 21:9 budou tmavé pruhy po nahoře a dole nejtenčí.

televizory.jpg

Velkým přínosem také pro mnohé z nás bude, že výrobci konečně přestali rozdělovat své produkty striktně na televizory a monitory. Díky tomu zejména ti výrobci, kteří vyrábějí také běžné „dospělé“ televizory, začali používat stejnou techniku a software i u těchto dříve „chudých příbuzných“.

Malé TV/monitory přejaly design velkých modelů, často používají stejné uživatelské grafické rozhraní, konektorová výbava není „osekaná“ na pár nezbytných vstupů, dálkový ovladač je často shodný s tím běžným, který dostanete k televizoru, v neposlední řadě konečně nemusíte poslouchat chrčení miniaturních reproduktorů, ale většinou modely nabízejí i slušný zvuk.

Kam s tím

Testované modely nejenže mohou posloužit jako monitory, kde po práci můžete sledovat televizní pořady, aniž byste museli mít zapnuté PC. Často představují také velmi vhodnou a levnou variantu, pokud chcete například malý televizor do kuchyně či do ložnice. Zejména televizory/monitory Samsung, LG či Philips jsou v podstatě zmenšeninami jejich větších modelů, takže zde za pár korun můžete mít kvalitní malý Full HD televizor.

Při umístění těchto malých bratříčků do kuchyně je ovšem třeba mít na paměti typ použitých LCD panelů (TN), které mají velké problémy při sledování obrazovky ze spodních úhlů. Zde dojde k velmi rychlé změně barev a děti tak například z obrazu nic nemají. Zde pomůže pomoci vhodný držák na stěnu a naklonění televizoru směrem dolů.

Další „drobností“, která může některým z vás vadit, bude nemožnost sledování TV vysílání v okně při práci na PC. Běžné umístění do malého okna zde není možné, a pokud nechcete o tuto možnost přijít, nezbude vám nic jiného, než si pořídit si levný externí PC TV tuner do USB (lze ho pak využít i na cestách s NTB).

Jak to dopadlo?

V testu se jednoznačně ukázalo, který výrobce má „zázemí“ TV divize. To platí samozřejmě nejen po vzhledové stránce, ale zejména v provázanosti tuneru a softwaru, rozdíly byly i v kvalitě digitálního příjmu, zejména v tom, jak si „televizor“ poradí s roztažením a přepočtem SD obrazu digitálního vysílání na Full HD rozlišení obrazovky.

seznam a ohodnocení.jpg

Spotřeba testovaných modelů se příliš nelišila. Větší rozdíly byl v ergonomii, zvuku a dalších oblastech, na které jsme se při testu zaměřili. Jako vždy při čtení našich výsledků platí pravidlo, že konečné výsledky jsou také vepsány v tabulce, kde jsou nastaveny jednotlivé poměry a váhy k hodnotám či vlastnostem, které považujeme za více či méně důležité. Pokud vaše preference jsou jiné, doporučuji, byste tyto své preference zohlednili a „upravili“ si tak náš výsledek dle vašich potřeb.

Celý velký srovnávací test monitorů s TV tunerem/ malých LCD televizorů stáhnete zde.

první strana.jpg
 


Test byl převzat z časopisu Computer

1.jpg 

Speciál: Televizory

Nový televizor vybírejte pečlivě. Kolik do něj chcete investovat, na jaké ceně začínají kvalitní modely? Jaká bude nejvhodnější úhlopříčka, rozlišení a jaký typ zobrazovacího panelu? Určitě si přečtěte návod Jak dobře koupit televizor.

Doporučujeme také redakční výběry televizorů:

Určitě si přečtěte

Články odjinud