Stahování vs. streamování filmů: kde je budoucnost?

8. května 2013
TWEET SDÍLET
Večerní datový provoz v USA ze dvou třetin vytěžují streamovaná videa. Jaké možnosti sledování televize přes počítač máte u nás?

Doba, kdy národ zasedl večer k televizorům, aby se podíval na nejnovější premiéru filmu, již dávno minula. Dnes tak lidé činí pouze při sportovních událostech, když hraje národní hokejové mužstvo o titul mistra světa. A to nesedí jen u televizorů, ale i u počítačů, nebo sledují mobily a tablety. Pasivní přijímání televizního vysílání už je pro mnoho z nás minulostí, spolu s krátícím se volným časem si lidé daleko více aktivně vybírají, co budou sledovat. Občas to vypadá, že kdo není on-line a video nestreamuje, jako by nebyl.

Závislost na pozemním vysílání vs. stream

Paradoxem zůstává, že leckterý geek ve snaze o nalezení vhodného internetového televizního streamu zapomíná na to, že pozemní digitální vysílání je všude, zadarmo a hned, a tak tráví spoustu času vyhledáváním a řešením problému, který vyřeší USB DVB-T dongle za několik stokorun. A to nezmiňujeme monitory s integrovaným DVB-T tunerem, které často přehrávají i videa z USB disku.

V článku Jak naladit televizi v mobilu, na tabletu či v počítači jste si mohli přečíst dozvědět o všech cestách, jakými můžete dostat k pozemnímu vysílání i na cestách a jaké zařízení si k tomu máte pořídit.
 

Při hledání způsobu, jak sledovat televizní vysílání na počítači se vyplatí neupínat na jedinou cestu – vyberte si tu, která je rychlá, spolehlivá a aspoň dočasně zcela funkční. Snaha neutratit ani korunu za každou cenu totiž vede ke ztrátě času, a tudíž v konečném důsledku i peněz. Zejména pokud chcete sledovat některou z komerčních stanic, například Novu či Primu Cool. Vysílací práva stanicím totiž striktně určují, kam mohou seriál či film pustit. Na druhou stanu právě omezená práva, nezájem o jazykově roztříštěný evropský trh s menším komerčním potenciálem a neschopnost dohodnout se na jednom univerzálním postupu, vedou k tomu, že uživatelé hledají různé cesty, jak tato omezení obejít.

Legální vs. nelegální on-line zdroj vs. fyzické médium

I když dochází k ústupu fyzických médií, DVD má smysl. V kamenných DVD půjčovnách se vždy nový titul objevil okamžitě po vydání v ČR, v on-line videopůjčovnách TopFun či Voyo se často tyto „novinky“ objeví přinejlepším za dalších několik měsíců, a to ještě když budete mít štěstí. A u starších filmů za jejich „půjčení“ přes internet na 24 hodin můžete zaplatit více, než za kolik koupíte tentýž film na DVD v trafice vedle vašeho domu. U nových zajímavých, ale méně komerčně zajímavých titulů často navíc dochází k paradoxu, že nelegální DVD, nebo Blu-ray rip se na internetu objeví dříve, než se film vůbec dostane do našich kin!

Klepněte pro větší obrázek
Blu-ray nabídne nejen maximální kvalitu, ale také mraky bonusů a limitované edice také přidávají upomínkové předměty, které seženete velmi těžko

Kvalita obrazu a zvuku také může být také důvodem, proč se náročnější divák uchýlí k pololegálnímu stahování Blu-ray ripů, nebo si raději koupí fyzické médium. Ve videopůjčovnách máte k dispozici v drtivé většině SD kvalitu, která je pod úrovní DVD obrazu, nemáte možnost volby původního zvuku s titulky, o prostorovém zvuku Dolby Digital 5.1 ani nemluvě. Proč by filmový fanoušek platil za dabovaný film s horším obrazem i zvukem, když jej může mít zdarma, dříve a ve vyšší kvalitě? Když bude chtít utratit peníze, tak je asi raději zaplatí za DVD nebo Blu-ray.

Klepněte pro větší obrázek
XBMC

Běžnému divákovi, který chce mít dabované filmy přímo pod nos a je ochoten za to zaplatit, bych raději doporučil zaplatit si filmový kanál HBO. Tam najde jak kvalitní obraz, tak poměrně aktuální tituly. Z pohledu náročnějšího filmového fanouška, který sleduje dění, mají pololegální on-line zdroje stále velký smysl. Přidejme k tomu velmi pohodlnou aplikaci XBMC, a zjistíte, že program, který je zdarma, v kombinaci s Ulož.to dokáže nabídnout daleko více než komerční videopůjčovna.

Stream vs. off-line

Sledování televize, filmů a seriálů na počítač má svá specifika. Pokud máte svůj počítač doma připojený stále k síti, už teoreticky nemusíte už mít uložené žádné filmy na PC, například využíváte-li XBMC. Jakmile si zvyknete, že se nemusíte spoléhat televizní vysílání či prohledávat torrenty a úložiště, abyste se mohli podívat na oblíbený film nebo seriál, tak se neradi budete vracet k prostému stahování.

U zcela nových filmových titulů a seriálů však „zastaralé“ stahování filmů, vyhledávání vhodných titulků své místo má. Zvláště pokud se chcete na nový díl seriálu podívat cestou do práce, je tato metoda jistější, rychlejší a spolehlivější. Pak neřešte streamování či sledování TV přes internet, ale dál vesele stahujete. Dokud to jde.

Běžný uživatel vs. aktivní filmový fanoušek

On-line videopůjčovny míří na pasivnějšího uživatele, který čeká, až mu někdo něco donese až pod nos. Ale přitom chce mít volbu, zda se podívá na tři roky starou českou komedii, nebo na novácký seriál.

Klepněte pro větší obrázek
U Smart TV najdete už nabídku on-line videí běžně, nechybí ani nabídka on-line videopůjčoven. Televizor se od PC začíná lišit jen rozdílným uživatelským rozhraním.

Zde má určitě smysl Voyo – nikoliv pro uživatele PC, ale pro majitel Smart TV, kde mu podobné služby nahrazují domácí videorekordér. Zde ušetří divák za kazety, DVD, ušetří čas za cestu do videopůjčovny, nemusí ani nastavovat rekordér, aby se pořad nahrál, zkrátka jen koukne do on-line videopůjčovny, co je nového, a za svůj pravidelný měsíční poplatek dostane naservírován „nový hit“ až pod nos. Bez práce a hezky česky.

Klepněte pro větší obrázek
Voyo: Fanoušci seriálu Ordinace v růžové zahradě budou Voyo milovat

Filmový fanoušek kombinovaný s pokročilým uživatelem PC je na tom jinak. Ten se většinou pídí po původním znění s českými titulky, což mu české on-line videopůjčovny stále nenabídnou. Chce mít vše rychle, a pokud možno v co nejvyšší obrazové kvalitě.

Srovnejte si priority, zvolte to nejlepší pro vás

Televizi v počítači či sledování videí přes počítač na TV vyřešíte mnoha způsoby a kombinacemi. Rozdíly jsou především v kvalitě obrazu i zvuku, dostupnosti, penězích, které musíte zaplatit, času, který musíte případnému softwarovému řešení aspoň zpočátku věnovat. Stanovte si priority, podle nich pak postupujte. Pokud chcete například řešení pro celou rodinu za málo peněz, náš typ zní XBMC. Nenáročným bude zase stačit videopůjčovna, za kterou zaplatí sto korun měsíčně, filmový fanoušek vším stejně opovrhne a dál bude stahovat své Blu-ray ripy v HD kvalitě a z titulky.com si stáhne české titulky.

Témata článku: Domácí kino

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

33 Jaromír Puk

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Netflix je oficiálně v češtině. Ztratily se z něj některé filmy, takhle je vrátíte zpět

Konečně se naplno rozjíždí i v České republice souboj Netflixu proti HBO GO. Dosavadní náskok HBO v lokalizovaném obsahu se začíná zmenšovat.

17 Tomáš Holčík

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Ad Astra: Brad Pitt ve sci-fi o cestě k vnějšímu okraji sluneční soustavy [recenze filmu]

Inteligentní sci-fi o vzdálenostech mezi planetami i lidmi, v níž režisér James Gray umně propojuje osobní, psychologickou linii vyprávění s tou žánrovou, epickou.

2 Marek Čech

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

43 Marek Čech

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

9 Jaromír Puk

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Joker: Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta [recenze filmu]

Pád do hlubin šílenství na pozadí rozpadajícího se velkoměsta a násilné revolty, kterou tento neuspokojivý stav společnosti vyvolává. Joaquin Phoenix a jeho oscarová kreace v tíživém psychologickém dramatu.

5 Marek Čech