Star Wars: Síla se probouzí – recenze filmu

19. prosince 2015
TWEET SDÍLET
Fanouškovský film pro fanoušky. J.J. Abrams zavrhuje to, co v sérii nefungovalo a vrací do ní to, co jsme na ní vždy obdivovali. Ideální blockbuster pro pamětníky i nové diváky.

Milovníci Star Wars mají letos „Vánoce“ trochu předčasně. Týden před Štědrým dnem vstupuje do kin zřejmě nejočekávanější film roku. Sedmý díl hvězdné ságy, kterou její duchovní otec George Lucas předal nové generaci tvůrců.

Předání série

Jednasedmdesátiletý Lucas měl původně v plánu připravit ještě celou novou trilogii, která by navazovala na tu původní ze sedmdesátých a osmdesátých let. Pak si ale uvědomil, že by mu to zabralo dalších deset let života. Chtěl tedy natočit alespoň sedmou epizodu a následně značku Star Wars prodat. Jenže mezitím se objevilo studio Disney, nabídlo mu za ni čtyři miliardy dolarů a on tuto nabídku v říjnu roku 2012 přijal. Lucasfilm, spolu s právy na pokračování Hvězdných válek, tak přešel pod megakorporaci Disney.

Lucasovský vliv ze ságy ale určitě nezmizel, neboť v ní dál bude působit jako konzultant. Scenáristou sedmičky je Lawrence Kasdan (Dobyvatelé ztracené archy, Velké rozčarování), který s Lucasem spolupracoval na pátém a šestém dílu Impérium vrací úder a Návrat Jediho (nebo Jediů). Režisér sedmého příspěvku J.J. Abrams ho označuje za doslova chodící encyklopedii Star Wars, která má v malíku všechny důležitá faktografická data (osoby, místa, druhy, technologie).

Když George Lucas prodával Star Wars Disneymu, svěřil mu kromě práv také své rozpracované synopse scénářů na další pokračování. Na jeho návrzích pak dál pracoval scenárista Michael Arndt (Malá Miss Sunshine, Toy Story 3), který se ale s režisérem Abramsem nad vizí toho, jak pokračovat dál, rozešel.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Povolán byl Kasdan, který se měl postarat o to, aby na sebe díly přirozeně navazovaly, ale zároveň aby sedmička až příliš neuvízla v nostalgickém sebereferenčním kruhu. Produkce se ujala dlouholetá producentka filmů Stevena Spielberga Kathleen Kennedy. Hudbu, stejně jako ke všem dosavadním Hvězdným válkám, složil John Williams.

Režie byla svěřena J.J. Abramsovi, což asi nepřekvapí po tom, jak dobře se vyrovnal s restartem konkurenční Star Trek ságy. Za kameru se postavil Abramsův dvorní kameraman Daniel Mindel, který s ním kromě obou dílů Star Treku natočil i trojku Mission: Impossible.

První řád a Odboj

Epizody IV-VI jsou považované za kanonické a asi nepřekvapí, že tvůrci sedmičky vrací do hry jejich nejslavnější postavy. Tedy vesmírného pašeráka Hana Sola (Harrison Ford), princeznu Leiu (Carrie Fisher) a Luka Skywalkera (Mark Hamill). Nechybí ani další populární „postavy" jako dvojice robotů C-3PO (Anthony Daniels) a R2-D2 (Kenny Baker) nebo Žvejkal Chewbacca (Peter Mayhew).

Všichni tito nejsou jen nostalgickou připomínkou bohatýrských časů ságy, ale organickou součástí událostí, z nichž děj sedmého dílu vyrůstá. Nových tváří je v něm opravdu hodně a my se je pokusíme krátce představit.

Na světlé straně Síly stojí zběhlý imperiální voják FN-2187 , kterému nadaný a pro věc odboje zapálený povstalecký pilot Poe Dameron (Oscar Isaacs) dá lidské jméno Finn. Dezertující stormtroopoer Finn (John Boyega), který už se dál nechtěl podílet na genocidním chování Prvního řádu, je na zapadlé pouštní planetě Jakku vtažen spolu s osiřelou sběračkou šrotu Rey (Daisy Ridley) do meziplanetárního souboje dvou mocností. Odboj vede generálka Leia Organa a mladým rebelům pomáhá Han Solo s Chewbaccou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na temné straně Síly stojí organizace, zvaná První řád, již velí nejvyšší vůdce Snoke (Andy Serkis). Tomuto uskupení slouží temný rytíř z Renu s vlastnoručně vyrobeným světelným mečem se záštitou ve tvaru kříže jménem Kylo Ren (Adam Driver). Právě on by rád navázal na odkaz Sithů. Má zálibu v maskách, stejně jako Darth Vader a jeho postava se zmítá v pochybnostech, zda se má stát jeho právoplatným nástupcem.

První řád je vojenská junta, která vznikla na troskách Impéria. Oddělila se od něj a začala nezávisle existovat ve vzdálené části galaxie, kde postupně nabírala na síle. Jeho stoupenci jsou i kapitánka Phasma (Gwendoline Christie) a generál Hux (Domhnall Gleeson), velitel základny Hvězdovrah, která je schopna ničit planety.

Hledání Luka Skywalkera

Děj se odehrává třicet let po pádu totalitářského Impéria. Darth Vader byl poražen, ale zbytky Impéria neztratily nic ze své agresivní lačnosti po moci. Luke Skywalker zmizel a nikdo neví, kde se nachází. Jak První řád, tak Odboj se ho snaží najít, protože představuje důležitý jazýček na vahách rovnováhy sil v celé galaxii. Jen on totiž může vzkřísit moc Jediů a porazit Impérium, které znovu nabývá na síle.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Důležitým MacGuffinem celého vyprávění se stává kulovitý droid BB-8, který v sobě nese cenou informaci, která by obě znepřátelené strany mohla přivést k Luku Skywalkerovi. Díky tomu se roztomilý stroj ocitá ve velkém nebezpečí.

Postavy jsou dobře rozvrženy a jejich profilace probíhá za běhu událostí. Od první scény jsme vtaženi do děje, který probíhá v několika paralelních liniích a na několika místech bez ztráty přehlednosti o něm. Hrdinové jsou neustále v pohybu, letecké souboje střídají ty kontaktní, a když ve finále dojde na světelné meče, míra divácké spokojenosti je na maximu.

Realističtější, dravější a emotivnější

J.J. Abrams se poučil z chyb trilogie s pořadovým číslem I-III a rozhodl se učinit nové Star Wars mnohem realističtější, dravější a také emotivnější. Jestli i dospělejší je otázkou, protože film se oproti Lucasově předchozí trilogii z let 1999-2005 vzdává víceméně politicko-korporátního akcentu a stává se znovu onou vesmírnou pohádkou z původní trilogie.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ze všeho nejvíc nové Star Wars působí jako dokonale vyladěný fanouškovský film, v němž zmizelo to, co příznivce ságy štvalo a naopak se vrátilo to, co na ní vždy obdivovali. Někdo může namítnout, že jde vlastně o kopii původní trilogie, hlavně Nové naděje, jen v mnohem lepší technologické kvalitě. A bude mít pravdu.

Z Abramsova pojetí je cítit láska k fenoménu původních Star Wars, na nichž jako ročník 1966 vyrůstal. Nové vyprávění ale nezahlcuje přemírou odkazů a citací k nim. Spíš se snaží na tvářích fanoušků vyloudit úsměv, spojený s dojetím. Ano, jste zpátky v důvěrně známém světě.

Triková a digitální uměřenost

Tomu podřídil jak zapojení ikonických postav, tak kvalitu filmových triků a celé výpravy. Pouštní planetu Jakku zastoupily lokace v Abú Dhabi ve Spojených arabských emirátech. Dále se natáčelo na Islandu, v Irsku v hrabství Kerry a ve filmových studiích Pinewood v Anglii.

Kamera těmito lokacemi prolétává a nechává vyniknout jejich hmatatelnou krásu. Ať už tu přírodní nebo dotaženou kulisovou. Pro pouštní sekvence režisér použil IMAX kamery, ale jinak se co nejvíc snažil, aby moderní digitální efekty nepřebily efekty praktické (model droida BB-8).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zdá se, že je pořád na co koukat a že se v impozantních scenériích neustále něco děje. Velkorysá epická kamera, zvuková složka i hudba tento dojem umocňuje. Akčních sekvencí je poměrně hodně a Abrams jejich choreografickou propracovanost nechává vyniknout v dlouhých, přehledných záběrech.

To, co bylo nejvíc vyčítáno Lucasově předchozí trilogii I-III, ona digitální přešlechtěnost, infantilnost a toporné herectví tedy mizí. Kostýmy nejsou tak pompézní, mimozemšťané jsou skutečně lidé v maskách a počítačové efekty jsou udělané tak, aby nerušily.

Pohádkové schéma vesmírné soap opery

Tak jako se Lucasovi prequelovu trilogii podařilo CGI efekty takřka ubít, tak naopak Abrams ji znovu činí životnou. A to včetně postav, které v novém aranžmá rozehrávají staré konflikty. Rey je odpovědí na hrdinky z dystopických dívčích orwelliád typu Hunger Games.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na první pohled křehká, uvnitř silná a rozhodně ne pasivní. Její sbližování s dalším plebejským sirotkem Finnem se nese v intencích pohádkového dobrodružství, kdy se princ za pomocí staršího rádce (Han Solo) vydává ji vysvobodit do vesmírného zakletého zámku.

Emočním středobodem vyprávění se ale stává někdo jiný. A to Han Solo, který teď už s generálkou Leiou rozehrává bolestné téma vztahů rodičů a dětí. Víc naznačovat nechci, ale vězte, že někdo další mimo Luka Skywalkera se dozví, kdo je jeho otec.

Souboj mezi silami dobra a zla je tedy opět navázaný na osudově vyhrocené rodinné vazby, což odpovídá žánru vesmírné soap opery či space opery, tak jak ji definoval Lucas v původní trilogii. Abrams na ni navazuje nejlépe, jak v dané chvíli může.

Abramsova sázka na jistotu

Noví hrdinové i záporáci se teprve rodí, stejně jako celá nová trilogie. Epizody VIII a IX by měly přicházet s dvouletými intervaly. Osmou by měl režírovat Rian Johnson (Looper), devátou režisér Jurského světa Colin Trevorrow.

Oba už možná nebudou tolik svázáni očekáváními fanoušků a dovolí si třeba přijít s něčím nekonvenčním, čím by Star Wars universum obohatili, ozvláštnili nebo rozvinuli. Abrams hraje hodně na jistotu, ale je otázka, zda se mu to dá vyčítat. Zvlášť když si uvědomíme, pod jakým studiovým tlakem asi byl.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Režisér ctí ducha původní předlohy a obohacuje ho o některé aktuální trendy (silná a emancipovaná dívčí postava). Noví hrdinové působí životněji než ti z Lucasova prequelu a celkový charakter nového vyprávění je svižnější. Na staré hrdiny je nostalgicky pomrkáváno a slouží těm mladým jako mýty, s nimiž se identifikují.

Podobně jsou na tom i diváci v kině, protože Síla se probouzí ze všeho nejvíc připomíná fanouškovský film pro fanoušky. J.J. Abrams je jedním z těch fanoušků a snaží se, aby jeho pohled na tento fenomén byl zbaven všeho předchozího balastu a předveden v maximální řemeslné kvalitě. Toto se mu podařilo naplnit. Na nějaký silnější přesah nebo ozvláštnění už místo nezbylo. Přesto, pokud hledáte dokonalou blockbusterovou zábavu, sedmé Star Wars jsou jejím synonymem.

Star Wars: Síla se probouzí

  • Žánr: sci-fi
  • Původní název: Star Wars: The Force Awakens
  • www.starwars.com/
  • USA 2015
  • Scénář: Lawrence Kasdan, J. J. Abrams, Michael Arndt
  • Režie: J. J. Abrams
  • Hrají: Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Anthony Daniels, Adam Driver, Simon Pegg, John Boyega, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Lupita Nyong'o
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 17. 12. 2015
Star Wars: Síla se probouzí
film   8

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, IMAX

Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

**Počítač zaujme kompaktními rozměry **O grafický i procesorový výkon se postará osmijádrový Ryzen 7 **Nová česká značka překvapí cenou i kvalitou

Jan Pánek
Testy
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Recenze hry Choo-Choo Charles. Hororovka o pavoučím vlaku, která neumí pořádně postrašit

Charles přinesl neokoukané téma a zajímavý gameplay v otevřeném světě. Na druhou stranu, se ale nedá zbavit pocitu, že hra postrádá hloubku, pocit strachu nebo dokonce samotného Charlese.

Matouš Sychra
HororRecenzePC
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nokia 9210 Communicator. Před 22 lety hi-tech, dnes by se nám z tolika tlačítek zamotala hlava

Nokia 9210 Communicator. Před 22 lety hi-tech, dnes by se nám z tolika tlačítek zamotala hlava

** Přesně před 22 lety představila Nokia svůj legendární model 9210 ** Třetí generace komunikátorů přinesla mnohá vylepšení ** Jako první Nokia běžel na Symbianu (S80), uměl fungovat jako fax

Tomáš HolčíkFilip Kůžel
RetroLegendyVideo
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu. Touto fintou jej však můžete rozjet na dvou Androidech současně

** Betaverze WhatsApp testuje propojení telefonu a tabletu ** Jednoduchou fintou jej však spustíte na dvou telefonech najednou ** Stačí jen z druhého telefonu na chvíli udělat tablet

Martin Chroust
Jak...WhatsAppSmartphony
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify