Stein Harmonizer Systems: pokročilá technologie či magie?

10. května 2016
TWEET SDÍLET
Stein Harmonizer Systems: pokročilá technologie či magie?
Dle výrobce harmonizéry ovlivňují strukturální aspekty vzduchu. Tyto změny v molekulární struktuře zlepšují vlastnosti vzduchu s ohledem na přenos zvukových informací.

Jak to hrálo

Poslechové změny jsou velmi těžko slovy uchopitelné. Nejdou změřit, jinými slovy naměřená frekvenční odezva bez / s Harmonizéry (lhostejno v jaké konfiguraci) je nachlup stejná, oprávněně tak lze pochybovat o vlastním zdravém rozumu, je-li rozdíl slyšet. I když je bez doplňků typu Blue Suns relativně subtilní (respektive nepraští vás to uší a chvíli trvá, než identifikujete co konkrétně se změnilo), prostě tam je, což jsme ověřili jednoduše - požádali jsme osobu nezúčastněnou a věci neznalou, ať si hraje s pozicí a nastavením účinnosti, sami jsme měli zavřené oči a zkoušeli nahlásit pokaždé, když byla cítit změna. A 9 z 10 případů se podařilo poznat, byť povětšinou na základě jakéhosi pocitu změny. Asi jako když v zádech urputně vnímáte, že se na vás někdo dívá, je to pocit ne úplně konkrétně uchopitelný a popsatelný.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

V žádném případě nečekejte, že se zhutní basy, že se projasní výšky, že u nezřetelných nahrávek bude najednou krystalicky čistá vokální linka nebo že se stane cokoliv podobného. Ne... Přesto nelze efekt Stein Harmonizer popsat jinak, než trošku okřídlenými slovy o tom, že najednou vše vystoupí kupředu. Ne o moc, ne efektně, spíše jako kdyby zmizel pocit vázanosti na reprosoustavy, jakýsi mechanický odpor se ztratil a zvuk více plynul, snáze a vzdušněji. Trochu jako kdybyste zvuk naolejovali, dá-li se tak vágní popis použít, čtenář ale jistě chápe, kam míříme.

Pokud si pustíte rockovou nebo popovou hudbu s čistě studiovým zvukem bez ambientu, rozdíl je menší, respektive méně vnímatelný. Ano, i třeba u "Song to Say Goodbye" z desky "Meds" od Placebo (2012 | Elevator Lady | 0602537175369) byl pocit lehčí, snazší, čitelnější reprodukce, tak trochu připomínající třeba zapojení do čistšího zdroje napájení. Ten ale povětšinou mění trošku i charakter a maličko i poměrové zastoupení jednotlivých částí spektra, Stein Harmonizers ale nikoliv. Zvuk je stejný, možná spíš jako kdybyste si sedli blíž k systému.

Mnohem přesvědčivější výsledek nastal třeba u Claptonova živáku "Unplugged" (2013 | Reprise | 8122796367). Slavná "Tears in Heaven" měla najednou zřetelnější atmosféru, více vzduchu a zvuková scéna se roztáhla doleva, doprava i dopředu a dozadu, v souhrnu působila plastičtěji a přehledněji. Obraz jako by byl konkrétnější, samozřejmější.

Budeme-li se soustředit čistě na jednotlivé nástroje, jejich objem, barvu, dynamiku, můžeme za příklad vzít Davisovu desku "Kind of Blue" (2005 | Columbia | CK 64935) a úvodní "So What". Objemem byl kontrabas stále stejný, měl stejný broukavý charakter, jen byl jaksi bezprostřednější, plastičtější, stejně jako celé dění, jako kdyby vše bylo organizovanější. Nepřibude vlastně nic, přesto se hudba snáze poslouchá, je plynulejší.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Už jsme to naťukli, ale nutno konkrétně říct, že největší (respektive nejsnáze pojmenovatelnou) změnu zažijete v podání prostoru nahrávek. Nástroje v "Toujours" z stejnojmenného alba Sabiny Sciubba (2014 | Naim Label | naimcd198) měly přesnější lokalizaci, více místa kolem sebe i přirozenější plasticitu, respektive velmi se zmenšil pocit vnímání hmoty reprosoustav v prostoru a toho, že zvuk přichází právě z nich.

Možná trochu paradoxně měl systém Stein Harmonizer vnímatelnější přínos v malém, akusticky neideálním prostoru, kde reprosoustavy blízko zadní zdi působily, že mají kolemsebe víc vzduchu a i zde se objevil ve scéně prostor a trochu vzduchu - efekt tu byl patrný i u relativně základní sestavy CA / Xavian.

Klepněte pro větší obrázek

Stein Harmonizer systém je, proč to nepřiznat, něco, co nedokážeme fyzikálně nijak zdůvodnit, ale co se dá slyšet. Budeme-li kvůli nemožnosti propojit pozorovaný efekt s nějak konkrétněji pojmenovanými fyzikálními pochody (ano, změna molekulárního chování vzduchu pomocí vibrace krystalů na základě jevů kvantové mechaniky zní hezky, ale málokdo si to asi skutečně umí představit) řadit tyhle krabičky do kategorie voodoo příslušenství, pak je to jedno z mála takových, jehož přínos, respektive jeho vliv, lze snadno demonstrovat v podstatě kdykoliv a kdekoliv, jak se zdá.

Kouzlo, které není pro každého

Nutno říct, že vzhledem k vysoké pořizovací ceně dává smysl jen jako třešnička na dortu u opravdu vyladěných high-endových sestav, protože investice do změny v sestavě (míněno změny přístrojů, kabelů, reprosoustav, domácí akustiky...) ve stejné cenové hladině přinese změnu charakteru, kterou naše uši budou vnímat jako výraznější. Stein Harmonizer spíše zdůrazňuje, podtrhuje to co máte doma a to ještě v míře, která není ohromující.

Nám se ale tohle zařízení na hranicích černé magie líbí, protože minimálně vybízí k diskusi o tom, kolik toho vlastně ještě nevíme a co všechno může mít vliv na vnímání reprodukovaného zvuku. Minimálně ale jako experiment, jako zajímavost, jako něco úplně odlišného doporučujeme každému absolvovat poslech těchto krabiček - ne nutně z důvodu nákupu, ale právě z důvodu uvědomění si toho, že vše souvisí se vším a že změnu můžou přinést i detaily sebepodivnější a jakkoliv podivínsky, neuvěřitelně a nevysvětlitelně to zní, tenhle kousek esoteriky je prostě slyšet...

klady

+ fungují, respektive po jejich zapojení se všude shodně dostavil efekt:
+ ...snazšího, uvolněnějšího poslechu
+ ...přehlednějšího prostorového podání
+ ...jaksi celkově většího množství "vzduchu"
+ v naší konkrétní malé místnosti pomohl vykouzlit prostor u neideálního ustavení reprosoustav

zápory

- cena je na české poměry vysoká
- efekt / přínos vás "nepraští", alespoň v této základní konfiguraci

Stein Harmonizer Systems

Ceny orientační

  • 2x H2 + 2x Black Stone cca 59 500 Kč
  • upgrade pro H2 cca 8 000 Kč
  • testovaný set (4x H2 + 4x stojan + 4x Black Stone + 4x upgrade modul): 127 000 Kč 

Poznámka redakce: autor je šéfredaktorem magazínu Hi-Fi Voice
Článek byl převzat z Hi-Fi Voice 

Témata článku: Testy, Hi-Fi

Určitě si přečtěte

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

15 Ondřej Králík

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

14× nejlepší filmy o druhé světové válce

Nejdelší den, Tucet špinavců, Generál Patton, Sophiina volba, Jdi a dívej se, Zachraňte vojína Ryana nebo Černá kniha. Nejlepší filmy s tématikou druhé světové války?

43 Marek Čech

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

34 Jaromír Puk

10 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

10 tipů na nejlepší přenosná Hi-Fi sluchátka. Od těch nejdostupnějších až po nejdražší

Kvalitní přenosná sluchátka vydrží déle než smartphone nebo jiný přehrávač. Vybrali jsme ty nejzajímavější od dostupnějších až po ty nejdražší.

6 Jaromír Puk

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

10 Jaromír Puk