Strážci Galaxie: recenze filmu

1. srpna 2014
TWEET SDÍLET
Studio Marvel se nebálo zariskovat a vyšla z toho hodně vtipná a odlehčená variace na Star Wars s bizarními hrdiny, jež si zamilujete. Mise splněna, další vesmírná sága se rozjíždí.

Komiksová invaze studia Marvel pokračuje, jen tentokrát šlo o daleko riskantnější projekt než v případě Avengerů a sólovek jejích jednotlivých členů.

Strážci Galaxie jsou totiž mnohem obskurnější parta než Iron Man, Kapitán Amerika, Hulk, Thor, Black Widow nebo Hawkey. Posuďte sami, kdo všechno se pokusí zachránit galaxii před mocným zločincem Ronanem (Lee Pace), jehož genocidní ambice ohrožují celý vesmír.

Obskurní parta

Lidský pilot a dobrodruh Peter Quill (Chris Pratt). Neotesaný hláškující mýval a expert na zbraně Rocket Raccoon (Bradley Cooper). Chodící oživlý strom Groot (Vin Diesel). Smrtící a tajemná zelená šermířka Gamora (Zoe Saldana). A svalovitý řezník a válečník Drax Destroyer (Dave Bautista), jehož do akce žene touha po pomstě za vyvražděnou rodinu, již má na svědomí právě Ronan.

Hlavní hrdina Peter si velkohubě nechává říkat Star-Lord a hrozně se diví, že jeho „proslulost“ psance ještě nedolehla ke všem obyvatelům vzdálené galaxie. Jako malý kluk byl po smrti matky unesen ze Země do vesmíru. Bandou, která ho vychovala k obrazu svému a jež si říká Plenitelé.

Ve své kariéře zloděje, který loupí vzácné věci, které pak prodává překupníkům, to ale Peter přepískne ve chvíli, kdy na sebe krádeží prastarého artefaktu přivolá pozornost zlosyna a vládce rasy Kree Ronana. Ten se snaží tajemný kámen ve tvaru koule získat pro Thanose, nejobávanějšího galaktického desperáta.

Oba padouši proto na Petera pošlou Gamoru. Tu Thanos po smrti jejích rodičů a vyhlazení její rasy pojal za adoptivní dceru. Když ale Gamora nahlédne, jakou hrozbu Thanos představuje, obrátí se proti němu. Chce napravit své předchozí špatné činy a spojence v tomto záměru nachází právě ve Star-Lordovi, jehož rodiče si podala stejná rasa Badoonů, která se neblaze podepsala i na osudu její rodiny.

Drax Ničitel si šel v minulosti s Gamorou po krku. To když byla ve službách Thanose, který ji vycvičil jako svou zbraň, sloužící jeho cílům. Draxova tělesná schránka má blízko k té Hulkově, jen jemu se o něco lépe daří zvládat své emoce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Stromový mimozemšťan Groot má tu výhodu, že po utržených ránách rychle regeneruje. Stačí, aby z něho zbyla malá větvička, která doroste do původního stromu. Moc toho nenamluví (I am Groot), ale určitě je vděčný za to, že ho rychlopalný mýval Rocket Racoon přivedl do party. Což přispěje k prohloubení jejich přátelství.

Ztracený pilot letadla Peter se díky krádeži záhadného předmětu stává obětí nemilosrdného honu Ronanových nájemných zabijáků a je nucen se spojit s touto čtveřicí ztracených existencí (z nichž tři po něm pásli) a přesvědčit je, aby vytvořili tým. Zvlášť, když pozná, jakou silou Orb vládne a jak by za pomocí ní mohl Ronan ohrozit celou planetu Xandar. Pětice se potká ve vesmírné věznici Kyln, odkud společně uprchne. Tím ale jejich dobrodružství teprve začínají.

Riskantní projekt

Už z charakteristiky postav je zřejmé, že jde o projekt poměrně atypický a tím nadmíru sympatický. Studio Marvel se rozhodlo zariskovat a vsadilo na komiksovou předlohu, jejíž první sešit se objevil před pětačtyřiceti lety.

A tento risk jim skvěle vyšel, protože kde jinde potkáte takovou přehlídku obskurních existencí nejrůznějších barev, ras i tvarů. Zelená mimozemšťanka, která dle jejích slov nechce zemřít obklopená největšími idioty v galaxii. Potetovaná obdoba Hulka. Geneticky upravený, cynický a zahořklý mýval s drsnou mluvou, který se zajisté stane největším miláčkem diváků. A naopak velmi empatický humanoidní strom, který dělá vychytralému mývalovi bodyguarda. Umí jen tři slova, ale pohled jeho něžných očí vždy dostatečně výmluvně zračí situaci, v níž se ocitl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

I tito nerozluční parťáci šli původně po Peterovi jako lovci odměn, než vše dopadlo zcela jinak. Teď se tato parta odpadlíků snaží zachránit galaxii pod vedením domýšlivého floutka, pašeráka, zloděje a novodobého Hana Sola, který ve walkmanu poslouchá hity z osmdesátých let a až mateřsky se stará o to, aby tuhle roztodivnou partu bral někdo vážně.

Nejvtipnější marvelovka

Podobně jako Joss Whedon v Avengers, tak i James Gunn ve Strážcích Galaxie pracuje tím, že má před sebou sbírku vypjatých individualit, z nichž každá má své cíle i osobnostní rysy, které na sebe při vzájemném vymezování pozic logicky naráží.

Pak dochází k roztomile nekorektnímu pošťuchování, které vychází z nejlepších tradic buddy movies a plodí zdaleka největší kadenci hlášek a slovních ataků ze všech marvelovských počinů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Každá z postav má dostatek prostoru k tomu, aby samostatně vyjevila svůj příběh, spějící do momentu, který je přivedl k tomu, že se rozhodli navzájem spolupracovat. Povahy postav se výborně doplňují a jsou zdrojem mnoha emotivních, ale především humorných scén a momentů.

Na hláškách je vidět, že scenáristé přemýšleli nad tím, aby postavám dobře sedli a pomohli je ještě o něco lépe charakterizovat. To je případ onoho nápadu se Star Lordovou kazetou Awesome s největšími osmdesátkovými hity, na níž totálně ujíždí. A vy spolu s ním. Jsem přesvědčen o tom, že chytlavou písničku Hooked on a Feeling od Blue Swede z hlavy jen tak nedostanete.

Odlehčené Star Wars

Stejnojmenně pojmenovaný soundtrack zároveň pomáhá definovat atmosféru celého filmu, který působí jako hodně odlehčená verze Star Wars, na níž je vidět, s jakou láskou byla připravovaná. Kvalitní CGI u marvelovských filmů už očekáváme tak nějak automaticky, takže se můžeme víc soustředit třeba na velmi povedený design postav a nápaditost pestrobarevných kostýmů, které nosí.

Ve stínu osobitě vyprofilované ústřední pětice Strážců galaxie, která je stejně zábavná když hláškuje, jako když vyvádí nějaké akční psí kusy, se trochu ztrácí záporák Ronan. Možná proto, že sám je jen loutkou v ruce Thanose, která mluví vysokým hrdelním hlasem. Podobné to bylo s Malekithem ve dvojce Thora: Temný svět a je to poměrně častý neduh marvelovských adaptací.

Z vedlejších postav zaujme velitel xandariánských vojenských jednotek Corpsman Dey (John C. Reilly), jeho nadřízená Nova Prime (Glenn Close) a postava Sběratele (Benicio Del Toro), jež se objevila už v potitulkové scéně druhého Thora a jíž chtějí Strážci galaxie předat vzácný artefakt.

Mise úspěšně splněna, série se může rozjet

Studio Marvel je ale třeba pochválit především za to, že se nebála tak riskantní projekt svěřit Jamesovi Gunnovi, od něhož budete znát asi jen hororovou sci-fi komedii Slimák z roku 2006. Třiačtyřicetiletý americký tvůrce za sebou neměl dosud žádný větší projekt a ve Strážcích galaxie jako režisér a scenárista plně zúročil důvěru v něj vloženou.

Je znát, že dostal mnohem větší svobodu, než tomu bývá u blockbusterů zvykem a že se tak mohl vydat vlastní tvůrčí cestou. I díky tomu film nevypadá jako další povinná studiová zakázka, prostřednictvím níž si studio testuje, který z režisérů z dosud nemainstreamové scény má na přestup do první popcornové ligy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

James Gunn se ukázal být zručným řemeslníkem, který hravě zvládá kombinaci akce, napětí, dramatických momentů i těch emotivních. Akce není nijak opulentní, ale má svižné tempo a nechybí ji nadhled. To ostatně platí pro celý film.

Režisér vesmírné dobrodružství prokládá humorem slovním, situačním i tím ironickým, z něhož ale není nikdy znát, že by se postavám vysmíval. Naopak, je vidět, jak moc je má rád a jak chce, abychom zažívali stejný pocit. Což není vzhledem k jejich dojemné výstřednosti tak těžké. Za tři roky v režii Jamese Gunna tedy s touhle partou excentrických loserů na viděnou. Tenhle svěží vítr u Marvelů už potřebovali.

Strážci Galaxie

  • Žánr: komiksová adaptace
  • Původní název: Guardians of the Galaxy
  • www.marvel.com/guardians
  • USA 2014
  • Scénář: James Gunn, Nicole Perlman
  • Režie: James Gunn
  • Hrají: Chris Pratt, Zoe Saldana, Bradley Cooper, Vin Diesel, Dave Bautista, John C. Reilly, Karen Gillan, Benicio Del Toro, Lee Pace, Laura Haddock, Michael Rooker, Glenn Close
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 31. 07. 2014

Strážci Galaxie
Film 8

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka