8
Fotogalerie

Strážci Galaxie: recenze filmu

Studio Marvel se nebálo zariskovat a vyšla z toho hodně vtipná a odlehčená variace na Star Wars s bizarními hrdiny, jež si zamilujete. Mise splněna, další vesmírná sága se rozjíždí.

Komiksová invaze studia Marvel pokračuje, jen tentokrát šlo o daleko riskantnější projekt než v případě Avengerů a sólovek jejích jednotlivých členů.

Strážci Galaxie jsou totiž mnohem obskurnější parta než Iron Man, Kapitán Amerika, Hulk, Thor, Black Widow nebo Hawkey. Posuďte sami, kdo všechno se pokusí zachránit galaxii před mocným zločincem Ronanem (Lee Pace), jehož genocidní ambice ohrožují celý vesmír.

Obskurní parta

Lidský pilot a dobrodruh Peter Quill (Chris Pratt). Neotesaný hláškující mýval a expert na zbraně Rocket Raccoon (Bradley Cooper). Chodící oživlý strom Groot (Vin Diesel). Smrtící a tajemná zelená šermířka Gamora (Zoe Saldana). A svalovitý řezník a válečník Drax Destroyer (Dave Bautista), jehož do akce žene touha po pomstě za vyvražděnou rodinu, již má na svědomí právě Ronan.

Hlavní hrdina Peter si velkohubě nechává říkat Star-Lord a hrozně se diví, že jeho „proslulost“ psance ještě nedolehla ke všem obyvatelům vzdálené galaxie. Jako malý kluk byl po smrti matky unesen ze Země do vesmíru. Bandou, která ho vychovala k obrazu svému a jež si říká Plenitelé.

Ve své kariéře zloděje, který loupí vzácné věci, které pak prodává překupníkům, to ale Peter přepískne ve chvíli, kdy na sebe krádeží prastarého artefaktu přivolá pozornost zlosyna a vládce rasy Kree Ronana. Ten se snaží tajemný kámen ve tvaru koule získat pro Thanose, nejobávanějšího galaktického desperáta.

Oba padouši proto na Petera pošlou Gamoru. Tu Thanos po smrti jejích rodičů a vyhlazení její rasy pojal za adoptivní dceru. Když ale Gamora nahlédne, jakou hrozbu Thanos představuje, obrátí se proti němu. Chce napravit své předchozí špatné činy a spojence v tomto záměru nachází právě ve Star-Lordovi, jehož rodiče si podala stejná rasa Badoonů, která se neblaze podepsala i na osudu její rodiny.

Drax Ničitel si šel v minulosti s Gamorou po krku. To když byla ve službách Thanose, který ji vycvičil jako svou zbraň, sloužící jeho cílům. Draxova tělesná schránka má blízko k té Hulkově, jen jemu se o něco lépe daří zvládat své emoce.

fnd_mc_guardiansofthegalaxy.jpg guardiansofthegalaxy-mv-14.jpg
 

Stromový mimozemšťan Groot má tu výhodu, že po utržených ránách rychle regeneruje. Stačí, aby z něho zbyla malá větvička, která doroste do původního stromu. Moc toho nenamluví (I am Groot), ale určitě je vděčný za to, že ho rychlopalný mýval Rocket Racoon přivedl do party. Což přispěje k prohloubení jejich přátelství.

Ztracený pilot letadla Peter se díky krádeži záhadného předmětu stává obětí nemilosrdného honu Ronanových nájemných zabijáků a je nucen se spojit s touto čtveřicí ztracených existencí (z nichž tři po něm pásli) a přesvědčit je, aby vytvořili tým. Zvlášť, když pozná, jakou silou Orb vládne a jak by za pomocí ní mohl Ronan ohrozit celou planetu Xandar. Pětice se potká ve vesmírné věznici Kyln, odkud společně uprchne. Tím ale jejich dobrodružství teprve začínají.

Riskantní projekt

Už z charakteristiky postav je zřejmé, že jde o projekt poměrně atypický a tím nadmíru sympatický. Studio Marvel se rozhodlo zariskovat a vsadilo na komiksovou předlohu, jejíž první sešit se objevil před pětačtyřiceti lety.

A tento risk jim skvěle vyšel, protože kde jinde potkáte takovou přehlídku obskurních existencí nejrůznějších barev, ras i tvarů. Zelená mimozemšťanka, která dle jejích slov nechce zemřít obklopená největšími idioty v galaxii. Potetovaná obdoba Hulka. Geneticky upravený, cynický a zahořklý mýval s drsnou mluvou, který se zajisté stane největším miláčkem diváků. A naopak velmi empatický humanoidní strom, který dělá vychytralému mývalovi bodyguarda. Umí jen tři slova, ale pohled jeho něžných očí vždy dostatečně výmluvně zračí situaci, v níž se ocitl.

guardiansofthegalaxy-mv-2.jpg guardiansofthegalaxy-mv-20.jpg

I tito nerozluční parťáci šli původně po Peterovi jako lovci odměn, než vše dopadlo zcela jinak. Teď se tato parta odpadlíků snaží zachránit galaxii pod vedením domýšlivého floutka, pašeráka, zloděje a novodobého Hana Sola, který ve walkmanu poslouchá hity z osmdesátých let a až mateřsky se stará o to, aby tuhle roztodivnou partu bral někdo vážně.

Nejvtipnější marvelovka

Podobně jako Joss Whedon v Avengers, tak i James Gunn ve Strážcích Galaxie pracuje tím, že má před sebou sbírku vypjatých individualit, z nichž každá má své cíle i osobnostní rysy, které na sebe při vzájemném vymezování pozic logicky naráží.

Pak dochází k roztomile nekorektnímu pošťuchování, které vychází z nejlepších tradic buddy movies a plodí zdaleka největší kadenci hlášek a slovních ataků ze všech marvelovských počinů.

guardiansofthegalaxy-mv-61.jpg guardiansofthegalaxy-mv-62.jpg

Každá z postav má dostatek prostoru k tomu, aby samostatně vyjevila svůj příběh, spějící do momentu, který je přivedl k tomu, že se rozhodli navzájem spolupracovat. Povahy postav se výborně doplňují a jsou zdrojem mnoha emotivních, ale především humorných scén a momentů.

Na hláškách je vidět, že scenáristé přemýšleli nad tím, aby postavám dobře sedli a pomohli je ještě o něco lépe charakterizovat. To je případ onoho nápadu se Star Lordovou kazetou Awesome s největšími osmdesátkovými hity, na níž totálně ujíždí. A vy spolu s ním. Jsem přesvědčen o tom, že chytlavou písničku Hooked on a Feeling od Blue Swede z hlavy jen tak nedostanete.

Odlehčené Star Wars

Stejnojmenně pojmenovaný soundtrack zároveň pomáhá definovat atmosféru celého filmu, který působí jako hodně odlehčená verze Star Wars, na níž je vidět, s jakou láskou byla připravovaná. Kvalitní CGI u marvelovských filmů už očekáváme tak nějak automaticky, takže se můžeme víc soustředit třeba na velmi povedený design postav a nápaditost pestrobarevných kostýmů, které nosí.

Ve stínu osobitě vyprofilované ústřední pětice Strážců galaxie, která je stejně zábavná když hláškuje, jako když vyvádí nějaké akční psí kusy, se trochu ztrácí záporák Ronan. Možná proto, že sám je jen loutkou v ruce Thanose, která mluví vysokým hrdelním hlasem. Podobné to bylo s Malekithem ve dvojce Thora: Temný svět a je to poměrně častý neduh marvelovských adaptací.

Z vedlejších postav zaujme velitel xandariánských vojenských jednotek Corpsman Dey (John C. Reilly), jeho nadřízená Nova Prime (Glenn Close) a postava Sběratele (Benicio Del Toro), jež se objevila už v potitulkové scéně druhého Thora a jíž chtějí Strážci galaxie předat vzácný artefakt.

Mise úspěšně splněna, série se může rozjet

Studio Marvel je ale třeba pochválit především za to, že se nebála tak riskantní projekt svěřit Jamesovi Gunnovi, od něhož budete znát asi jen hororovou sci-fi komedii Slimák z roku 2006. Třiačtyřicetiletý americký tvůrce za sebou neměl dosud žádný větší projekt a ve Strážcích galaxie jako režisér a scenárista plně zúročil důvěru v něj vloženou.

Je znát, že dostal mnohem větší svobodu, než tomu bývá u blockbusterů zvykem a že se tak mohl vydat vlastní tvůrčí cestou. I díky tomu film nevypadá jako další povinná studiová zakázka, prostřednictvím níž si studio testuje, který z režisérů z dosud nemainstreamové scény má na přestup do první popcornové ligy.

guardiansofthegalaxy-mv-47.jpg guardiansofthegalaxy-mv-59.jpg

James Gunn se ukázal být zručným řemeslníkem, který hravě zvládá kombinaci akce, napětí, dramatických momentů i těch emotivních. Akce není nijak opulentní, ale má svižné tempo a nechybí ji nadhled. To ostatně platí pro celý film.

Režisér vesmírné dobrodružství prokládá humorem slovním, situačním i tím ironickým, z něhož ale není nikdy znát, že by se postavám vysmíval. Naopak, je vidět, jak moc je má rád a jak chce, abychom zažívali stejný pocit. Což není vzhledem k jejich dojemné výstřednosti tak těžké. Za tři roky v režii Jamese Gunna tedy s touhle partou excentrických loserů na viděnou. Tenhle svěží vítr u Marvelů už potřebovali.

Strážci Galaxie

  • Žánr: komiksová adaptace
  • Původní název: Guardians of the Galaxy
  • www.marvel.com/guardians
  • USA 2014
  • Scénář: James Gunn, Nicole Perlman
  • Režie: James Gunn
  • Hrají: Chris Pratt, Zoe Saldana, Bradley Cooper, Vin Diesel, Dave Bautista, John C. Reilly, Karen Gillan, Benicio Del Toro, Lee Pace, Laura Haddock, Michael Rooker, Glenn Close
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 31. 07. 2014

Strážci Galaxie
Film 8

Určitě si přečtěte

Články odjinud