Strážci Galaxie Vol. 2: recenze filmu

7. května 2017
TWEET SDÍLET
Sázka na excentričnost ústřední pětice a její týmovou chemii z jedničky je v pokračování vystřídána větším příklonem k blockbusterovému schématu s výraznou melodramatickou linkou rodinných vztahů.

Studio Marvel se před třemi lety nebálo v jedničce zariskovat. A vyšla z toho hodně vtipná a odlehčená variace na Star Wars, s obskurními hrdiny, které jste si zamilovali. Lidský pilot a dobrodruh Peter Quill (Chris Pratt), zelená šermířka Gamora (Zoe Saldana), svalovitý válečník Drax Destroyer (Dave Bautista), cynický hláškující mýval Rocket Raccoon (Bradley Cooper) a empatický humanoidní strom Groot (Vin Diesel), který dělá vychytralému mývalovi bodyguarda.

Nyní se tato pětice vrací, byť v lehce morfované podobě než posledně. Z dospělého Groota se po oběti, kterou v jedničce učinil, stal mnohem menší Baby Groot, který není plně vyvinutý a musí se toho hodně učit. Což si vezme na starost mýval Rocket.

Méně je někdy víc

První díl vydělal 773 milionů dolarů a dvojka jede už mnohem víc na jistotu klasické marvelovské podívané s rozrůstajícím se počtem hrdinů, kteří se stávají součástí jednoho velkého MCU universa. Režisér James Gunn se osvědčil a ve dvojce naplňuje zlaté pravidlo všech sequelů. Tedy nabídnout toho, co minule fungovalo, minimálně dvakrát tolik.

Už třetí díl Kapitána Ameriky, který působil spíše jako Avengers 2½, ale ukázal limity tohoto přístupu. Postav a linií přibývá a ne všechny dostanou stejný prostor. K tomu si připočtěte, jak se studio snaží vyjít vstříc diváckým očekáváním, aby nepřátelská hrozba a akce byly zas o něco bombastičtější a vynalézavější než minule. Výsledkem je, že si začínají být komiksové marvelovky čím dál víc podobné.

Dvojka Strážců Galaxie se tomuto tlaku také neubránila. Režisér ji staví ze stejných stavebních kamenů jako jedničku. Oproti její hravé osobitosti ale nastupuje přeplácanost. Dobře je to vidět v závěrečné bitvě, která je utopená v digitálním CGI balastu. Mimo původní pětičlenné sestavy se do ní zapojují i další členové, ale platí zde pravidlo, že méně je někdy víc.

Hrozní otcové

Finále je epičtější, emotivnější a osudovější než v jedničce, což souvisí s charakterem celé podívané. Nerozehrává se tu totiž jen další příběh o záchraně světa, ale i rodinný motiv, který dobře známe ze Star Wars. Postavy hrozných otců tu zadělávají na traumata svých dětí a přispívají k jejich vzájemné řevnivosti, která přetrvává do dospělosti. To je příklad Gamory, která se tu střetává se svou sestrou Nebulou (Karen Gillan).

Peterovo poznávání rodinného zázemí a původu se zas odehrává v souřadnici biologický otec - pěstoun. Vydáváme se s ním až do počátku osmdesátých let, kdy se jeho rodiče poznali. Přes smrt matky, nepřítomného otce, vyrůstání v osmdesátých letech a únos do vesmíru, kde stal součástí desperátské bandy Plenitelů, se dostáváme až k postavě jeho otce. Ta má božský původ a svou vlastní planetu.

Právě na ní se Strážci Galaxie ocitnou poté, co Rocket ukradne mocné kněžce tajemné rasy zlatých lidí Ayeshe (Elizabeth Debicki) část z nákladu, který ji měli vesmírní dobrodruhové a pašeráci doručit. Její pohrdlivé a arogantní chování způsobí, že se z obchodních partnerů stanou protivníci, za nimiž vyšle svou stíhací flotilu.

Jejich útěk a ztroskotání na neznámé planetě vede k setkání s Peterovým dlouho ztraceným otcem, kterého už jsme v omlazené podobě poznali v prologu. Říká si Ego a hraje ho Kurt Russell. Tím se začne odvíjet příběh poznávání Star-Lordova polobožského původu i plánů, které s ním jeho otec má.

Po Rychle a zběsile další „rodina“

Stavba vyprávění je takřka totožná jako v jedničce. Po prologu z osmdesátých let jsme vrženi doprostřed akce. Souboj s obří chobotnicí režisér ozvláštňuje tím, že ho zabírá z perspektivy malého Groota. Tedy vlastně dítěte, které bezstarostně tančí na hit z konce sedmdesátých let britské skupiny ELO Mr. Blue Sky, zatímco kolem se odehrává lítý boj, plný explozí, jež vnímáme v druhém plánu.

Roztomilý Groot s něžnýma očima bezbranného štěňátka a rozumem batolete se v interakci s drsným mývalem opět stává zdrojem humoru, jak už ostatně naznačila trailerová scénka s vypínačem. A nezaostávají za nimi ani ostatní postavy. Drax, který příliš nechápe ironii, ale má dobré srdce. Sesterské duo Gamora a Nebula i Peter, který se pozvolna sbližuje s Gamorou.

Sázka na týmovou chemii režisérovi, stejně jako v jedničce, vychází. Ve světle rodinných traumat, jež se před námi rozkrývají, chápeme i důraz na jejich novou rodinu, která by jejím členům nahradila to, co jim v dospívání chybělo. „Rodinou“ se tak neohání jen Vin Diesel v sérii Rychle a zběsile, ale i hrdinové zde.

Problém v rozdělení hrdinů

Problém ale trochu je, že se tato „rodina“ po přistání na planetě Ego rozdělí. Zatímco Peter a Gamora si řeší své rodinné problémy, ostatní se v různých koutech Galaxie potýkají s bojovými vyslanci Ayeshy. Režisér a scenárista v jedné osobě přitom přichází s hned několika zvraty, při nichž se z nepřátel a protivníků stávají přátelé, ochránci a spojenci. Příkladem budiž postava vesmírného renegáta s modrou kůží Yondua (Michael Rooker).

Na pozadí soundtracku nejlepších hitů z Peterova walkmanu „Awesome Mixtape #2“ tak Strážci Galaxie samostatně, ve dvojicích, trojících i v týmové souhře pokračují ve svých vesmírných dobrodružstvích. Musí přitom bojovat o udržení své nově nalezené rodiny poté, co odhalí tajemství spjatá s pravou rodinou Petera Quilla.

Stáří nepřátelé se stávají novými spojenci a na pomoc našim netradičním superhrdinům přicházejí i další oblíbené postavy z rozpínajícího se filmového vesmíru studia Marvel. Mezi nimi se vyskytuje cameo Sylvestera Stalloneho, Stana Leeho nebo Davida Hasselhoffa, který vám objasní, proč měl Peter v mládí rád seriál Knight Rider.

Blockbusterová daň za rozrůstající se universum

Více či méně sofistikované popkulturní odkazy a narážky na dobu Peterova dospívání v osmdesátých letech jsou tu spojeny s humorem sebeparodickým, kdy si hrdinové utahují sami ze sebe. Humor zde má mnoho podob, od tohoto sebereflexivního, kdy se tvůrci pasou na žánrových klišé, přes situační, slovní nekorektní až po trochu infantilní, spojený s postavou Groota.

Neútočí se ale jen na bránice, ale i na slzné kanálky, v čemž tkví asi největší rozdíl oproti jedničce. Soundtrack s hity Fleetwood Mac, Parliament, Cata Stevense, Sama Cooka a dalších z konce sedmdesátých let se tu stává součástí nostalgického mapování vlastního dospívání i jeho poznávání. Na podkladě rodinné historie pochopíte citový vztah Petera k těmto písním, jež zároveň tvoří pozadí k akčním scénám.

Ty jsou provedeny v nejvyšší řemeslné a technické kvalitě, na kterou jste si u Marvelu zvykli. Škoda jen že se jimi druzí Strážci Galaxie až příliš přiřadili po bok svých komiksových bratříčků z této stáje. Na jedničce se mě líbila excentrická nekorektnost ústřední pětice a sázka na její týmovou chemii. Na dvojce už je vidět větší příklon k blockbusterovému schématu, s dost výraznou melodramatickou linkou rodinných vztahů.

Je to, jako u většiny marvelovek, daň za to, jak se universum rozrůstá a přibývá v něm postav. Kam se toto universum bude vyvíjet a jak se to promítne do třetích Avengers, to vám napoví pět potitulkových scén. Zatímco u Avengers to bombastické měřítko očekáváte, u dalších Strážců Galaxie bych uvítal návrat spíše k poetice prvního dílu.

Strážci Galaxie Vol. 2
Film   7

Strážci Galaxie Vol. 2

  • Žánr: space opera
  • Původní název: Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • www.marvel.com/guardians
  • USA, 2017
  • Scénář: James Gunn
  • Režie: James Gunn
  • Hrají: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Michael Rooker, Karen Gillan, Kurt Russell, Elizabeth Debicki, Sylvester Stallone
  • Distribuce: Falcon
  • Distribuční premiéra v ČR: 04. 05. 2017       

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze, Sci-fi

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

23 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek. Od nejlevnějších za pár stovek až k Apple AirPods Max

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Recenze televizoru TCL 65C935. Překrásný křižník s prostorovým burácením

Když jsem dopisoval článek o nižším modelu C835, vyřkl jsem myšlenku, že budu s napětím čekat na modely roku příštího, roku 2023. Proč? Abych zjistil, zda TCL byla schopna udržet mimořádnou kvalitu. Ale proč čekat tak dlouho?

Alexandr Bray
Google TVTCLRecenzeTestAndroid TVLCD a LEDTestyTelevizory
Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Nejlepší filmy o cestování časem, které byste měli vidět. Víme, kde je najdete on-line

Kdo by nechtěl vrátit čas a něco změnit? Vybrali jsme nejlepší komedie, sci-fi, vážnější i zamilované filmy, které mají společné téma cestování v čase.

Jaromír Puk
Filmy, které musíte vidět
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme 18 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod vánoční stromek, na párty i na zahradu

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

19 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

Marek ČechVojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Recenze televizoru TCL 65C835. Špičkový 4K HDR TV s miniLED podsvícením, takříkajíc pro každého

Před zhruba rokem jsem měl v testu staršího bratra TCL 65C825. Vyčetl jsem mu pár chyb. Televizor mě přesto hodně oslovil. Dnes přichází nástupce. Dokáže porazit svého staršího sourozence?

Alexandr Bray
Google TVminiLEDTCLRecenzeTest4K TVLCD a LEDTestyTelevizory