Střípky: trojice držitelů Oscarů v kriminálním dramatu, jež svým námětem upomene na Fincherovu klasiku Sedm [recenze filmu]

27. února 2021
TWEET SDÍLET
Střípky: trojice držitelů Oscarů v kriminálním dramatu, jež svým námětem upomene na Fincherovu klasiku Sedm [recenze filmu]
Detektivní pátrání po sériovém vrahovi mladých žen, které se mění v psychologickou studii posedlosti tímto případem u dvojice vyšetřovatelů.

Plusy

 • Herecké výkony ústředního trojlístku a vizuální stránka, odrážející tíživou bezvýchodnost pátrání.

Minusy

 • Pro hodně diváků asi přijmutí skutečnosti, že ve finále není pro vyprávění důležité, kdo je vrahem.
7/10
Hodnocení

Sériové vraždy. Dvojice detektivů, z nichž jeden je zkušený policejní veterán a druhý ambiciózní vyšetřovatel na počátku kariéry. A jeden slizký psychopat. Námět a atributy kriminálního thrilleru Střípky vám asi připomenou klasiku Davida Finchera Sedm z roku 1995 a na devadesátkové vzory, včetně Mlčení jehňátek, film opravdu pomrkává.

Scenárista a režisér John Lee Hancock ho také v roce 1993 napsal. Pro Stevena Spielberga, kterému ale scénář připadal příliš temný. Kolem tohoto projektu se pak motala jména jako Clint Eastwood, Warren Beatty nebo Danny DeVito, až se Hancock rozhodl, že si ho natočí sám.

Intuice namísto důkazů

Scénář přitom vůbec nezměnil, takže zůstává jeho zasazení do roku 1990 i retro nálada vyprávění o pátrání po sériovém vrahovi, kde důležitou roli hraje vztah detektivního mentora a nováčka, z nichž se ten starší obává, aby toho mladší pátrání nestrávilo tolik jako kdysi jeho.

Joe Deacon (Denzel Washington), řečený "Deke", zástupce šerifa v okrese Kern County, přijíždí do Los Angeles kvůli sběru důkazů k právě řešenému případu. V LA v té době vrcholí vlna vražd mladých dívek, jež vyšetřuje detektiv Jim Baxter (Rami Malek).

Ten osloví Deacona, který na oddělení vražd před lety působil a platí zde za legendu, aby mu s vyšetřováním pomohl. Což ani moc nemusí, protože ten vidí v případu podobnost s jeho nevyřešeným případem sexuálně motivovaných vražd, který se pro něho stal pověstným kostlivcem ve skříni. Posedlost tímto případem mu přivodila infarkt, rozpad manželství i odcizení se jeho dvěma dcerám. Kvůli němu opustil řady policie v Městě andělů a uchýlil se na venkov.

Oba detektivové se spojí a poměrně brzy se objeví i hlavní podezřelý v podobě podivínského muže, který rád slídí ženy. Albert Sparma (Jared Leto) policisty provokuje a současně má dokonale přečtené jejich postupy, což využívá ke hře s nimi na kočku a myš. Důkazy proti němu jim ale chybí a nahrazuje je policejní instinkt nebo intuice, že on je tím pachatelem. A také čím dál větší posedlost vyšetřovatelů dotáhnout případ do zdárného konce a dostát svým hypotézám ohledně jeho vyřešení.

Jak vyšetřovatele případ stravuje

Samotné vyšetřování případu ve filmu přitom není tím hlavním. Hancock se zaměřuje na postavy a to, jak je tento případ ovlivňuje. Jak mu podléhají, jak je stravuje, jak na základě něho činí rozhodnutí s fatálními následky.

Detektivní linie se tu proplétá s psychologickou studií ztrápeného vyšetřovatele, pronásledovaného přízraky (doslova) nevyřešeného případu, který chce uchránit před podobnými následky svého kolegu, u něhož vidí, že se ocitá na obdobném rozcestí jako kdysi on.

Vnitřní psychologická rovina postupně nabírá navrch až tak, že ve finále není pro vyprávění důležité, kdo je vrahem, ale jakou stopu zanechal případ na duši jeho aktérů. Z detektivky se stává moralistně laděné drama o svědomí dvou mužů, jejichž osud se do velké míry zrcadlí. Odtud i závěr, který mnohým přinese podobnou míru frustrace, jakou pociťují vyšetřovatele při nemožnosti dobrat se pravdy ohledně identity pachatele případu.

Trojlístek držitelů Oscarů

Hancock svůj film staví na postavách a vizuální stránce, zpřítomňující atmosféru dusného letního počasí, v němž se vyšetřovatelé motají tak trochu jako v kruhu. Kamera Johna Schwartzmana si hraje s kompozicemi i osvětlením obrazu a tuto tíživou náladu zacykleného vyšetřování podporuje, podobně jako hudba Thomase Newmana.

Klepněte pro větší obrázek

V neselhávajícím hereckém trojlístku, složeném ze tří držitelů Oscarů, na sebe poutá největší pozornost Jared Leto, který za svůj výkon také obdržel nominaci na Zlatý glóbus. Jeho Albert Sparma je ukázkou dokonalého převtělení herce do role. Uhrančivý, ale přitom vnitřně mrtvý pohled psychopata, dává od začátku až příliš jasné vodítko k interpretaci jeho postavy, u níž se pak postupně hledá na odpověď na to, zda je opravdu pachatelem nebo jen zvráceným provokatérem, který chce na sebe přitáhnout pozornost.

Warner Bros., společně s HBO Max, tak do nové sezóny vstupují s filmem, jehož zaprášený scénář z devadesátých let se dočkal realizace, u níž se vaše míra spokojenosti s ní bude odvíjet od toho, zda přijmete, že nabízí něco trochu jiného, než sliboval lákavý trailer. Tedy ne až tolik kriminální thriller o pátrání po sériovém vrahu, ale spíš psychologickou studii posedlosti dvou mužů tímto případem, která míří do oblasti jejich svědomí a zodpovědnosti, jak s ním naloží. Za sebe říkám, že mě tato podoba díky herecké složce i té vizuální oslovila.

Střípky

 • Žánr: kriminální drama
 • Původní název: The Little Things
 • www.thelittlethingsfilm.net/
 • USA, 2021
 • Scénář: John Lee Hancock
 • Režie: John Lee Hancock
 • Hrají: Denzel Washington, Rami Malek, Jared Leto, Chris Bauer, Natalie Morales, Sofia Vassilieva, Jason James Richter, Isabel Arraiza
 • Distribuce: HBO Max
 • Distribuční premiéra v ČR: 29. 01. 2021

Témata článku: Filmy a seriály, Filmy on-line, Recenze filmů, Recenze, Trailer


Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály
Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

Srovnávací test soundbarů. Snadná cesta k lepšímu zvuku

I ten nejmenší a nejlevnější soundbar v testu přinese obrovské zlepšení zvukového doprovodu u většiny televizorů. Náš test ukázal, že výrobci nabízejí různá konstrukční řešení a záleží pouze na vás, jaké si vyberete.

David Starý
SoundbarySrovnáníTesty
40 sex symbolů sedmdesátých let

40 sex symbolů sedmdesátých let

Tento výběr vás přesvědčí o tom, že 70. léta byla z hlediska nahoty ve filmu velmi otevřená. Kdo je podle vás erotickým symbolem desetiletí? Překoná někdo Ornellu Muti?

Marek Čech
Filmy a seriály
Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Nejlepší seriály na Netflixu. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu.

Ondřej Králík
Netflix
Duke Nukem Forever byl zkázou 3D Realms. Zakladatel studia komentuje únik verze z roku 2001

Duke Nukem Forever byl zkázou 3D Realms. Zakladatel studia komentuje únik verze z roku 2001

Poslední díl s Duke Nukemem v hlavní roli vznikal více než dekádu. Díky čerstvému úniku si jeho rozpracovanou verzi z roku 2001 může vyzkoušet každý.

Martin Nahodil
ÚnikDuke Nukem Forever
Samsung by mohl jít cestou Applu. Za tři roky má řada Galaxy S25 běžet na novém čipsetu vlastní výroby

Samsung by mohl jít cestou Applu. Za tři roky má řada Galaxy S25 běžet na novém čipsetu vlastní výroby

** Aféra okolo omezování výkonu telefonů má dozvuky ** Samsung chce pro budoucí „eska“ vyvinout vlastní čipset ** Chce jít podobným směrem jako Apple u čipsetů řady A

Martin Chroust
GalaxyMobilní procesory
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Ubisoft+ letos dorazí na Xbox i PlayStation. Součástí PS Plus bude jeho osekaná verze Classic

Ubisoft+ letos dorazí na Xbox i PlayStation. Součástí PS Plus bude jeho osekaná verze Classic

Nejen PlayStation, ale i Ubisoft přišel s oznámením ohledně svého předplatného. Již brzy bychom ho měli najít i na domácích konzolích Microsoftu a Sony.

Martin Nahodil
OznámeníUbisoft
Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

Toto jsou nejlepší levné telefony. Alespoň 90Hz displej je už téměř standard, 5G ani zdaleka ne

** Vybrali jsme ty nejlepší levné smartphony ** Nejlevnější startují na 2 000 Kč, nejdražší jsou téměř za 6 tisíc ** Většina nabídne alespoň 90Hz displej a některé i 5G konektivitu

Martin Miksa
Nižší třída