Současná doba nabízí v oblasti domácích kin spousta možností. Už to není jen A/V přijímač, do kterého se musí zapojit spoustu dalších komponentů, ale jde o docela sofistikované domácí „krabičky“, které toho umí mnohem více. Nejmodernější systémy mají vše v jednom – All In One (AIO: radiopřijímač, CD, MP3, DVD a Blu-ray přehrávač, doky pro ipode, USB vstupy), ale hlavně se dokážou připojit k internetu a nabízí tak neomezené možnosti.
Co by to ale bylo za domácí kino, kdyby nebylo vybaveno vícekanálovým zvukovým systémem s použitím subwooferu. Subwoofer je samostatná reprobedna určena pro reprodukci zvuku o nízkých kmitočtech. Výrobci nabízejí systémy domácích kin 2.1, 5.1 a dokonce i 7.2. Žádný z nich se však neobejde bez subwooferů (první číslovka určuje, kolika kanály systém disponuje, číslovka za tečkou určuje, kolik má systém subwooferů).
Bohužel i zde platí nemilosrdné pravidlo. Buď to hraje věrně a kvalitně, ale něco to stojí, nebo to hraje „líbivě“ a seženeme to za dostupnou cenu.
Pasivní vs. aktivní subwoofer
Základním rozdělením typů subwooferů je - pasivní a aktivní. Pasivní subwoofer je reprosoustava, kde je jeden basový měnič (v některých konstrukcích více měničů) osazen v ozvučnici, která dále obsahuje pasivní reproduktorovou výhybku, která odděluje frekvenční kmitočet. Pasivní subwoofer nemá vestavěný zesilovač a připojuje se normálně k výstupu zesilovače.
Aby pasivní subwoofer fungoval, musíme jej připojit k zesilovači, jehož technické údaje musí být ve shodě s měničem. Při rozdílných parametrech může dojít k poškození měniče, nebo zesilovače. Jinými slovy by se z toho mohlo začoudit.
Aktivní subwoofer má v ozvučnici spolu s basovým měničem už zabudován zesilovač, který je ve většině případů vybaven aktivní výhybkou s možností měnit horní frekvenční kmitočet v rozmezí až do 350 Hz. Zesilovač bývá navržen a zkonstruován k parametrům basového měniče. Tímto je zamezeno poškození subwooferu.
Sofistikovanější subwoofery obvykle obsahují i složitější obvody pro ochrany a maximální využití reproduktorů (kontrola max. výchylky membrány, tepelné přetížení, atd.). Jednoduše řečeno, k pasivnímu subwooferu musí být přiveden již zesílený signál, na druhou stranu nemusí být připojen ke zdroji energie. Aktivní subwoofer se spokojí s normálním nezesíleným signálem, je ale nutné připojení k elektrické energii.
V praxi u základních domácích kin typu „vše v jednom“ najdete především pasivní typy, ty poskytují obecně nižší výkon a méně přesné basy. U aktivního subwooferu také lze vyladit dělicí frekvenci, fázi a hlasitost, což u pasivního nelze. Pokud si můžete vybrat, k domácímu kinu jednoznačně volte aktivní řešení. S aktivními subwoofery počítají také AV receivery, které také mají patřičný signálový výstup pro LFE kanál.
Přísloví „větší a silnější je lepší“ zde neplatí!
Před pořízením jakékoliv aparatury musí brát každý v potaz, jaký prostor bude ozvučován! Nemá smysl do malého panelového bytu pořizovat reprosoustavu a subwoofer, určený pro ozvučování diskoték či koncertů. Bude-li ozvučována větší místnost, bude potřeba počítat nejen s výkonnějším subwooferem, ale i výkonnějšími reproduktory a výkonnou řídící jednotkou.
Nebudu se tu proto rozepisovat, zda stačí tolik či tolik wattů, nebo jaký průměr měniče použít. Vybírat subwoofer dle technických údajů od výrobce bývá mnohdy velmi zavádějící. U domácích kin AIO je subwoofer daný od výrobce a bývá více či méně dobře sladěn s použitými satelitními reproduktory.
Pokud bude subwoofer pořizován odděleně, je potřeba důkladně zvážit, k jakým reprosoustavám bude použit. Tím se myslí právě jeho výkon a průměr membrány. Obecně platí to, že měnič o větším průměru membrány mívá lepší přenos nižších kmitočtů, ale vyžaduje větší ozvučnici. Měniče s menším průměrem mívají lepší dynamické vlastnosti a samozřejmě nepotřebují velkou ozvučnici. V tomto případě je lepší obrátit se na odborníky.
Shrnuto a podtrženo, je-li kvalita použitých měničů a komponentů spojená se správnou konstrukcí ozvučnice, není potřeba pro domácí použití kupovat a shánět subwoofery o mohutných výkonech, které ve finále stejně zůstanou nevyužity.
Subwoofer pro film, nebo pro hudbu?
Na tuto otázku je zpravidla jednoduchá odpověď. Pro film subwoofer a pro hudbu kvalitní stereo soustavu. U většiny filmových nahrávek a domácích kin, které se v současné době objevují na trhu, je zvuk vícekanálový. Číslovky (2.1, 5.1, 7.1) určují, že řídící jednotka rozděluje zvuk do více kanálů a do sub-sonických frekvencí, pro který je určen subbasový kanál. Dále u domácích kin AIO používají výrobci univerzální satelitní reproduktory o malých rozměrech. Těm chybí právě pásmo nižších kmitočtů a proto je potřeba použít subwoofer.
Když položím „audiofilovi“ otázku, na čem poslouchá hudbu, získám jednoznačnou odpověď, že na pořádné stereo soustavě. Je-li kvalitní dvou, nebo třípásmová reprosoustava, která přenese frekvenční pásmo v celém slyšitelném spektru, není subwoofer potřeba. Pokud bych chtěl poslouchat hudbu na některém ze současných domácích kin za dostupnou cenu, zvolil bych raději kvalitní sluchátka.
Pokud chcete mermomocí pořídit subwoofer i pro hudbu, počítejte, že zaplatíte o dost víc peněz, protože u hudby je slyšet každý basový tón a je vyžadována vyšší rychlost. U filmů se například hučení (pomalost) levného subwooferu většinou ztratí ve filmových efektech. U hudby nikoliv.
S drátem či bez?
U moderních domácích kin se můžeme setkat se subwooferem, který přenáší zvukový signál bezdrátově. Technicky se jedná o aktivní subwoofer, který bezdrátově spolupracuje s řídící jednotkou. Nevýhodou je, že subwoofer může být použit pouze pro daný typ řídící jednotky.
Výhody tohoto systému jsou však zásadní a mnohdy rozhodnou. Nemusí se tahat kabely po bytě, strkat je pod koberec, kde dělají vlnu, nemusí se rozebírat boční lišty u podlahy a vrtat nábytek a zdi. Další výhodou je, že subwoofer může být umístěn kdekoliv v místnosti, v blízkosti elektrické zásuvky. Výsledek je pro domácí použití zřejmý. Bezdrátový subwoofer bývá zpravidla dodáván k soundbarům (zvukovým projektorům), aby se uživateli právě co nejvíce zjednodušila instalace.
Na konstrukce subwooferů, jejich varianty, zapůsob zapojení a umístění v místnosti se podíváme příště.