Sváteční rande: romantická komedie Netflixu, která si utahuje z žánrových klišé, ale současně jim podléhá [recenze filmu]

Sváteční rande: romantická komedie Netflixu, která si utahuje z žánrových klišé, ale současně jim podléhá [recenze filmu]

Sváteční randění jako způsob, jak se vyhnout nepříjemným dotazům, proč jste stále single.

Plusy
Utahování si z žánrových klišé.
Minusy
Naplňováni těchto žánrových schémat.
6  /10

Na blížící se vánoční svátky se nás snaží naladit romantická komedie, kterou do své nabídky na konci října zařadila streamovací služba Netflix. Stojí za ní devětapadesátiletý filmový a seriálový režisér John Whitesell, který se ve své filmografii (Budiž světlo, Agent v sukni 2) věnuje z průměru moc nevybočujícímu komediálnímu žánru.

Utahování si z žánrových klišé

Ve své novince spojil síly s bývalou herečkou a scenáristkou Tiffany Paulsen a podařilo se jim přijít s komedií, která nám nejen připomene, kolik svátků Američané v roce slaví, ale i časy, kdy jsme se mohli nezávazně bavit na večírcích, oslavách a rodinných sešlostech bez omezení, daných koronavirovou krizí.

Těch svátků, jimiž ústřední dvojice během roku projde, je hned několik. Silvestr, sv. Valentýn, Den svatého Patrika, Velikonoce, Svátek práce, mexický národní svátek Cinco de Mayo, Den nezávislosti, Halloween a Den díkůvzdání.

Tím, že není děj omezen jen na svátky vánoční, ale je rozprostřen během celého roku od jedněch vánočních svátků k těm dalším, dostává potkávání těch dvou dynamiku, která jim umožňuje se blíže poznat. A také projít všemi fázemi, typickými pro rodící se romantický vztah.

Tvůrci si přitom utahují ze schémat vyprávění komediálně laděných romantických příběhů, ale současně při tom všem poukazování na jejich klišé je naplňují. A spolu s nimi i ústřední dvojice, která od stádia poznávání a vzájemného přesvědčování se, že jsou jen kamarádi, kteří si dělají doprovod na akce, aby se vyhnuli otázkám nejbližších, proč jsou pořád single, dochází k tomu, že si nejsou až tak lhostejní a že k sobě cítí víc, než deklarují.

Popírání vzájemných citů, stejně jako předstírání před tím druhým náklonnosti k někomu jinému, vede k roztržce a v závěru očekávaně k udobření a vyjevení pravých citů před mohutným komparzem přihlížejících v obchodním domě.

Přátelské randění

Tu dvojici tvoří Sloane (Emma Roberts) a Jackson (Luke Bracey). Sloane má práci na home office, což má za následek, že i ven občas nosí oblečení, které je považováno za spíše domácí. Jackson je profesionální australský golfista. Potkají se po Vánocích v obchodě, kde vracejí dárky, které se jim moc nehodí.

Slovo dá slovo a oni se jako nezadaní, čerstvě oba po rozchodu a nehledající vážný vztah, domluví, že si na blížícího se Silvestra budou dělat navzájem doprovod ve společnosti. Oba se tak vyhnou všetečným otázkám, proč jsou sami. Lidsky si během silvestrovského veselí sednou, dobře se baví a tak se dohodnou, že by tuto praxi mohli provozovat i pro následné sváteční dny. Než jeden z nich někoho potká.

O tomto svátečním způsobu randění, zvaném „holidate“, kdy se partneři vídají pouze přes svátky a jejich vztah probíhá bez závazků, se Sloane dozví od své sexuálně náruživé tetičky Susan, která si jím vynahrazuje to, že je sama. Sloane za pomocí něho chce předejít tomu, co zažila doma na vánoční svátky, kam jako jediná přišla bez doprovodu, což jí její matka (Frances Fisher) nezapomene nejen zde, ale při každé další příležitosti připomenout.

Toto přátelské randění Sloane a Jacksona zezačátku baví, ale všeho jen do času, protože vzájemnou přitažlivost, ani city, nejde ošidit. Příběh jejich poznávání a sbližování je pak konfrontován s tím, jak mají své partnerské vztahy zařízené sourozenci Sloane. Její starší sestra, která má čtyři děti a manžela, s nímž jí nezbývá moc času na sebe, a mladší bratr, který má před svatbou s dívkou asijského původu.

Vkusný, lehce nekorektní humor

S podobným motivem randění bez závazků pracovala před devíti lety romantická komedie Kamarád taky rád, jen tam bylo přítomno kamarádství s „výhodami“, zatímco zde se oba domluví, že bude bez sexu. Film ale odkazuje na mnohem víc žánrových souputníků, ať už zábavnou parafrází slavné scény, jako je tomu v případě zvedačky z Hříšného tance, nebo zmínek Sloane o Ryanu Goslingovi, představiteli romantických filmů jako Zápisník jedné lásky nebo Bláznivá, zatracená láska.

Žánrové popkulturní pomrkávání jde ruku v ruce s humorem situačním při různých karambolech a nehodách, i tím slovním, jenž v sobě zahrnuje i peprnější debatu o sexuálních praktikách. Po celou dobu si přitom humor drží vkusnou, příjemně nekorektní úroveň.

Chemie mezi oběma představiteli funguje velmi dobře a dobře se na ně i dívá. Neteř Julie Roberts Emma prokazuje komediální talent a má možná z tohoto pohledu o něco vděčnější part než její partner Luke Bracey, který divačky zaujme svým charismatem.

Sváteční rande vám díky sympatické a neokoukané ústřední dvojici, hře s žánrovými klišé, z nichž si scénář utahuje a současně jim podléhá a připomínce veselejších časů, kdy se dalo randit i bavit se na večírcích, navodí dobrou náladu. Žánrová trvalka se možná nezrodila, ale sympatický počin na tomto poli určitě ano.

Sváteční rande

  • Žánr: romantická komedie
  • Původní název: Holidate
  • www.netflix.com/cz/title/81034553
  • USA, 2020
  • Scénář: Tiffany Paulsen
  • Režie: John Whitesell
  • Hrají: Emma Roberts, Luke Bracey, Kristin Chenoweth, Frances Fisher, Andrew Bachelor, Jessica Capshaw, Manish Dayal, Alex Moffat, Cynthy Wu
  • Distribuce: Netflix
  • Distribuční premiéra v ČR: 28. 10. 2020

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, velká část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Určitě si přečtěte

Články odjinud