Svět sluchátek: vybíráme si ta pravá

1. října 2007
TWEET SDÍLET
Jak si dobře koupit nová sluchátka? Pomůžeme vám zorientovat se ve světě dvou (ná)ušních miniaturních reproduktorů.

Na uchu či hlavě všechno zvládnou hravě

Sluchátka mohou na hlavě, na uších či v uších držet různými způsoby. Nejznámějším a zároveň nejstarším typem je hlavový most, kterým se pyšní především velké modely. V přenosné sféře dominuje uchycení pomocí ucha a to několika odlišnými systémy.

Klepněte pro větší obrázek
Na obrázku lze spatřit exotickou konstrukci vhodnou do nepříznivého počasí.

Hlavový most je část spojující mušle sluchátek, resp. mušli a opěrné místo v případě mono headsetů. Častým výrobním materiálem je železný, popř. ocelový pásek. V některých případech je ukryt v gumovém, plastovém či dokonce koženém opouzdření. Levnější modely mají most tvořen plastem různé pružnosti a kvality. Hlavní funkce je zřejmá na první pohled. Most se opírá o vrchní část hlavy, a drží tak celá sluchátka na svém místě. Tento systém spatříte u drtivé většiny domácích typů a některých typů přenosných.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Most může být namontován bez možnosti posunu. Častěji se ale setkáte s posuvným typem, který umožňuje nastavit rozměry pro danou velikost hlavy. A to buď způsobem napevno, kdy je i po sundání zachován regulovaný rozměr. Nebo bez paměťového efektu s nutností opakovaného nastavování před každým poslechem. Existují i promyšlené systémy kombinující pohodlnost při nasazování a dobrou ergonomii pro téměř každou velikost hlavy. Stačí jen uchopit sluchátka, roztáhnou a nasadit. Systém se o zbytek postará vše a samostatně nastaví správný rozměr, na obrázku v podání AKG K-701.

Klepněte pro větší obrázek

Týlní most si lze zjednodušeně představit jako most hlavový posunut do oblasti týla. Bývá vyroben z plastu, gumy, či oceli. Most není sám o sobě hlavním nosným pilířem. Funguje jako spoj dvou mušlí a jakýsi druhotný podpůrný systém. Sluchátka drží především díky přítlaku k uším nebo za pomoci ušních úchytů. Nedisponuje žádným posunem, takže pro něj může být velká hlava tvrdým oříškem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nalevo hybrid Sennheiser PMX470, napravo nový model amerického výrobce iGrado

Náušní klips je velice podobný zakončení dioptrických či slunečních brýlí. Klips, domácky řečeno „pacička“ vychází z mušle a kopíruje prostor nad uchem. Tím je do určité míry zajištěna stabilita. Opět se setkáte s materiály jako je plast, ocel, guma či jejich různými kombinacemi. Některé modely umožňují ohnutí klipsu do potřebného tvaru pomocí fyzické síly, jiné dokonce regulaci téměř celé konstrukce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Koss KSC35 se shodnými měniči jako mají Koss portaPro a luxusní model od Audio - Technica ATH-EM7 

Pecky a špunty nedisponují žádným mostem či úchytem. V uších je drží mušle a jejich tvar, který se snaží přiblížit kruhovitému zvukovodu. Pecky spočívají na jeho vyústění, špunty musíte zasadit hlouběji. Oba systémy jsou náchylné na ergonomii. Vnitřní části ucha bývají tvarově odlišné, a proto můžou pecky či špunty v některých místech nepříjemně tlačit. Někteří výrobci jsou si toho naštěstí vědomi, a tak přibalují ke špuntům i výměnné nástavce různých velikostí a tvarů.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Kupujeme nová sluchátka, přidáte se?

Koupě nových sluchátek je pro některé posluchače snadný úkol, pro jiné úkol nadlidský. Následujících pět fází usnadní úspěšně splnit sluchátkovou misi.

1. Prvním a zřejmě nejméně příjemným krokem je vypracování finančního plánu. Nebojte, nejedná se o žádné složité výpočty ani nic podobného. Stačí si pouze uvědomit, jakou finanční částku budete ochotni za sluchátka utratit. Zřejmě to neradi uslyšíte, ale s mírou ochoty bude zpravidla souviset i výsledná kvalita reprodukce.

Klepněte pro větší obrázek

Tip: Nelze přeneseně použít rčení, že i s malým kašpárkem zahrajate velké divadlo. Za málo pěněz zřídkakdy dosáhnete kvalitního zvuku bez kompromisů.

2. Krok druhý spočívá v územním plánování. Je třeba si ujasnit, kde budete sluchátka využívat. Pokud je budete nosit ve venkovním prostředí, důraz klaďte především na rozměry, hmotnost, komfort a v případě větších „kousků“ na možnost složení. Na ven jsou nejvhodnější pecky, špunty a některé typy supraurálních sluchátek. Budete-li sluchátka poslouchat v prostředím domácím, opět je důležitou vlastností pohodlí, méně pak hmotnost. Rozměry mohou být větší, což umožňuje usadit měnič dostatečné velikosti. Do této kategorie pak spadají sluchátka supraurální a circumaurální. Vše je ale o osobních preferencích, berte to jen jakousi ideální cestu.

Klepněte pro větší obrázek

Do tohoto kroku zařaďte také úvahy o otevřenosti nebo uzavřenosti sluchátek a nezapomeňte na možnost bezdrátovosti. Máte-li zkušenosti s nějakým typem konstrukce a jste-li spokojeni, není důvod ji měnit. Jestliže jste ale bez sluchátkových zkušeností, přečtěte si Svět sluchátek: konstrukce a druhy a Svět sluchátek: drát či bezdrát, kde je pojednáno o rozdílech. Nevyslovujte zatím závěrečný ortel, nechte si všechny možnosti „otevřené“.

3. Průzkum trhu. Nyní je na řadě prozkoumat jaké výrobky se na trhu vlastně vyskytují. Dobře poslouží internet, kde můžete „zdarma“ získat přehled o současné nabídce. Většina internetových obchodů umožňuje použít při vyhledávání různá kriteria, takže stačí vzít k ruce seznam s finančním i územním plánem a v rámci možností zadat jednotlivé vlastnosti. Pokud k internetu nemáte přístup, nezoufejte, existuje spousta kamenných obchodů s velkým sortimentem. Můžete také navštívit specializovaná poslechová studia.

Tip: Držte se renomovaných značek. Výrobky neznámých firem budou pravděpodobně horší než protivníci značkoví.

4. Poslech, poslech a zase poslech. Dozajista jste nalezli hned několik modelů od různých výrobců. Jak ale zjistit, který je ten pravý a nekoupit pověstného zajíce v pytli? Nápomocna bude mimo jiné poslechová tabulka, kde naleznete hned několik tipů. Ty napoví, na co se během poslechu jednotlivých sluchátek zaměřit a co budete pro úspěšný lov potřebovat s sebou. Vzhůru do poslechového centra.

Klepněte pro větší obrázek

Frekvenční vyrovnanost, detailnost i v nízkých hlasitostech, dynamičnost jsou společnými jmenovateli nejdražších sluchátek. S ubývající cenou roste množství konstrukčních kompromisů, které ovlivňují výše jmenované vlastnosti. Při poslechu je nutné tyto kompromisy zprostředkované zvukem vnímat a najít ta sluchátka, která jich pro vaše ucho poskytují nejméně. Zaměřte se tedy na celkový charakter reprodukce.

Tip: Nedejte na technické parametry a grafy zobrazující frekvenční průběh. O reprodukci toho moc neprozradí. Nebo snad posloucháte obrázky?

Pokud kupujte levná sluchátka, porovnejte je s dražšími, abyste věděli, na co se zaměřit. Sledujte frekvenční průběh, zkreslení, srozumitelnost hlasového projevu, lokalizaci a barevnost nástrojů. V kategorii levných sluchátek budou rozdíly často dost patrné, v té nejlevnější dokonce enormní. Kámen úrazu nastává v případě sluchátek drahých, kde jsou odlišnosti minimální a reprodukce bez větších či dokonce žádných nedostatků. V tomto případě již nastupují zkušenosti posluchače a schopnost posoudit, která sluchátka jsou pro něj nejvhodnější.

Tip: V případě „srovnávačky“ většího množství modelů není od věci zapisovat poznámky, které velmi usnadní konečné rozhodnutí.

Poslechová tabulka

 

na co se zaměřit především

co si vzít s sebou

přenosná

rozměry, hmotnost, kvalitu konstrukce, komfort nošení, izolaci, schopnost reprodukce v hlučném prostředí a za pohybu

přenosný přehrávač hudby s dobře naposlouchanými skladbami, popřípadě dosavadní přenosná sluchátka

domácí

komfort nošení, případně izolaci, kvalitu reprodukce, podání prostoru

zdroj hudby – notebook, CD/DVD přehrávač,… popřípadě sluchátkový zesilovač a dosavadní sluchátka, naposlouchané skladby

5. Posledník krokem je již samotný finální výběr. Pečlivě promyslete, jaký model bude tím pravým, tím spíše jedná-li se o sluchátka v řádech tisiců korun. Pokud žádný z výše uvedených kroků nepodceníte, je pravděpodobné, že vyberete ideálního společníka. V opačném případě se může stát, že celý proces podstoupíte znovu a to zcela zbytečně.

Pozor: Opakování procesu nemusí být nutně způsobeno pouze nevhodným výběrem. U některých jedinců se po čase projevuje syndrom zvaný audiofílie. Takto postižený člověk touží po stále dokonalejší reprodukci, což vede k častému obměňování „Hi-Fi miláčků“ a rapidnímu úbytku finančních prostředků.

Rozsáhlý seriál o sluchátkovém světě se již zdárně přiblížil svému konci. Doufám, že se stal pro začátečníky zdrojem cenných informací a pro sluchátkově postižené nebyl ztrátou času. Některé příští sluchátkové pondělí nashledanou.

Předchozí díly:

Sluchátkový svět pod drobnohledem

Svět sluchátek: konstrukce a druhy

Svět sluchátek: drát či bezdrát

Témata článku: Hi-Fi, Sluchátka, Průvodce nákupem, Hi-Fi systémy na Heureka.cz

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

Recenze českého počítače Āsome Studio PRO MiniPC R7. Pro hraní i práci v kompaktním těle

**Počítač zaujme kompaktními rozměry **O grafický i procesorový výkon se postará osmijádrový Ryzen 7 **Nová česká značka překvapí cenou i kvalitou

Jan Pánek
Testy
Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Proč si předplatit Netflix? Třeba kvůli těmto seriálům. Všechny mají dabing nebo české titulky

Na Netflixu jsme vybrali nejlepší seriály, které mají české titulky a často i dabing. Vycházeli jsme z hodnocení na filmových webech a přidali i trochu svého vlastního vkusu. Naprostou většinu seriálu nikde jinde než na Netflixu nenajdete.

Jaromír Puk
Proč si předplatit?
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jaký levný mobil pod stromek? V Computeru jsme jich devět otestovali, mezi foťáky a displeji jsou značné rozdíly

Jaký levný mobil pod stromek? V Computeru jsme jich devět otestovali, mezi foťáky a displeji jsou značné rozdíly

** Otestovali jsme 9 mobilů s cenou do 4 000 Kč ** K tomu pět herních notebooků s cenou do 40 000 Kč ** Podívali jsme se na metody, jak efektivně omezit používání sociálních sítí

Časopis Computer
Časopis Computer
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Audioknihy můžete poslouchat i za předplatné. Které služby to v Česku umožňují?

Audioknihy můžete poslouchat i za předplatné. Které služby to v Česku umožňují?

** Audioknihy následují filmy, hudbu i videohry, můžete si je předplácet ** Předplatné nabízí hned několik služeb, dvě z toho jsou české ** Katalogy bohužel mají několik omezení. Na co dát pozor?

Lukáš Václavík
Předplatné
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify