Sviňák: recenze filmu

7. prosince 2013
TWEET SDÍLET
Sviňák: recenze filmu
Autor Trainspottingu nám prostřednictvím halucinogenního výletu do Skotska odhaluje ty nejhorší možné vlastnosti prohnilého a na sexu a drogách závislého poldy, jež se neštítí žádného podrazu.

Zběsilá jízda

První půle působí jako hodně černá krimi komedie o korupčním chování skotské policie. Zběsilá, drsná, nekompromisní a plná obscénního, absurdního, bizarního a nekorektního humoru. Tato část má neuvěřitelné tempo, v němž představuje život poldy, který by asi zdravě uvažující jedinec nechtěl zažít na vlastní kůži.

James McAvoy jako Bruce Robertson do publika střílí břitké hlášky. Bez servítek a s kadencí kulometu, kdy cynický voiceover tuto těžkotonážní nálož zvráceného humoru ještě umocňuje.

Režisér se při vyobrazení sexuálních nebo násilných scén nijak necenzuruje a celá ta šílená jízda graduje výletem Bruce a jeho kolegy Bladeseyho (Eddie Marsan) do Hamburku. Ten stráví ve stavu permanentního alkoholového, drogového a sexuálního vytržení.

Sebedestruktivní kruh

Bruce ale jeho drogová závislost začíná dohánět. Jeho paranoidní stavy se zvětšují a uvolněná jízda z první půle se překlápí do té totálně sebedestruktivní. To, co ze začátku působilo jako nakopnutí, náhle ukazuje svou temnou, smutnou, depresivní a odvrácenou tvář. Asi jako když s drogami radostně a bezstarostně experimentujete a ony vám ukážou, jak s vámi umí zamávat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Černá komedie rázem získává rysy mrazivého dramatu s až surrealisticky hororovými prvky (animované pasáže), při němž už se tolik nesmějete, ale naopak si uvědomujete, do jak bezvýchodného kruhu se hlavní hrdina dostal. Rozpad Bruceovy osobnosti je totální, což je provázeno příklonem k vážnějšímu, až hororově napínavému tónu vyprávění. Ujetý závěr ale ladění snímku navrací zpět k jeho odlehčenějšímu charakteru.

Výchozí zápletka, kdy je Bruce pověřen vyšetřováním případu rasově motivované vraždy, se ukáže být pouhou záminka k prozkoumání psychiky ústřední postavy. Bruce dohání jeho vlastní minulost, drogový návyk i pavučina lží, do níž se zapletl. Nad svým chováním postupem času ztrácí kontrolu a následně propadá šílenství.

Haluciogenní vnímání

Tento halucinogenní svět, zpřítomňující feťácké vnímání času, zachycuje skotský režisér John S. Baird v jeho druhém režijním počinu v podobě, blízké právě Trainspottingu nebo Transu. V něm si představitel hlavní role James McAvoy zahrál postavu kurátora.

Už frenetické trailery napověděly, jakou vizuální tvář Baird chtěl svému dílu vtisknout a hodinu a půl dlouhá stopáž filmu v tomto naspeedovaném tempu nepolevuje.

Skotský režisér John S. Baird (1972), který měl do té doby na svém kontě jen pět let starý biografický příběh Cass z prostředí anglických hooligans, si jako scenárista a režisér počíná velmi zručně.

Jako scenáristovi se mu daří uspokojivě uzavřít všechny linie a motivy, jež v příběhu rozehraje. Takže nemáme pocit, že sledujeme pouhý kaleidoskop drogových tripů, brutálních hlášek a podobně nekompromisních scén, ale vyklenutý profil rozpadající se paranoidní osobnosti, jež si prožije katarzi z vlastní ubohosti. Tato katarze nemá podobu nějakého moralistického vykřičníku, ale funkčně zapadá do charakteru tohoto záměrně cynického díla.

James McAvoy exceluje ve své nejlepší roli

Baird se ukazuje být i šikovným režisérem, který se v proklatě rychlém tempu vyprávění nejen neztrácí, ale za pomocí kamery, střihu a vložených animovaných pasáží náš zážitek z této jízdy umocňuje. Velkou oporou je mu zkušený hudební skladatel Clint Mansell a především představitel hlavní role James McAvoy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ten v roli Bruce podává nejlepší výkon své kariéry a z pohledu jeho modrých, šílených očí, vás bude opravdu mrazit. Jeho vyobrazení policisty Robertsona je dokonalé v zachycení těkavé divokosti i psychického rozpadu, jež obojí způsobují drogy.

Drogová předvánoční můra

Paranoidní, zvrhlý, cynický, sexistický a sprostý Sviňák, nabízející zprvu nadmíru vtipný, a poté stejnou měrou depresivní pohled na život jednoho zkorumpovaného policisty ze Skotska, by mohl posloužit jako ideální film v kinech pro všechny ty, kterým adventní čas zavání až přílišným sentimentem.

Odpudivý a amorální Sviňák ho za pomocí kombinace whiskey a koksu rozředí do podoby, v níž kocovinu budete pociťovat jako trvalý stav mysli. I přesto byste si ale tuto kombinaci černé komedie, krimi a mrazivého dramatu neměli nechat ujít.

Sviňák

  • Žánr: černá krimikomedie
  • Původní název: Filth
  • www.filthmovie.co.uk
  • Velká Británie 2013
  • Scénář: Jon S. Baird (podle předlohy Irvine Welshe)
  • Režie: Jon S. Baird
  • Hrají: James McAvoy, Jamie Bell, Alan Cumming, Imogen Poots, Rupert Friend, Tony Curran, Gary Lewis, Martin Compston, Shauna Macdonald, Shirley Henderson, Jim Broadbent, Eddie Marsan
  • Distribuce: H.C.E.
  • Distribuční premiéra v ČR: 05. 12. 2013

AVmania.cz hodnotí
Film 7
Více na: http://avmania.e15.cz/zivot-adele-recenze-filmu/ch-4816#articleStart#utm_medium=selfpromo&utm_source=avmania&utm_campaign=copylink

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze

Určitě si přečtěte

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Sony KD-55AG9: elegantní 4K HDR OLED s příchutí dokonalosti a zvukem z obrazovky [test]

Pokračovatel úspěšného rodu OLEDů s precizním obrazem a fascinujícím zvukem přichází. Přiblíží své kvality alespoň na dohled k předchůdci? Nebo ho porazí o koňskou délku? Máme výsledek!

23 Alexandr Bray

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

19 tipů na nejlepší levná sluchátka pro mobily. S kabelem i s Bluetooth

Levná přenosná sluchátka nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od stokoruny do 1200 Kč.

16 Jaromír Puk

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

46 Jaromír Puk

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

15 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

55 Jaromír Puk

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

28 Marek Čech, Vojtěch Malý