Sviňák: recenze filmu

7. prosince 2013
TWEET SDÍLET
Sviňák: recenze filmu
Autor Trainspottingu nám prostřednictvím halucinogenního výletu do Skotska odhaluje ty nejhorší možné vlastnosti prohnilého a na sexu a drogách závislého poldy, jež se neštítí žádného podrazu.

Zběsilá jízda

První půle působí jako hodně černá krimi komedie o korupčním chování skotské policie. Zběsilá, drsná, nekompromisní a plná obscénního, absurdního, bizarního a nekorektního humoru. Tato část má neuvěřitelné tempo, v němž představuje život poldy, který by asi zdravě uvažující jedinec nechtěl zažít na vlastní kůži.

James McAvoy jako Bruce Robertson do publika střílí břitké hlášky. Bez servítek a s kadencí kulometu, kdy cynický voiceover tuto těžkotonážní nálož zvráceného humoru ještě umocňuje.

Režisér se při vyobrazení sexuálních nebo násilných scén nijak necenzuruje a celá ta šílená jízda graduje výletem Bruce a jeho kolegy Bladeseyho (Eddie Marsan) do Hamburku. Ten stráví ve stavu permanentního alkoholového, drogového a sexuálního vytržení.

Sebedestruktivní kruh

Bruce ale jeho drogová závislost začíná dohánět. Jeho paranoidní stavy se zvětšují a uvolněná jízda z první půle se překlápí do té totálně sebedestruktivní. To, co ze začátku působilo jako nakopnutí, náhle ukazuje svou temnou, smutnou, depresivní a odvrácenou tvář. Asi jako když s drogami radostně a bezstarostně experimentujete a ony vám ukážou, jak s vámi umí zamávat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Černá komedie rázem získává rysy mrazivého dramatu s až surrealisticky hororovými prvky (animované pasáže), při němž už se tolik nesmějete, ale naopak si uvědomujete, do jak bezvýchodného kruhu se hlavní hrdina dostal. Rozpad Bruceovy osobnosti je totální, což je provázeno příklonem k vážnějšímu, až hororově napínavému tónu vyprávění. Ujetý závěr ale ladění snímku navrací zpět k jeho odlehčenějšímu charakteru.

Výchozí zápletka, kdy je Bruce pověřen vyšetřováním případu rasově motivované vraždy, se ukáže být pouhou záminka k prozkoumání psychiky ústřední postavy. Bruce dohání jeho vlastní minulost, drogový návyk i pavučina lží, do níž se zapletl. Nad svým chováním postupem času ztrácí kontrolu a následně propadá šílenství.

Haluciogenní vnímání

Tento halucinogenní svět, zpřítomňující feťácké vnímání času, zachycuje skotský režisér John S. Baird v jeho druhém režijním počinu v podobě, blízké právě Trainspottingu nebo Transu. V něm si představitel hlavní role James McAvoy zahrál postavu kurátora.

Už frenetické trailery napověděly, jakou vizuální tvář Baird chtěl svému dílu vtisknout a hodinu a půl dlouhá stopáž filmu v tomto naspeedovaném tempu nepolevuje.

Skotský režisér John S. Baird (1972), který měl do té doby na svém kontě jen pět let starý biografický příběh Cass z prostředí anglických hooligans, si jako scenárista a režisér počíná velmi zručně.

Jako scenáristovi se mu daří uspokojivě uzavřít všechny linie a motivy, jež v příběhu rozehraje. Takže nemáme pocit, že sledujeme pouhý kaleidoskop drogových tripů, brutálních hlášek a podobně nekompromisních scén, ale vyklenutý profil rozpadající se paranoidní osobnosti, jež si prožije katarzi z vlastní ubohosti. Tato katarze nemá podobu nějakého moralistického vykřičníku, ale funkčně zapadá do charakteru tohoto záměrně cynického díla.

James McAvoy exceluje ve své nejlepší roli

Baird se ukazuje být i šikovným režisérem, který se v proklatě rychlém tempu vyprávění nejen neztrácí, ale za pomocí kamery, střihu a vložených animovaných pasáží náš zážitek z této jízdy umocňuje. Velkou oporou je mu zkušený hudební skladatel Clint Mansell a především představitel hlavní role James McAvoy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ten v roli Bruce podává nejlepší výkon své kariéry a z pohledu jeho modrých, šílených očí, vás bude opravdu mrazit. Jeho vyobrazení policisty Robertsona je dokonalé v zachycení těkavé divokosti i psychického rozpadu, jež obojí způsobují drogy.

Drogová předvánoční můra

Paranoidní, zvrhlý, cynický, sexistický a sprostý Sviňák, nabízející zprvu nadmíru vtipný, a poté stejnou měrou depresivní pohled na život jednoho zkorumpovaného policisty ze Skotska, by mohl posloužit jako ideální film v kinech pro všechny ty, kterým adventní čas zavání až přílišným sentimentem.

Odpudivý a amorální Sviňák ho za pomocí kombinace whiskey a koksu rozředí do podoby, v níž kocovinu budete pociťovat jako trvalý stav mysli. I přesto byste si ale tuto kombinaci černé komedie, krimi a mrazivého dramatu neměli nechat ujít.

Sviňák

  • Žánr: černá krimikomedie
  • Původní název: Filth
  • www.filthmovie.co.uk
  • Velká Británie 2013
  • Scénář: Jon S. Baird (podle předlohy Irvine Welshe)
  • Režie: Jon S. Baird
  • Hrají: James McAvoy, Jamie Bell, Alan Cumming, Imogen Poots, Rupert Friend, Tony Curran, Gary Lewis, Martin Compston, Shauna Macdonald, Shirley Henderson, Jim Broadbent, Eddie Marsan
  • Distribuce: H.C.E.
  • Distribuční premiéra v ČR: 05. 12. 2013

AVmania.cz hodnotí
Film 7
Více na: http://avmania.e15.cz/zivot-adele-recenze-filmu/ch-4816#articleStart#utm_medium=selfpromo&utm_source=avmania&utm_campaign=copylink

Témata článku: Filmy, Recenze filmů, Recenze

Určitě si přečtěte

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

13 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, které nejlépe přiblíží zážitky astronautů a přitom vás dobře zabaví. Rovnou přidáme informaci, kde se na ně můžete legálně kouknout na internetu.

17 Ondřej Králík

Rambo: Poslední krev – brutální variace na 96 hodin a Sám doma [recenze filmu]

Rambo: Poslední krev – brutální variace na 96 hodin a Sám doma [recenze filmu]

Válečný veterán John Rambo se loučí zaměnitelným filmem o únosu a pomstě z rodu 96 hodin, který má nevyrovnané tempo vyprávění a brutální akční koncovku.

15 Marek Čech

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Poslední aristokratka: karikatura české mentality v adaptaci humoristického bestselleru [recenze filmu]

Jiří Vejdělek přichází s adaptací románu Evžena Bočka, která svým tématem, charakterem i humorem připomíná restituční komedie devadesátých let.

5 Marek Čech

15 nejlepších komedií roku 2018

15 nejlepších komedií roku 2018

Ztratili jsme Stalina, BlacKkKlansman, Psí ostrov, Tři billboardy kousek za Ebbingem, Čtverec, Úžasňákovi 2, Oni a Silvio, Já, Simon, Pěkně blbě. Třetí letošní výběr se nese v uvolněném duchu silvestrovské zábavy.

15 Marek Čech

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

11 Jaromír Puk

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 14 nejlepších bezdrátových reproduktorů

Vybrali jsme 13 nejzajímavějších bezdrátových reproduktorů. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

34 Jaromír Puk

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

10 tipů na levný televizor se skvělým poměrem cena/výkon

Vybrali jsme nejzajímavější televizory s výborným poměrem cena/výkon. Od těch menších a velmi levných, po ty vybavenější a větší, které se však stále vyplatí.

45 Jaromír Puk