Švýcarsko je další zemí, které vypne FM rádio. Analogová tma nastane v roce 2023

30. prosince 2020
TWEET SDÍLET

Norsko se v roce 2017 stalo první zemí na světě, které ukončilo rozhlasové vysílání v pásmu velmi krátkých vln. Po veřejnoprávní NRK následovaly celoplošné komerční stanice, výjimku zatím mají vybraná regionální rádia.

Druhou zemí, jež plně přejde na digitální vysílání, bude Švýcarsko. Tamní telekomunikační úřad OFCOM během svátků oznámil, že veřejnoprávní SRG SSR vypne FM vysílání v srpnu 2022, komerční stanice totéž učiní v lednu 2023. Stejně jako v Norsku se i země helvétského kříže spolehne na vysílání ve standardu DAB+, který už má nyní 99,5% pokrytí. DAB+ se postupně rozšiřuje do celého světa včetně Česka.

Podle průzkumu z letošního jara se výhradně na FM rádio spoléhá 13 % Švýcarů. Často však přijímače kombinují. DAB+ odbaví 39 % poslechového času, kabelovka/internet mají na svědomí 32 % a na FM připadá 29 %.

U nás se zatím o konci FM rádia ani nemluví. Český rozhlas chce v příštím roce ukončit AM rádio a rozšířit DAB+ ze současného 95% pokrytí populace. Veřejnoprávní společnost také rozjede dvě nově ryze digitální stanice Radiožurnál Sport a Rádio Senior. Komerční stanice zatím kolem digitálního rádia našlapují jen opatrně, což je dáno i slabším pokrytím komerčních multiplexů od Českých Radiokomunikací, Teleka a RTI cz.

Zdroj: OFCOM via TelecomPaper

Témata článku: DAB+, Rádio

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

28 Jaromír Puk

Jaromír Puk
VánoceBezdrátová sluchátka
Chromecast with Google TV: vyzkoušeli jsme nejnovější přehrávač od Googlu

Chromecast with Google TV: vyzkoušeli jsme nejnovější přehrávač od Googlu

Nový přehrávač Googlu trochu budí nejistotu novou podobou operačního systému, ale obavy nejsou na místě. Dostanete dostupnou garantovanou kvalitu pro bezstarostné sledování obsahu z internetu.

33 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Android TVHD přehrávačeVideo
Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Android TV: Jak jednoduše dostat obraz z telefonu do TV [video]

Máme zde Miracast, Google Cast, ale co dělat, když ani jedno nefunguje? Pokud potřebujete zobrazit obsah telefonu na velké obrazovce televizoru, recept je jednoduchý.

7 Tomáš Holčík

Tomáš Holčík
Televizory
DLNA pro začátečníky – jak doma sdílet videa, fotografie, hudbu

DLNA pro začátečníky – jak doma sdílet videa, fotografie, hudbu

Stále častěji najdete v novém televizoru, přehrávači, rekordéru či AV receiveru připojení sítě a podporu DLNA. Co to pro vás znamená, co DLNA nabízí a jak se dá využít?

37 Martin Buchta

Martin Buchta
Televizory