Synchronic: Anthony Mackie ve sci-fi o droze, která umožňuje cestovat časem, ale přináší i smrt [recenze filmu]

5. června 2021
TWEET SDÍLET
Synchronic: Anthony Mackie ve sci-fi o droze, která umožňuje cestovat časem, ale přináší i smrt [recenze filmu]
Dvojice záchranářů se v ulicích New Orleansu potýká s účinky nové syntetické drogy i vlastními osobními problémy.

Plusy

 • Tísnivá atmosféra, parťácká chemie mezi herci.

Minusy

 • Koncept cestování v čase šlo využít ještě nápaditěji.
6/10
Hodnocení

Jedním z nejsledovanějších titulů se po svém uvedení na Netflixu v půli dubna stal dva roky starý mysteriózní sci-fi thriller tvůrčí dvojice Justin Benson a Aaron Moorhead. Jde o jejich pátý společný počin, následující po hororové povídkové mozaice V/H/S: Viral, hororové indie romanci Spring nebo sci-fi Donekonečna, díky nimž si na nezávislé scéně získali pověst tvůrců, kteří umí pracovat s atmosférou vyprávění, mají dobré nápady a nechybí jim vizuální cítění.

Podivná úmrtí

To prokazují i ve svém posledním filmu, který měl světovou premiéru na festivalu v Torontu. V něm sledují v příběhu, který napsal Justin Benson, dvojici záchranářů a nejlepších kamarádů, kteří v poslední době při svých výjezdech v New Orleansu, kde žijí a pracují, čím dál častěji přicházejí do styku s podivnými zraněními a úmrtími.

Klepněte pro větší obrázek

Postihují zejména mladé lidi a záhy se ukáže, že mají souvislost s novou syntetickou drogou na trhu, zvanou Synchronic. V jednom případě najdou záchranáři Steve (Anthony Mackie) a Dennis (Jamie Dornan) pobodanou oběť v blízkosti starého meče, zabodnutého do zdi feťáckého bytu, v níž se nachází, jindy řeší uštknutí jedovatým hadem, který se v této oblasti nevyskytuje, potřetí jsou přivolání ke zcela zuhelnatělému tělu.

Lidé po požití této o drogy vidí zvláštní jevy, což si vyzkouší na vlastní kůži Steve poté, co se dozví od lékaře, že má nádor na mozku a že zmizela Dennisova osmnáctiletá dcera Brianna (Ally Ioannides), která byla na jednom mejdanu, kde se tato droga užívala.

Steve zjišťuje, že tato nová droga má své tajemství, které objevuje a my spolu s ním v druhé polovině vyprávění. Fanoušci sci-fi žánru ho možná odhadnou už po úvodní scéně s halucinacemi, které uživatelé této drogy zažívají, nebo jim dojde v momentu, kdy Steve podnikne svůj první tripový výlet. To, co prostřednictvím něj objeví, totiž může souviset se zmizením Brianny.

Parťácká chemie

To tajemství prozradily částečně už trailery a díky němu se začneme pohybovat mezi více časovými liniemi, z nichž si cestovatel mezi nimi odnáší poznatky, které mu umožňují pochopit, jak droga funguje a jak by toho mohl využít pro dosažení toho, o co usiluje.

V nelehké životní situaci se totiž nacházejí oba parťáci. Jak Dennis, který by po nedávném narození druhého dítěte měl být šťastný, podobně jako jeho žena, ale není, tak Steve, který se mu snaží pomoci, ale sám má problémů, díky užívání alkoholu a léků a tomu, co zjistil lékař při náhodném vyšetření, až nad hlavu.

Parťácká chemie obou představitelů hlavních rolí funguje výborně, je znát, že jejich postavy jsou přátelé od vysoké školy a že jsou jejich životy propletené a navzájem se ovlivňují a zrcadlí. Proto, když Steve vidí Dennisovo odcizení s manželkou (Katie Aselton), radí mu, jak si s ním poradit, aby nedopadnul jako on.

Haluciogenní ladění

Na Anthonym Mackiem coby Steveovi stojí druhá, sci-fi půle vyprávění, ta první má tísnivý, znepokojivý ráz, blízký Scorseseho filmu Počítání mrtvých s Nicolasem Cagem v roli vyčerpaného záchranáře, trpícího depresemi a halucinacemi. I v něm jsme byli svědky nepříjemného putování mezi feťáckými brlohy a snímek měl rovněž mysteriózní nádech, stírající hranici mezi realitou a halucinací.

Haluciogenní ladění se u Synchronicu promítá do vizuální stránky i hudebního podkresu, který v kombinaci s kamerou dotváří onu tísnivou atmosféru. Režijní dvojici se daří dát scénám putování v čase intenzitu a napětí, které je dané jejich časově omezeným intervalem i tím, jak souvisí s děním v přítomnosti. Při návratu zpět je třeba dodržet určitá pravidla, jichž se ale tvůrci sami až tak důsledně nedrží, aby mohlo vyniknout emotivní finále.

Ve výsledku tak vychází Synchronic jako sympatický počin, u jehož konceptu cestování v čase se mohli tvůrci jen o něco víc odvázat v tom, jak s ním naložit. Cit pro atmosféru, vizuální podání i práci s herci jim nechybí, i když nepřichází s ničím žánrově převratným, spíše podnětným.

Synchronic

 • Žánr: mysteriózní sci-fi thriller
 • Původní název: Synchronic
 • www.netflix.com/cz/title/81025509
 • USA, 2019
 • Scénář: Justin Benson
 • Režie: Justin Benson, Aaron Moorhead
 • Hrají: Anthony Mackie, Jamie Dornan, Katie Aselton, Ally Ioannides, Bill Oberst Jr., Betsy Holt
 • Distribuce: Netflix
 • Distribuční premiéra v ČR: 16. 04. 2021

Speciál: Netflix

Netflix je populární streamovací videoslužba. Kromě filmů, seriálů a dokumentů, které nakupuje, produkuje i svůj vlastní obsah. Nechybí ani mnoho populárních českých filmů, část zahraniční produkce obsahuje české titulky, některé tituly mají i český dabing.

Témata článku: Filmy a seriály, Netflix, Filmy on-line, Recenze filmů, Trailer, Recenze, Sci-fi

Určitě si přečtěte

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

30 ženských hereckých sex symbolů současnosti

Léa Seydoux, Lizzy Caplan, Alicia Vikander, Amber Heard, Joanna Kulig, Riley Keough, Lily James, Dakota Johnson, Bella Thorne, Alexandra Daddario a erotické scény, v nichž se objevily ve filmech a seriálech.

1 Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
9 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

9 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete pořídit

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

148 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Televizory
15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

15 skvělých filmů česky a zdarma. Víme, kde je najdete online

Když se chcete podívat na povedený film zdarma a česky, nemusíte "pirátit". Vybrali jsme 15 filmů, které najdete na YouTube či Seznam.cz, jsou zcela zdarma a přitom určitě stojí za shlédnutí. Najdete zde zástupce více žánrů, takže si určitě vyberete (a případně rozšíříte rozhled).

20 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Filmy zdarma
Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme 22 nejlepších bezdrátových Bluetooth sluchátek

Vybrali jsme nejlepší bezdrátová sluchátka od těch nejlevnějších po nejdražší. Pro běžné použití, pro sport, pro komfortní poslech a také modely s aktivním potlačením hluku.

26 Jaromír Puk

Jaromír Puk
Bezdrátová sluchátka
50 sex symbolů filmové Francie

50 sex symbolů filmové Francie

Brigitte Bardot, Catherine Deneuve, Isabelle Adjani, Sophie Marceau, Emmanuelle Béart či Eva Green. Stvořil Bůh ženu opravdu ve Francii?

2 Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Monica Bellucci, Eva Green, Scarlett Johansson, Megan Fox, Mila Kunis, Christina Hendricks, Margot Robbie, Léa Seydoux, Alicia Vikander a erotické scény, v nichž se objevily.

Marek Čech

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších klasických českých komedií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Zaměřili jsme se na české nebo československé komedie, které vznikly od 30. let minulého století do současnosti. Vybrali jsme ty nejlepší, nejnavštěvovanější, nebo pro danou dobu něčím typické.

22 Marek Čech

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

8 AVmania.cz, Marek Čech

AVmania.czMarek Čech
Filmy a seriály