7
Fotogalerie

T-Jays One, Two, Three: test sluchátek

Trojice dynamických špuntů od známého švédského výrobce, překvapí výborným zvukem a potěší cenou.

Firma Jays se letos pokusila o trochu jiné pojetí své nabídky, místo jednoho modelu za cenu okolo 1500 korun nabízí rovnou tři. Sluchátka se cenou ani vzhledem skoro neliší, rozdíly jsou v příslušenství a ve kvalitě zvuku.

Dnes se podíváme se na dražší trojici v cenovém rozpětí od 1290 do 1690 Kč, levnější a-Jays přijdou na řadu v dalším testu.

Po konstrukční stránce jsou všechny tři modely skoro identické, liší se pouze v použitém plastu. One jsou vyrobeny z obyčejného plastu, Two z lesklého a Three z pogumovaného.

T-Jays.JPG 

Příslušenství se liší samozřejmě dle ceny modelu, u základního modelu One dostanete pouze obyčejné nástavce v pěti velikostech. K modelu Two máte navíc rozdvojku na připojení druhých sluchátek a leteckou redukci. U Three výrobce ještě přidává přepravní pouzdro, jenž je vyrobeno z plastu a oproti předchozímu pouzdru od Jays se do něj sluchátka pohodlně vejdou. U všech sluchátek najdeme i 70 cm dlouhý prodlužovací kabel.

d-Jays V 2.0

T-Jays jsou v mnoha ohledech podobná sluchátkům d-Jays. I zde najdeme měnič umístěný v zaobleném těle sluchátek, ze kterého přibližně pod úhlem 45° vychází trubička vedoucí zvuk. Sluchátka leží uvnitř ucha a opírají se o něj, díky tomu mají stabilnější pozici a kabel je pocitově netahá dolů. Při nošení vůbec nevystupují z ucha, dá se s nimi i pohodlně spát s hlavou položenou na bok. Pohodlí je tedy celkově na dobré úrovni.

t-jays_(6).jpg

Menší problém nastává, když se rozhodnete vést kabel za uchem. Výrobce doporučuje prohodit levé a pravé sluchátko, díky tomu zachováte nízký profil usazení. Ovšem také si otočíte lokalizaci v hudbě o 180°, což působí velmi rušivě, a tak to vám naopak nedoporučím já.

Když už je řeč o kabelu, ten je pouze 60 cm dlouhý, což se hodí, pokud přehrávač přenášíte v náprsní kapse nebo v kapse u košile, případně je máte připojené k mikrofonu od mobilu. Pokud máte MP3 přehrávač v kapse u kalhot, výrobce ke sluchátkům přibaluje zmiňovaný 70 cm dlouhý prodlužovací kabel – s ním délku kabelu máte dostatečnou pro všechny způsoby nošení. Průměr je stejný jako u modelu d-Jays, kabel je to dostatečně odolný, lehký a dobře ohebný. U modelu Three najdeme lehce odlišný kabel, je totiž vyztužen kevlarem. Měl by díky tomu být odolnější a tedy déle vydržet.

T-Jays_(2).JPG

Po stránce izolace nenabízí t-Jays nic výjimečného, nabídnou podobný útlum jako populární špunty Sennheiser CX300 a další sluchátka podobné konstrukce. Tedy na většinu míst dostatečné, ale v metru a v letadle by člověk ocenil lepší izolaci.

Musím výrobce pochválit za použití kovové mřížky na ochranu měniče před ušním mazem. Je to určitě lepší řešení než nalepovací filtry starších modelů.

T-Jays_(1).JPG

Zvuk

One

První co vás při poslechu zaujme je výrazný bas. Naštěstí je zvýrazněno celé basové pásmo, ne pouze středo-bas jako u jiných sluchátek. Nejnižší pásmo má i výborný dopad, bas skoro cítíte. Na dobré úrovni je i přesnost a rozsah. Pro někoho může být basu až příliš, ale jinak mu není moc co vytknout. Stejným stylem podávají basové pásmo i ostatní modely t-Jays, jen jeho přednes ještě vylepšují.

Středy a výšky zde také nejsou špatné. Dalo by se říci, že jedny z lepších v této cenové kategorii. Ovšem už po krátkém srovnání s vyššími sourozenci bude jasné, že One nebudou nejprodávanějším modelem z trojice. I když jsou po zvukové stránce kvalitní, proti svým sourozencům jsou ve zvuku o kousíček horší, a to snad v každém ohledu.

T-jays_(7).JPG

Two

Výrobce prezentuje Two jako sluchátka s poutavým, hlubokým a mohutným basem – a je tomu tak i ve skutečnosti. Z trojice sluchátek nabídnou nejvýraznější bas a určitě jím na první poslech zaujmou. Oproti nižšímu modelu zde najdeme i několik vylepšení. Spodní pásmo jde ještě níže a je detailnější. Přidejme k tomu vyšší přesnost a máme zde jeden z nejlepších basů v této ceně. O trochu dražší model Three je ale silnou konkurencí.

Středy o kousek ustoupily do pozadí, mohou působit utopeně pod efektním přívalem basů a výšek, i ale tak nabídnou více detailů než model One. Hlasy jsou hladké, bez náznaku ostrosti a zachovávají si dobrou srozumitelnost. Výšky už jen dotvářejí celkovou temnější atmosféru sluchátek, sice jsou o trochu výraznější, ale jejich přednes postrádá nepříjemnou agresivní „cinkavost“. Sluchátka tedy nabízejí temnější podání zvuku, alespoň na mě působící spíše uspávajícím a uvolňujícím dojmem. Zábavný a energický přednes najdeme až u modelu Three.

Three

Zcela logicky nejvyšší model nabídne nejvyrovnanější přednes z této trojice. Oproti Two ubírá na mohutnosti basu (který je ale i tak pořád velmi výrazný), středy jsou vystouplejší a přibylo i výšek. Bas se zklidnil, je najednou přehlednější a zvládá ještě nižší tóny. Středy a výšky jsou po technické stránce také lepší než u Two, ale trochu ztrácejí na hladkosti, v hlasech občas postřehnete výraznější sykavku. Výšky se někdy derou do popředí, ale nikdy neotravují poslech.

I přes tyto malé problémy jsem si Three velmi oblíbil, špunty na mě zapůsobily hlavně skvělým basem, který považuji za nejlepší, jaký jsem v ceně okolo dvou tisíc slyšel. Přednes působí velmi energicky, zábavně, poslech není přitom únavný, což je kombinace, která mi vyhovuje.

T-Jays_(4).JPG T-Jays_(3).JPG

Verdikt

Model t-Jays One trpí podobnými nectnostmi jako jeho jmenovec u a-Jays, nabízí dobrý zvuk, ale za poměrně malý peníz navíc, se vyplatí pořídit vyšší model s lepším zvukem. Mezi Two a Three už je rozhodování těžší. I když je vyšší model ve zvuku technicky lepší, model Two nabídne temnější přednes, který má pro spoustu posluchačů své nezaměnitelné kouzlo.

Poté, co jsem slyšel všechny nové modely Jays, musím výrobce opravdu pochválit. V cenově zajímavé relaci nabídl široký sortiment povedených sluchátek s různými pohledy na reprodukci zvuku, přičemž si každý může zvolit, jaký mu nejvíce vyhovuje. Oproti starším modelům je znát i docela velké zlepšení. Proto se začínám opravdu těšit na nový vrcholový model X-Jays, který by měl nabídnout 4 tlakové měniče v každém sluchátku – zde lze očekávat útok na ty nejlepší universální špuntová sluchátka.

T-Jays One

Cena internet: 1 290 Kč

  • konstrukce intraaurální, uzavřená
  • typ měniče 10 mm dynamický
  • frekvenční rozsah 18-20 000 Hz
  • citlivost 96 dB (1 kHz)
  • impendance 16 Ohm
  • přívodní kabel 60 cm, prodlužovačka 70 cm
  • konektor jack 3.5 mm přímý zlacený

AVmania hodnotí
design 7
zvuk 7
provedení 9
komfort 9
izolace 7

T-Jays Two

Cena internet: 1 490 Kč

  • konstrukce intraaurální, uzavřená
  • typ měniče 10 mm upravený dynamický
  • frekvenční rozsah 17-22 000 Hz
  • citlivost97 dB (1 kHz)
  • impendance 16 Ohm
  • přívodní kabel 60 cm, prodlužovačka 70 cm
  • konektor jack 3.5 mm přímý zlacený

AVmania hodnotí
design 7
zvuk 9
provedení 8
komfort 8
izolace 7

T-Jays Three

Cena internet: 1 690 Kč

  • konstrukce intraaurální, uzavřená
  • typ měniče 10 mm TCD (dynamický)
  • frekvenční rozsah 15-25 000 Hz
  • citlivost 98 dB (1 kHz)
  • impendance 16 Ohm
  • přívodní kabel 60 cm, prodlužovačka 70 cm
  • konektor jack 3.5 mm přímý zlacený

AVmania hodnotí
design 7
zvuk 9
provedení 8
komfort 9
izolace 7

Zapůjčil internetový a kamenný obchod www.headphones.cz, Rokycanova 40, 615 00 Brno, Tel: 548 53 10 49

Určitě si přečtěte

Články odjinud