Tady to musí být: recenze filmu

15. dubna 2012
TWEET SDÍLET
Dušezpytná road-movie s potměšilým humorem, na níž cureovsky vypadající Sean Penn při pátrání po nacistickém dozorci opožděné dozrává v dospělého muže.

Že zní toto shrnutí trochu bizarně? Ano, přesně takový ale pátý celovečerní film italského režiséra Paola Sorrentina je. Jedni ho budou proto vzývat, druzí se naopak podivovat nad tím, co na něm ti první vidí.

Vyhaslý odraz vlastní image

Cheyenne (Sean Penn) je bývalá rocková hvězda, žijící z dávné slávy. Svou kariéru ukončil drogami a alkoholem zdevastovaný padesátník poté, co se dozvěděl, že jeho hudba měla nepřímý vliv na smrt dvou jeho fanoušků. I takovou daň si totiž občas vybírají depresivní nebo romanticky smutné písně, s jejichž obsahem se ti křehčí z posluchačů snaží až příliš identifikovat. Příznivci Joy Division nebo The Cure o tom jistě vědí své.

 

Jeho současná existence je zatížena tímto traumatem, z něhož neumí nebo ani nehledá cestu ven. Cheyenne sice pověsil hraní na hřebík před nějakými třemi desítkami let, ale každé ráno před zrcadlem pietně zušlechťuje svou tvář do podoby postpunkového nebo gothic rockového idolu, jímž býval. Stačí pudr, červená rtěnka, růž, rozcuchat obarvené černé vlasy a celodenní make-up podivínského excentrika je na světě.

Jinak je jeho život ale dokonale prázdný, bezcílný a uvízlý desítky let na mrtvém bodě. Deprese a nuda natolik prostoupily Cheyenneho bytí, že se to odrazilo jak v celkové konstituci jeho tělesné schránky, tak na jeho zdraví mentálním. Jeho chůze připomíná spíš šouravý krok a řeč nahrbeného těla také poměrně výmluvně dokládá, jací démoni mu tančí po zádech. Když tichým, jakoby skřípnutým hlasem pronese pár lakonických vět, určitě vám vytane na mysli obraz třesoucího se Ozzyho Osbournea, na kterém je v soukromí nejlépe vidět, čím vším si prošel.

 

Cheyenne žije z tantiém a z toho, co vydělal během své aktivní hudební dráhy. Navíc se snaží investovat na burze. V irském Dublinu obývá s energickou manželkou Jane (Frances McDormandová) luxusní sídlo, kam je chodí navštěvovat jeho fanynka Mary (Eve Hewsonová). Té se oba snaží pomoci z deprese, která u ní a její matky (Olwen Fouereová) nastala po zmizení jejího bratra.

Pátrání po vlastní identitě

Zlom v poklidném, nevzrušivém životě Cheyenneho nastává v momentě, kdy se dozví o blížící se smrti jeho otce, s nímž třicet let nekomunikoval. Díky strachu z létání volí pro cestu za ním do New Yorku lodní dopravu. Na místě nachází ale už jen členy své židovské rodiny, od nichž se dozvídá, že jeho právě zemřelý otec celý život pátral po dozorci z Osvětimi, který ho měl velmi ponížit. Na základě obrázků a popisu jeho otce se vydá po jeho stopě. Odmítá přitom pomoc profesionálního „lovce nacistů“ Mordecaie Midlera (Judd Hirsch), který mu sdělí, jaké bylo pro jeho otce zklamání, že v sobě zapudil židovskou víru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Proč ale vlastně pátrá po muži, jehož nezná a u něhož vzhledem k jeho věku není jisté, zda vůbec žije? Zde nejde jako u jeho otce nebo u Midlera o posedlost vypátrat katany, spjaté s jejich minulostí, ani o akt spravedlnosti nebo pomsty. Cheyenne zoufale potřebuje dát svému životu nějaký smysl a objevit přitom v sobě zasuté kořeny, které ho pojí s traumatickou holocaustovou zkušeností jeho bližních. Neboť jen přijetím vlastní identity se může smířit s dosavadním způsobem svého života.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

A zde se otevírá prostor pro bizarní road movie po Spojených státech, kde se postupně inkognito setkává se členy rodiny hledaného nacisty. Díky své mimoňské vizáži, připomínající Střihorukého Edwarda, by v něm jen málokdo z nich hledal někoho, kdo pátrá po jejich příbuzném. Cheyenne od nich nenápadně získává informace, aniž by prozradil cíl své cesty. A k němu se neodvratně blíží.

Koho zde ale nalezne? Nepotrestané démonické zlo nebo zuboženého starce, jehož míra provinění na jeho otci byla trochu jiné povahy, než si ten celý život namlouval? Ukáže se totiž, že dávné zostuzení by za normálních okolností mělo spíš tragikomicky trapný a po čase nicotný ráz, než ten, který mu propůjčilo hrůzné a degradující prostředí koncentračního tábora.

Lynchovská bizarnost

Cheyenneho putování po zapadlých motelech a bistrech vám svou náladou a atmosférou připomene Příběh Alvina Straighta Davida Lynche nebo americké filmy Wima Wenderse. I v nich je znát fascinace lokalitami zaprášených malých městeček u silnic, kde se zjevuje množství podivínských figur.

Cheyenne se na této cestě setkává s manželkou, dcerou a vnukem hledaného nacisty. S posledními dvěma z nich se krátce sblíží natolik, že si společně symbolicky vystřihnou parafrázi písně od Talking Heads, jež dala snímku název. Míjí i spoustu epizodních postav, jež jsou zdrojem jemného surrealistického humoru, jaký známe právě třeba z Lynchových filmů. Jako příklad uveďme indiána v obleku, který beze slova nastoupí do jeho auta a nechá se svést doprostřed polí, kde zase mlčky vystoupí. Nebo kamioňáka u benzínové pumpy, který stoicky komentuje vznětí jeho vypůjčeného auta.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

To už se ale pátrací smyčka začíná utahovat, když vynálezce koleček k cestovním kufrům Robert Plath (Harry Dean Stanton) nasměruje Cheyenneho k jedinému obyvateli městečka s německým přízvukem. Instinkt lovce sílí, ale tváří v tvář štvanci Aloisi Langeovi (Heinz Lieven) najednou získává jinou dimenzi. Poznání, odpuštění, smíření s osudem? Konec si určitě každý z vás pojmenuje po svém. Stejně jako doslov, v němž se po návratu domů objevuje Cheyenne v civilu a bez nánosu všech stylizací, jímž podléhal a vyloudí úsměv do okna ženy, jež je v hluboké depresi ze ztráty syna.

Zvnějšku i zevnitř

Scenáristé Umberto Contarello a Paolo Sorrentino, který je i režisérem snímku, otevírají svým námětem množství témat, jichž se spíše lehce dotýkají, než aby je detailně nebo hlouběji zkoumali. To nejstěžejnější je asi hledání sebe sama, jakkoliv klišovitě to může znít. Ale právě způsob, jakým ho podávají a propojují s ostatními tématy (holocaust, status rockové hvězdy), činí film nesmírně zábavným a nevšedním.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Základ tohoto úspěchu tkví ve skvěle napsané ústřední figuře, která z plátna prakticky nesleze. Sean Penn Cheyenneho modeluje vnějškově i zevnitř natolik kongeniálním způsobem, že se tyto dva přístupy výborně vzájemně doplňují. Jeho image mu pomáhá chápat a zprostředkovat i jeho chování.

Z vnějšího pohledu máme před sebou někoho, kdo vizuálně odkazuje k Robertovi Smithovi z The Cure. Trhanými pohyby, zmatenými reakcemi, roztřesenýma rukama i hlasem zas třeba k Ozzy Osbourneovi. Celkovou zdevastovaností a vyhaslostí pak k mnoha dalším hvězdám rockového nebe, jež po letech v lihu nebo na drogách procitli a začali počítat roky, které jim splynuly v jeden dlouhý nekonečný mejdan.

Poťouchlý gothic

Název jeho kapely a stylizace, k níž se dodnes ve své tváři hlásí, pak upomíná na Siouxsie and the Banshees nebo další gothic rockové party. Pokračování této vlny v sobě ztělesňuje Cheyenneho kamarádka Mary se svou emo maskou, jasně signalizující, že pózy a recyklace vyzkoušených schémat k hudebnímu showbyznysu zkrátka patří.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pod Cheyenneho dekadentním zevnějškem, vtipně shozeným neustálým si odfoukáváním natupírované vlny ve vlasech, která mu padá do obličeje, se ukrývá ale velmi nejistý a plachý jedinec. Bolestín a vzdorný pubescent, který nestačil ani pořádně dospět a už ho semlela kocovina z nezřízeného dovádění na vrcholu kariéry

Sean Penn se do něho dokonale metamorfoval. Třeba změnou intonace, kdy se z jeho hlasivek dere na povrch přiškrcená, ztišeně monotónní mluva. Nebo nezvyklým držením těla, připomínajícím houpavou chůzi teenagera s rameny svěšenými dopředu. V některých momentech je toto pojetí dovedeno na hranici karikatury, kterou ale nikdy díky vyvážení v dojemnosti postavy nepřekročí nežádoucím směrem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Cheyenne ústy Seana Penna trousí melancholická existenciální moudra, která vám vykouzlí úsměv na tváři. Už kvůli jejich minimalisticky odzbrojujícímu obsahu, který byste se sami báli použít kvůli obvinění z příliš zjednodušujícího pohledu na věc. Černý a poťouchlý humor je způsob obrany jeho křehké psychofýzis vůči okolnímu světu, jehož projevy rád sarkasticky komentuje.

Z rozdílných komponentů

S humorem, emocionalitou a dramatičností se zde pracuje nenápadně, podprahově, ale o to zapamatovatelněji. Naopak formální stránka oslňuje svou dokonalostí. Kameraman Luca Bigazzi prokazuje obdivuhodný smysl pro detail, kompozici záběru i výtvarné ladění celku. Opojné jízdy kamery nás seznamují s barvotiskově snímanou krajinou i zajímavými interiéry (koncertní sál). Ve spojení s podobně lahodícím hudebním soundtrackem, který měl na starosti David Byrne z Talking Heads (jenž si ve filmu zahrál sám sebe) pak vytváří zdání velké lehkosti podání obrazové složky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Setkání Seana Penna s italským režisérem Paolem Sorrentinem, který v Cannes získal Cenu poroty za svůj stylizovaný portrét italského politika Giulia Andreottiho nazvaný Božský právě v roce, kdy zde Penn předsedal mezinárodní porotě, se ukázalo jako velmi šťastné.

Společně se jim podařilo představit příběh, v němž v jako každé dobré road movie slouží samotné putování především jako prostředek k pochopení sebe sama. Momenty tíživé existenciální krize přetavují do jemné surrealistické komedie, která je tematicky utkána z tak rozdílných komponentů, že jen zkušená ruka režiséra je dokáže skloubit dohromady. Paolo Sorrentino dokazuje, že takovým tvůrcem je.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tady to musí být

  • Žánr: road-movie
  • Původní název: This Must Be the Place
  • www.filmeurope.cz/movies/600-tady-to-musi-byt
  • Itálie/Francie/Irsko 2011
  • Scénář: Umberto Contarello, Paolo Sorrentino
  • Režie: Paolo Sorrentino
  • Hrají:Sean Penn, Frances McDormandová, Judd Hirsch, Eve Hewsonová, Kerry Condonová, Olwen Fouereová, Shea Whigham, Simon Delaney, Seth Adkins, Harry Dean Stanton, David Byrne
  • Distribuce: Film Europe
  • Distribuční premiéra v ČR: 19. 04. 2012

AVmania.cz hodnotí
Film 8

  

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze hry Gungrave G.O.R.E. Jedním slovem mlátička. Aneb když hra nemá co více nabídnout

Recenze hry Gungrave G.O.R.E. Jedním slovem mlátička. Aneb když hra nemá co více nabídnout

Old school akční rubačka, která je i přes to, že se občas snaží, intelektuálně prázdná až hanba.

Michal Drmla
Gungrave G.O.R.E.RecenzePC
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Tak skvělý, že ve své třídě momentálně nemá konkurenci. Test dvoudiskového NAS serveru Asustor AS6702T

Tak skvělý, že ve své třídě momentálně nemá konkurenci. Test dvoudiskového NAS serveru Asustor AS6702T

Podnikové úložiště nabídne vysoký výkon díky čtyřjádrovému procesoru, a především čtyřem slotům pro NVMe SSD. Své místo však může najít i pod televizorem díky konektoru HDMI.

Stanislav Janů
AsustorNASTesty
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Pokud si pořídíte Palace edici, nemusíte čekat do pátku, abyste si zahráli nové Need for Speed. Zatím jsme pro vás připravili souhrn toho, co od Unbound můžete očekávat.

Jindřich Landa
Need for Speed UnboundPreview
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby

David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

30 největších sex symbolů šedesátých let. To byl panečku styl!

Éra sexuálního uvolnění 60. let se projevila i ve filmu a stvořila takové sex symboly, jako jsou Raquel Welch, Claudia Cardinale nebo Catherine Deneuve. První Češka se svlékla pro Playboy. Znáte její jméno?

Marek Čech
Filmy a seriály