Takové krásné šaty: oběti ve spáru vraždící fetišistické matérie [recenze filmu]

14. září 2019
TWEET SDÍLET
Uhrančivý horor Petera Stricklanda o krásných vraždících šatech se stává inteligentní žánrovou poctou giallo filmům i satirou na konzumerismus.

Plusy

 • Film má uhrančivou atmosférou, na jejímž budování se podílí kontrastní barevná stylizace, kamera, pracující s prolínáním více vrstev obrazu nebo významotvorné zvukové efekty, jež tématizují fetišistické či voyeurské zalíbení postav.

Minusy

 • Druhý příběh není tak výrazný jako ten první, který do jisté míry variuje. Mnoho věcí ve vyprávění působí nahodile, absurdně, dochází tu k opakování již viděných motivů, což trochu brzdí gradaci vyprávění.
6/10
Hodnocení

Britský scenárista a režisér Peter Strickland (1973) je osobitý tvůrce a cinefil, který vytváří filmy, v nichž kreativním způsobem pracuje s žánrovými variacemi a odkazy, nejčastěji ke kinematografii sedmdesátých let. A to převážně té brakové.

Cinefilní pocty brakovým filmům

Režisérovu erudici v oblasti filmové historie, kterou je schopen přetavit do ryze autorských celovečerních opusů, jsme mohli obdivovat už v jeho debutu Katalin Varga (2009), natočeném v Rumunsku, v němž se v příběhu viny, pomsty a vykoupení odrážel tvůrcův obdiv k pokleslým žánrům i k artové avantgardě.

V druhém snímku Berberian Sound Studio (2012), což byl psychologický portrét zvukového mistra, který propadá paranoie, vzdal poctu italským, hororově laděným krvavým detektivkám, pro něž se vžil termín giallo. A ten třetí Pestrobarvec petrklíčový byl přiznanou poctou sexploatačním filmům 60. a 70. let.

Režisér zde v příběhu dvou žen, které nebyly definovány svým původem, profesí nebo sociálním statusem, ale výhradně rolemi, které sehrávají v rámci jejich výstředního lesbického vztahu, velmi nápaditě a přitom distingovaně pracoval jak s erotickým napětím, tak s černým humorem. A ukázal přitom, jak je nesnadné akceptovat a aplikovat do partnerského života vše, co protějšek vnímá jako podmínku takového vztahu.

Realistický základ

Zručné pohrávání si s žánry, které už si vyzkoušel v jeho předchozích filmech, je přítomné i v Stricklandově čtvrtém celovečerním snímku Takové krásné šaty. I v nich zůstává věrný své tvůrčí metodě, kdy si zvolí nějaký žánr a s jeho stylistickými a vyprávěcími prvky pak inovativně pracuje.

Nejde ale o žánr jeden, nýbrž o koláž, v níž najdeme komponenty italských giallo krváků ze sedmdesátých let, béčkových hororů o vraždících předmětech z desetiletí nadcházejícího, černých a absurdních komedií i mysteriózních příběhů.

Strickland těmto žánrům vzdává poctu, hraje si s jejich fragmenty a současně na jejich pozadí vytváří nové vyprávění, v jehož ústředí stojí realističtí hrdinové s jejími všedními problémy. Únikové, vesměs béčkové žánry, tak používá k vyjádření jejich životního pocitu, který je ovlivňován nejen tlakem korporátním, ale i tím vycházejícím z jejich domácího prostředí.

Náplast na ústrky doma i v práci

Ve vyprávění se prolínají, nebo plynule do sebe přecházejí, dva příběhy. Protagonistkou toho prvního je rozvedená bankovní úřednice Sheila (Marianne Jean-Baptiste), jíž se nedávno rozpadlo manželství. Sheila je padesátnice, s níž žije ve společné domácnosti její dospělý syn Vince (Jaygann Ayeh), který využívá všech výhod mama hotelu a nehodlá na tom nic měnit.

Vince je začínající umělec, který má za přítelkyni excentrickou čtyřicátnici Gwen (Gwendoline Christie), jež mu zároveň slouží jako model. Gwen se v Sheilině domácím prostředí chová dost dominantně a ústrky zažívá Sheila i v práci od dvojice svých puntičkářských nadřízených, kteří ji neustále kritizují a trestají za drobné chyby.

Únik a naději na lepší osobní život hledá ve schůzkách naslepo s muži, kteří zareagovali na její seznamovací inzerát. Ta první je z rodu těch o nejhorším rande ve vašem životě a tak není divu, že na tu další si chce zvýšit trochu sebevědomí.

V rámci lednových, povánočních slev proto zavítá do obchodního domu Dentley and Soper's, kde jí upoutají krásné červené šaty. Jsou na ni možná trochu odvážné, ale prodavačka, slečna Luckmoore (Fatma Mohamed), ji sugestivním způsobem přesvědčí, že jsou pro ni ty pravé. Že by právě ony pomohly prolomit smolnou řadu nepoužitelných nápadníků?

Podivné sexuální rituály

Výchozí situace je tedy realistická a blízká v obdobné zkušenosti mnoha ženám Sheilina věku. To, co se kolem oněch šatů odehrává, je ale už čistá absurdita, začínající už tím, s jakou barokní květnatostí mluvy je ona prodavačka nabízí a jak ona sama vypadá.

Zatímco Sheila je postava, která je zakotvená v tomto světě, slečna Luckmoore a ostatní pracovníci tohoto obchodu s módou jsou jak vystřižení z nějakého viktoriánského hororu. Bledé tváře, strnulé pohyby, zvláštní mluva, celkově připomínají spíš obživlé figuríny z výkladních skříní obchodu s módou než lidi z masa a kostí.

Zvláštní jsou i jejich záliby, když se dveře obchodu zavřou a v jeho prostorách se začnou odehrávat podivné sexuální rituály, při nichž dochází k lesbickému sexu s výstavními figurínami, u něhož majitel obchodu masturbuje. Ty figuríny jsou navíc ochlupené a z vaginy jim přitom teče krev.

Ve spáru vražedných šatů

Režisér svět obchodu s módou ukazuje jako místo plné perverze a současně prázdnoty, v němž se vám prodavačky nebo podprahově působící reklamy snaží nabídnout něco, co vám dodá jen iluzorní pocit větší atraktivity.

Právě pod vlivem reklamy máme tendenci zboží přisuzovat až magické vlastnosti, které tyto červené šaty ve filmu opravdu mají. Jejich majitelé se totiž stávají jejich obětmi. Šaty jim způsobují prve drobné nepříjemnosti (vyrážka na těle), které postupně přecházejí k těm větším, jako je rozbití pračky, v nichž se perou. Až se jim stanou nebezpečnými pro jejich život.

Druhý příběh s opravářem praček Regem Speaksem (Leo Bill) a jeho snoubenkou Babs (Hayley Squires) není tak výrazný jako ten první se Sheilou, který do jisté míry variuje. A to v tom, že ukazuje, jak se znovu stupňují útoky plápolajících krvavě rudých šatů a jak se jich jejich majitel nemůže zbavit při pocitu ohrožení.

Základ tohoto příběhu je opět realistický v tom, že vidíme rutinou stižený pár, který se chystá na svatbu. Nesmělý a zakřiknutý Reg, podobně jako Sheila, navíc zažívá šikanu v práci. Obdobné prvnímu příběhu je i to, že se i zde vyskytují bizarní nápady jako je ten, že opravář praček je schopen zákazníka při vysvětlení závady uvést do hypnotického transu.

Uhrančivá atmosféra

Šaty tedy ovlivňují životy jejich majitelů a mají spády přímo vražedné. Stávají se oním iracionálním hororovým zlem, jehož původ není příliš vysvětlen. Zároveň tu fungují jako fetišistická matérie, k níž se postavy vztahují. V tom se Takové krásné šaty přibližují předchozímu filmu Pestrobarvec petrklíčový o rafinovaných BDSM hrátkách. V něm také všechny ty korzety, upnuté černé sukně, punčošky, podpatky a kalhotky měly své přesné opodstatnění ve hře na ženskost a její podrývání.

Tady se látka šatů a dotýkání se jí stává zdrojem slastného požitku, což je zvýrazněno i za pomocí obrazové a zvukové složky. Kamera se až s voyeurskou obsesí zaměřuje na nejrůznější objekty nebo části lidského těla, což patří k typickým znakům giallo filmů. Stejně jako stylizovaná vizuální složka, znepokojivá hudba, netradiční obrazové kompozice, surrealistická atmosféra nebo erotické ladění.

Vše toto v Stricklandově novém filmu najdete. Podobně jako Pestrobarvec petrklíčový je ukotven v zvláštním bezčasí, které v sobě spojuje prvky moderní s těmi archaickými. Mnoho věcí ve vyprávění působí nahodile, absurdně, dochází tu k opakování již viděných motivů, což trochu brzdí gradaci vyprávění.

Film má ale vtahující, uhrančivou atmosférou, na jejímž budování se podílí kontrastní barevná stylizace s dominantní červenou a černou barvou, kamera, pracující s prolínáním více vrstev obrazu nebo významotvorné zvukové efekty, jež tématizují fetišistické či voyeurské zalíbení postav.

Příběh prokletých červených šatů je tak plný hororového napětí i absurdní poetiky a režisér Peter Strickland ho proměňuje v další inteligentní žánrovou poctu, která neskrývá svůj satirický přesah v podobě kritiky korporátních společností a konzumerismu, na který nás lákají.

Takové krásné šaty

 • Žánr: hororová satira
 • Původní název: In Fabric
 • www.a24films.com/films/in-fabric
 • Velká Británie, 2018
 • Scénář: Peter Strickland
 • Režie: Peter Strickland
 • Hrají: Marianne Jean-Baptiste, Hayley Squires, Leo Bill, Fatma Mohamed, Gwendoline Christie, Julian Barratt, Jaygann Ayeh, Sidse Babett Knudsen
 • Distribuce: AČFK
 • Distribuční premiéra v ČR: 12. 09. 2019

Hodnocení filmu: 6/10 

Marek Čech

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=4E24vjvjbmE

Témata článku: Filmy a seriály, Recenze filmů, Recenze

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
BAE Systems testují protidronové rakety naváděné technologií APKWS

BAE Systems testují protidronové rakety naváděné technologií APKWS

** BAE Systems zhruba posledních 20 let vyvíjí systém AGR-20 Advanced Precision Kill Weapon System ** Ten je založený na konverzi raket Hydra 70 na přesně naváděnou munici PGM ** Výsledkem je laserem naváděná raketa, jejíž cena i hmotnost jsou zhruba třetinové oproti jiným srovnatelným střelám

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Netflix a 30 nejoblíbenějších filmů a seriálů v prosinci 2022: Enola a Wednesday, 1899 … ale i Koruna a nějaká romantika

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
40 ženských sex symbolů 21. století

40 ženských sex symbolů 21. století

Tyto filmy a jejich hvězdy, které se nestyděly, máme ještě v živé paměti. Oproti minulým dekádám se filmaři nebáli otevírat dosud tabuizovaná témata.

Marek Čech
Filmy a seriály