Tannoy Mercury 7.4: kvalitní sloupové repro za dobrou cenu

1. července 2016
TWEET SDÍLET
Tannoy Mercury 7.4: kvalitní sloupové repro za dobrou cenu
Robustní, velký sloupový model za dostupnou cenu nabídne čistý, klidný a přesný zvuk. Za relativně málo peněz tak dostanete hodně muziky.

Jak to hraje

Sedmá generace sloupku Mercury rozhodně nepatří k drobným reprosoustavám, ani nemá malé reproduktory, přesto se nesnaží o kdovíjak hutný a velký basový zátah. Kupodivu je mnohem zřetelnější zaměření na kontrolu, přesnost a čistotu - třeba basová linka v "Another One Bites the Dust" od Queen ("Greatest Hits" | FLAC | 24 - 88,2) nebyl až tak úplně plná a hutná, jako jsme čekali, ale spíše decentně sušší, rychlý a dobře definovaný bas šel dostatečně hluboko, aby basa ve skoro celém rozsahu působila dostatečně velkým a důrazným dojmem.

Klepněte pro větší obrázek

Podobný dojem spíše decentnějšího, maličko techničtějšího přednesu jsme měli i z vokálu Sary K v "Whiter Shade of Pale" ("What Matters" | FLAC | 24 - 96). Mercury 7.4 se nesnaží o nějaký sladký, něžný nebo "hezký" přednes, jsou spíše čisté, objemově spíše tak akorát, zato ale přesné, klidné a na dané peníze slušně transparentní. Hlas sice není vykreslený se soustředěností malých dvoupásmových monitorů, ale disponuje už vnímatelnou plasticitou a konkrétností. Zrovna ve středním pásmu jsou Tannoy také v dané kategorii velmi informativní.

Tenoučkých kovových perkusí ve "Wichita Lineman" od Barb Jungr (FLAC | 24 - 44,1) bylo dost, objemově o dýchnutí víc, než zbytku pásma, ale bohaté byly i tonálně a barevně. Kov má potřebnou znělost a i přes spíše kratší dozvuk máte pocit, že průběh tónu zůstává pod kontrolou a každý jeden tón přichází s lehkostí a klidem. Každé cinknutí také bylo zřetelné a konkrétní, ne však ostré nebo vtíravě nacinkané, i tady zůstávají nové Mercury 7.4 věrné svému až trochu monitorovému charakteru.

Klepněte pro větší obrázek 

Co nás ale rozhodně pozitivně překvapilo, to byla schopnost dostát do velmi solidní míry dynamickým nárokům i složité skladby typu Mussorgského "Velké brány kyjevské" ("Crystal Cable Arabesque" | FLAC | 16 - 44,1). Mercury 7.4 dokázaly dokonce i přenést do prostoru náznak velikosti a důrazu basového bubnu, byť ne v plném objemu a s pochopitelně omezeným impaktem. Na druhou stranu konkrétnost a kontrola jsou velmi slušné, zvuk je i pevný a soudržný, ani při vyšší hlasitosti se nezdá, že by se reproduktory chtěly trhat či udusit přívalem zvuku. Od nových sloupků Mercury se sice nedočkáte mohutného zvukového tsunami, ale čistota a solidní kontrola jsou více než férovou protihodnotou.

Zmíněná čistota pomáhá vylovit i slušné množství informací - třeba v Hädelově "Aleluja" z "Mesiáše" (FLAC | 24 - 88,2) panoval na poměry kategorie výborný řád a ačkoliv Mercury 7.4 nejsou nějaké zvukové lupy, vhled do nahrávky je slušný. Sbor je sice stále ještě spíše jedním velkým celkem, byť už mnohohlasým, ale spočítat sboristy nebo sledovat hlas jednoho každého z nich, to patří přeci jen do vyšších kategorií. Pocit organizovanosti a celkové čistoty včetně slušné srozumitelnosti však ke spokojenosti stačí, ani složitější skladby nejsou zahuhlané či pod dekou.

Klepněte pro větší obrázek 

Podání prostorových informací celkem záleží na jejich správném ustavení v místnosti, horizontální směrovost je cítit, takže správné natočení a pokud možno i prostor v okolí reprosoustav se vyplatí nepodcenit. Ve "Where or When" Diany Krall ("Quiet Nights" | FLAC | 24 - 96) bylo cítit, že reprosoustavy tvoří hranici prostorové scény po pravé i levé straně, že dění se odehrává téměř výhradně v prostoru mezi nimi. Už se však začal objevovat prostor směrem do hloubky, hlavní ale byl pocit slušně pevného usazení nástrojů a jejich dobrého oddělení, tedy jinými slovy pocit celkové přehlednosti v pravolevém směru. Mercury 7.4 mají, jak už bylo řečeno, talent udržet organizaci hudby pod kontrolou.

Klepněte pro větší obrázek

Celkový klid, čistota a jistota reprodukce jsou velmi příjemné - "Diamonds" od Aanonymous Band ("Feelings" | FLAC | 24 - 48) hrála velmi neúnavně, neagresivně a bylo jedno, jak nahlas se snažíme hrát. I vysoká hlasitost byla (pravda, jistě i zásluhou hodně nadstandardní elektroniky) bez potíží dlouhodobě snesitelná a hudbu provázel pocit nenásilnosti a spořádanosti bez nějakých velkých dramat.

Klepněte pro větší obrázek

Verdikt

Tannoy Mercury 7.4 jsou na jednu stranu stále těmi samými Mercury jako v inkarnacích předchozích (tedy relativně velkými sloupky za relativně málo peněz), na stranu druhou se posunuly jak cenově, tak zvukově přeci jen trošku jinam. Cena vzrostla (ale ještě ne nesmyslně, zejména s ohledem na různé akce, které se k tomuto modelu často vážou a srazí cenu blíž původnímu modelu), design sice ztratil trochu hladké elegance, ale dá se mu přivyknout a působí techničtěji a moderněji, co se však změnilo nejvíc, to je zvuk. 

Nejnovější generace má sice menší objem zvuku, menší hutnost, ale zato hraje výrazně přesněji, čistěji a klidněji, také však mnohem méně efektně, méně hřejivě a méně něžně - vlastně tak nějak autentičtěji, trochu syrověji, ale zároveň přirozeněji. Celkově ovšem stojí za to zařadit i nové Tannoy Mercury 7.4 mezi kandidáty na koupi, prohledáváte-li kvůli reprosoustavám oblast kolem 20 000 Kč.

Klady

+ rozumný poměr cena / výkon
+ kontrola a spořádanost
+ slušná živost
+ celkově spíše sušší, ale na danou třídu přesný a čistý zvuk
+ klidný a dlouhodobě neúnavný přednes

Zápory

- některé drobné detaily zpracování

Tannoy Mercury 7.4

Cena orientační: 21 980 Kč

 • 2-pásmová podlahová reprosustava
 • Osazení: 1x 28 mm Nitro-urethane damped layer woven polyester dome, neodymium magnet system, 2x 178 mm Multi- fibre coated pulp paper cone
 • Doporučený výkon zesilovače: 20 - 150 W
 • Maximální výkon: 300 W
 • Impedance: 8 Ohm
 • Citlivost: 93 dB
 • Frekvenční rozsah: 32 - 32.000 Hz
 • Dělící frekvence: 2,4 kHz
 • Bassreflex: zadní
 • Terminál: Bi - Wire
 • Rozměry(šxvxh): 314,3 x 955 x 308 mm
 • Hmotnost: 15 kg
 • Zapůjčil: Perfect Sound Group

Poznámka redakce: autor je šéfredaktorem magazínu Hi-Fi Voice, Článek byl převzat z Hi-Fi Voice.

 

Témata článku: Testy, Hi-Fi, Reproduktory

Určitě si přečtěte

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

15 tipů na nejlepší levná a kvalitní sluchátka pro mobily

Levná přenosná sluchátka s kabelem nabízejí za málo peněz hodně muziky. Vybrali jsme nejlepší modely v ceně od 200 Kč do 1100 Kč.

11 Jaromír Puk

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500: skvělé Hi-Fi reprobedny pro milovníky starých dobrých časů [test]

Magnat Transpuls 1500 fungují skvěle jako pocta myšlenkám konstrukcí čtyřicet (a více) let starých a také ukazují, že staré neznamená zastaralé. Jakkoliv dnes umí technika nabídnout podobné frekvenční rozsahu nebo dynamiku z malých a tedy snáze umístitelných ozvučnic, zvuk z velkých proporcí je prostě trochu jiný. Tohle je skutečně příkladná nabídka "hodně muziky za málo peněz".

Daniel Březina

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

11 tipů na nejlepší mikrosystémy, Hi-Fi a domácí kino

Vybrali jsme nejlepší produkty, které nabídnou kvalitní zvuk pro poslech hudby nebo vylepší zvuk při sledování filmů. Od mikrosystémů přes AV přijímače až po soundbar.

9 Jaromír Puk

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

15 nejlepších válečných filmů, kterým můžete věřit. Víme, kde je najdete online

Vybrali jsme 15 jedinečných filmů, které se věnují válkám ve 20. století. Vybrané snímky mají společné to, že válku neoslavují nebo nevzývají. Naopak kriticky a bolestně obnažují její zrůdnost a nesmyslnost. Jsou to válečné filmy, kterým můžete věřit.

27 Marek Čech, Vojtěch Malý

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

15 filmů roku 2018, které musíte vidět: sci-fi, akční, horory a thrillery

Ready Player One: Hra začíná, Upgrade, Black Panther, Avengers: Infinity War, Mission: Impossible - Fallout, Tiché místo, Tísňové volání, Jack staví dům. První výběr toho nejlepšího, co se letos objevilo v kinech a na DVD a Blu-ray nosičích.

12 Marek Čech

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

13 tipů na nejlepší televizory, které si dnes můžete koupit

Kvalitnější a prémiové televizory v cenové relaci od 20 000 Kč slibují lepší obraz i zvuk, pohlednější design a především ostřejší obraz a špičkové zpracování obrazu. Vybrali jsme ty nejzajímavější.

36 Jaromír Puk

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

EISA: nejlepší audio a Hi-Fi zařízení pro rok 2019/2020

Jaké reproduktory jsou letos nejlepší? Jaký zesilovač si odnesl ocenění EISA? Podívejme se na kategorii Hi-Fi produktů, jejichž cílem je nabídnout kvalitní zvuk.

16 AVmania.cz